Menu
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Alicja Dudek i Aleksander Tura koncertują...

Adudekatura240522010To było czwarte w krótkim czasie spotkanie ze słuchaczami i widzami poezji i piosenki duetu Alicja Dudek i Aleksander Tura. Tym razem odwiedzili Stowarzyszenie "Nasza Przystań".

Za każdym razem program naszych występów jest inny. Tym razem wiersze o matce, o wiośnie i o kwiatach wymieszały się z piosenkami o miłości, przyjaźni, życiowym optymizmie i radości.

Niezwykłe wiersze Alicji, które powodują wielkie emocje, czasem radość, czasem rozrzewnienie, czasem piękne wspomnienia są przyjmowane z wielkim uznaniem przez słuchaczy. Opis każdego skrawka uczuć, każdej drobnej istoty, rośliny, wrażenia jest tak sugestywny, a zarazem prosty i przyjemny w odbiorze że słuchający są oczarowani. 

Zarówno przez podopiecznych jak i przez dyrekcję w osobie Pana Łukasza Michaela, artyści zostali ugoszczeni bardzo serdecznie z obietnicą kolejnego zaproszenia za jakiś czas z innym programem.
Zdjęcia zawdzięczamy Panu Jackowi Maliszczakowi .
 
Adudekatura240522001Adudekatura240522003Adudekatura240522005Adudekatura240522006Adudekatura240522008Adudekatura240522009

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych


dnigodn2022 99Uroczystym przemarszem przez jaworznicki rynek zainaugurowano 21. edycję Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie. Dla uczestników tego wydarzenia, na Hali Widowiskowo – Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, przygotowano wiele atrakcji. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi wraz z dyrektorem Zbigniewem Blujem odebrali symboliczny „klucz do bram miasta” przekazany przez Zastępcę Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasza Kolarczyka i przedstawicieli SP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi, którzy posiadali klucz od ubiegłego roku.

– Cieszę się, że możemy znowu wspólnie świętować, tak ważne wydarzenie jakim są Dni Godności Osób Niepełnosprawnych – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk. – Takie spotkania pokazują jak ważna jest integracja społeczności miasta, środowiska osób niepełnosprawnych i instytucji zajmujących się wspieraniem ich w codziennym życiu. Jestem pełen podziwu, że z naszą instytucjonalną pomocą, tworzeniem i poprawianiem bazy szkolno-przedszkolnej, dzieci są coraz bardziej samodzielne i mogą uczestniczyć w wielu organizowanych zajęciach. To powinna być nasza wspólna trosk, by likwidować bariery, ułatwiać życie i codzienne funkcjonowanie. Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień starają się, by świat osób z niepełnosprawnościami był lepszy i ciekawszy.

Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Paweł Silbert oraz Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki. Uczestniczący w obchodach tegorocznych Dni Godności Wicemarszałek Starzycki, był jednym z głównych inicjatorów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w mieście.

W wydarzeniu udział wzięli uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczniowie szkół z klasami integracyjnymi i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. Uczestnikom towarzyszyli również m.in. Radny Rady Miejskiej Maciej Stanek, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. nadzoru właścicielskiego Artur Dzikowski, Naczelnik Wydziału Zdrowia UM w Jaworznie Małgorzata Helbin – Więcek oraz Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu UM w Jaworznie Katarzyna Florek oraz z ramienia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: Krystyna BojęśAnna Władyga i Aneta Ślusarczyk.

Głównymi bohaterami dzisiejszej uroczystości niezmienne są dzieci, młodzież, dorośli, opiekunowie, nauczyciele oraz dyrekcje placówek. Organizatorem obchodów ponownie zostało Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. (tekist www.jaworzno.pl)


Święto Rodziny w Jaworznie

swrodzinynew22Jedno z najważniejszych i tradycyjnych aspektów naszego życia – Rodzina. W związku z tym zapraszamy Was serdecznie na moc atrakcji skierowanych do jaworznickich rodzin, a szczególnie do dzieci w ramach Święta Rodziny, które jest inicjatywą mającą na celu pokazanie piękna rodziny i jej wartości poprzez spędzenie wspólnego czasu ze sobą. W tym roku miejscem tych już tradycyjnych obchodów będzie Park Podłęże.

W niedzielę, 29 maja br. w godzinach 16.00 – 19.00 będzie można skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych dla młodszych, jak i dla starszych członków jaworznickich rodzin, m.in. rodzinne zabawy, gry i konkursy.

