Menu
Alex

Alex

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. URL strony:

Koncert dla Podopiecznych Hospicjum w Jaworznie

aaturaHospicjum w Jaworznie to niezwykłe miejsce.
Bywałem tam nieraz, kiedy pisałem o różnych wydarzeniach związanych z działalnością placówki.

Tym razem w czwartek, 29 lipca, dane mi było zaśpiewać dla Podopiecznych kilkanaście piosenek zarówno autorstwa różnych śpiewających poetów jak i swoje własne utwory.

Wyjątkowość tego miejsca spowodowała wielką tremę ale i wewnętrzną mobilizację, aby zarówno treści,
jak i muzyka przemówiła do słuchających na balkonach
i w swoich pokojach osób. 

Mimo, że na zewnątrz był ogromny upał, to moi słuchacze wysłuchali aż 19 piosenek.
Były bisy i wspaniałe podziękowanie od personelu Hospicjum.

Żal, że nie mogło być Pani doktor Marii Bryły, którą serdecznie pozdrawiam i obiecuje kolejną taka wizytę przy ulicy Góniczej 30.

Pozdrawiam wszystkich, którzy wysłuchali moich ballad, obiecując po raz wtóry, że postaram się napisać specjalną piosenkę o Hospicjum w Jaworznie i zaprezentować ją, kiedy tylko nadarzy się okazja kolejnego koncertu. 

Zapraszam do Hospicyjnego profilu Facebooka, gdzie zostały zamieszczone zdjęcia i fragmenty piosenek.

https://www.facebook.com/hospicjumwjaworznie,

oraz do mojego profilu https://www.facebook.com/aleksander.tura/

Meksykańskie rytmy na rynku

 

gkrpa250721 88Czwarta lipcowa niedziela upłynęła na jaworznickim rynku pod hasłem meksykańskiej fiesty przygotowanej przez MCKIS z nieocenionym wsparciem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Mimo że pogoda nie była pewna, to na płycie rynku pojawiło się mnóstwo dzieci wraz z rodzicami. Najmłodsi zachwyceni byli kolorowymi dekoracjami i mnogością zabaw i konkursów przygotowanych specjalnie dla nich.

Zapraszamy do obejrzenia dużej ilości zdjęć z tej barwnej imprezy.

 

Zapraszamy jednocześnie już 1 sierpnia na Sosinę, gdzie odbędzie się kolejna letnia impreza z cyklu "Z rodziną w plenerze"

Rodzinnie na Geosferze

gkrpa100721 5517 lipca po raz kolejny wspólne siły Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jaworznickiej Policji, MCKiS, Geosfery oraz kilku innych podmiotów zorganizowały dla mieszkańców popołudnie zabawowo poznawcze połączone z grą terenową, konkursami oraz elementami edukacyjnymi.

Mimo że pogoda straszyła burzą, to nie zniechęciło to rodziców do przybycia, a niebiosa okazały się na tyle łaskawe, że ani nie grzmiały, ani nie uroniły kropli deszczu i zabawa udała się znakomicie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z popołudnia.

 

Profilaktyczne popołudnie na Sosinie. Dzieciaki miały radochę!


gkrpa100721 9210 lipca na Sosinie zorganizowana został kolejna impreza z cyklu "Jaworzno mówi STOP cyberprzemocy".
To całkiem spontaniczne przedsięwzięcie przyciągnęło mnóstwo dzieci wraz z rodzicami, które wzięły udział w konkurencjach i zabawach przygotowanych przez organizatorów

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie.

Zabawa była przednia, a zadowoleni z niej byli zarówno dzieci, rodzice, jak i osoby odpowiedzialne za jej przebieg - pracownicy MCKiS, współpracująca firma oraz członkowie GKRPA

Dziękujemy za liczny udział we wszystkich przygotowanych konkurencjach i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z sobotniego popołudnia na Sosinie.

Jaworznianie na kongresie Prawa i Sprawiedliwości

piskonkres4072021 11W Warszawie odbywa się kongres Prawa i sprawiedliwości na którym został wybrany po raz kolejny na prezesa partii Pan Jarosław Kaczyński. W kongresie uczestniczą dwaj jaworznianie: Pan Dariusz Starzycki - przewodniczący Koła PIS w Jaworznie, Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Pan Maciej Stanek Radny rady Miejskiej.

