Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Przychodzi czas, że trzeba pożegnać przyjaciół

 

arturdrutArtur był tym, z którym spośród kilku przyjaciół spędziłem najwięcej czasu. Nasza znajomość zaczęła się już
w pierwszej klasie liceum, kiedy to jako wystraszeni piętnastolatkowie trafiliśmy do klasy profesor Stankiewicz. Dość szybko nasze charaktery, bardzo różne, zazębiły się i znaleźliśmy więcej niż mniej wspólnych tematów do rozmów i rozwijania swoich niekoniecznie do czegokolwiek przydatnych zdolności i pogłębiania wspólnych zainteresowań służących tylko i wyłącznie kombinowaniu co robić, aby coś zrobić, ale się nie narobić. 
Nasze niemal codzienne spotkania bądź to u mnie w domu, bądź u Artura, były poświęcone słuchaniu muzyki, omawianiu literatury, bynajmniej nie z zakresu lektur szkolnych, czyli SF, bądź satyrycznej.

Stąd bliska droga była do prób tworzenia czegoś, co przypominało wierszyki kabaretowe, pastisze, fraszki, czy inne rymowanki, bądź dziwne opowiadanka z dziedziny sf, albo makabreski, czy humoru abstrakcyjnego. Szkoda, że większość z nich nie została zabezpieczona i przechowana do dzisiaj. Pozostało niewiele tekstów, z których spora część nie nadawała się z powodów cenzuralnych do opublikowania ich gdziekolwiek. Stąd zna je może parę osób.
Nasza zażyłość była do tego stopnia rozwinięta, że brakowało nam czasu na popołudniowe posiedzenia i w pewnym okresie czas mający być poświęcony na szkołę, poświęcaliśmy na wspólne przesiadywanie albo wycieczki do kina w Katowicach, czy Sosnowcu, albo wędrówki po katowickim czarnym rynku.

Tam też pewnego dnia kupiłem swoją pierwszą gitarę, na której pasjami starałem się nauczyć grać. Coś z tego wyszło po jakimś czasie i już po zakończeniu nauki w LO założyliśmy wraz z trzecim z nas, Jurkiem, w DK Jeleń kabaret DRUT, który działał o ile mnie pamięć nie myli, około trzech lat. Były to nasze pierwsze doświadczenia sceniczne i, co ważne, po praz pierwszy doświadczyliśmy głupoty i wrogości systemu, 
w którym żyliśmy, czyli komunizmu i związanej z nim cenzury, która rozśmieszała nas bardziej niż nasze własne dowcipy.

Otóż teksty skeczów, wierszy, monologów, dialogów i piosenek, które mieliśmy prezentować na scenie musiały przejść przez niewybredną inteligencję urzędnika Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, czyli cenzora. Kiedy wysłane do katowickiego oddziału nasze wypociny wracały, mieliśmy zabawę, bowiem to, co zostało wykreślone, albo skomentowane to był prawdziwy skecz kabaretowy. Z tego, co sobie przypominam, to grubą krechą zostało przekreślone słowo „czerwony”, kiedy mowa była o Coca Coli, którym to kolorem czerwonym Amerykanie mieli napisać na księżycu nazwę popularnego napoju, po wcześniejszym obsianiu kukurydzą naszego satelity przez ruskich.
Nasze dzieła pisane często wyśpiewywaliśmy na rajdach szkolnych, bądź innych wycieczkach, a później dyrekcja MDK w Jeleniu zaczęła nam załatwiać występy w innych domach kultury w okolicznych miastach, czy też w hotelach robotniczych, których wtedy w naszym rejonie było co niemiara. Podobało, się, oklaskiwano nas, zdarzały się poczęstunki, zaproszenia ponowne. No było fajnie. Tak trwało jakieś dwa lata po zakończeniu LO.

