Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Nordic Disco Walking w Byczynie

nwbyczyna180323 6818 Marca, czyli tuż przed początkiem kalendarzowej wiosny, niemniej już w wiosennym klimacie przygrzewającego słońca ruszył w Byczynie rajd Nordic Walking, tym razem z nawiązaniem do lat 70, kiedy to królowała muzyka Disco, nieśmiertelna, ponadczasowa, taneczna.  

Tanecznym krokiem pomaszerowali kijaszkowie niebrzydkimi rejonami samej Byczyny i Cezarówki. 
Na starcie stawiło się około 70 osób, które wolały wybrać sobotni relaks zamiast zakupów czy niewdzięcznego sprzątania w domu.

Nagraliśmy krótki filmik dla smartfonowiczów, oraz przygotowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć ze startu imprezy. 


Jednocześnie przypominamy, że istnieje piosenka dla jaworznickich Nordic Walkerów, która powstała w ubiegłym roku.
Zapraszamy kjikowiczów do śpiewania i rozpowszechniania jej, bo na instytucjonalne wsparcie organizatora takich imprez, amatorska twórczość artystyczna chyba nie ma co liczyć.
To niestety nie komercja. 

 

 

 

Podatki w kraju dół - inwestycje w Jaworznie w górę

byczynainwestycje100323 5Finanse publiczne w Polsce, wbrew utyskiwaniu przeciwników polskiej racji stanu, są stabilne
Dzięki temu możliwa jest realizacja wielu przedsięwzięć z udziałem środków rządowych.
Jaworzno zyskuje niemałe środki czego przykładem mogą być: Estakada w Ciężkowicach to jeden z przykładów na dbałość rządu zarówno o mniejsze, jak i większe miasta, dzielnice.
Do Jaworzna trafiło w ostatnim czasie wiele środków m.in. 100 mln na Jaworznicki Obszar Gospodarczy, na budowę wiaduktu w Ciężkowicach realizowaną przez PKP, termomodernizację szkół za 30 milionów złotych.
Mamy 29 milionów na modernizację kanalizacji, 5 mln na centrum kulturalne w Ciężkowicach połączone z modernizacją remizy strażackiej a to tylko wycinek z ogromnego wsparcia którego rząd udziela naszemu miastu.
Nie byłoby to możliwe gdyby nie stabilne finanse publiczne, duża ściągalność VAT itp. a to wszystko przy obniżce podatków dla zwykłych obywateli.
10 marca radni Prawa i Sprawiedliwości z Jaworzna i Sosnowca w okolicy budowy estakady w Byczynie zaprezentowali garść faktów związanych z inwestycjami, które samorządy zawdzięczają rządowym działaniom. niskiepodatki 1niskiepodatki 2niskiepodatki 3niskiepodatki 4niskiepodatki 5niskiepodatki 8niskiepodatki 7

Wieczór w Fundacji Kobieca Przystań

fundacjakobiet30323 18Fundacja Kobieca Przystań, mająca swoją siedzibę na Podłężu, zaznaczyła swoją obecność dużą imprezą skierowaną do mieszkanek Jaworzna. W połączeniu z nadchodzącym Dniem Kobiet zaproszenie Pan na wydarzenie mające służyć ich dobremu samopoczuciu było fantastycznym pomysłem.

W piątkowy wieczór pojawiło się ponad 150 Pań chcących dowiedzieć się czegoś o zdrowym trybie życia, o odżywianiu, dbaniu o siebie, o relaksie, wypoczynku, a w końcu po prostu porozmawiać ze sobą na tak zwane „babskie tematy” .

Był czas na wspólną kawę i przekąskę, były konkursy zorganizowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, były stoiska relaksacyjne i oferujące produkty służące pięknu i dobrej kondycji.

fundacjakobiet30323 10Szczególnym akcentem wieczoru były kwiaty, które przesłał Paniom Pan Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Miasta. Każdej Pani został wręczony tulipan z bilecikiem na którym widniały życzenia.

List skierowany do uczestniczek spotkania od Pan Łukasza Kolarczyka odczytała Pani Krystyna Bojęś - Kierownik Referatu Organizacji Pozarządowych.


Duże stoisko z atrakcjami przygotowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – były konkursy, upominki, serdeczności.

fundacjakobiet30323 42Swój kącik Miała również Komenda Miejska Policji w Jaworznie.

W trakcie wieczoru Panie wysłuchały wykładów dotyczących dbania o swoje samopoczucie, zarówno z punktu widzenia ciała jak i ducha, a artystycznie zagospodarowała czas Basia Janyga, coraz bardziej znana wokalistka. 

Na koniec Panie zapoznały się z tajnikami dobrego makijażu, jakie zdradziła ekspertka w tej dziedzinie.

 

Jaworznianin autorem pomnika Kościuszki w Waszyngtonie!

 

kosciuszkowasz.jpgPrzy okazji opracowywania materiału o uroczystościach bitwy pod Grunwaldem, natknąłem sie na ledwo dostrzegalne notki o polskim malarzu, uczniu Jana Matejki, Tadeuszu Popielu.(Sulima Popiel).

Malarz ten urodzony w roku 1863 pewną część swojego dzieciństwa spędził w Szczakowej.

Po latach stał się uznanym malarzem, będąc między innymi współautorem panoramy Racławickiej, a w roku 1910 wraz z Zygmuntem Rozwadowskim stworzył alternatywną do dzieła Matejki Panoramę Bitwy pod Grunwaldem, która obecnie znajduje się w muzeum we Lwowie.

Tadeusz Popiel miał brata, Antoniego, który urodził się 13 czerwca 1865 roku w Szczakowej.