Głosami delegatów Kongresu, z rekomendacji Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, Pan Dariusz Starzycki został wybrany do Rady Politycznej PiS jako reprezentant okręgu 32. W Radzie Politycznej znajdują się również wszyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

"W krótkim wystąpieniu po wyborze Jarsoław Kaczyński podkreślił, że dziś jest duża szansa aby zniwelować różnice ekonomiczne, militarne i kulturowe pomiędzy Polska a krajami Zachodu. – Spróbuję doprowadzić do tego by Polska dokonała tego czego obawiali się nasi przeciwnicy. Oni na pewno będa walczyć aby się nam nie udało. Jestem przekonany, że taka formacja jak nasza, zaprawiona w bojach, osiągnie ten cel – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po wyborze na kolejną kadencję Jarosław Kaczyński powiedział, że po raz ostatni staje na czele Prawa i Sprawiedliwości"./tvpinfo/

piskonkres4072021 1piskonkres4072021 3piskonkres4072021 5piskonkres4072021 7piskonkres4072021 9piskonkres4072021 4

 

 

 

 

piskonkres4072021 2

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego Południe z siedzibą w Jaworznie - to się dzieje!


marszalekDSZarząd Województwa Śląskiego przyjął na wniosek Wicemarszałka Dariusza Starzyckiego uchwałę w sprawie propozycji utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego Południe z siedzibą w Jaworznie w ramach konsultacji projektu dokumentu „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”.

#WojewództwoŚląskie

To ważna inicjatywa dla miasta, biorąc pod uwagę, iż w Jaworznie skoncentrowana jest duża część potencjału energetycznego Polski Południowej ??❗️ #WojewództwoŚląskie

"O Złotą Lirę" 2021 - edycja XVII

zlotalira2021aPrzed nami XVII edycja konkursu poetyckiego „O Złotą Lirę” organizowanego corocznie przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie.

Zapraszamy do zapoznania się z warunkami konkursu zawartymi w regulaminie i zachęcamy do aktywnego udziału.

"O Złotą Lirę", to liczący się w mieście i poza nim konkurs, na który napływają dziesiątki i setki prac poetyckich z wielu rejonów kraju i świata. 

Udział nim to szansa zaistnienia w środowisku literackim.

 

REGULAMIN KONKURSU „O ZŁOTĄ LIRĘ”

edycja XVII    rok 2021


     ORGANIZATORZY:

  -  Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie
  -  AteLier Kultury
  - III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie
  
     CELE KONKURSU:
  -  rozbudzenie talentów i popularyzowanie twórczości poetyckiej
  -  rozwijanie aktywności twórczej
  -  promocja miasta Jaworzna 

    ZASADY UCZESTNICTWA:

  1. W konkursie mogą wziąć udział osoby bez ograniczenia wiekowego
  2. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych;
      A - do lat 16
      B - od lat 16 do 19 lat
      C - powyżej lat 19
  3. Objętość jednego wiersza nie może przekraczać dwóch stron formatu A4 przy standardowej czcionce (12)
  4. Każdy z uczestników może nadesłać maksymalnie 3 wiersze o dowolnej tematyce 
  5. Na konkurs należy przesyłać utwory nie publikowane i nie nagradzane w innych konkursach
  6. Uczestnik konkursu przesyła jedną zaklejoną kopertę opisaną; Konkurs "O Złotą Lirę" z pseudonimem literackim (godło), i kategorią wiekową (A,B,C), która zawiera;
      a) wydrukowane prace w 4 egz. opatrzone; tytułem, godłem oraz kategorią wiekową 
      b) w kopercie powinna znajdować się czytelnie wypełniona karta uczestnictwa (wzór poniżej)
      c) prace konkursowe należy nadesłać na adres:

       Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie
       AteLier Kultury Klub "RELAX"
       ul. Szczakowska 35 B
       43-600 Jaworzno

Z dopiskiem na kopercie; Konkurs „O Złotą Lirę”


    TERMINY:

  1. Prace konkursowe należy nadsyłać do 12 października 2021 r.
  2. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 26. 10. 2021 r. o godz. 17.00 w Klubie "Relax" w  Jaworznie przy ul Szczakowskiej 35 B, o czym autorzy nagrodzonych i wyróżnionych utworów zostaną  powiadomieni. Informacja o laureatach konkursu zamieszczona zostanie na stronach internetowych  Organizatorów. www.stk.decoart.pl , www.atelierkultury.pl