W tym czasie w LO ujawniły się inne nasze pasje czyli wędrówki turystyczne. Najpierw w szkole pod okiem Pani Profesor Danuty Paderewskiej. Niezliczona ilość rajdów weekendowych, po których mogliśmy liczyć na łaskawość w ocenianiu naszej wiedzy z fizyki. Były i góry, i dolinki podkrakowskie, i szlak Orlich Gniazd, gdzie zdobywaliśmy odznaki turystyki pieszej i górskiej.
Wtedy też poznaliśmy Pana Profesora Leszka Lesia, który na dobre rozpalił w nas pasję fotografowania. To był kolejny pretekst do wspólnych posiedzeń, tym razem nocnych, kiedy to u mnie w pokoju przy ulicy Tuwima rozkładaliśmy koreksy, kuwety, powiększalnik i rozrabialiśmy chemikalia, aby wywołać wcześniej zrobione kadry.
Skończyło się liceum, w międzyczasie zaczęliśmy się uczyć dalej, później pracować, ale nasze kontakty trwały dalej.

Wędrówki górskie i nizinne były na porządku, a stało się tak, że podczas nauki na śląsku, poznałem ludzi pochodzących z mazur, mających doskonałe kontakty z Akademickim Klubem Turystycznym AKT Olsztyn, mającym swoją siedzibę w miasteczku studenckim Kortowo. Zaczęły się zażyłe kontakty z tamtejszymi wędrującymi studentami i wycieczki na Warmię i Mazury oczywiście z gitarą i pełna głowa albo znanych, albo własnych piosenek wyśpiewywanych przy ogniskach. Tam tez braliśmy udział w pierwszych konkursach piosenki studenckiej i turystycznej. Tam też poznaliśmy mnóstwo artystów z tej dziedziny muzyki jak EKT Gdynia, zespół Bez Jacka, SDM, Piotr Bałtroczyk, Stanisław Klawe, Raz, Dwa, Trzy,
a nawet Raczkująca dopiero Nocna Zmiana Bluesa. Potem były wyjazdy na Studenckie festiwale
i przeglądy piosenek, z różnymi efektami. 
Takie bardzo ścisłe kontakty trwały do czasu, kiedy obaj zmieniliśmy stan cywilny i obowiązki domowe pochłonęły nas na dobre.

Ale zdarzyło się tak, że nasze drogi zawodowe zeszły się. Pracowaliśmy razem kilkanaście lat, stąd nasze kontakty były bliskie, choć mniej twórcze. Ale mogłem liczyć na jego dużą pomoc w czasie kiedy portal Mojejaworzno.pl raczkował. To Artur pisał pierwsze HTMLe i uczył mnie jak wklejać zdjęcia do artykułów, kiedy to jeszcze nie było sensownych CMSów.
Potem Artur zmienił pracę i siłą rzeczy rzadziej rozmawialiśmy, On pochłonięty był swoim wielkim hobby – gotowaniem i komputerami, a ja do końca 2017 roku walczyłem z alkoholowymi wybrykami obywateli. Rozmawialiśmy rzadko, pochłonięci własnymi sprawami, niemniej zawsze serdecznie i zawsze pojawiały się wspomnienia, choćby Jurka, który odszedł w roku 2015.

Artur zmagał się z chorobą żony, niezwykle wiernie zaangażowany w rodzinne ognisko, ja na nowo zacząłem pisać, grać występować, bawić się gitarą i wersami. Ostatnie zdawkowe rozmowy zwiastowały coś niedobrego, choć Artur nie chciał rozpaczać nad sobą. Nie wiem, czy wobec wszystkich był taki powściągliwy w okazywaniu cierpienia, czy przed niektórymi osobami. Z tego, na ile go znałem z pewnością znosił odważnie i godnie swoje ostatnie miesiące, tygodnie, dni.
Ostatnio spotkaliśmy się na cmentarzu 12 października przed południem. On został, ja wróciłem sam.

Koncert ku czci Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

koncert popieluszko 210924 55 DużyW wielu miejscach w Polsce z okazji 40 rocznicy męczeństwa Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki odbywają się koncerty pod tytułem "Nie daj się zwyciężyć złulecz zło dobrem zwyciężaj". 