Na wydarzenie zaprasza Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna oraz Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
swrodz22

Dzień Dziecka ze Stowarzyszeniem Jaworzno Moje Miasto

dzdznew22Jak co roku Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto przygotowała dla najmłodszych mieszkańców Jaworzna wraz z ich rodzicami, wyjątkowe atrakcje, na które zapraszamy już 28 maja.
Dzień rozpocznie się w kilku miejscach naszego pięknego grodu, o godzinie 10.00 atrakcjami trwającymi do godziny 14.00, a jego finał odbędzie się na Rynku o godzinie 15.00.
Zapraszamy do przestudiowania plakatu.
Tam znajdą państwo wszystkie informacje potrzebne do wspaniałej zabawy.

dzdz2022

Odsłonięcie obrazu Jezusa Miłosiernego w Kaplicy Szpitala w Jaworznie

odsloniecie obrazu kaplica Jaworzno 29W sobotę, 30 kwietnia w kaplicy szpitala w Jaworznie został odsłonięty obraz Jezusa Miłosiernego ufundowany przez Pana Dariusza Starzyckiego, Wicemarszałka Województwa Śląskiego.
To osobista inicjatywa Pana Marszałka, powodowana własną intencją. Obraz został namalowany techniką olejną, ręcznie na płótnie lnianym o wymiarach 110 na 80 cm. Jest oprawiony w drewniana ramę i zabezpieczony werniksem. Dzieła tego dokonała Pani Katarzyna Mairer, Artysta Plastyk. Jego powstanie datuje się na rok obecny, czyli 2022.
W dniu 24 kwietnia podczas Święta Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach, w tamtejszym sanktuarium, obraz został poświęcony przez biskupów krakowskich w obecności grupy jaworznian.
odsloniecie obrazu kaplica Jaworzno 1 2
Dziś został odsłonięty przez kanclerza Kurii Sosnowieckiej, Księdza dr. Mariusza Karasia i księdza Jacentego Piwowarskiego w towarzystwie Księdza Eugeniusza Cebulskiego.
W uroczystej mszy świętej wziął udział ofiarodawca, Pan Dariusz Starzycki, Zastępca Prezydenta Jaworzna, Pan Łukasz Kolarczyk, Pan Artur Dzikowski, Pełnomocnik PM Jaworzna, jaworzniccy Radni, autorka obrazu oraz dyrekcja i pracownicy szpitala.
W trakcie tej samej mszy świętej został poświęcony obraz Świętej Siostry Faustyny, namalowany przez tą samą autorkę. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Krakowa

oraz z jaworznickiego akcentu tego doniosłego wydarzenia.lagiewniki 240422 27Obraz Jezusa Miłosiernego.

Kopia obrazu z 1944 r. autorstwa Adolfa Hyły. Obraz olejny namalowany ręcznie na płótnie lnianym o wymiarach 80x110cm. Oprawiony w drewnianą ramę. Zabezpieczony werniksem, chroni farbę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Wymiary oprawionego obrazu: 90x120cm Miejsce i czas powstania obrazu: Jaworzno 2022 r.


Katarzyna Mairer 

mieszka i tworzy w Jaworznie. Z wykształcenia artysta plastyk. Umiejętności i wiedzę w dziedzinie malarstwa poszerzała na Akademii Sztuk Pięknych. Projektuje, rysuje, ilustruje. Specjalizuje się w technice rysunkowej (rysunek tradycyjny) i cyfrowej. W twórczości w dużej mierze przeważa realizm. Najczęstszym punktem wyjściowym prac, a zarazem głównym tematem jest obraz człowieka, w szczególności portret.

Święto Konstytucji - 3 maja

3maja2022konstytucja 80Dziś 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Z tej okazji, jak co roku odbyły się miejskie uroczystości świętujące tę rocznicę. 

O godzinie 9 w Kolegiacie Św. Wojciecha rozpoczęła się msza święta, którą odprawił  ksiądz Eugeniusz Cebulski, wspominając w homilii wagę wydarzenia jaką było powstanie pierwszej w Europie ustawy zasadniczej. 

Po przemarszu wiernych pod pomnik niepodległości odbyły się świeckie, miejskie uroczystości podczas których prezydent Miasta, Pan Paweł Silbert wygłosił okolicznościowe ważkie przemówienie. Poniżej cytujemy jego fragmenty nawiązujące do obecnej sytuacji w Europie i wojny, jaką rozpętała Rosja na terenie Ukrainy. 

