Menu

Artykuły filtrowane wg daty: maja 2021 - Mojejaworzno.pl

Dla dobra Polski czy przeciw dobru Polski? Z dystansu - Felieton

  • Dział: Breaking news

Wczoraj, 15 maja 2021 roku Zjednoczona Prawica ogłosiła nowy program, celowany na poprawę życia obywateli tzw. Polski Ład.

nowyladTo wyjątkowo rewolucyjny program, który w historii Polski zapisze się dużymi zgłoskami,

Dzieje się to w czasie kiedy jedni kreślą ambitne plany na przyszłość, a jeszcze inni  inni zajmują się wewnętrznymi sporami. Trzeba sobie powiedzieć, że jest to swego rodzaju wieloletnia tendencja, którą mogliśmy już wcześniej obserwować na naszym jaworznickim gruncie.

Pamiętam czas, kiedy Jaworzno reprezentowane było przez dwóch posłów w parlamencie (PiS – Dariusz Starzycki, PO – Paweł Bańkowski).

Dwóch, ale jakże różnych. Ten z PO pisał mnóstwo interpelacji, zapytań, np. o pożarach w Amazonii, albo tej samej treści w kontekście różnych firm i chwalił się statystykami, zresztą zostało mu to z czasów kiedy był radnym w Jaworznie.

Drugi z nich, Dariusz Starzycki, pisał co prawda mniej, ale sprawy które w nich poruszał dotyczyły aspektów społecznych, interpretacji przepisów prawnych czy zabiegania o sprawy ważne szczególnie dla naszego miasta.

Ten przykład z naszego lokalnego otoczenia obrazuje, że jedni myślą tylko o sobie, inni natomiast o mieszkańcach i Polsce. To przykład również na to, że nie liczy się ilość, ale jakość

Ogłoszony Polski Ład w kontekście ostatnich, i nie tylko, działań w Senacie, w którym Platforma Obywatelska i pozostała opozycja mają większość, to nic innego jak pokazanie i uświadomienie Polakom, że na dzień dzisiejszy wybór jest tylko jeden.

To wybór między państwem, które pomaga obywatelom, albo państwem, w którym "piniendzy ni ma i nie będzie".

Ogłoszone wczoraj zmiany, tak jak te do tej pory ogłaszane przez Zjednoczoną Prawicę, będą odczuwalne także przez naszych mieszkańców. To zmiany, które dotyczą większych pensji, emerytur czy możliwości zakupu mieszkania.

Do roku 2015 byliśmy przyzwyczajeni jedynie do zmian np. w zakresie podniesienia podatku VAT z 22 na 23 procent, zagrabienia pieniędzy z OFE czy podniesieniem wieku emerytalngo.

Dziś wspomnianych wyżej posłów nie ma już w parlamencie. Jeden z nich pracuje dla mieszkańców jako wicemarszałek województwa, natomiast drugi z Platformy Obywatelskiej zajmuje się składaniem życzeń urodzinowych marszałkowi Senatu czy ubolewaniem na portalu FB nad zakończeniem weekendu w obecności kota Gustawa.

Jest jednak inny jaworznianin związany z PO – Wojciech Saługa, który dziś pracuje w parlamencie – ten, który sprzeciwił się przyznaniu 770 miliardów złotych dla Polski w ramach tzw. funduszu odbudowy, kiedy Sejm głosował nad ratyfikacją tego dokumentu.

Czy w sprawie ustaw, a tych premier Morawiecki zapowiedział ok. 100, w ramach Polskiego Ładu ów poseł będzie również przeciwny? Czas pokaże

Drwal                          

Czytaj dalej...

Satyra w krótkich spodenkach - Z dystansu - Felieton

  • Dział: Breaking news

satyraw krotkichspodenkach 1200W miniony wtorek Sejm przyjął ustawę w sprawie ratyfikacji zasobów własnych UE, która otwiera Polsce drogę do 770 miliardów zł z Unii Europejskiej. To nie są oczywiście pieniądze, które nagle spadają nam z nieba…bo stosując duże uproszczenie należy stwierdzić, że pochodzą one ze składek poszczególnych krajów członkowskich, co w konsekwencji oznacza, że z naszych portfeli – jednakże to dodatkowo uzasadnia konieczność sięgnięcia po nie.

Czytaj dalej...

Stowarzyszenie na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA informuje

  • Dział: Breaking news

 

Jaworzno popr 02 1aUprzejmie informujemy, że nadal wszystkie  punkty nieodpłatnej pomocy prawnej nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Jaworznie działają.

Pomoc można uzyskać w formie zdalnej (do odwołania), tj. porady prawne i obywatelskie udzielane są za pomocą telefonu, maila lub innego komunikatora.
Zapisy w czasie funkcjonowania punktów w sposób zdalny przyjmowane są wyłącznie telefonicznie pod nr tel. 510-970-680

Harmonogram pracy wszystkich Punktów Poradniczych w Jaworznie dostępny jest pod adresem:

http://bip.jaworzno.pl/Article/id,19258.html

O przywróceniu działania punktów w ww. lokalizacjach będziemy informować na bieżąco.

W czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19 wiele osób doświadcza trudności i problemów, których rozwiązanie wymaga wiedzy i doświadczenia prawnika.

Jaworzno popr 02 1cWychodząc naprzeciw tym potrzebom, Stowarzyszenie na rzecz Poradnictwa Obywatelskiego DOGMA zainicjowało internetową kampanię społeczną za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Przygotowaliśmy e- poradnik upowszechniający wśród mieszkańców informację o możliwości skorzystania z bezpłatnego poradnictwa.

Na naszej stronie internetowej www.dogma.org.pl w szczególności w zakładce http://dogma.org.pl/lokalizacje/jaworzno/: znajdują się wszystkie informacje nt. świadczenia usług z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej na terenie Jaworzna oraz materiały edukacyjne tj. poradniki prawne oraz filmy w formie wykładów i poradników.

Jaworzno popr 02 bUruchomiliśmy również dodatkowy numer telefonu/infolinii:

79 88 69 599

pod którym: można uzyskać informacje na temat warunków i zasadach korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego oraz mediacji

Mając na celu dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców prosimy Państwa o dalsze udostępnianie na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku:  www.facebook.com/stowarzyszeniedogma

Czytaj dalej...

Zmał najbardziej znany aktor - milicjant

  • Dział: Breaking news

cieslak 22Odeszła kolejna legenda polskiego filmu, ale i postać z dziedziny dziennikarstwa i polityki. Bronisław Cieślak najbardziej znany z roli porucznika Borewicza ww seriali "07 zgłoś się", zasłynął również rolą kapitana Bogdana Zawady w serialu "Znaki szczególne".

Ostatnio na ekranie telewizorów pojawiał się w paradokumencie Malanowski i partnerzy. Politycznie - zadeklarowany wyznawca poglądów lewicowych.

Zmarł w wieku 77 lat

W Jaworznie aktor, polityk, dziennikarz był w maju roku 2014 na spotkaniu z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej.

cieslak 9cieslak 24cieslak 18

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us