Antoni został rzeźbiarzem, a w roku 1907 wziął udział w konkursie na pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie i mimo, że jego praca zajęła drugie miejsce, właśnie ona została wykonana i odsłonięta na placu Lafayette przed Białym Domem, przez prezydenta Theodore Roosevelta.

Widzimy się na pasach

widzimy sie na pasach2Widzimy się na pasach” już od 20 lutego w Jaworznie! To właśnie dziś rozpocznie się akcja, której celem jest uwrażliwienie – zarówno pieszych jak i kierowców – na zachowanie szczególnej ostrożności w okolicy przejść dla pieszych i skrzyżowań. Motywem przewodnim będą działania profilaktyczne w okolicach wybranych przejść dla pieszych, gdzie przez kilka dni policjanci i strażnicy miejscy rozdadzą ponad tysiąc opasek odblaskowych. Co więcej, startuje także specjalny konkurs z nagrodami skierowany do uczniów szkół podstawowych i seniorów.

Akcję poprzedziły prowadzone początkiem lutego prelekcje we wszystkich 22 jaworznickich szkołach podstawowych pod hasłem „Bądź bezpieczny na drodze”. W spotkaniach z przedstawicielami Urzędu Miejskiego i Komendy Miejskiej Policji wzięło udział 1350 uczniów.

Celem akcji „Widzimy się na pasach” jest przypomnienie pieszym poruszającym się po drodze, o konieczności noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu oraz uświadomienie kierującym pojazdami, że zbliżając się do przejścia dla pieszych zawsze zobowiązani są zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy – używanie elementów odblaskowych lub kamizelek może w znacznym stopniu ograniczyć ilość wypadków z udziałem pieszych, ponieważ pieszy widoczny z daleka daje kierującemu pojazdem czas na odpowiednią reakcję.

widzimy sie na pasach1Bezpieczeństwo na pasach

Dwa lata temu w życie weszła ustawa wprowadzająca pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście. Nowe regulacje nie zwalniają jednak pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Aby wspierać edukację i zwiększać świadomość jaworznian w tym zakresie, powstała akcja „Widzimy się na pasach”. Celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na rozważność i ostrożność zarówno pieszych, jak i kierujących pojazdami. Pamiętajmy, że codziennie odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym ponosi każdy z nas.

Policjanci i strażnicy miejscy z odblaskami

Akcja rozpoczyna się już w poniedziałek, 20 lutego i potrwa przez 5 kolejnych dni, do 24 lutego włącznie. Na pięciu wybranych przejściach dla pieszych na terenie naszego miasta pojawią się policjanci oraz strażnicy miejscy. Będą oni informować pieszych, jak w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami korzystać z przejść dla pieszych. Policjanci i strażnicy będą mieli przygotowane także bezpłatne opaski odblaskowe, które w znaczny sposób podnoszą widoczność pieszego na przejściu. Akcja obejmie również kierowców, którzy informowani będą o konieczności zwrócenia szczególnej uwagi w okolicy przejść dla pieszych.

– Prosimy o zachowanie wzmożonej ostrożności, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność ze względu na zmrok i trudne warunki atmosferyczne jest zdecydowanie utrudniona. Używanie elementów odblaskowych lub kamizelek może nawet uratować życie, gdyż pieszy widoczny z daleka daje kierującemu pojazdem czas na odpowiednią reakcję. Warto przypomnieć, iż kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych, są zobligowani do zachowania czujności i szczególnej ostrożności – mówi Jacek Sowa z Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie. – Podobne działania profilaktyczne planujemy przeprowadzić również jesienią.

Akcje prowadzone będą w następujących lokalizacjach:

 

Centrum Centrum przesiadkowe 20.02.2023 r. 10.30/11.00 17.30/18.00
Centrum Skrzyżowanie ul. Matejki z ul. Grunwaldzką 20.02.2023 r. 11.00/11.30 18.00/18.30
OTK Skrzyżowanie ul. Dwornickiego z ul. Matejki 20.02.2023 r. 11.30/12.00 18.30/19.00
Osiedle Podłęże Główny przystanek PKM-u 21.02.2023 r. 10.30/11.00 17.30/18.00
Osiedle Podłęże Skrzyżowanie ul. Towarowa z ul. Al. Piłsudskiego przy sklepie „Biedronka” 21.02.2023 r. 11.00/11.30 18.00/18.30
Leopold Rejon pomiędzy sklepami „Netto” – „Biedronka” 21.02.2023 r. 11.45/12.15 18.45/19.15
Osiedle Stałe Skrzyżowanie w rejonie sklepu „Aldi” 22.02.2023 r. 10.30/11.00 17.30/18.00
Osiedle Stałe ul. Al. Tysiąclecia rejon placu handlowego 22.02.2023 r. 11.00/11.30 18.00/18.30
Szczakowa Rejon sklepu „Biedronka” 23.02.2023 r. 10.30/11.00 17.30/18.00
Osiedle Gagarina Rejon ciągu handlowego 23.02.2023 r. 11.00/11.30 18.00/18.30

 

Karnawałowy bal seniorów

potancowka160223 84To już prawie wiosna, a jak lepiej przywitać tę porę roku, jak nie tańcem? W czwartek, 16 lutego w hali MCKiS odbył się pierwszy w tym roku bal, zorganizowany według propozycji Pana Łukasza Kolarczyka,Zastępcy Prezydenta Jaworzna, a skierowany do osób w wieku średnim i wyższym
Organizatorzy przygotowali się na tłumy mieszkańców Jaworzna i nie zawiedli się.
Wszystkie stoliki zostały zapełnione, a parkiet został opanowany od pierwszego utworu zagranego przez DJa znającego klimaty lat 70, 80 i taneczne rytmy wielu epok muzyki rozrywkowej. 