Badanie Osteoporozy Zbadaj swoje kości

osteobusBADANIE OSTEOPOROZY:

04 maja 2022 -  Przychodnia Elvita ul. Gwarków 1 w Jaworznie

Mobilna pracownia densytometryczna – OSTEOBUS

Zapisy telefonicznie 512 351 600.

Cena jednego badania wynosi 45 złotych

Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa.

Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!

osteobus2 1200Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet - zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną - z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.

ZAPRASZAMY NA BADANIA.

W Łagiewnikach modliły się tysiące wiernych, w tym jaworznianie

lagiewniki 240422 50“Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ – mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień.

Święto Miłosierdzia Bożego jest wydarzeniem, które zawsze gromadziło w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych. Po trudnym czasie pandemii

Tysiące wiernych, przybyłych z różnych stron kraju i świata, mimo deszczowej pogody zgromadziło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz przed świątynią, by wspólnie modlić się z okazji obchodzonego święta.

Podczas niedzielnych uroczystości został poświęcony obraz do kaplicy szpitalnej Szpitala w Jaworznie - więcej na ten temat w kolejnym artykule. Jest to obraz Obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Katarzyny Mairer. 

lagiewniki 240422 21Metropolita krakowski w wygłoszonej podczas głównej mszy św. homilii nawiązał do aktualnej sytuacji w Ukrainie. Jak podkreślił, dwa miesiące po wypowiedzeniu wojny suwerennemu państwu przez Rosję, wielu zadaje sobie pytanie o to, „gdzie tu jest Bóg i jego miłosierdzie”.

– Te pytania stają się tym bardziej dramatyczne, gdy wiemy, iż na dzisiejsze święto wielkanocne, przeżywane i obchodzone w Kościele Prawosławnym żołnierze rosyjscy przygotowywali pociski skierowane przeciwko Ukraińcom z napisem: Chrystus zmartwychwstał – wskazywał arcybiskup, oceniając takie zachowanie jako „bluźniercze i cyniczne”.(TVP)

lagiewniki 240422 9Grupa jaworznian uczestniczyła w niedzielnych obchodach święta Miłosierdzia po południu, biorąc udział w jednej z kolejnych mszy świętych na błoniach przed świątynią. Po południu pogoda ustabilizowała się nawet wyszło słońce, z czego zadowolenie wyraził celebrujący mszę świętą biskup diecezjalny tarnowski Andrzej Jeż.

Uroczystości z okazji święta Miłosierdzia Bożego trwały do niedzielnego wieczora. Od rana do wieczora na wiernych czekali spowiednicy, gotowi do udzielenia sakramentu również w językach obcych.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli drugą niedzielę wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach.

Siódmy Ciężkowicki Rajd Nordic Walking

nordicwalk230222 3Po raz siódmy w Ciężkowicach za sprawą stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Ciężkowic oraz tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, we współpracy z Urzędem Miejskim w Jaworznie i MCKiS, NSZZ Solidarność ZG Sobieski oraz pod patronatami Wicemarszałka Woj. Śląskiego Pana Dariusza Starzyckiego oraz Prezydenta Jaworzna, Pana Pawła Silberta odbył się w Ciężkowicach doroczny rajd Nordic Walking.


W tym roku przystąpiło do niego około 250 zawodników, w tym część oficjalnie, a część bez zapisów, tylko dla przyjemności, A maja czego żałować bo wśród uczestników mających swoje numery, losowano atrakcyjne upominki.

Jak zwykle na chętnych czekał słodki poczęstunek ale i tradycyjny chleb ze smalcem i ogórki kiszone oraz dla zmęczonych chodziarzy żurek.

Podczas rajdu zbierano środki na ważny cel - na leczenie Maksia Tomali - i my zapraszamy do wsparcia chłopca, którego czeka długie i ciężkie leczenie. Link podajemy tutaj - https://www.facebook.com/profile.php?id=100070776053562

Grupa walkerów i ich wspomagających obfitowała w osoby z pierwszych stron gazet, a byli nimi wymienieni wcześniej Prezydent Jaworzna, Wicemarszałek Województwa, ale i Zastępca Prezydenta, Pan Łukasz Kolarczyk, przewodniczący NSZZ Solidarność Pan Waldemar Sopata, oraz Radni w osobach Pani Teresy Kondoszek i Panów Macieja Stanka i  Mirosława Pieczary.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze startu i mety rajdu.


Spotkanie poetyckie Alicji Dudek

adudek202228 kwietnia 2022 r. o godz. 17.00 w holu Biblioteki Głównej odbędzie się spotkanie poetyckie Alicji Dudek pt. „Zakwitły bzy”.

