Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Artykuły filtrowane wg daty: lipca 2020 - Mojejaworzno.pl

Utworzyliśmy żywy znak Polski Walczącej

  • Dział: Breaking news


godzinaw1082020 13
Żyje jeszcze może kilkudziesięciu Polaków, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, w wielkim zrywie młodych w przeważającej części ludzi, którzy po pięciu latach okupacji, powiedzieli dość - bez walki nie damy sobie wyrwać życia.

Możemy zadać sobie pytanie ilu Niemców tam, za zachodnią granicą żyje, ilu takich, którzy siedzieli za sterami samolotów bombardujących Warszawę, takich, którzy do piwnic gdzie skrywały się rodziny polskie, wrzucali wiązki granatów, a potem szabrowali domy, mieszkania wywożąc wszelkie kosztowności, majątki, a na koniec wysadzali w powietrze domy, bo tak sobie zażyczył Hitler - aby z Warszawy nie został kamień na kamieniu.
godzinaw1082020 20

Ilu Niemców jeszcze bezkarnie żyje, tych, którzy na ulicach rozstrzeliwali Polaków pozostawiając ich ciała, a kiedy inni chcieli pogrzebać bliźnich, również zostawali rozstrzeliwani, bezmyślnie bez litości, bez żadnych ludzkich odruchów.

Kiedy sprawiedliwości stanie się zadość? Czy w ogóle się stanie?

W Jaworznie 1 sierpnia na Rynku utworzono żywy znak Polski Walczącej przy wtórze syren i Hymnu Narodowego.
Ta podniosła uroczystość ku pamięci Warszawiaków niestety przyciąga coraz mniej mieszkańców. Zabrakło nawet choćby jednego przedstawiciela władz miasta.

Czy to ma jakąś głębszą wymowę?
To pytanie pozostawmy bez odpowiedzi.

Dziękujemy Jaworznickiej Inicjatywie Narodowej za przygotowanie tego aktu pamięci oraz wszystkim, którzy godnie uczcili pamięć poległych bohaterów.


Czytaj dalej...

USA: pierwszy pies śmiertelną ofiarą koronawirusa

  • Dział: Breaking news 2


owczarek niem
Nowojorska rodzina z Long Island powiadomiła, że nie żyje ich owczarek niemiecki, który był pierwszym w USA psem z pozytywnym wynikiem na obecność Covid-19. Zaczął mieć problemy z oddychaniem w połowie kwietnia.

W wywiadzie dla miesięcznika „National Geographic” Robert Mahoney powiedział, że otrzymał telefon potwierdzający zakażenie jego sześcioletniego owczarka Buddy podczas świąt Wielkanocy. Objawy choroby, w tym ciężki oddech i gęsty śluz płynący z nosa pojawiły się u niego kilka tygodni wcześniej.
Pies zdjęcie utworzone przez freepic.diller - pl.freepik.com

Mahoney podkreślił, że ponieważ walka z pandemią koncentrowała się głównie na ratowaniu ludzkiego życia trudno było zorganizować przeprowadzenie testu na psie. Podczas gdy szukali weterynarza, który mógłby zbadać Buddy'ego, jego stan się pogarszał.

Pies tracił na wadze i stał się ospały. Otrzymywał antybiotyki, a później steroidy. Wykryto u niego szmery w sercu.


EPIDEMIA KORONAWIRUS 2020 - PIOSENKI
https://www.youtube.com/playlist?list=PLbgIchsoWH4jNnyxNR2ahvYztM0iWayG4


Mahoney’om zajęło miesiąc zanim szpital dla zwierząt Bay Street w końcu zgodził się przeprowadzić owczarkowi test na koronawirusa. Przyniósł on wynik pozytywny. Drugi pies rodziny, 10-miesięczny owczarek niemiecki nie zachorował.

Dodatkowe testy przeprowadzone na Buddy'm zaledwie w pięć dni po pierwszym wykazały, że w jego organizmie wirusa już nie było. Miał jednak przeciwciała, co dowodziło, że był wcześniej zakażony.