Bawiono się wyśmienicie, degustowano przy okazji pączki, wszak był to tłusty czwartek. 
A my zapraszamy do obejrzenia mnóstwa zdjęć z tej radosnej imprezy. 


Porozumienie płacowe zawarte z górnikami w Jaworznie

 

szybgrzegorzminister150223 2715 lutego 2023 roku w TAURON Wydobycie w Jaworznie podpisano porozumienie płacowe. Jest to efekt zapisów umowy społecznej oraz prowadzonych rozmów pomiędzy stroną społeczną, zarządem i właścicielem Spółki, którym od nowego roku jest Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Zgodnie z zapisami umowy społecznej ustalono wysokość podwyżki dla pracowników zakładów górniczych z Jaworzna, Libiąża i Brzeszcz, która wynosi ona 15,4 proc. stanowiącej wysokość średniorocznego wskaźnika inflacji w 2022 roku powiększonego o jeden punkt procentowy.

Porozumienie obejmuje wzrost wynagrodzenia od 01 stycznia br., ale jego realizacja musi być poprzedzona zatwierdzeniem planu operacyjnego, ponieważ spółka jest uczestnikiem systemu wsparcia, co powoduje konieczność dopełnienia stosownych formalności.

Wiceminister Piotr Pyzik z wizytą na budowie szybu „Grzegorz”

W dniu 15 lutego 2023 Pan Piotr Pyzik – Podsekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego w Ministerstwie Aktywów Państwowych gościł w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie należącym do TAURON Wydobycie S.A.

Pan minister odwiedził teren budowy szybu „Grzegorz”, którego głębokość przekroczyła już 200 metrów. Zarząd spółki oraz inżynierowie odpowiedzialni za powstający szyb przedstawili aktualne informacje o stanie zaawansowania robót.

W trakcie wizyty Minister Pyzik zapoznał się z harmonogramem dalszych prac oraz perspektywami jakie otwierają się dla firmy, jak również dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego po zakończeniu w 2027 roku budowy.

 

Wybieramy szkołę dla swoich dzieci - Kana to doskonała propozycja

kana gazeta 01 1200Czym jest szkoła Kana, dlaczego warto wybrać dla dzieci naukę w tej placówce opowie nam w wywiadzie Dyrektor Szkoły Pani dr Magdalena Kielska

Jak powstała Szkoła KANA i dlaczego w Jaworznie?


Najpierw KANA powstała w Sosnowcu, już w 2004 roku jako Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży z bogatą ofertą edukacyjną, kulturalną, sportową i pomocową. Potem przyszedł czas na nowe działania, czyli otwarcie szkół: w Sosnowcu powstało gimnazjum, a w Jaworznie szkoła podstawowa. Dlaczego Jaworzno? Jestem jaworznianką od wielu pokoleń, moi dziadkowie stąd pochodzili, to po pierwsze. A po drugie, w Jaworznie nie było wówczas żadnej podstawowej szkoły niepublicznej. Uważam, że jaworzniccy rodzice powinni mieć możliwość wyboru pomiędzy szkołą publiczną a niepubliczną, bez konieczności wożenia swojego dziecka do Katowic lub Chrzanowa. Stać nas jako społeczność, by mieć taką szkołę u siebie. No i powód trzeci, było to podjęcie próby stworzenia nowej jakości w edukacji. Szkoła niepubliczna ze swej natury jest bardziej elastyczna, a rodzice, którzy przysyłają do niej swoje dzieci, dostrzegają mankamenty systemowego kształcenia i są bardziej chętni i przygotowani na zmiany. Taki grunt trzeba zagospodarować.

Proszę opowiedzieć o infrastrukturze, którą dysponuje dzisiaj szkoła. Przez ostatnie lata wiele się zmieniło. Jakie będą dalsze kroki?

kana20231Szkoła mieści się w budynku przy ul. Chopina 40, w dawnej szkole budowlanej. Dzisiaj obiekt wygląda zupełnie inaczej. Dzięki pozyskanym przez szkołę środkom unijnym udało nam się w 2020 r. wykonać termomodernizację całego obiektu, wymienić instalacje, okna, drzwi, a także zainstalować ogniwa fotowoltaiczne. To duże przedsięwzięcie i duże zmiany. Nie wspomnę już o stronie wizualnej, estetycznej – budynek zyskał nową elewację i nowoczesny wygląd. Również wnętrze udało się wyremontować i wyposażyć w nowoczesny sprzęt multimedialny. Moim zdaniem otoczenie, w jakim przebywa uczeń przez wiele godzin w ciągu dnia, ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju, postrzegania świata, nabywania odruchu dbałości o swoje miejsce pracy i życia. To bardzo ważne i stanowi niezbywalny element wychowania młodego człowieka.

W zeszłym roku, dzięki zaproszeniu do współpracy nowych partnerów i sponsorów, została wyremontowana częś

drugiego budynku, w którym od września 2022 r. uruchomione zostało niepubliczne przedszkole pn. Akademia Małego Skauta. To wartość dodana dla szkoły, bowiem rodzice, mające dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym mają możliwość przywożenia ich w jedno miejsce. Ponadto bliska współpraca między nami pozwala na jeszcze większe wzbogacenie oferty i dla uczniów i dla przedszkolaczków.

Jaka jest wizja szkoły? Co jest najważniejsze dla Pani jako dyrektora szkoły i dla grona pedagogicznego?