21 września z Inicjatywy NSZZ Solidarność ZG Sobieski taki koncert odbył się w Kolegiacie Św. Wojciecha w Jaworznie. 
Był to niezwykle wzruszający, piękny koncert oparty o pieśni  z czasów "solidarności"  i historie z życia Księdza Jerzego.  
W duchowym programie znalazł się także post od krzywdzących słów oraz zachęta do wrażliwości na materialne i duchowe potrzeby bliźnich.
Dla jaworznian wystąpili: Agnieszka Bielanik-Witomska – wokal, Sebastian Dylnicki – słowo, Krzysztof Świtała – trąbka, Mateusz Jania – klarnet, Klaudiusz Jania – instrumenty klawiszowe.


Konkurs "Magia Kolorów 2024" zakończony

magia kolorow 180924 29 1600Zakończył sie kolejny Regionalny Konkurs Plastyczny “Magia Kolorów”, którego organizatorem jest Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jaworznie, przeznaczony dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z regionu Śląska.
W tym roku to już 14 edycja wydarzenia. tematem prac był zaczerpnięty z ogłoszonego roku Władysława Zamoyskiego, wielbiciela tatr i góralskiego folkloru.
Cała galeria w Miejskiej Bibliotece Publicznej udekorowana została plastycznymi pracami uczestników, w których widać ogromną pomysłowość, inwencję twórczą i włożone w nie serca.

PRACE OCENIAŁO JURY W SKŁADZIE:
dr hab. Sybllla Skałuba
Sonia Wilk
Monika Włodarczyk - Raczek
Przemysław Dudzik
Jolanta Kempka - Dzikowska
Agata Karweta
Dorota Pamuła
Maciej Stanek
Paulina Śląska Anna Wysocka
Mariola Zych - Walaszczyk


Pierwszy ParkRun w Jaworznie Łęg 2024

parkrun 070924MJ 120 1600Parkrun to bieg, trucht lub marsz na dystansie 5 km z pomiarem czasu. Będzie się odbywał w każą sobotę, nawet zimą, a jego uczestnicy będą mogli obserwować swoje postępy w pokonywaniu dystansu. Nie ma limitu czasu i każdy uczestnik może pokonać ją w dowolnym tempie. W parkrun nikt nie jest ostatni. Na końcu stawki jest zawsze wolontariusz, który przekracza linię mety jako ostatni uczestnik. Wszyscy uczestniczą w parkrun dla przyjemności, a każdy uczestnik niezależnie od formy, umiejętności czy też rezultatów jest tak samo mile widziany w ramach parkrun.
Zapraszamy do obejrzenia galerii z pierwszej tego typu imprezy, w której oprócz jaworznian wzięli udział biegacze z wielu miast nawet dość odległych od naszego. 


Piknik Rodzinny w Os. Podłęże - Manhattan

piknik podleze 0924aSerdecznie zapraszamy na tradycyjny wrześniowy piknik rodzinny w Osiedle Podłęże przy strefie rekreacyjnej obok Pasażu handlowego Manhattan Podłęże 
Jak co roku na wszystkich mieszkańców czeka mnóstwo atrakcji: występy lokalnych artystów, pokazy wozów służb mundurowych, pokaz rękodzieła osób z niepełnosprawnością i wiele wiele innych

Spotykamy się w sobotę 14 września - startujemy o godz. 10.00
Do zobaczenia 


Współorganizatorzy i patroni

Uczczono wybuch Powstania Warszawskiego.

powst warszawskie 10824 8Skromnie, acz z powagą i należnym szacunkiem dla naszej historii i dla tych, którzy ją tworzyli uczczono pod pomnikiem Niepodległości pamięć Wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. 

Po chwili bezruchu, zatrzymania, kiedy to o godzinie 17.00 zawyły syreny w całym mieście i w całej Polsce, delegacje złożyły kwiaty czcząc tym samym przywódców, żołnierzy, powstańców oraz osoby cywilne, które zginęły upominając się o naszą tożsamość narodową, protestując przeciw uciemiężeniu Polski przez długie lata okupacji. 