Stan zdrowia psa wciąż się jednak pogarszał. Miał krew w moczu, problemy z pęcherzem, cięższy oddech i nie mógł chodzić. Wymiotował zakrzepłą krwią.

„Wyglądało na to jakby wychodziły z niego wnętrzności. (…) Wiedzieliśmy, że nic nie można dla niego zrobić. Ale miał wolę życia. Nie chciał odejść” – wyjaśniła Allison Mahoney w rozmowie z „National Geographic”.

Ostatecznie właściciele Buddy'ego, po konsultacji z weterynarzem, podjęli decyzję o uśpieniu zwierzęcia i jego kremacji. Mają dostać jego prochy jeszcze w tym tygodniu. Ostatnie badania wykazały, że najprawdopodobniej miał też chłoniaka.

Mahoney’owie wykazali zdziwienie, że chociaż u zwierząt domowych potwierdzono niewiele przypadków zakażeń Covid-19, nikt nie wydawał się być zainteresowany szerszymi badaniami na ten temat. Przyznali zarazem, że weterynarze z Bay Street zrobił wszystko, by pomóc Buddy'emu.

„National Geographic” zwraca uwagę, że zgłaszanie wyników testów na zwierzętach nie jest obowiązkowe ani rozpowszechniane. Dlatego nie ma wystarczających danych, aby stwierdzić, czy podobnie jak ludzie, zwierzęta cierpiące wcześniej na choroby chroniczne są bardziej podatne na zakażenie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

owczarek niem1

Czytaj dalej...

Infodemia – chroń się przed dezinformacją

  • Dział: Breaking news

 

wirus0
Pandemia COVID-19 wywołała chaos informacyjny na całym świecie. Wprawdzie dzięki zachowywanym rygorom sanitarnym ograniczyliśmy nie tylko rozwój pandemii, ale również liczbę zachorowań na część chorób zakaźnych
1. Niezależnie jednak od tego fake newsy o zdrowiu i szczepieniach wciąż stanowią realne zagrożenie. Akcja informacyjno-edukacyjna Zaszczep się Wiedzą przypomina, jak się przed nimi chronić.

Fake news – wróg medycyny i nauki

Fake newsy szerzą się z ogromną prędkością. Najpopularniejsze teorie spiskowe związane z pandemią COVID-19 przedstawiono w raporcie EU East Stratcom Task Force. 2 Według niego najbardziej rozpowszechnioną fałszywą informacją są plany przymusowych szczepień przeciwko COVID-19 szczepionkami zawierającymi… chipy, dzięki którym ma być możliwe kontrolowanie ludzi. Na drugim miejscu plasuje się Bill Gates, planujący przejąć kontrolę nad światem, również za pomocą obowiązkowych szczepień. Bardzo popularne są także doniesienia o tym, że koronawirus „uciekł” z amerykańskiego laboratorium lub że pandemia… nie istnieje.

Infodemia nabrała na sile do takiego stopnia, że w walkę z nią zaangażowała się nawet Światowa Organizacja Zdrowia - w marcu WHO rozpoczęło współpracę z największymi firmami dostarczającymi informacji internautom, w tym m.in. Facebookiem czy Google. Pojawiły się rekomendacje komunikacyjne dla służb, zakładające monitoring social-mediów i reagowanie na fałszywe wiadomości.3 Bez przerwy ruszają także kolejne akcje mające na celu zatrzymać napływ fabrykowanych informacji i zwiększyć czujność użytkowników portali społecznościowych. A jednak dezinformacja pozostaje odporna na te działania. Ogromną popularnością cieszą się m.in. filmiki tworzone przez rzekomych lekarzy lub naukowców, którzy przekonują o szkodliwości szczepień lub prawdziwości teorii spiskowych.

