Menu

Artykuły filtrowane wg daty: października 2020 - Mojejaworzno.pl

Śląskie: strony podpisały umowę ws. szpitala tymczasowego w MCK

  • Dział: Zdrowie


Katowice 05.15 MCK 3 1200
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz zarządca Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) w Katowicach za zgodą miasta Katowice zawarli w sobotę umowę użyczenia obiektu na potrzeby utworzenia w nim pierwszego w woj. śląskim szpitala tymczasowego.

By MacQtosh - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40315284

Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska, w sobotę i w niedzielę prowadzone są działania związane z przekazaniem obiektu. Uzgodnienia warunków udostępnienia pomiędzy wojewodą, a dzierżawiącą obiekt od miasta spółką PTWP Event Center trwały ostatnie kilka dni. Według Kucharzewskiej, przebiegały sprawnie, przy ścisłej współpracy stron.

Szpital w MCK będzie podlegać Szpitalowi MSWiA w Katowicach. Ma się tam znaleźć 500 łóżek z dostępem do tlenu oraz łóżka respiratorowe. Rozpoczęto już rekrutację personelu do pracy w szpitalu. W sobotę w południe szpital MSWiA w Katowicach uruchomił specjalną stronę internetową, za pomocą której chętni mogą zgłaszać się do pracy w tworzonej placówce: www.szpitaldlaslaska.pl

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwrócił się w tej sprawie do medyków: "W jedności siła. Liczę, że wyrażą Państwo wolę pracy w szpitalu tymczasowym, którego budowa właśnie rusza. Z serca raz jeszcze dziękuję Państwu za dotychczasową służbę na rzecz drugiego człowieka i pomoc w walce z pandemią. Niech to dobro w dwójnasób do Państwa powróci!".

Wojewoda przypomniał, że decyzją premiera w woj. śląskim powstaną jeszcze dwa szpitale tymczasowe, które ma stworzyć na północy i południu województwa spółka Węglokoks. Jeden z nich wyznaczono na lotnisku w Pyrzowicach, w przypadku drugiego trwa obecnie poszukiwanie najlepszej lokalizacji. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

Katowice 05.15 MCK

Czytaj dalej...

Więcej żołnierzy WOT w walce z koranawirusem

  • Dział: Breaking news 2wymazy

wot mobilizacja2Wczoraj przekroczony został próg 20 tys. nowych zakażeń. W planach WOT został on zdefiniowany jako „trigger” uruchamiający przejście formacji do działań przeciwepidemiologicznych o dużej intensywności. Zgodnie z zapowiedziami ministra obrony narodowej w najbliższym czasie zaangażowanie wojska we wsparcie walki z koronawirusem zostanie zwiększone do ponad 20 tys. żołnierzy. Dużą część z nich będą stanowić żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Już dzisiaj wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymali powiadomienia
o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej. Szerokie powołania ochotników mają na celu jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie wojska
w działania przeciwkryzysowe.
201019ide076Od dzisiaj żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymają też silniejsze wsparcie od Wojsk Operacyjnych. Oznacza to, że operacja „Trwała Odporność” nabiera charakteru operacji połączonej. Naszym celem są działania przeciwepidemiczne o dużej intensywności prowadzone w kilkumiesięcznej perspektywie czasowej.
Terytorialsi zostaną wprowadzeni do szpitali, które zgłoszą taką potrzebę tam przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, tzw. triażu, obecnie takie zadania żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykonują w ponad
20. placówkach. Wspierają także 3 stacje sanitarno – epidemiologiczne. WOT kieruje też żołnierzy do punktów wymazowych, gdzie zajmą się oni pobieraniem materiału biologicznego na obecność koronawirusa, obecnie takie wsparcie wojskowi realizują w 3 punktach na Śląsku.
Znacznie wzrośnie liczba samodzielnych punktów „test&GO”, które jak wykazały dotychczasowe doświadczenia pozwalają na pobieranie wymazów od bardzo dużej liczby osób w krótkim czasie. Równolegle WOT będzie budował kilka Regionalnych Centrów Pobrań, które docelowo, w przyszłości będą mogły zamienić się w centra szczepień.
wot mobilizacja1Kolejnym obszarem, który zaangażuje zdecydowanie większą liczbę żołnierzy niż dotychczas, będzie budowa szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim. Oprócz bezpośredniego wsparcia w zakresie logistycznym, gdzie będą mogły być delegowane siły z jednostek specjalistycznych wojsk operacyjnych, żołnierze WOT zapewnią i utrzymają zasilanie awaryjne z wykorzystaniem elektrowni polowych
o dużej mocy.
Znaczący wzrost zaangażowania wojska będzie również na kierunku wsparcia Policji przy monitoringu kwarantanny oraz ocenie potrzeb i pomocy osobom w niej przebywającym.
Równolegle ze stopniowym wzrostem zaangażowania w zadania wymienione powyżej, w WOT na szeroką skalę będzie odbywało się szkolenie żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Już trwają i będą realizowane kolejne kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) oraz pobierania materiału biologicznego. Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą służby medyczne aby te, mogły zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych. Na chwilę obecną WOT dysponuje 2159 żołnierzami przeszkolonymi na poziomie kompetencji KPP oraz posiada ponad 500 żołnierzy przeszkolonych z pobierania wymazów.