    NAGRODY:

  1. Prace konkursowe oceni Jury powołane przez organizatorów
  2. Prace oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych 
  3. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatorów i UM Jaworzna

    INNE POSTANOWIENIA

  1. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do publikacji nadesłanych utworów na potrzeby promocji konkursu na  różnych polach  eksploatacji (np. internet, prasa itp.). Wykorzystanie utworu - z podaniem informacji o autorze -  nie rodzi żadnych zobowiązań   finansowych  ze strony organizatorów.
  2. Organizatorzy nie zwracają kosztów związanych z uczestnictwem w konkursie (usługi pocztowe, koszty podróży itp.)
  3. Nagrody nieodebrane w dniu ogłoszenia wyników konkursu przechodzą na własność organizatorów.
  4. W sprawach spornych wynikających z interpretacji niniejszego regulaminu ostateczną decyzję podejmują organizatorzy w porozumieniu z Jury.
 5. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu lub sposobu rozstrzygnięcia konkursu z powodu nieprzewidzianych okoliczności lub zagrożenia epidemiologicznego. W przypadku takich powikłań, organizator poinformuje laureatów o wszelkich zmianach związanych z powyższymi sytuacjami dostarczeniem nagród.
Złota Lira 2021 pop 960

Wścieklizna — śmiertelnie groźna nie tylko w podróży

 

medical equipment 1200Zachorowanie na wściekliznę wiąże się z praktycznie 100% śmiertelnością.1 Najwięcej zakażeń u ludzi odnotowuje się w Azji, Afryce oraz Amerykach Południowej i Środkowej. Jedyną skuteczną formę profilaktyki stanowią szczepienia. Wbrew pozorom, powinniśmy pamiętać o nich nie tylko przed podróżą według danych NIZP-PZH w Polsce od 1 stycznia do 31 maja 2021r. styczność i narażenie na kontakt z chorobą miały 1633 osoby. 2

Wścieklizna jest jedną z najstarszych i najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych — cechuje ją najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń.3 Co więcej, na wściekliznę nie istnieje żadne skuteczne lekarstwo — jedynym ratunkiem przy podejrzeniu zarażenia wirusem wścieklizny jest jak najszybsze podanie surowicy i wykonanie serii szczepień.
Medyczny zdjęcie utworzone przez wirestock - pl.freepik.com

Jaworzno 43. na liście najbardziej zmotoryzowanych miast w Polsce


Jaworzno 43Na 1000 mieszkańców Jaworzna przypada 665 pojazdów mechanicznych.

Plasuje to miasto na 43. miejscu rankingu zmotoryzowania w Polsce.

To kolejna miejscowość, która znalazła się na liście z województwa śląskiego.

Eksperci rankomat.pl do przygotowania listy wzięli pod uwagę samochody osobowe, ciężarowe i motocykle zarejestrowane w 66 miastach na prawach powiatu.

Wykorzystano do niej dane GUS opracowane dla każdego z trzech rodzajów pojazdów  w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Miejsce na liście porównywarki jest zależne od sumy tych pojazdów przypadających na każdy tysiąc mieszkańców danego miasta.

zmotoryzowtabelkaW Jaworznie jest zarejestrowanych 665 pojazdów na tysiąc mieszkańców. Daje to miejsce w piątej dziesiątce. Bardziej zmotoryzowane na Śląsku są m.in.: Katowice (928,4), Częstochowa (722), czy Rybnik (704,7). Mniejszy poziom zmotoryzowania jest natomiast m.in. w: Świętochłowicach (576,6), Bytomiu (564,1) i Chorzowie (539,3). W skali kraju liderem rankingu jest Przemyśl (954), a ostatnie miejsce zajmuje Wałbrzych (391,1).


Na 1000 mieszkańców Jaworzna przypada 564,6 samochodów osobowych. Daje to 37. miejsce w Polsce. Biorąc pod uwagę ciężarówki, Jaworzno zajmuje dopiero 57. pozycję w kraju z wynikiem 62,5. W przypadku motocykli miasto zajmuje wysoką 6. lokatę z wynikiem 37,9 na tysiąc mieszkańców.