Moim marzeniem było stworzenie szkoły, którą dzieci polubią i będą chciały w niej przebywać. To wydaje mi się najważniejsze, szczególnie w obecnej rzeczywistości. W dobrym, przyjaznym środowisku mają szansę rozwinąć się ich talenty, a radosne i zadowolone dzieci są twórcze i pomysłowe. Sama bardzo lubiłam chodzić do szkoły i uczyć się i dlatego z wielkim żalem patrzę dziś na młodzież, która naukę i przebywanie w szkole traktuje jako przykry obowiązek. Chciałam też, by była to szkoła dla każdego dziecka, nie tylko zdolnego, utalentowanego, bo wierzę, że każdy, w sprzyjających okolicznościach, może się piękne rozwijać na miarę swoich możliwości. Dlatego w szkole staramy się tworzyć dobrą atmosferę, wzajemnie szanować, dostrzegać problemy i trudności i na nie reagować.

Jak by Pani oceniła poziom nauczania w szkole?


kana2023 2Poziom nauczania niewątpliwie zależy nie tylko od nauczycieli, ale także od uczniów, z którymi w danym momencie pracujemy. A pracować chcemy z każdym dzieckiem, bo uważamy, że warto! Dlatego rankingi nie są dla nas najważniejsze, bo rzadko kiedy są rzeczywistym odzwierciedleniem faktycznych osiągnięć naszych dzieci. Każdy jest niepowtarzalny i inny, zatem porównywanie dzieci między sobą często jest zwyczajnie niesprawiedliwe. Żyjemy jednak w określonej rzeczywistości i rozumiem, że dla wielu wyniki nauczania, ujęte w cyfrach, są ważne. Mimo to staramy się pracować z uczniami w taki sposób, by sami bardziej doceniali współpracę niż rywalizację. Brak umiejętności pracy w zespole jest niewątpliwie naszą społecznie słabą stroną. A warto nad tym pracować, bo daje niezwykłe rezultaty w dalszym życiu i pracy zawodowej. Coraz częściej mówi się też o tzw. kompetencjach rozszerzonych, czyli umiejętności korzystania z wiedzy i doświadczenia innych. Warto nad tym pracować od wczesnych lat szkolnych, bo daje niezwykłe rezultaty w dalszym życiu i pracy zawodowej.

Dużo się mówi dzisiaj o ocenianiu w szkolnictwie. Jakie podejście stosują Państwo do ocen w szkole?

Nadal stosujemy system oceniania, chociaż staramy się podjąć próby odejścia od oceniania powszechnie stosowanego w szkołach. Nie jest to łatwe i na pewno nie stanie się z dnia na dzień. Już samo zwracanie uwagi uczniów na fakt, że ważniejszy i cenniejszy jest sam proces uczenia się, czyli droga dochodzenia do wiedzy, niż efekt w postaci oceny, cyfry, jest pierwszym krokiem do zmiany naszego myślenia o roli oceny w szkole. Niewątpliwie system oceniania, znany nam ze szkoły jest najłatwiejszą formą podsumowania pracy ucznia, ale na pewno nie najlepszą. W tej kwestii myślimy o zmianie, ale potrzebujemy też współpracy ze strony rodziców, którzy najpierw muszą potrzebę tej zmiany dostrzec, a potem ją zaakceptować. To też jest proces.

W jaki sposób i w jakim stopniu realizowane jest indywidualne podejście do nauczania?

Indywidualne podejście do ucznia to nie to samo co indywidualne nauczanie. W naszej szkole uczniowie uczą się w klasach, ale są to małe, kameralne klasy, wszyscy dobrze się znamy, dlatego mamy możliwości indywidualnego postrzegania każdego. A to nic innego jak poznanie potrzeb i możliwości ucznia, jego mocnych i słabych stron, i dopasowanie sposobu pracy i tempa do jego możliwości. To naprawdę jest możliwe, ale tylko w małej grupie. W licznych klasach zwyczajnie nie ma na to czasu, nawet gdyby nauczyciel bardzo tego chciał.

Czy dzieci mogą być w szkole do godziny 16.30? Co wtedy robią?

Uczniowie mogą przebywać w szkole po lekcjach, do godziny 16.30. Oczywiście z naturalnych powodów dotyczy to przede wszystkim uczniów młodszych. Nasza świetlica to zorganizowane zajęcia – możliwość odrobienia zadania domowego, poćwiczenia czytania lub pisania, ale także gry i zabawy zespołowe. Pozwalamy też naszym dzieciom na brak aktywności, na nudę i odpoczynek. Nie ma bardziej kreatywnego czasu jak nuda i to nuda w grupie. Natychmiast pojawiają się pomysły, co robić i jak zagospodarować czas. Nasi uczniowie mogą także odpoczywać w ulubionym przez nich miejscu – w tzw. pokoju ciszy, który na dniach będziemy przekształcać w profesjonalną salę sensoryczną. To będzie takie miejsce, gdzie będzie można posiedzieć, poleżeć, pomarzyć, pomyśleć. Taka przestrzeń – fizyczna i duchowa – jest niezbędna każdemu. I to też staramy się dzieciom pokazać. Dzisiejszy świat wymaga od nas stałej aktywności, bycia non stop w ruchu. Paradoksalnie to nas niszczy. Obecne pokolenie dwudziesto- i trzydziestolatków jest przez to permanentnie zmęczone. Pokazujemy zatem dzieciom, jak ważne są momenty wyciszenia, uspokojenia, po prostu bycia. Sami byliśmy zaskoczeni, jak bardzo dzieci ten pokój ciszy polubiły i jak bardzo im go brakowało w czasie pandemii. Gdy przekształcimy go w salę sensoryczną, stanie się też miejscem prowadzenia zajęć profilaktycznych i terapeutycznych.


kana2023 4Proszę opowiedzieć jakie zajęcia dodatkowe są w ramach czesnego, a jakie są płatne dodatkowo?