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

tuptus 210624 18 DużyW dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych. Nasze psy czy koty stanowią część naszej rodziny, nabywają prawa równoważne człowiekowi, a kwestia dbania o ich dobro staje się nadrzędna. Humanizacja zwierząt to podejście przejawiające się na wielu płaszczyznach w relacji ze zwierzęciem. „Obecnie podejście do zwierząt drastycznie się zmienia. Dotyczy to nie tylko bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem i budowania z nim relacji. Znacząco wpływa również na świadomość właścicieli „petparents”, związaną z żywieniem, które jest kluczowe dla zdrowia pupili” – mówi dr inż. Katarzyna Perz, specjalistka żywienia zwierząt, a prywatnie ich wielka miłośniczka i właścicielka sześciu owczarków staroniemieckich i dwóch kotów.

 

Widocznym przejawem humanizacji zwierząt domowych jest nadawanie im ludzkich imion. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym imieniem dla czworonożnych towarzyszów był Azor, czy Mruczek, teraz jednak właściciele chętnie nazywają swoje zwierzęta imionami typowo ludzkimi, takimi jak Kubuś czy Franek. To nie tylko ułatwia identyfikację zwierzęcia jako członka rodziny, ale także zbliża go do ludzkiej społeczności. Innym aspektem humanizacji jest ubieranie zwierząt w specjalnie dla nich zaprojektowane ubrania. Swetry, kurtki, a nawet kostiumy na specjalne okazje niewielu już dzisiaj dziwią. Niezwykle prężnie rozwija się także rynek szeroko pojętego pet beauty, oferując nie tylko szeroką gamę szamponów czy odżywek, ale także perfum, lakierów do paznokci, czy innych standardowo używanych przez ludzi produktów.

- Humanizacja zwierząt domowych przejawia się również w dostosowywaniu domów do potrzeb zwierząt, w sposób przypominający ludzkie standardy. Zwierzęta posiadają swoje legowiska, wygodne, wkomponowane w wystrój mieszkań, często specjalne meble (i to nie tylko drapaki). Dbamy również o ich higienę i relaks. Wiele osób inwestuje w specjalistyczne usługi dla swoich pupili, takie jak spa dla psów, masaże czy sesje terapeutyczne – komentuje dr inż. Katarzyna Perz, specjalista żywienia w firmie HiProMine, producenta surowców owadzich, stanowiących funkcjonalny składnik wielu karm dla psów i kotów. - Jestem przekonana, że dbałość o zwierzęta domowe jak o członków rodziny będzie standardem, nie chwilową modą – dodaje

pieski0724 1 DużyW trosce o potrzeby pupila

Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat wiele się zmieniło w podejściu do zwierząt domowych. Przede wszystkim kwestia ich żywienia.

- Niezwykle ważnym aspektem w dobie humanizacji zwierząt jest ich świadome żywienie. Obserwujemy, iż dieta zwierząt coraz bardziej zaczyna zbliżać się do ludzkiej pod względem jej funkcjonalności. Skoro my dbamy o linię i zdrowe żywienia to chcemy, aby nasze zwierzęta również odżywiały się prawidłowo. Obecnie na rynku pojawia się również coraz więcej suplementów diety i witamin dedykowanych zwierzętom. Niemniej jednak, najważniejsza w żywieniu psów i kotów jest pełnowartościowa, kompletna i zbilansowana karma, dostosowana do wieku, rasy i specjalnych potrzeb pupila, która powinna stanowić podstawę zdrowia i funkcjonowania psów i kotów – dodaje dr inż. Katarzyna Perz.