- Ubezpieczyciele, obliczając cenę OC, biorą pod uwagę szereg różnych czynników. Natężenie ruchu jest tylko jednym z nich. Teoretycznie poziom zmotoryzowania może wpływać na zwiększony ruch w danym mieście. Jednak bez analizy jakości i rodzaju dróg, liczby wypadków, a także danych kierowcy oraz pojazdu, precyzyjne wyliczenie składki jest niemożliwe. Dlatego pomimo mniejszego poziomu zmotoryzowania niż w np. Rybniku, mieszkańcy Jaworzna płacili za OC więcej – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.

 

Pełna treść artykułu znajduje się w załączniku. Zachęcam do zapoznania się z nią. Materiał można wykorzystać w całości lub w częściach, powołując się na źródło rankomat.pl.

Gdzie płaciliśmy najwięcej za OC

Nad Bałtykiem drożej niż rok temu. Paragony grozy to nic w porównaniu z kosztem noclegów


cenyhotelbaltykZa tygodniowy pobyt dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu nad morzem zapłacimy w szczycie sezonu 3 018 zł, czyli aż o 283 zł więcej niż przed rokiem.  Za taką kwotę możemy zorganizować zagraniczny pobyt w Grecji.
Raport rankomat.pl - podobnie jak w latach ubiegłych – eksperci porównywarki przygotowali w oparciu o dane z portali booking.com, airnbnb.com oraz nocowanie.pl. Wzięli pod uwagę ceny w okresie od 12 do 19 lipca w najpopularniejszych polskich nadmorskich miejscowościach (za raportem KAYAK oraz Onet.pl są to Kołobrzeg, Sopot, Międzyzdroje Łeba, Ustka oraz Świnoujście) oraz w najczęściej wybieranych kierunkach zagranicznych (wg danych Polskiej Izby Turystycznej oraz kalkulatora ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl – w Chorwacji, Bułgarii, Grecji, Turcji oraz Albanii).
Wakacje 2021 a pandemia Covid-19 - co się zmieniło?
Coraz więcej osób na całym świecie szczepi się przeciwko Covid-19. Wiele krajów otwiera swoje granice dla zaszczepionych, ozdrowieńców lub osób posiadających negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. Niektóre państwa nie nakładają żadnych ograniczeń na podróżujących. Mimo to tylko 18% Polaków planuje wyjazd za granicę. Reszta pozostanie w kraju - tak wynika z raportu Santander Consumer Banku.
Niemniej jednak podczas wakacji - czy to w kraju, czy za granicą trzeba liczyć się z obostrzeniami, takimi jak zasłanianie ust i nosa, zachowywanie dystansu społecznego czy korzystanie z usług gastronomicznych i atrakcji turystycznych w reżimie sanitarnym.

Ceny w kwaterach Bałtyk 1200Nocleg nad Bałtykiem droższy o ponad 9% niż w 2020
Za siedem noclegów w hotelu trzygwiazdkowym dla dwóch dorosłych osób nad polskim morzem trzeba zapłacić średnio 3 018 zł. To o 283 zł więcej niż rok temu. Najdrożej jest w Sopocie (najtańsza oferta 7 nocy w hotelu *** wyniosła aż 3 606 zł!). Powyżej trzech tysięcy złotych za tydzień wakacji trzeba zapłacić także w:
• Ustce (3 206 zł), 
• Międzyzdrojach (3 184 zł)
• Świnoujściu (3 107 zł).
Nieco taniej jest w Łebie (za 7 nocy trzeba zapłacić 2 541 zł) oraz w Kołobrzegu (2 467 zł).

Wybrane zostały najtańsze oferty trzygwiazdkowych hoteli zawierających opcję śniadania w cenie. Za nocleg z pełnym wyżywieniem trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych więcej. Pandemia i ograniczenia nałożone na branżę turystyczną przyniosły skutki w postaci podwyżek cen i doskonale widać to nad Bałtykiem. Rok temu tydzień wakacji powyżej 3 tysięcy złotych kosztował tylko w Sopocie i w Świnoujściu. 