Mamy w szkole różne zajęcia dodatkowe. Każdego roku proponujemy inne, bo pojawiają się nowi uczniowie, a wraz z nimi ich potrzeby, zainteresowania i oczekiwania. Niezmiennie, małe dzieci lubią zajęcia artystyczne i te są w naszej ofercie zawsze. Jak dotąd zajęcia plastyczne, matematyczne, dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, język hiszpański i najbardziej chyba przez uczniów ulubione warsztaty kulinarne realizowane są, obok podstawy programowej, w ramach czesnego. Dodatkowe, takie jak jazda konna, robotyka, basen, samoobrona są dodatkowo płatne i prowadzone przez zewnętrznych instruktorów. Staramy się, by te dodatkowe koszty nie przerastały możliwości rodziców naszych uczniów.


Czy często organizowane są pozaszkolne aktywności i wycieczki?


Tak, wycieczki, wyjścia i spotkania edukacyjne realizowane są bardzo często. Stanowią integralny element programu nauczania i wychowania w naszej szkole. Poważniejsze wycieczki odbywają się raz w miesiącu, a te mniej spektakularne nawet raz w tygodniu. Są to wyjazdy do instytucji kultury jak np. teatr, filharmonia, ale także wyjścia do naszych rodzimych ciekawych miejsc na mapie Jaworzna jak Geosfera, Muzeum Miejskie, Miejska Biblioteka Publiczna, Atelier Sztuki itp. W ramach cyklu „Spotkanie z Ciekawym Gościem” zapraszamy do szkoły osoby wykonujące interesujące zawody lub mające ciekawe zainteresowania, lub hobby. Są wśród nich znani aktorzy, kompozytorzy, naukowcy, ale też rodzice naszych uczniów!


Do szkoły dołączają też dzieci ze szkół publicznych. Proszę powiedzieć, z jakiego powodu i jak się odnajdują w KANIE?


Zazwyczaj, gdy uczeń przychodzi do naszej szkoły już w trakcie trwania danego etapu edukacyjnego, przenosi się właśnie ze szkoły publicznej. Powody są różne, najczęściej jednak w przypadku dzieci uzdolnionych powodem jest brak możliwości rozwijania się w licznej klasie szkoły publicznej. Często też obserwujemy, że przychodzą te, które w swojej poprzedniej szkole były źle traktowane, wobec których przejawiana była różnego typu przemoc. Te dzieci wyraźnie w naszej szkole odżywają. Wielką przyjemnością jest patrzeć, jak z dnia na dzień się zmieniają, otwierają, zrzucają maski. To są naprawdę świetne dzieci i fantastyczni młodzi ludzie. Trzeba im tylko okazać trochę zainteresowania i życzliwości – natychmiast nabierają wiatru w żagle. Najbardziej przykre jest to, że niestety wiele dzieci, zbyt wiele, przechodzi przez system szkolny jako tzw. średniaki – nie sprawiają kłopotu, ale też nigdy nie błyszczą. I tak w tej przeciętności pozostają…

KANA jest szkołą katolicką. Co to oznacza w praktyce i czy do szkoły przyjmowane są również dzieci innych wyznań bądź niewychowywane w żadnej religii?

Przyjmujemy do szkoły wszystkie dzieci, niezależnie od wyznania lub jego braku, ale oczekujemy od nich i od ich rodziców uszanowania naszej wiary i zaakceptowania katolickiego charakteru szkoły. Wybór naszej szkoły oznacza także automatyczną zgodę na uczęszczanie dziecka na lekcje religii. Zawsze, jeszcze przed przyjęciem dziecka do szkoły, rozmawiam o tym z rodzicami, bo to kwestie delikatne i ważne.


KANA to kameralna, można by powiedzieć rodzinna szkoła. Jakie są zalety i wady małej szkoły?


kana2023 5Niewątpliwą zaletą małej szkoły jest możliwość dostrzeżenia każdego ucznia, z jego możliwościami, talentami, ale i trudnościami. Można zatem szybko i skutecznie reagować na problemy, a talenty szlifować. Mała szkoła to także szkoła bezpieczna, nikt się nie zagubi, nie zniknie w tłumie. Są też wady – na pewno większa szkoła to więcej uczniów, to zatem więcej radości i pomysłów. Nie bez znaczenia jest też strona ekonomiczna – większe środki dają większe możliwości. Coś za coś, jak to zwykle w życiu.

Czy w szkole jest przestrzeń na inicjatywy uczniowskie?


Tak, bardzo entuzjastycznie przyjmuję wszelkie inicjatywy uczniów i wspieram ich w tym, ale też wymagam konsekwencji i profesjonalizmu w działaniach, których się z własnej woli podejmują. To fantastyczna okazja, by program wychowawczy realizować w praktyce. A nasi uczniowie są pomysłowi i uczynni. Nie tylko potrafią wymyślić jakąś akcję, ale ją opracować i zrealizować. Przykładem jest, chociażby Dzień Zwierzaka, który w całości był ich dziełem! I to dziełem bardzo udanym! Zapraszam na stronę szkoły – jest bogata relacja. W szkole działa również Samorząd Uczniowski, do którego wybory przeprowadzają sami uczniowie, ucząc się w ten sposób postaw obywatelskich.

A jak wygląda współpraca z rodzicami? Czy rodzice angażują się w funkcjonowanie i życie szkoły?