Współcześni rodzice zwierząt, którzy zwracają uwagę na swoje zdrowie i dietę, będą także przykładali coraz więcej uwagi do sposobu karmienia pupili. Wiedza właścicieli w tym obszarze rośnie i dziś wiedzą czego oczekują od karmy swoich czworonożnych przyjaciół. Wychodząc naprzeciw wysokim potrzebom zwierząt i rosnącej świadomości właścicieli, producenci karm szukają innowacyjnych rozwiązań, wspierających dobrostan zwierząt, opartych na najwyższej jakości składnikach. Producenci oferują karmy bogate w białko, bezzbożowe, wolne od sztucznych dodatków, konserwantów i wypełniaczy, często z etykietą "naturalne" lub "organiczne", zaprojektowane tak, by zadowolić najbardziej wymagających konsumentów.

Odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony producentów pet food dostarcza również HiProMine S.A., polski producent surowców owadzich cechujących się unikalnymi właściwościami prozdrowotnymi w żywieniu psów i kotów. Spółka niedawno uruchomiła zakład produkcyjny w Karkoszowie (woj. lubuskie), który jest największą tego typu inwestycję w Europie.

pieski0724 2 DużyProdukty owadzie w diecie pupila? Tak!

Surowce owadzie są doskonałym źródłem białka i tłuszczu. Zawierają również związki, które wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie psów i kotów. Dostarczają najważniejszych składników pokarmowych i cechują się wysoką strawnością, więc są dobrze przyswajane. Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mikrobioty przewodu pokarmowego, regulują gospodarkę lipidową wpływając na obniżenie cholesterolu we krwi, mają działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne.

- Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości: surowce owadzie są niezwykle korzystne w żywieniu zwierząt domowych. Również te, cierpiące na rozmaite alergie lub nietolerancje pokarmowe, mogą bez przeszkód spożywać karmę której bazą są surowce owadzie, a weterynarze rekomendują je jako hipoalergiczne. Z HiProMine współpracuje dziś już wielu producentów karm dla zwierząt, a zainteresowanie współpracą rośnie, wraz ze wzrostem świadomości – tłumaczy dr inż. Katarzyna Perz

pieski0724 3 DużyMądrze kochać i mądrze dbać…

Humanizacja zwierząt domowych u niektórych ludzi wciąż wzbudza mieszane uczucia. Dla jednych jest to przejaw nadmiernego rozpieszczania i narzucania zwierzętom ludzkich cech, dla innych – naturalny kierunek relacji między ludźmi a ich pupilami. Niezależnie od indywidualnych opinii, jedno jest pewne: nasze podejście do zwierząt domowych wciąż ulega zmianie. Niezależnie od stopnia intensyfikacji relacji ze zwierzęciem, jako właściciele decydujemy o ich dobrostanie. Naszą odpowiedzialnością jest najwyższa troska o ich zdrowie, którego elementem jest zbilansowana dieta. Zadbajmy, by wybierać takie karmy, które wspierają podstawowe fizjologiczne, a także indywidualne potrzeby naszego pupila.

Przysięga Wojsk Obrony Terytorialnej

przydiega sosnowiec 70724 62 1600Jaworzno w osobie Wiceprezydenta Pana Łukasza Kolarczyka było obecne podczas ważnego dnia dla 86 żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w Sosnowcu złożyli przysięgę. To ochotnicy 132. batalionu lekkiej piechoty na co dzień stacjonującego w Częstochowie.
Jaworzno dba o dobre relacje, współpracuj dla dobra miasta, regionu i kraju w niespokojnych czasach, gdzie bezpieczeństwo odgrywa ogromną rolę - Mówi Pan Łukasz Kolarczyk. : 
Wiceprezydent dziękuje Panu Pułkownikowi Pawłowi Piątkowskiemu - Dowódcy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, za zaproszenie na uroczystość.
Podczas uroczystości przekazał najlepsze życzenia dla żołnierzy, oraz gotowość władz Jaworzna do organizacji wydarzeń wojskowych, uroczystości patriotycznych i ćwiczeń w Jaworznie.
Więcej tutaj - https://www.facebook.com/LukaszKolarczykWiceprezydentJaworzna


 

Ważna sesja Rady Miejskiej- wywiad z V-ce Przew. RM Maciejem Stankiem

maciejstanek290624Prezydent Jaworzna Paweł Silbert otrzymał od radnych absolutorium oraz wotum zaufania. O przebiegu sesji i decyzjach rozmawiamy z Radnym Maciejem Stankiem - Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, który na nasze zaproszenie podzielił się relacją z sesji:

Red. Aleksander Tura: Panie Przewodniczący, za nami sesja absolutoryjna, jak Pan oceni decyzje podjęte przez radnych?