Czytaj dalej...

U 70 proc. ozdrowieńców, którzy przeszli Covid-19 bezobjawowo, występują powikłania

  • Dział: Zdrowie

 

U 70 proc. ozdrowieńców, którzy chorowali na Covid-19 w sposób bezobjawowy, występują powikłania - wynika z badania amerykańskich lekarzy z Houston. Jak mówią, zakłócenie funkcjonowania jednego z narządów wskutek infekcji koronawirusem może być widoczne nawet po kilku miesiącach od wyzdrowienia.

Powikłania u pacjentów, którzy przebyli Covid-19 bez symptomów, mogą występować nawet cztery miesiące po zakończeniu choroby - wyjaśniła na łamach hiszpańskiego dziennika “El Confidencial” koordynatorka badania, dr Sonia Villapol. Wskazała, że często wynikają one z uszkodzeń układu nerwowego spowodowanych SARS-CoV-2.

Przedstawicielka Houston Medical Institute - ośrodka, który przeanalizował tysiące przypadków wyzdrowienia z Covid-19, wskazała, że zaburzenia w pracy narządów po infekcji wirusem SARS-CoV-2, występują najczęściej u młodszych pacjentów.

Wyjaśniła, że przyczynkiem do prowadzonych przez jej zespół badań nad powikłaniami u ozdrowieńców były liczne przypadki pacjentów, którzy po infekcji koronawirusem tracili smak i powonienie.

Villapol wskazała, że u 11 proc. osób, które zostały zainfekowane SARS-CoV-2 zaobserwowano, iż wraz z rozwojem Covid-19 pojawiło się też wirusowe zapalenie spojówek.

“Z kolei u innych pacjentów, często tych, którzy leczyli się na Covid-19 w szpitalach, można było zaobserwować dezorientację oraz utratę pamięci” - dodała amerykańska badaczka.

Według Soni Villapol w trakcie prowadzonego badania jej zespół potwierdził, iż infekcja koronawirusem może sprzyjać rozwojowi także takich schorzeń jak stwardnienie rozsiane, a także choroby Parkinsona i Alzheimera. (PAP)

zat/ zan/

Czytaj dalej...

Rycerze Oliwii z SMA - PPOMÓŻMY - ONA CHCE ŻYĆ!

  • Dział: Breaking news

 


oliwiahyla
W jednej chwili ze zwykłej rodziny staliśmy się rodziną walczącą o życie naszego dziecka. 10 sierpnia poznaliśmy diagnozę - SMA1. Najgorsza postać rdzeniowego zaniku mięśni. Na naszą maleńką córeczkę choroba wydała wyrok. Rozpoczęła się dramatyczna walka z czasem o to, by ją powstrzymać!

Największą szansą dla Oliwki jest najdroższe leczenie świata, od niedawna dostępne w Polsce. Zaczynamy walkę o cud - o terapię genową. Musimy wierzyć, że się uda… Potrzebujemy całej armii dobrych aniołów, które zechcą uratować naszą córeczkę. Prosimy - stań się aniołem Oliwki…

Gdy kończyły się zbiórki dla pierwszych dzieci walczących z SMA, te na najdroższy lek świata, my dopiero dowiedzieliśmy się, że będziemy mieli wymarzonego dzidziusia. Czy wtedy do głowy by nam mogło przyjść, że za kilka miesięcy podzielimy los rodziców błagających o szansę dla swojego dziecka? Nigdy w życiu. Przecież w Polsce co miesiąc rodzi się zaledwie dwoje dzieci z tą chorobą. Mieliśmy starszego, zdrowego synka i żadnych powodów do obaw, że z Oliwką będzie coś nie tak. Urodziła się szybko, siłami natury. Była taka zdrowa i śliczna!

Całe Jaworzno zbiera nakrętki. Na dzis ponad 100kg w ciągu 2 dni!

CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ - https://www.siepomaga.pl/oliwka?

oliwiahyla2

 

 

Czytaj dalej...