Zjawisko fake newsów nie jest nowe, choć w trakcie pandemii zdecydowanie przybrało na sile. Już cztery lata temu post-prawda została słowem roku 2016 według słownika oksfordzkiego. W przestrzeni internetowej granice między faktami a opiniami zacierają się coraz bardziej, czego skutkiem są właśnie napływy fałszywych wiadomości. Dziś są to najczęściej sensacyjne doniesienia dotyczące pandemii COVID-19. Jednak jeszcze niedawno jednym z głównym tematów szkodliwych fake newsów były… szczepionki.

Szczepienia – ofiara własnego sukcesu i dezinformacji

O niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą zaufanie fałszywym informacjom, doskonale dowodzi rosnąca liczba zachorowań m.in. na odrę. W 2019 roku odnotowano 1492 przypadki tej choroby – aż 4 krotnie więcej niż w poprzednim roku.4 Liczba odmów szczepień rośnie, tak samo jak ilość fałszywych informacji krążących w sieci. Często można usłyszeć np. że „odra to tylko choroba wieku dziecięcego” – tymczasem w latach 2000-2015 dzięki szczepieniom przeciw niej uratowano aż 20 milionów ludzi. 5

- Szczepionki padły ofiarą własnego skutecznego działania: dzięki nim wyeliminowano bądź znacznie ograniczono groźne choroby, więc ludzie, nie widząc ich wokół, nie doceniają znaczenia szczepień - stwierdziła w rozmowie z portalem www.zaszczepsiewiedza.pl doktor Ewa Augustynowicz z Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Jedną z chorób, które już nie występują w Polsce, jest polio - dzięki obowiązkowym szczepieniom od 1984 roku nie zdiagnozowano w naszym kraju ani jednego przypadku. Może wydawać się, że zagrożenie na zawsze minęło, jednak choroba ta wciąż zbiera śmiertelne żniwo w Afryce. Niger dopiero w grudniu 2019 r. poinformował razem z Kenią i Mozambikiem o zakończeniu epidemii polio, która trwała aż przez 24 miesiące. W krajach, gdzie tragiczne skutki chorób wciąż są codziennością, zaufanie do szczepień jest znacznie wyższe.

W sieci o zdrowiu – tylko rzetelne źródła

Medycyna zawsze powinna opierać się na dowodach naukowych, faktach i badaniach, a nie osobistych opiniach czy emocjach. Właśnie dlatego szukając informacji o zdrowiu, zwracajmy szczególną uwagę na źródła materiałów. Czujność powinny wzbudzać portale, które publikują treści o sensacyjnym wydźwięku, nie podpisują autorów lub nakłaniają do określonych, zbiorowych reakcji. Zawsze sprawdźmy też eksperta, który wypowiada się w danym artykule – zdarza się, że autorytety przedstawione w fałszywych wiadomościach również są całkowicie fikcyjne lub nie mają nic wspólnego z określoną dziedziną medycyny czy nauki. Miarodajne źródła informacji zazwyczaj są certyfikowane przez instytucje publiczne, Ministerstwo Zdrowia lub autorytety medyczne.

1 https://szczepienia.pzh.gov.pl/zmniejszenie-liczby-zachorowan-na-grype-w-czasie-pandemii-covid-19/

2 https://euvsdisinfo.eu/vaccine-hesitancy-and-pro-kremlin-opportunism/

3 https://www.who.int/publications/i/item/risk-communication-and-community-engagement-readiness-and-initial-response-for-novel-coronaviruses-(-ncov)

4 https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jak-wiele-zachorowan-na-odre-wystepuje-obecnie-w-polsce/

5 http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2016/measles-children-death/en/

corona20

Czytaj dalej...

ZebraBusem do Zakopanego

  • Dział: Breaking news


zebrabus
Takie przejazdy międzymiastowe długo były oczekiwane przez mieszkańców Jaworzna. Wcześniej dojazd do Krakowa lub Zakopanego odbywał się z przynajmniej jedną przesiadką. W tegoroczne wakacje można dużo łatwiej zaplanować wycieczkę lub urlop. Codzienne kursy obsługuje przewoźnik autobusowy ZebraBus.