Alicja Dudek przyzwyczaiła nas do swoich poetyckich spotkań co najmniej dwa razy do roku,
Niestety pandemia pokrzyżowała plany w ostatnich dwóch latach, ale dziś już wraca wszystko do normy. Wysłuchamy pięknych lirycznych wierszy dotyczących wiosny i uczuć towarzyszących nam podczas tej pory roku. 
Pani Alicja w tym roku obchodzi piękny Jubileusz, ale
o tym... dopiero podczas spotkania. 

Wszystkich miłośników poezji Pani Alicji serdecznie zapraszamy na spotkanie. ?

Autorce towarzyszyć będzie Aleksander Tura, który zagra i zaśpiewa  kilkanaście piosenek na gitarze w tym swojego autorstwa.
bzy 1 adudek

Komisja KEP wydała wskazania liturgiczne ws. obchodów triduum paschalnego


wielkanocKomisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP wskazała, że w czasie tegorocznego triduum paschalnego należy podjąć starania, aby celebracje liturgiczne były sprawowane uroczyście, bez zbędnych ograniczeń.
"Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poinformowała, że wobec spowolnienia pandemii nie zamierza proponować żadnych wskazań dotyczących obchodów Wielkiego Tygodnia, zachęcając jedynie do zachowania zasad ostrożności, unikania działań i zachowań, które mogą być ryzykowne" – zaznaczono w komunikacie przekazanym PAP przez biuro prasowe Episkopatu.

Watykańska kongregacja podkreśliła, że "każda ocena i decyzja powinna zawsze być podejmowana w porozumieniu z konferencją Episkopatu, biorąc pod uwagę przepisy, jakie w poszczególnych krajach ustanowią kompetentne władze cywilne".

W Polsce 28 marca br. zniesiono obowiązek izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek (poza nielicznymi wyjątkami, które nie obejmują obiektów sakralnych).

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wskazała, że "należy podjąć wszelkie starania, aby celebracje liturgiczne były sprawowane w możliwie najbardziej uroczysty sposób, bez zbędnych ograniczeń, co wymaga zaangażowania służby liturgicznej".

W komunikacie przekazanym PAP wskazano, że "w czasie wielkoczwartkowej mszy wieczerzy Pańskiej nie należy zbyt łatwo rezygnować, przede wszystkim w kościołach katedralnych, z obrzędu umycia nóg (mandatum)".

Zaznaczono, że przy wielkopiątkowej modlitwie powszechnej należy pamiętać, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła poprawione tłumaczenie wezwania "Za Żydów".

"W przypadkach poważnej potrzeby publicznej biskup diecezjalny może zezwolić lub ustanowić, aby dodano specjalną intencję”, dlatego za zgodą lub na polecenie biskupa można skorzystać z tekstu wezwania "Za Ukrainę", przygotowanego przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski" – wskazano w komunikacie.

Odnosząc się do adoracji krzyża w czasie wielkopiątkowej liturgii Męki Pańskiej bp Piotr Greger zachęca do roztropności w sprawie decyzji dotyczącej ucałowania krzyża. Przypomniał, że 2020 r. Kongregacja zaleciła, aby adoracja krzyża była dokonana tylko przez przewodniczącego liturgii

W związku z tym, że z praktyką adoracji krzyża w czasie liturgii w Wielki Piątek związana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego, Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP przypomniała, że "kapłan, duchowieństwo i wierni przechodzą procesjonalnie przed krzyżem i oddają mu cześć przez przyklęknięcie albo w inny sposób, zgodny z miejscowym zwyczajem, np. przez ucałowanie".

Zwrócono uwagę, że zgodnie z przepisami kościelnymi "adoruje się tylko jeden krzyż". Komisja przypomniała także, że w Wielki Piątek od liturgii Męki Pańskiej do Wigilii Paschalnej w sobotę – wierni klękają zarówno przed Najświętszym Sakramentem, jak i przed krzyżem.

Wskazano, że "wypada znieść wszelkie ograniczenia odnośnie do używania wody pobłogosławionej w kropielnicach, zwłaszcza po zakończeniu liturgii Wigilii Paschalnej", podkreślając, żeby często ją zmieniać.

Komisja przypomniała również, że wierni mogą przyjmować Komunię Świętą "w postawie klęczącej lub stojącej, bezpośrednio do ust lub na rękę".