Z tym jest oczywiście różnie. Są rodzice stale wspomagający szkołę w różnych jej działaniach, ale są też i tacy, którzy się w nie aktywnie nie angażują, ale zawsze je popierają. Rozumiem to oczywiście, gdy w domu są jeszcze młodsze dzieci albo dziecko niepełnosprawne, zwyczajnie brakuje czasu. Staramy się zawsze zachęcać rodziców, by włączali się w życie szkoły na miarę swoich możliwości. Bardzo zależy nam, by nasza szkoła była wspólnotą – uczniów, nauczycieli i rodziców. Tylko wówczas możliwy będzie jej stały rozwój, gdy będziemy okazywać sobie wzajemne zainteresowanie i wsparcie, gdy będziemy mieć do siebie zaufanie, a także, kiedy będziemy rozumieli, że gramy do jednej bramki i że wszystkim nam zależy na tym samym – na dobru naszych dzieci.

Czy szkoła wspiera także dzieci z problemami?

Tak, oczywiście. Staramy się ciągle poszerzać kadrę specjalistów – mamy w szkole pedagoga, logopedę, terapeutę pedagogicznego oraz psychologa. Nawiązaliśmy też współpracę z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną MERITUM, której specjaliści wspierają nas w tym niełatwym zadaniu. Dzięki tej współpracy na terenie naszej szkoły uczniowie mogą skorzystać z treningu/terapii A. Tomatisa. To nowoczesna metoda dla uczniów z problemami z koncentracją, z nadpobudliwością psychoruchową, ale także pomagająca im np. w nauce języków obcych. Mamy także w szkole regularne dyżury pedagoga szkolnego dla rodziców – dostrzegamy bowiem, że borykają się oni z różnymi problemami swoich dzieci i potrzebują rozmowy, porady i wsparcia.

A co z edukacją domową? Czy taką formę też przewidujecie?

Jak w każdej szkole również i u nas uczniowie mogą w dowolnym momencie skorzystać z tej formy edukacji. Uczniów, uczących się w domu nie obowiązuje czesne Wartością dodaną jest natomiast to, że współpracujemy z Polską Szkołą Internetową, dzięki czemu nasi uczniowie mają bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej przez cały rok szkolny. Platforma ta wspiera ich w codziennej pracy w domu. Ponadto nasi „domowi uczniowie” korzystają z wycieczek, wyjazdów i imprez organizowanych przez szkołę, więc nie tracą też kontaktów z rówieśnikami. To o tyle ważne, że gdy wracają z edukacji domowej do nauczania stacjonarnego w szkole, od razu czują się w niej dobrze.

KANA działa już 10 lat. Komu poleciłaby Pani tę szkołę, a komu odradziła?

Tak, jesteśmy obecnie w roku jubileuszowym Naszą szkołę poleciłabym na pewno każdemu, kto chce się uczyć i rozwijać, kto chce przejść przez szkołę świadomie, a nie tylko przesiedzieć 8 lat w ławce. Można po prostu skończyć szkołę podstawową albo zbudować w niej dla siebie fundament na całe dalsze życie. I to nie tylko fundament wiedzy, ale też różnych umiejętności, a także ogromnie dziś ważny fundament osobowościowy – wewnętrznego spokoju, poczucia wartości, szacunku dla innych. Czy odradziłabym komuś naszą szkołę? Oczywiście, że nie, bo w każdym widzę potencjał i szansę. Dlatego zapraszam wszystkich! Przyjdźcie, dołączcie do nas, razem twórzmy dzień po dniu nową jakość!

kana gazeta 01 1200Zapraszamy na Dzień Otwarty – 15 marca br., o godz., 17.00, ul. Chopina 40. Staramy się w takim dniu pokazać kandydatom i rodzicom atmosferę naszej szkoły. Bo szkoła to przede wszystkim relacje! Te między uczniami, ale także między nauczycielami i rodzicami. O nie też warto zadbać!

Szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej www.kana.edu.pl

Nie polegajcie tylko na opinii innych - przyjdźcie i sami się przekonajcie!

Serdecznie zapraszamy!

dr Magdalena Kielska

Dyrektor szkoły podstawowej KANA

Po raz pierwszy pomaszerowali w zimie. W Ciężkowicach.

nordicwalkzimowy110223MJ 53Chodzenie z kijkami nie ma barier. Mimo mrozu ponad 120 osób poszło trasą tradycyjnego rajdu ciężkowickiego Nordic Walking. 
Pod patronatem prezydenta Jaworzna ośmiokilometrowy przemarsz rozpoczął się o godzinie 10 a cała impreza zakończyła się grubo po wybiciu południa. Bo rajd NW to nie tylko chodzenie ale i spotkanie się z przyjaciółmi, skorzystanie z gorących posiłków, wesołe losowanie nagród oraz zrobienie niezliczonej ilości zdjęć aby móc pochwalić się w mediach społecznościowych swoja aktywnością - zamiast siedzenia przed telewizorem w domu. 
Były i VIPy, a jakże. Wśród uczestników, choć nie zawsze maszerujących znaleźli się: Zastępca prezydenta Jaworzna pan Łukasz Kolarczyk, Szef Prawa i Sprawiedliwości w Jaworznie, pan Dariusz Starzycki, Radna Sejmiku Śląskiego Pani Jadwiga Baczyńska, A ze strony naszych Radnych pan Mirosław Pieczara, Dawid Domagalski i Mariusz Kowalski. 
Przy okazji przypominamy piosenkę o jaworznickich Nordic Walkerach 

 

Zapraszamy do obejrzenia sporej galerii zdjęć z przedpołudnia sobotniego w Ciężkowicach. 