Autobusem można dojechać bezpośrednio m.in. do Krakowa, Term Chochołowskich i Zakopanego. Pierwsza połowa wakacji pokazała, że wielu Polaków zdecydowało się na urlop w kraju. Warto przesiąść się na autobus i wygodnie podróżować bez straty czasu na poszukiwanie wolnych miejsc na parkingach. Rozkład jazdy przewoźnika stworzony jest tak, by pasażerowie mogli dojechać na urlop lub zorganizować sobie jednodniową wycieczkę.

Autobus kursuje codziennie i w Jaworznie zatrzymuje się na przystankach Centrum, Osiedle Stałe oraz Leopold. Autobusem podróżujemy taniej i równie szybko co samochodem.

Na trasie przejazdu znajdują się turystyczne miejsca takie jak Kraków, Termy Chochołowskie, Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska oraz Zakopane. Autobus na Podhale przyjeżdża przed godziną 10:00, a wyjazd powrotny jest o godzinie 15:50. Ten rozkład jazdy umożliwia zarówno jednodniowe górskie wędrówki, relaks w termach lub zwiedzanie nowych miejsc. Warto skorzystać również ze zniżek proponowanych przez przewoźnika dzieci poniżej 15 lat - 40% zniżki; studenci i uczniowie do 26 lat, seniorzy powyżej 60 lat - 15% zniżki; zniżka grupowa od 3 osób - 10% zniżki dla całej grupy.

Ekspresowa linia pozwala na dotarcie do wielu miasteczek i wsi, które zachwycają swoją architekturą, widokami oraz są dobrą bazą noclegową dla turystów z całej Polski. W rodzinnej agroturystyce odpoczniesz od zgiełku miasta. Na naszej trasie zatrzymujemy się m.in. Czarnym Dunajcu, Chochołowie, Witowie, i Kościelisku. 

Za przejazd z Jaworzna do Zakopanego zapłacisz 39,50 zł, natomiast bilet do Krakowa jest w cenie 14,90 zł. bilety można zakupić online na stronie przewoźnika www.zebrabus.pl 

zebrabus1

Czytaj dalej...

Ciężkowicki Rajd Nordic Walking. Charytatywnie dla Mikołaja

  • Dział: Relacje



nordic190720 175
nordic190720 155Już po raz piąty w Ciężkowicach odbył się rajd Nordic Walking przebiegający malowniczymi terenami Ciężkowic Doliny Żabnika i okolicznych lasów.

Ponad 120 osób wzięło w nim udział, a piękna pogoda sprzyjała spacerowemu potraktowaniu ośmiokilometrowej trasy.
Tym razem Rajd był wydarzeniem charytatywnym, podczas którego zbierano środki na pomoc w leczeniu małego Mikołaja, który urodził się z wada rączki - dłoni.
Osobą, która z wielkim sercem przyłożyła się do organizacji wydarzenia był pan Mirosłąw Pieczara, radny z dzielnicy, który zadbał o organizację, przygotowanie startu, mety, i gościny nordic walkerów z całego miasta.
Na starcie jak zwykle pojawił się Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki, który rozpoczął w Jaworznie pasję tego sportu, zachęcając mieszkańców do tego aktywnego spędzania czasu.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Rajdu

nordic190720 48

Czytaj dalej...

Poznajmy wstrętny zapach szwedzkiego Surströmming. Pub Steeel Virgin zaprasza

  • Dział: Breaking news


surstr0720 b
Według japońskich badań, świeżo otwarta puszka Surströmmingu ma jeden z najbardziej wstrętnych zapachów spośród dań na świecie. Mowa o Surströmming, czyli tradycyjnej szwedzkiej potrawie sporządzonej ze sfermentowanych śledzi. Mało tego śledzie są zamykane w puszkach wraz z wnętrznościami, które są usuwane dopiero podczas degustacji.