W cenie noclegu nad Bałtykiem pełne wakacje za granicą
Jeśli do tych absurdalnie wysokich cen noclegów dołożymy krążące po sieci paragony grozy, czyli przykładowe rachunki za wyżywienie i liczne atrakcje nad polskim morzem - to koszt urlopu w kraju jest wręcz astronomiczny. Dlatego rankomat.pl sprawdził, co za kwotę około 3 000 zł można zorganizować w najpopularniejszych kurortach Albanii, Bułgarii, Chorwacji, Grecji oraz Turcji. 
Ceny noclegów podano w oparciu o informacje z booking.com. Loty porównano w serwisie skyscanner.pl, a ceny wyżywienia i dodatkowych atrakcji na TripAdvisor oraz hikersbay.com.

ceny kwater porównanie 1200Grecja, Rodos:

• 7 noclegów: 1348 zł
• lot (Warszawa-Rodos w obie strony dla dwóch osób): 476 zł
• 7 obiadów w restauracji (dla dwóch osób): około 756 zł
• zwiedzanie zabytków Starego Miasta Rodos (dwa bilety wstępu): 54 zł
• butelka wina: 27 zł
• 7 piw: 126 zł
• dzienny bilet komunikacji miejskiej (dla dwóch osób): 20 zł
• wynajęcie łódki (1 godzina): 200 zł
Bułgaria, Burgas:
• 7 noclegów: 564 zł
• lot (Warszawa-Burgas, w obie strony dla dwóch osób): 642 zł
• 7 obiadów w restauracji (dla dwóch osób): 364 zł
• 7 posiłków w restauracji typu fast-food (dla dwóch osób): 308 zł
• zwiedzanie Cerkwi Chrystusa Pantokratora w Nesebyrze (bilet dla dwóch osób dorosłych): 14 zł
• całodzienny pobyt w aquaparku Action (bilet dla dwóch osób dorosłych): 174 zł
• butelka wina: 23 zł
• 7 piw: 48 zł
• 14 kaw: 62 zł
• tygodniowy bilet komunikacji miejskiej (dla dwóch osób): 63 zł
• rejs statkiem dla dwóch osób: 70 zł
• spływ kajakami przez rezerwat Ropotamo (dla dwóch osób): 324 zł
• wynajem kortu do tenisa (2 godziny w weekend): 68 zł
• bułgarski wieczór z przewodnikiem (całodniowa wycieczka dla dwóch osób): 400 zł

ceny w hotelu porównanie 1200Chorwacja, Riwiera Makarska:
• 7 noclegów: 1551 zł
• lot (Kraków-Split, w obie strony dla dwóch osób): 720 zł
• 7 obiadów w restauracji (dla dwóch osób): 504 zł
• 7 piw: 67 zł
• butelka wina: 24 zł
• 14 kaw: 64 zł
• zwiedzanie Ogrodu Botanicznego na górze Biokovo (dla dwóch osób):  48 zł
• tygodniowy bilet na komunikację miejską dla dwóch osób: 84 zł
Turcja, Antalya:
• 7 noclegów: 628 zł
• bilet w dwie strony (dla dwóch osób): 958 zł
• 7 obiadów w restauracji (dla dwóch osób): 742 zł
• 7 piw: 62 zł
• butelka wina: 20 zł
• 14 kaw: 56 zł
• całodniowa wycieczka do aquaparku i delfinarium (dla dwóch dorosłych osób):  480 zł
Albania, Saranda:
• 7 noclegów: 785 zł
• bilet w dwie strony (dla dwóch osób): 748 zł
• 7 obiadów w restauracji (dla dwóch osób): 308 zł
• 7 posiłków w restauracji typu fast-food (dla dwóch osób): 252 zł
• 7 piw: 39 zł
• butelka wina: 26 zł
• 14 kaw: 50 zł
• kurs nurkowania dla początkujących (dla dwóch osób dorosłych): 400 zł
• wyprawa po okolicy na jeepach (dla dwóch osób dorosłych): 416 zł

Taniej w kwaterach prywatnych, ale Bałtyk nadal droższy niż zagranica
Mniej za nocleg zapłacimy w kwaterach prywatnych. W Kołobrzegu i Międzyzdrojach siedem nocy w dwuosobowym pokoju kosztuje 560 zł. W Ustce i Łebie można znaleźć nocleg od 630 zł. Drożej jest w Świnoujściu (700 zł) oraz w Sopocie (770 zł). Są to kwatery oddalone od morza nie więcej niż 500 centrum i zlokalizowane blisko centrum kurortu. 

ceny testów 1200Są to ceny o wiele niższe niż te proponowane przez hotele. Jednak w porównaniu z kurortami zagranicznymi nadbałtyckie miejscowości nadal wypadają bardzo drogo. Najdrożej jest w Chorwacji, gdzie najtańszy nocleg w kwaterze prywatnej to koszt 573 zł za 7 dni w dwuosobowym pokoju. Nieco mniej zapłacimy w Grecji (457 zł) i Albanii (387 zł). Najtaniej jest w Turcji (328 zł) oraz Bułgarii (333 zł). 