Maciej Stanek: Panie Redaktorze, sesja absolutoryjna to jedna z najważniejszych sesji w roku. Bardzo się cieszę, że Prezydent Paweł Silbert otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Cieszę się, że niektórzy radni, którzy dotychczas dość sceptycznie wypowiadali się na temat Prezydenta podjęli tę decyzję biorąc pod uwagę merytoryczne kwestie, a nie aspekty polityczne.

AT: A co z tymi, którzy zagłosowali przeciw? Jak ocenia Pan ich zachowanie w tej kwestii?

MS: Panie Redaktorze, od oceny radnych są mieszkańcy, którzy tym czy innym osobom powierzają stery miasta i stanowią o tym kto będzie ich reprezentował. Przyznam, że osobiście liczyłem, że wyniki głosowania będą trochę lepsze, biorąc pod uwagę deklaracje o współpracy. Ciężko rozmawiać w sytuacji, gdy część strony przeciwnej od razu mówi "nie". Pamiętajmy o tym, że jako reprezentanci mieszkańców jesteśmy odpowiedzialni za swoje decyzje i winny być one podejmowane w zgodzie z prawdą, sumieniem, ale przede wszystkim dla dobra miasta.

AT: No właśnie, a propos mieszkańców, mieli oni na tej sesji okazję wypowiedzenia się temat raportu o stanie gminy i w punkcie wnioski mieszkańców, który został ostatnio przegłosowany, jak Pan to oceni?

MS: Mieszkańcy mają prawo do wypowiadania się na temat funkcjonowania miasta i każdy z radnych piastując tę funkcję powinien się z tym głosem liczyć. Podczas tej sesji głosy były różne, ale nie można zgodzić się z takimi stwierdzeniami, że miasto Jaworzno jest miastem w stagnacji, czy też jest mało atrakcyjne i się nie rozwija, gdyż ma taką a nie inną ilość like'ów na Facebooku, a takie głosy z sali padały. Na miasto powinniśmy patrzeć szeroko i w mojej ocenie być z niego dumni.

AT: No właśnie, ale w kontekście słuchania mieszkańców na wcześniejszej sesji wstrzymał się Pan od głosu w zakresie zmian w statucie, dlaczego?

MS: Pamiętam sesje Rady Miejskiej kiedy taka możliwość funkcjonowała. W większości nie były to merytoryczne rozmowy, a okazja do bicia politycznej piany. Mieszkańcy wybierają radnych, żeby wypowiadali się w ich imieniu. Tak samo jak w Sejmie, czy Sejmiku Województwa taki obyczaj nie funkcjonuje. Dlaczego? Wyobraża sobie Pan, że wszyscy obywatele Polski uprawnieni są do zabierania głosu w Sejmie? To byłby paraliż. Sejm, Sejmik Województwa i Rada Miejska to przecież kolegialne organy reprezentatywne i swoje grupy społeczne mają tam swoich przedstawicieli. Poza tym podczas poprzednich 5 lat kadencji nigdy, żaden z mieszkańców nie wnosił do mnie o to by zabrać głos na sesji. Dlaczego? Bo nie tak załatwia się sprawy miasta i mieszkańców. Problemy należy rozwiązywać na miejscu, tam gdzie jest realna potrzeba rozmowy z mieszkańcami i ja taką zasadę wyznaje. Jest problem to jadę, rozmawiam z mieszkańcem czy grupą mieszkańców i problem przedstawiam właściwej jednostce miejskiej. A poza tym, Panie Redaktorze, nie mogłem podnieść ręki ZA projektem, w którego uzasadnieniu jest mowa o tym, że Rada Miejska jest organem ustawodawczym. My jako Rada nie stanowimy ustaw, ale podejmujemy uchwały, niby drobna różnica słowna, ale merytorycznie jednak znacząca. Mówiliśmy głośno o tym, że nie mówimy NIE samym zmianom, ale proponujemy powołanie, tak jak to było wcześniej, doraźnej komisji statutowej, by wypracować rzetelnie zmiany w statucie miasta, bo to jeden z najważniejszych aktów prawa miejscowego w każdej gminie.