Są tacy, którzy z lubością degustują rybki, ale jest ich niewielu. W internecie można znaleźć filmiki, jak amatorzy mocnych wrażeń od samego otwarcia puszki z potrawą, na sam jej zapach wykazują odruchy wymiotne.
Ale w internecie to może być zwykła ściema. Warto przekonać się na żywo, czy rzeczywiście Surströmming ma obrzydliwy zapach oraz smak, a przy tym świetnie się zabawić..
Już w sobotę 25 lipca w pubie Steel Virgin przy ulicy Pocztowej 9 o godzinie 21.00 odbędzie się pokazowa, pierwsza w Jaworznie publiczna degustacja szwedzkiego smakołyku.
W imieniu właściciela klubu zapraszamy.
Obowiązują zasady ogólnie obowiązujące w pandemii.

 

surstr0720

Czytaj dalej...

Badanie: COVID-19 prowadzi do poważnych zmian w szpiku kostnym

  • Dział: Breaking news



coronaw
Naukowcy z hiszpańskiej Fundacji im. Jimeneza Diaza potwierdzili, że COVID-19 prowadzi do poważnych zmian w szpiku kostnym. Wyraźne zniszczenie szpiku potwierdzono w organizmach pacjentów zmarłych na tę chorobę.

Zespół hiszpańskich badaczy wyjaśnił, że badanie zostało przeprowadzone na ciałach blisko 40 pacjentów, którzy zmarli w Madrycie wskutek COVID-19. Podstawą analiz był materiał pobrany w ramach biopsji.

Jak poinformował biorący udział w badaniu dr Miguel Piris Pinilla, wykazało ono, że rozwijający się w organizmie COVID-19 prowadzi do stanów zapalnych w kilku organach ciała, w tym m.in. w szpiku kostnym.

W komunikacie przekazanym madryckiej agencji Europa Press, Fundacja im. Jimeneza Diaza wyjaśniła, że w szpiku kostnym osób zainfekowanych koronawirusem zaobserwowano występowanie poważnych uszkodzeń komórek fagocytujących, umożliwiających pozbywanie się - w procesie fagocytozy - niepotrzebnych bądź niebezpiecznych elementów np. patogenów, martwych komórek.

Badanie nad wpływem zakażenia koronawirusem na szpik kostny zostało przeprowadzone przez współpracujących z fundacją specjalistów z kilku dziedzin medycyny, m.in. pulmonologii, chorób zakaźnych, anatomii patologicznej, a także intensywnej terapii.

W trakcie badania hiszpańscy naukowcy potwierdzili też znane już wcześniej zjawisko niszczenia przez wirusa SARS-CoV-2 płuc. Dr Piris Pinilla przyznał, że prowadzone w Madrycie badanie jest w tej kwestii zbieżne z publikowanymi w marcu i kwietniu badaniami amerykańskich lekarzy. (PAP)

zat/ ekr/

corona20

Czytaj dalej...

Panorama Bitwy pod Grunwaldem w Polsce

  • Dział: Breaking news

 

bitwa pod grunw popielfll007W kolejną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem przypominamy artykuł o wielkim dziele Tadeusza Popiela, ucznia Jana Matejki, który wraz z Tadeuszem Rozwadowskim stworzył Panoramę bitwy Pod Grunwaldem.

Jednym z wielu dzieł, jakich podjął się nieżyjący Prezydent Rzeczypospolitej, był patronat honorowy nad obchodami sześćsetnej rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, przypadającej w tym roku. Obchody tej rocznicy to wiele zaplanowanych wydarzeń, spotkań w całym kraju, w ciągu całego roku, a ich centralnym punktem ma był szereg uroczystości na zamku Królewskim na Wawelu w dniu 15 lipca.
Trumna z ciałem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego spoczęła właśnie tam, w Wawelskiej krypcie. Czyż to nie w pewien sposób symptomatyczne? Splot wielu różnych zdarzeń powoduje nieodparte wrażenie, że naprawdę nic nie dzieje się przypadkowo. Każdy zbieg okoliczności, historii ma swój nieprzewidziany powód, przyczynę, która, gdy spojrzeć nań z góry, układa się w jedną całość, w jeden uporządkowany ciąg zdarzeń i ich skutków. Prezydent będzie na tych jakże ważnych dla Polski uroczystościach... będzie duchem.
W lipcu ubiegłego roku przedstawiałem informację o dwóch wielkich artystach: Tadeuszu i Antonim Popielach, którzy pewną część swego życia spędzili w dzisiejszych granicach Jaworzna - w Szczakowej. O braciach można przeczytać w TYM ARTYKULE.