 Do kosztów wakacji zagranicznych trzeba doliczyć test PCR
Większość popularnych kierunków wakacyjnych wymaga testu przed przyjazdem do kraju. Nawet jeśli, któryś kraj (jak Albania) nie stosuje tego rozwiązania, to i tak powracający do Polski, jeśli nie są ozdrowieńcami lub zaszczepionymi, muszą okazać negatywny wynik testu. W przeciwnym razie trafią na 10-dniową kwarantannę. Sprawdziliśmy, ile za wykonanie testu trzeba zapłacić poza granicami Polski.

Ubezpieczenie turystyczne do Polski tańsze niż zagraniczne
To jedyna kategoria, w której wakacje w Polsce opłacają się bardziej. Polisę, która zapewni ochronę na czas urlopu w kraju, można znaleźć od 1,2 zł dziennie. Takie ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji po wypadku czy OC w życiu prywatnym.
Ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny jest o połowę droższe. Najtańsza polisa na wakacje w Europie to koszt 3,4 zł dziennie. Warto jednak w przypadku wyjazdu zagranicznego nie kierować się wyłącznie ceną. 
- Ubezpieczenie należy dopasować do kierunku i charakteru wakacji - mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl. - Przede wszystkim suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Polisa powinna zapewniać ochronę w razie zachorowania na Covid-19. Jeśli planujemy aktywność podczas wakacji np. windsurfing, koniecznie trzeba sprawdzić, czy polisa zapewnia taką ochronę. - dodaje.

Nad Bałtykiem drożej niż rok temu. Paragony grozy to nic w porównaniu z kosztem noclegów
Za tygodniowy pobyt dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu nad morzem zapłacimy w szczycie sezonu 3 018 zł, czyli aż o 283 zł więcej niż przed rokiem.  Za taką kwotę możemy zorganizować zagraniczny pobyt w Grecji.
Raport rankomat.pl - podobnie jak w latach ubiegłych – eksperci porównywarki przygotowali w oparciu o dane z portali booking.com, airnbnb.com oraz nocowanie.pl. Wzięli pod uwagę ceny w okresie od 12 do 19 lipca w najpopularniejszych polskich nadmorskich miejscowościach (za raportem KAYAK oraz Onet.pl są to Kołobrzeg, Sopot, Międzyzdroje Łeba, Ustka oraz Świnoujście) oraz w najczęściej wybieranych kierunkach zagranicznych (wg danych Polskiej Izby Turystycznej oraz kalkulatora ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl – w Chorwacji, Bułgarii, Grecji, Turcji oraz Albanii).
Wakacje 2021 a pandemia Covid-19 - co się zmieniło?
Coraz więcej osób na całym świecie szczepi się przeciwko Covid-19. Wiele krajów otwiera swoje granice dla zaszczepionych, ozdrowieńców lub osób posiadających negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. Niektóre państwa nie nakładają żadnych ograniczeń na podróżujących. Mimo to tylko 18% Polaków planuje wyjazd za granicę. Reszta pozostanie w kraju - tak wynika z raportu Santander Consumer Banku.
Niemniej jednak podczas wakacji - czy to w kraju, czy za granicą trzeba liczyć się z obostrzeniami, takimi jak zasłanianie ust i nosa, zachowywanie dystansu społecznego czy korzystanie z usług gastronomicznych i atrakcji turystycznych w reżimie sanitarnym.
Nocleg nad Bałtykiem droższy o ponad 9% niż w 2020
Za siedem noclegów w hotelu trzygwiazdkowym dla dwóch dorosłych osób nad polskim morzem trzeba zapłacić średnio 3 018 zł. To o 283 zł więcej niż rok temu. Najdrożej jest w Sopocie (najtańsza oferta 7 nocy w hotelu *** wyniosła aż 3 606 zł!). Powyżej trzech tysięcy złotych za tydzień wakacji trzeba zapłacić także w:
• Ustce (3 206 zł), 
• Międzyzdrojach (3 184 zł)
• Świnoujściu (3 107 zł).
Nieco taniej jest w Łebie (za 7 nocy trzeba zapłacić 2 541 zł) oraz w Kołobrzegu (2 467 zł).