AT: A czy Pana zdaniem w tej kadencji zapadły już jakieś ważne decyzje podjęte przez radę?

MS: Dla mnie każda decyzja, z którą się mierzę podczas obrad sesji jest ważna, ale jedną z najważniejszych decyzji było na II sesji dołożenie w budżecie środków do projektu powstania obiektu lekkoatletycznego przy ul. Moniuszki i Skateparku w Parku Podłęże. To dwa zadania, które otrzymały dofinansowanie od rządu Prawa i Sprawiedliwości i cieszę się, że w tym zakresie rękę ZA podnieśli Ci, którzy swego czasu twierdzili, że to papierowe czeki.

AT: Przed nami wakacje, czego Pan życzy mieszkańcom?

MS: Mieszkańcom naszego miasta życzę przede wszystkim bezpiecznych wakacji, by był to czas wypoczynku i oderwania się od codziennych obowiązków.

AT: Dziękując za rozmowę gratuluję wspaniałego wyniku, który Pan osiągnął e tegorocznych wyborach samorządowych.

MS: Dziękuję za rozmowę i gratulacje. Ja dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy mi zaufali.

Tatuaże na Dniach Jaworzna - niezwykłe zdjęcia...

dnijawdz180624 56 1600Dni Jaworzna skończyły się tak szybko jak zaczęły.. Sześć dobrych koncertów wśród wielu atrakcji na stadionie miejskim zadowoliły gusta części jaworznian, a o tym, że wszystkich nie da się jednorazowo zadowolić nie trzeba nikogo przekonywać. Będą inne imprezy, na które miasto zaprosi i być może pozostali będą usatysfakcjonowani. 
A my, zgodnie z zapowiedzią prezentujemy nietypowa galerię tematyczną z wydarzenia na "Azotanii".
W ciepły, letni dzień można zauważyć wiele osób eksponujących zwoje rysunki na ciele. Nasz obiektyw zainteresował się tym i tak powstał album pod nazwą "TATUAŻE NA DNIACH JAWORZNA".

Jedne zdjęcia zrobione ukradkiem, inne zapozowane i tych jest więcej - zobaczymy co mają do powiedzenia za pomocą ozdabiania ciała nasi sąsiedzi współmieszkańcy. Dziękujemy za przyjęcie z uśmiechem naszego wszędobylskiego Canona. 
Zapraszamy również do obejrzenia naszych dwóch głównych galerii z Dni Jaworzna

GALERIA 1       GALERIA 2

 

 

 

Dni Jaworzna 2024 - Dwa dni zabawy i koncertów - mamy wielkie galerie

dnijawdz180624 246Tegoroczne święto miasta to dwa dni koncertów i atrakcji na stadionie miejskim. 

Wczesnym popołudniem można było z dziećmi skorzystać z wielu niespodzianek zabawowych - karuzele, kolejki, dmuchańce i dla dorosłych ogródek z napojami. Wiele fast foodów, co skłoniło całe rodziny do spędzenia popołudnia własnie tutaj.

O koncertach co by nie powiedzieć to trafiły w gust publiczności, która przybyła nawet z miast ościennych. 

Zarówno Oskar Cyms, jak i Lemon, a już późnym wieczorem Pidżama Porno miały swoich fanów, którzy dosłownie wszystkie piosenki wyśpiewali z artystami.
W drugim dniu na scenie zagościli formacja NWZ, Błażej Król i Margaret. Można się spierać, czy to nazwiska trafiające w szerokie spektrum zainteresowań jaworznian, ale miejsce dla widoani było nieźle wypełnione, czyli można uznac, ze imprezy się udały. 