 

Ogromne pieniądze na Szczakowską od rządu!

kasaszczakowska2023Warta ponad 25 mln zł przebudowa ulicy Szczakowskiej wraz z nowymi skrzyżowaniami i budową ronda na Chropaczówce (Miodowa – Chropaczówka – Wachlowskiego – Górnośląska – wlot Nowoszczakowska) uzyskała ponad 12,5 mln zł dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To efekt skutecznej aplikacji złożonej przez Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego w Jaworznie. Decyzję o przebudowie ulicy Szczakowskiej wraz z elementami koniecznymi do dalszej rozbudowy układu o ulicę Nowoszczakowską, podjął Prezydent Miasta Paweł Silbert. Dzisiaj (06.02.2023 r.) Premier RP Mateusz Morawiecki wraz z Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem ogłosili listę dofinansowanych projektów, wśród nich znalazło się Jaworzno.

Ulica Szczakowska jest jednym z głównych odcinków dróg w podstawowym szkielecie układu drogowego miasta. Odbywa się tam ruch samochodowy, rowerowy, ciężarowy i komunikacji miejskiej. Przebudowa znacznie poprawi warunki komunikacyjne, zwiększy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców.

– Zaplanowaliśmy przebudowę ul. Szczakowskiej z elementami pozwalającymi w przyszłości zbudować również ul. Nowoszczakowską. Mamy duże doświadczenie w projektach zewnętrznych i przebudowie arterii miejskich.Jeśli to możliwe korzystamy z programów i dofinansowań zewnętrznych. Moi współpracownicy przygotowali wniosek do Ministerstwa Infrastruktury, który uzyskał akceptację i tym samym otrzymaliśmy ponad 12,5 mln zł finansowego wsparcia – mówi prezydent Paweł Silbert. – Dzięki rządowemu wsparciu i środkom z budżetu gminy realizacja tego zadania wkrótce trafi na ścieżkę postępowania zamówień publicznych, a następnie wyłoniony zostanie wykonawca inwestycji przewidzianej na lata 2023-2025. Liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie przetargu i realizację tego zadania drogowego – ważnego dla mieszkańców Niedzielisk i północnych części miasta.

W ramach zadania kompleksowo wyremontowana zostanie ul. Szczakowska. Powstanie również wielo-wlotowe rondo, które połączy ulice: Miodową, Chropaczówkę, Wachlowskiego i Górnośląską, a piesi zyskają chodnik z obu stron drogi. Od ronda biegł będzie również nowy ciąg rowerowy, którego przebieg planowany jest wzdłuż projektowanej ul. Nowoszczakowskiej (inwestycja zaplanowana jest do realizacji w kolejnych latach) i będzie się łączył z istniejącym ciągiem ul. Wachlowskiego – Obwodnicy Północnej. Zadanie jest konsekwencją realizowanego skutecznie Programu Rozwoju Jaworzna przez Prezydenta Pawła Silberta.
kaszszczakowska232

Nowe przystanki i przejścia dla pieszych
Na trasie remontowanej drogi wybudowanych zostanie 9 przystanków autobusowych, w tym 5 wraz z zatokami oraz 4 szt. przystanków autobusowych wraz z peronami i oświetleniem. W ramach zadania powstanie 19 doświetlonych przejść dla pieszych. Cała inwestycja jest powiązana projektowo z planowaną obwodnicą – ul. Nowoszczakowską.

Nowe miejsca postojowe
Inwestycja obejmie także wykonanie placu postojowego na skrzyżowaniu z ul. Kasprzaka – obok Szkoły Podstawowej nr 3, który przeznaczony będzie do obsługi transportu szkolnego. Ponadto naprzeciw Klubu RELAX powstanie 10 miejsc postojowych poza pasem ruchu, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych.

W najbliższym czasie, po wprowadzeniu pozyskanych środków do budżetu miasta, Gmina ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy tego zadania.

                                       ***

„Przebudowa ul. Szczakowskiej 6800 S wraz z budową ronda w Jaworznie”

Termin realizacji od 2023 roku do października 2025 roku

Szacowany koszt 25 123 598 zł

Kwota dofinansowania 50 proc. – 12 561 799 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Rodzice złożyli już 583 tys. wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

 

mZUS2Rodzice i opiekunowie w ciągu niepełnych dwóch dni złożyli już około 583 tys. wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy, co objęło blisko 904 tys. dzieci.

Od 1 lutego tego roku ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski można złożyć m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na smartfony lub tablety. Do godz. 8 rano, 2 lutego, poprzez aplikację złożono ponad 21 tys. wniosków na przeszło 35 tys. dzieci. Wypełnienie wniosku przez aplikacje zajmuje rodzicom i opiekunom kilka minut. Jest ona podłączona do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500+. Jeśli klient składał już wniosek o to świadczenie w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to może on utworzyć wniosek na nowy okres świadczeniowy na podstawie poprzedniego wniosku. Pozwoli to automatycznie uzupełnić większość danych. W razie potrzeby te dane można samodzielnie edytować, zmienić przed wysłaniem.
- ZUS już od północy 1 lutego rozpoczął przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy. Według danych na 2 lutego (na godzinę 8 rano) złożono około 583 tysiące wniosków na blisko 904 tysięcy dzieci. To dane dla całego kraju - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Jak przypomina, świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną.
Oprócz aplikacji mobilnej mZUS wniosek o świadczenie 500 plus można również wypełnić na komputerze, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych. Taki wniosek może być złożony także przez portal Emp@tia albo przez bankowość elektroniczną w wybranych bankach. - Jeżeli klient złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu go automatycznie. Zrobi to na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku o 500 plus – tłumaczy rzeczniczka.
Termin złożenia wniosku decyduje o wypłacie świadczenia
Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli złoży wniosek w maju – ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Aplikacja mZUS
Od listopada 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ można składać w aplikacji mZUS na swoim smartfonie lub tablecie. Z mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store.
W aplikacji przewidziano analogiczne ułatwienie w zakresie wypełniania danych dzieci, jakie występuje bezpośrednio na PUE. Jeśli dzieci są zgłoszone przez rodzica do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, może on w kreatorze wniosku wybrać, aby ich dane wypełniły się automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie. Dzięki nowoczesnym i przyjaznym dla użytkownika funkcjom aplikacja mZUS na smartfon lub tablet znacznie przyspiesza i zwiększa wygodę wypełniania wniosku. Aplikacja pozwala także łatwo sprawdzić status wniosku, a także kwoty i terminy zrealizowanych wypłat świadczenia 500+.