panorwydawn.jpgAntoni Popiel urodzony w Szczakowej w roku 1865, by? autorem pomnika Tadeusza Kościuszki znajdującego się na placu Lafayette przed Białym Domem w Waszyngtonie. Natomiast Tadeusz Popiel był malarzem, uczniem Jana Matejki i w trzydzieści lat po nim, popełnił wraz z Zygmuntem Rozwadowskim wielkie dzieło: "Panoramę bitwy pod Grunwaldem", mające swoje stałe miejsce w muzeum we Lwowie.
W roku sześćsetnej rocznicy bitwy możemy to dzieło podziwiać w Polsce.

Jeszcze kilka miesięcy temu obraz był w bardzo złym stanie. Dzięki staraniom inicjatorki przedsięwzięcia, Pani Alicji Młodeckiej, dyrektora Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA "Zamek Książ" i Pana Adama Dobosza z Częstochowy oraz wielu, wielu innych osób i instytucji, łącznie z Zamkiem Królewskim na Wawelu, który wziął na siebie przeprowadzenie konserwacji obrazu, możemy dziś zobaczyć na własne oczy potyczkę wojsk Władysława Jagiełły z siłami Ulricha von Jungingena, widzianą oczami artysty inaczej, niż nas do tego przyzwyczaił Jan Matejko.
Obraz Popiela i Rozwadowskiego zupełnie inaczej przedstawia bitwę, i można, po porównaniu dwóch dzieł odnieść wrażenie, że pole bitwy jest bardziej "rozbudowane", a w poszczególnych jego obszarach widać dużą liczbę szczegółów i postaci odpowiadających historycznym pierwowzorom.
Tak więc widzimy między innymi oczywiście samego Jagiełłę i jego przeciwnika, mistrza Ulryka, widzimy wielkiego księcia litewskiego Witolda, chorążgo krakowskiego Marcina z Wrocimowic, Jakuba Skarbka z Góry, Floriana z Korytnicy, miecznika krakowskiego Zyndrama z Maszkowic, Andrzeja Cio?ka z Żelechowa, Zawiszę Czarnego z Grabowa i wielu innych. Obraz jest podzielony domy?lnie na tak zwane grupy, na których rozgrywaj? się poszczególne dramatyczne chwile potyczki.
Obraz robi wielkie wrażenie, zarówno po zobaczeniu go w całości, jak i po poświęceniu czasu na analizę jego poszczególnych  fragmentów. Z każdym spojrzeniem w doskonale ujętej perspektywie zauważamy coraz to nowe, inne szczegóły i mamy wrażenie, że nawet po jego bardzo długiej obserwacji, jeszcze wiele rzeczy umknęło naszej uwadze. Fascynuje nieprawdopodobna przestrzeń, jaką objęli twórcy przedstawiając pola Grunwaldu. Z pewnych odległości, pod pewnym kątem obserwacji mamy wrażenie, jakby to żywe postaci przed nami stały nieruchomo na koniach, bądź leżały pokonane przez przeciwników.
Możliwość zobaczenia dzieła leży dosłownie dla jaworznian w zasięgu ręki. Oto miejscem w którym do 27 kwietnia dzieło jest eksponowane, jest Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.