Nam pozostało robić zdjęcia, ale skupiliśmy się głównie nie na artystach, bo oni maja pełno fotografii w internecie, ale na jaworznianach bawiących się wspólnie. I tak z pierwszego dnia powstały dwie galerie - jedna, nazwijmy ja ogólna o drga, która pojawi się wkrótce,. a będą na niej wyłącznie osoby mające... tatuaże. Czyli Tatuaże na dniach Jaworzna, ale na nią przyjdzie naszym czytelnikom jeszcze chwile poczekać. Najpierw kierujemy do GALERII PIERWSZEJ - ZAPRASZAMY do jej odwiedzenia. 

A potem zapraszamy do galerii Drugiej - z dnia drugiego .

A niebawem zapowiadana niespodzianka

Piknik nad pikniki w ŚDS PSONI w Jaworznie

PIKNIK SDS szczakowska 29 05 2024 92 DużyTo był wyjątkowy piknik bo zorganizowany dla i w dużej części przez osoby nie tak sprawne jak my wszyscy, mające problemy w codziennym funkcjonowaniu, korzystające z pomocy w Środowiskowym Domu Samopomocy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Jaworznie, przy ulicy Szczakowskiej.
Wielka sprawa, pomagać nie oczekując nic w zamian. Nagrodą za pracę, za pasję pomocy jest uśmiech i radość osób dotkniętych niesprawnościami.
Działalność domu jest w stanie sprostać potrzebom 60 osób i one to przygotowały dla zaproszonych gości, czyli rodzin dalszych i bliższych, przyjaciół, bogaty program artystyczny - wesoły, śpiewny, kolorowy.
Wszyscy łącznie z pogodą spisali się na piątkę z plusem. 
Całość przebiegała we wspomnieniach z lat minionego okresu PRL, ale na wesoło i z przymrużeniem oka. Były piosenki z tamtych lat, scenki rodzajowe i konkursy. 
W pikniku uczestniczyły Pani Anna Lichota - radna rady Miejskiej oraz Pani Magdalena Tomaszewska - Naczelnik Wydziału Zdrowia oraz Referatu Polityki Społecznej. 
Rodzice byli zachwyceni, podobnie instruktorzy, którzy zasługują na brawa - tak przygotować taką ilość osób w szybkim czasie to nie łatwa sprawa. Za to im również i my dziękujemy, życząc wspaniałych kolejnych dni we wspólnej pracy dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu oraz za możliwość zwiedzenia Domu dziękujemy serdecznie personelowi placówki. 


"Regranting dla organizacji poradniczych edycja 2024".

ROP grafika do promocji 56Rozpoczął się nabór wniosków w konkursie "Regranting dla organizacji poradniczych edycja 2024". W ramach konkursu można ubiegać się o dofinansowanie od 10 000 do 20 000 złotych. O środki mogą ubiegać się organizacje poradnicze, które chcą zrealizować inicjatywy wspierające osoby potrzebujące z całego kraju. W ramach konkursu przyznamy maksymalnie 26 mikrodotacji. Nabór wniosków w konkursie trwa od 14 maja i potrwa do 13 czerwca.

Konkurs kierowany jest do uniwersyteckich poradni prawnych, diecezjalnych i parafialnych placówek poradnictwa rodzinnego oraz organizacji poradnictwa nieposiadających osobowości prawnej.

Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 29 maja o godz. 16:30 w formie transmisji na żywo na profilu Klastra Innowacji Społecznych na Facebooku: facebook.com/klasterinnowacjispolecznych.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: grantydlaporadni.pl. Wnioski można złożyć bezpośrednio za pomocą generatora: generator.grantydlaporadni.pl/

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny pod numerem 732-259-513 bądź mailowy kontakt@grantydlaporadni.pl

Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us