Koncert Noworoczny rozpoczął sezon 2023


koncnoworoczny220123025Koncert Noworoczny to najbardziej prestiżowa impreza muzyczna w Jaworznie, nie dziwne więc, że hala MCKiS zostaje zawsze wypełniona po brzegi a większość widzów - słuchaczy przybywa nań odzianymi w elegantsze niż na co dzień szatki, czyli słowem elegancja, szyk, wytworność. .
Tym razem, jak zresztą kilka razy w latach wcześniejszych wykonawcami byli członkowie orkiestry pod dyrekcja Woytka Mrozka, który to będąc fantastycznym klarnecistą, zajął się również dyrygenturą i osiąga w tym fachu niezłe sukcesy.
Nie mogło zabraknąć podczas koncertu życzeń złożonych przez prezydenta Jaworzna, Pana Pawła Silberta, nie mogło zabraknąć lampki szampana w przerwie koncertu, ale najważniejszą była muzyka.
A było to ponad 30 utworów z dziedziny klasyki i musicalu z wszystkich stron świata. Niektóre ubarwione popisami baletowymi, niektóre tanecznymi. Sztandarowymi kompozycjami w takich okazjach są dzieła Straussów, Kalmana, Lehara, czy Stolza, ale i Webbera, Bocellego, Bocci, Moricone, czy polskich - Wodeckiego, Dębskiego.

Zapraszamy już na chłodno zobaczyć, co udało się zarejestrować naszemu aparatowi fotograficznemu.

Ulica Tuwima - skuteczność z dobrym efektem!

tuwima110123 1 4Modernizacja ul. Tuwima dobiegła końca. Radni Maciej Stanek oraz Dawid Domagalski spotkali się na miejscu inwestycji, by zobaczyć efekt prac.

W ramach prowadzonego przez gminę zadania przebudowano całą ulicę wraz z budową odwodnienia, wyremontowano ciągi piesze, przebudowano oświetlenie i utworzono nowe miejsca postojowe. Pojawiły się też elementy uspokojenia ruchu.

Jak mówi nam Radny Maciej Stanek: "W ulicę Tuwima zaangażowano bardzo duże środki. Nie byłoby to możliwe gdyby nie decyzja Prezydenta Pawła Silberta w tym zakresie za co serdecznie w imieniu mieszkańców dziękuję. Zakres prac był bardzo duży, co widać gołym okiem. Efekt robi wrażenie."

tuwima110123 11Przypomnijmy, że zadanie to było realizacją programu wyborczego Prezydenta Pawła Silberta na lata 2018-2023, ale żeby zadanie było zrealizowane trzeba było znaleźć na nie finansowanie. O to właśnie zabiegali skutecznie radni, którzy dziś pojawili się na miejscu i mogli porozmawiać o tym z mieszkańcami.

Jak podkreśla Radny Dawid Domagalski: "Naszym zadaniem jako radnych i całego samorządu są działania na rzecz mieszkańców. Cieszę się, że podczas dzisiejszego spotkania z mieszkańcami mogliśmy usłyszeć zadowolenie z przeprowadzonej modernizacji".

Zadanie to było współfinansowane ze środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

tuwima110123 2 3Mieszkańcy wielokrotnie podkreślali, jak ważna była dla nich realizacja tego zadania. Tych, których udało się spotkać podczas wizyty w terenie podkreślali, że dzięki zaangażowaniu wspomnianych radnych i decyzji Prezydenta Pawła Silberta nareszcie mogą cieszyć się z pięknej i funkcjonalnej drogi. "Ulica Tuwima zyskała nowe życie. Cieszymy się, że władze miasta zwróciły uwagę na nasz problem i dziś możemy korzystać z odremontowanej drogi i chodników" - podkreślała jedna z mieszkanek.

Przy realizacji zadania ważnym elementem były miejsca parkingowe. W dzisiejszych czasach, kiedy duża część społeczeństwa wybiera ten środek transportu w wielu miastach widać problemy z brakiem miejsc do pozostawienia swoich samochodów. "Cieszę się, że ulica Tuwima to również funkcjonalne miejsca parkingowe.

To ważne, aby mieszkańcy mieli gdzie pozostawić swój samochód, tym bardziej, że niedaleko znajduje się przedszkole, do którego uczęszcza dużo dzieci i rodzice przywożąc je rano i odbierając popołudniu mogą w bezpiecznym miejscu zostawić auto" - mówi w rozmowie kolejna z mieszkanek.

Jak widać całe przedsięwzięcie podoba się mieszkańcom, jest wielowymiarowe i jak mówią podoba im się efekt kilkumiesięcznych prac.

 

tuwima110123 20tuwima110123 5 2tuwima110123 16

Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us