Wybrane zostały najtańsze oferty trzygwiazdkowych hoteli zawierających opcję śniadania w cenie. Za nocleg z pełnym wyżywieniem trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych więcej. Pandemia i ograniczenia nałożone na branżę turystyczną przyniosły skutki w postaci podwyżek cen i doskonale widać to nad Bałtykiem. Rok temu tydzień wakacji powyżej 3 tysięcy złotych kosztował tylko w Sopocie i w Świnoujściu. 

W cenie noclegu nad Bałtykiem pełne wakacje za granicą
Jeśli do tych absurdalnie wysokich cen noclegów dołożymy krążące po sieci paragony grozy, czyli przykładowe rachunki za wyżywienie i liczne atrakcje nad polskim morzem - to koszt urlopu w kraju jest wręcz astronomiczny. Dlatego rankomat.pl sprawdził, co za kwotę około 3 000 zł można zorganizować w najpopularniejszych kurortach Albanii, Bułgarii, Chorwacji, Grecji oraz Turcji. 
Ceny noclegów podano w oparciu o informacje z booking.com. Loty porównano w serwisie skyscanner.pl, a ceny wyżywienia i dodatkowych atrakcji na TripAdvisor oraz hikersbay.com.
Grecja, Rodos:
• 7 noclegów: 1348 zł
• lot (Warszawa-Rodos w obie strony dla dwóch osób): 476 zł
• 7 obiadów w restauracji (dla dwóch osób): około 756 zł
• zwiedzanie zabytków Starego Miasta Rodos (dwa bilety wstępu): 54 zł
• butelka wina: 27 zł
• 7 piw: 126 zł
• dzienny bilet komunikacji miejskiej (dla dwóch osób): 20 zł
• wynajęcie łódki (1 godzina): 200 zł
Bułgaria, Burgas:
• 7 noclegów: 564 zł
• lot (Warszawa-Burgas, w obie strony dla dwóch osób): 642 zł
• 7 obiadów w restauracji (dla dwóch osób): 364 zł
• 7 posiłków w restauracji typu fast-food (dla dwóch osób): 308 zł
• zwiedzanie Cerkwi Chrystusa Pantokratora w Nesebyrze (bilet dla dwóch osób dorosłych): 14 zł
• całodzienny pobyt w aquaparku Action (bilet dla dwóch osób dorosłych): 174 zł
• butelka wina: 23 zł
• 7 piw: 48 zł
• 14 kaw: 62 zł
• tygodniowy bilet komunikacji miejskiej (dla dwóch osób): 63 zł
• rejs statkiem dla dwóch osób: 70 zł
• spływ kajakami przez rezerwat Ropotamo (dla dwóch osób): 324 zł
• wynajem kortu do tenisa (2 godziny w weekend): 68 zł
• bułgarski wieczór z przewodnikiem (całodniowa wycieczka dla dwóch osób): 400 zł

Chorwacja, Riwiera Makarska:
• 7 noclegów: 1551 zł
• lot (Kraków-Split, w obie strony dla dwóch osób): 720 zł
• 7 obiadów w restauracji (dla dwóch osób): 504 zł
• 7 piw: 67 zł
• butelka wina: 24 zł
• 14 kaw: 64 zł
• zwiedzanie Ogrodu Botanicznego na górze Biokovo (dla dwóch osób):  48 zł
• tygodniowy bilet na komunikację miejską dla dwóch osób: 84 zł
Turcja, Antalya:
• 7 noclegów: 628 zł
• bilet w dwie strony (dla dwóch osób): 958 zł
• 7 obiadów w restauracji (dla dwóch osób): 742 zł
• 7 piw: 62 zł
• butelka wina: 20 zł
• 14 kaw: 56 zł
• całodniowa wycieczka do aquaparku i delfinarium (dla dwóch dorosłych osób):  480 zł
Albania, Saranda:
• 7 noclegów: 785 zł
• bilet w dwie strony (dla dwóch osób): 748 zł
• 7 obiadów w restauracji (dla dwóch osób): 308 zł
• 7 posiłków w restauracji typu fast-food (dla dwóch osób): 252 zł
• 7 piw: 39 zł
• butelka wina: 26 zł
• 14 kaw: 50 zł
• kurs nurkowania dla początkujących (dla dwóch osób dorosłych): 400 zł
• wyprawa po okolicy na jeepach (dla dwóch osób dorosłych): 416 zł