"Można przywrócić możliwość spowiedzi w konfesjonałach zamkniętych" – dodał bp Greger. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Jarmark Wielkanocny w nowym miejscu udał się wyśmienicie

gkrpajarmarkwielkanoc2022 45Przy udziale miejskich przedszkoli i uczęszczających do nich dzieci, przy udziale szkół i placówek wychowawczych , kół gospodyń wiejskich oraz miejskich instytucji odbył się w dniu 8 kwietnia tradycyjny jarmark Wielkanocny.

Tym razem jego lokalizacja była nie na rynku, a "Pod Płaszczką" czyli na terenie parkingu rowerowego na placu Górników.

To był bardzo dobry pomysł bo padający deszcze nie przeszkodził ani w degustacji regionalnych potraw, wśród których znalazły się nawet specjały przygotowane przez naszych gości z Ukrainy, ani w występach przedszkolaków, ani w zakupach wielkanocnych ozdób i atrybutów tego święta.Dużym zainteresowaniem, cieszyły się jak zwykle stoiska przygotowane przez Gminna Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, której członkowie zorganizowali dla dzieci malowania bądź tez inne ozdabianie pisanek. Za trud dzieciaków dostawały one pluszowe nagrody.

Dłuższą chwilę wśród jaworznian spędził Pan Łukasz Kolarczyk. Zastępca prezydenta Jaworzna, tym razem mniej oficjalnie, a bardziej rodzinnie skorzystał z atrakcji przygotowanych dla mieszkańców. 

My mamy dla naszych czytelników dużo zdjęć oraz film na którym utrwaliliśmy występ przedszkolaków z przedszkola miejskiego nr 9. Zapraszamy do oglądania.Mateusz chce pomóc firmom - niewidomy tworzy strony WWW


stronyniewidMateusz Pawłowski chce pomóc firmom, które dotąd nie działały w sieci, wejść w wirtualny świat i dzięki temu - przetrwać
Kolejne ograniczenia uderzają w przedsiębiorców. Wielu nie ma teraz ani sił, ani pieniędzy na rozwój firmy. Pomoc potrzebna jest wszędzie: w Bydgoszczy czy w Chorzowie? To bez znaczenia, bo w wirtualnym świecie dla Mateusza Pawłowskiego ograniczeń nie ma.

W tym realnym niestety są, o czym niewidomy od urodzenia 25-latek przekonuje się codziennie. Na czas pandemii o swoich oswojonych już problemach zapomina i wyciąga rękę w stronę, tych, którym zawodowy świat wali się na głowę.

Kto może skorzystać z tej bezpłatnej oferty? Każdy! Jedynym warunkiem jest prowadzenie firmy, fundacji, instytucji czy jakiejkolwiek innej działalności, która nie ma jeszcze własnej strony internetowej.
Po zakończeniu projektowania strony, można zgłosić do pana Mateusza swoje uwagi, które postara się on uwzględnić. Każdy element szablonu można też modyfikować według własnych potrzeb. W ramach projektu ENET można też liczyć na bezpłatne wykonanie bloga.

Z projektem współpracuje Katowicka firma Lingua-IT, która udostępnia bezpłatnie serwer, dzięki czemu utrzymanie strony też nic nie kosztuje.
Mateusz Pawłowski pomaga także przedsiębiorcom w reklamie swoich działalności na mapie Googla.
Poza projektowaniem stron internetowych, Mateusz Pawłowski prowadzi też bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży na temat funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie, na które wspólnie z nim serdecznie Państwa zapraszamy!

- Nie widzę od urodzenia ze względu na poważne uszkodzenie siatkówki oka - mówi 24-latek. - Pewnie nigdy, jako osoba niewidoma, nie będę całkowicie niezależny. Potrzebuję pomocy bliskich choćby w przemieszczaniu się. Ale bardzo staram się być jak najbardziej samodzielny. Na szczęście coraz więcej osób w Polsce myśli o potrzebach osób niewidomych, stopniowo znikają choćby bariery architektoniczne. Zresztą przed pandemią sam starałem się upowszechniać wiedzę na temat potrzeb osób niewidomych. Odwiedzałem szkoły w całym kraju. Wielu uczniów pierwszy raz w życiu widziało osobę niewidomą, z białą laską, psem przewodnikiem. Jeśli choć jedno dziecko po takim spotkaniu wie już, jak zachować się wobec osoby niewidomej, jak jej pomóc, jeśli tej pomocy potrzebuje - to dla mnie sukces i satysfakcja.
Strona projektu to
www.facebook.com/enet.ovh 
www.enet.ovh 
Dane kontaktowe:
Tel.: 505904182

E-mail: info@enet.ovh
stronyniewid 1

Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us