W wielkiej sali bardzo dyskretnie oświetlonej można przebywać długo i delektować się mistrzostwem dziewiętnastowiecznych artystów.
Dla Jaworznian, trzeba to jeszcze raz zaznaczyć, dzieło to szczególne. Mimo, że Tadeusz Popiel tylko kilka lat spędził w naszym mieście półtora wieku temu, to niezaprzeczalnym jest fakt, że jest z tym miejscem związany i warto choćby z tego powodu traktować obraz jako dla nas ważny.
Ekspozycji Panoramy towarzyszy wspaniale wydany album pod tytułem "Diorama Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego"  - "Bitwa pod Grunwaldem". Wyjaśnił należy, co to jest diorama. Otóż jest to określenie obrazu, dającego szczególne wrażenie plastyczności i realizmu z powodu namalowania go różnymi technikami, które w odpowiednim oświetleniu do złudzenia przypominają realne postaci i przedmioty.

Oto dwie wizje tej samej bitwy Jana Matejki oraz Tadeusza Popiela i Zdzis?awa Rozwadowskiego. Nawiasem mówi?c, Tadeusz Popiel, jako ucze? Jana Matejki bra? udzia? w powstaniu i pierwszego obrazu.

A poniżej wyjątki z dzieła, sfotografowane 13 kwietnia w Muzeum w Bytomiu.

panoeama grunwald popielpanorama grunwald matejko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Czytaj dalej...

Wybory prezydenckie na finiszu

  • Dział: Breaking news



duda1a
Przy niemal siedemdziesięcioprocentowej frekwencji odbyła się druga tura wyborów prezydenckich w Polsce.

Według badań late poll, czyli wyników z 90 procent komisji wyborczych w Polsce wygrał przewagą dwóch punktów procentowych Pan Andrzej Duda, który w jednych z pierwszych słów podziękował za walkę swojemu konkurentowi, zapraszając go do spotkania w pałacu prezydenckim i podania sobie dłoni na znak zakończenia pojedynku, zgody i ku pomyślności Rzeczypospolitej. Jednocześnie poprosił Polaków do wykonania pojednawczego gestu podania sobie dłoni.
Niestety kontrkandydat, Pan Rafał Trzaskowski odmówił spotkania, a jego przemówienie było nacechowane utartymi zwrotami używanymi w kampanii, w tym sloganami nie zawsze nawołującymi do pokoju i zgody.
W poniedziałek, a najpóźniej we wtorek rano zostaną opublikowane wyniki wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą, co dopiero wtedy będzie stanowić powód do definitywnego werdyktu elektoratu i zakończenia wyborów. .

duda2a

Czytaj dalej...

NFZ: osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie mimo COVID-19

  • Dział: Zdrowie



Osoba towarzysząca ma prawo uczestniczyć w porodzie rodzinnym mimo epidemii COVID-19 - podkreśla na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz dodatkowo sfinansuje m.in. środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zmianą zarządzenia w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wprowadził mechanizm, który umożliwia przekazanie świadczeniodawcom dodatkowych środków finansowych na udzielanie świadczeń w podwyższonym reżimie sanitarnym.

"Środki te powinny być wykorzystane na zorganizowanie i zapewnienie pacjentom świadczeń medycznych w bezpiecznych warunkach, m.in. na środki ochrony osobistej dla osoby towarzyszącej podczas porodu. Szacowany wzrost wyceny grup dedykowanych porodom wyniesie ok. 100 zł" - szacuje NFZ.

Zwraca też uwagę na to, że nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie przez placówkę wykonania testu diagnostycznego wykrywającego wirusa SARS-CoV-2 przez osoby towarzyszące na pięć dni przed porodem. "Poród jest - co do zasady - zdarzeniem nieplanowanym" - zaznacza.

Ponadto fundusz radzi, by w przypadku, gdy placówka odmawia osobie towarzyszącej uczestniczenia w porodzie z powodu niedostarczenia wyniku testu na COVID-19, zgłosiła ona tę sprawę do Rzecznika Praw Pacjenta lub oddziału wojewódzkiego NFZ.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us