Taniej w kwaterach prywatnych, ale Bałtyk nadal droższy niż zagranica
Mniej za nocleg zapłacimy w kwaterach prywatnych. W Kołobrzegu i Międzyzdrojach siedem nocy w dwuosobowym pokoju kosztuje 560 zł. W Ustce i Łebie można znaleźć nocleg od 630 zł. Drożej jest w Świnoujściu (700 zł) oraz w Sopocie (770 zł). Są to kwatery oddalone od morza nie więcej niż 500 centrum i zlokalizowane blisko centrum kurortu. 

Są to ceny o wiele niższe niż te proponowane przez hotele. Jednak w porównaniu z kurortami zagranicznymi nadbałtyckie miejscowości nadal wypadają bardzo drogo. Najdrożej jest w Chorwacji, gdzie najtańszy nocleg w kwaterze prywatnej to koszt 573 zł za 7 dni w dwuosobowym pokoju. Nieco mniej zapłacimy w Grecji (457 zł) i Albanii (387 zł). Najtaniej jest w Turcji (328 zł) oraz Bułgarii (333 zł). 

 

Do kosztów wakacji zagranicznych trzeba doliczyć test PCR
Większość popularnych kierunków wakacyjnych wymaga testu przed przyjazdem do kraju. Nawet jeśli, któryś kraj (jak Albania) nie stosuje tego rozwiązania, to i tak powracający do Polski, jeśli nie są ozdrowieńcami lub zaszczepionymi, muszą okazać negatywny wynik testu. W przeciwnym razie trafią na 10-dniową kwarantannę. Sprawdziliśmy, ile za wykonanie testu trzeba zapłacić poza granicami Polski.

Ubezpieczenie turystyczne do Polski tańsze niż zagraniczne
To jedyna kategoria, w której wakacje w Polsce opłacają się bardziej. Polisę, która zapewni ochronę na czas urlopu w kraju, można znaleźć od 1,2 zł dziennie. Takie ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji po wypadku czy OC w życiu prywatnym.
Ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny jest o połowę droższe. Najtańsza polisa na wakacje w Europie to koszt 3,4 zł dziennie. Warto jednak w przypadku wyjazdu zagranicznego nie kierować się wyłącznie ceną. 
- Ubezpieczenie należy dopasować do kierunku i charakteru wakacji - mówi Robert Pelczar, ekspert ds. ubezpieczeń turystycznych w rankomat.pl. - Przede wszystkim suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 30 000 euro. Polisa powinna zapewniać ochronę w razie zachorowania na Covid-19. Jeśli planujemy aktywność podczas wakacji np. windsurfing, koniecznie trzeba sprawdzić, czy polisa zapewnia taką ochronę. - dodaje.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało w Jaworznie

bozecialo2021 3 czerwca 104

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego.
W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320. W Kościele unickim święto zostało wprowadzone na synodzie zamojskim w 1720.

Rowerowo-spacerowy Dzień Dziecka 2021 ze Stowarzyszeniem JMM

dziendziecka2021 9Już od wielu lat z okazji Dnia Dziecka Stowarzyszenie Jaworzno Moje Miasto organizuje imprezowe atrakcje dla najmłodszych w Jaworznie. W tym roku z oczywistej przyczyny nie udało się zabawić dzieci na rynku ale za to dobył się w różnych miejscach rowerowo-spacerowy Dzień Dziecka. Atrakcji polegających na poznawaniu zakątków naszego miasta było mnóstwo, radości dzieci jeszcze więcej.

Do organizacji przyczynił się wyjątkowo szczodrze Marszałek Województwa Pan Dariusz Starzycki, który ufundował gadżety dla dzieci.

Kolejna duża inicjatywa JMM została zakończona wypuszczeniem baloników do nieba na rynku. Film z tego gestu można obejrzeć w internecie, a u nas seria zdjęć.

dziendziecka2021 2 1200

 

Udogodnienia dla rowerzystów

W kategorii artykułów "Bez komentarza" prezentujemy zdjęcia miejsc i z wydarzeń, które działy się na terenie miasta i poza nim.


Brześć Kujawski - takie rzeczy

rowerywloclawek 1rowerywloclawek 2rowerywloclawek 3rowerywloclawek 4

Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us