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Miasta Jaworzna

  • Dział: Breaking newsmuzeumwsiecia

Wirtualne zwiedzanie1 1200 960W najbliższy piątek 30 października 2020 roku Muzeum Miasta Jaworzna udostępni na swojej stronie internetowej efekty realizacji zadania pt. Muzeum w sieci – wirtualne zwiedzanie Muzeum Miasta Jaworzna, które składa się z trzech elementów. Pierwszy obejmuje realizację wirtualnego zwiedzenia muzealnych wystaw stałych, w trakcie którego będzie można zapoznać się z osiemdziesięcioma eksponatami, dla których przygotowano dedykowane infografiki, oraz obejrzeć multimedia zamieszczone na wystawach. 


muzeum w sieci 1200Następnie można wziąć udział w oprowadzaniu po wystawach stałych wspólnie z pracownikami naszego Muzeum oraz obejrzeć pięć lekcji muzealnych, przygotowanych w oparciu o eksponaty ze zbiorów muzealnych. Ponadto udostępniamy materiały multimedialne prezentowane na wystawach stałych (filmy, prezentacje multimedialne, animacje) oraz wydawnictwa muzealne w formie e-booków. Skorzystanie ze wszystkich elementów wykonanych w ramach zadania i opublikowanych na stronie internetowej jest całkowicie bezpłatne. Realizację zadania dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Podpisy:
Zdj 1. Podczas wirtualnego zwiedzania można samemu zwiedzić wystawy stałe prezentowane w Muzeum Miasta Jaworzna.
Zdj 22. Dla ponad 80 eksponatów przygotowano infografiki z najważniejszym informacjami o eksponatach.
Wirtualne zwiedzanie2 1200

Czytaj dalej...

Marsz - W Jaworznie przyszłe mamusie domagały się prawa do zabijania swoich dzieci.

  • Dział: Breaking news


marszsmierci27102020 77
Podobnie jak w innych miastach zwolennicy zabijania niewinnych dzieci urządzili w Jaworznie marsz domagający się bezkarnego i dowolnego decydowania o usuwaniu ciąży.
Setki, a może i tysiące nastolatek, a nawet kilkulatków, ale i ludzi dorosłych, wyposażonych w tablice z obelżywymi napisami i faszystowskimi znakami, oraz haniebnymi grafikami, wykrzykujący niedające się do powtórzenia wulgaryzmy przeszły spod uUrzędu Miejskiego pod kościół, gdzie w dalszym ciągu, wzorując się na usłyszanych w telewizji ohydnych treściach i niedających się przyjąć ze spokojem plugastwach, czynili w Jaworznie to samo.
Jednym z najłagodniejszych okrzyków było "wyp.....lać". Z rozmów z przeciwnikami demonstracji wywnioskować można było, że są wśród nich również rodzice niektórych protestujących, którzy bardzo gorzko przyjęli okrzyki swoich dzieci, które były tak wymowne, jak uderzenie w twarz. Bo rodzic, który od własnego dziecka usłyszy "wyp.....lać", nie będzie już nigdy taki sam, bo cały świat lega w gruzach - mówili ze łzami w oczach. Inni nazywali rzeczy po imieniu - "dzicz i chuligaństwo".
Dało się słyszeć również słowa niedowierzania, że dla dzisiejszej młodzieży najważniejszą sprawą w życiu jest seks bez granic i brak jakichkolwiek hamulców moralnych.

marszsmierci27102020 185Naprzeciw protestującym wyszli obrońcy życia, nastawieni zupełnie pokojowo, wręcz miłosiernie, wręczając im kwiaty lilie i tulipany, do których przyczepione były karteczki opisujące historie dzieci uratowanych spod kleszczy i narzędzi specjalistów od zabijania nienarodzonych.
Jak młodzież będąca zwolennikami zabijania przyjęła te kwiaty? To widać na zdjęciach gdzie na bruku leżą podeptane lilie.
Wśród broniących życia byli młodzi ludzie związani z kościołem oraz jaworznicka Solidarność.
Porządku pilnowali jaworzniccy policjanci, których słowa były niestety wyśmiewane, wykpiwane i zagłuszane przez protestujących.
Najbardziej gorliwi pozostawali pod kościołem do późnych godzin nocnych

Czytaj dalej...

Nie żyje kochany przez wszystkich Arnold Boczek

  • Dział: Relacje

Kolejna przykra wiadomość. Zmarł Dariusz Gnatowski. Aktor krakowskiego Teatru STU. pamiętany z ról Cześnika w "Zemście", Lebiadkina w "Biesach", Ciąga-Dmuchanowskiego w "Rewizorze", Walpurga w "Wariacie i Zakonnicy", no i dla wielu przede wszystkim Pana Arnolda Boczka

W Jaworznie ostatnio był między innymi ze sztuką Jana Jakuba Należytego "slodki drań" (październik 2017) Wspomnijmy Go na zdjęciach.

cukrzycaspektakl1017 7Cukrzyca, to taka choroba, która nie pozwala przez długi czas dotrzeć do świadomości pacjenta, że ją po prostu ma. Że jest chory i że będzie musiał z nią żyć do końca swoich dni, a wcale nie powiedziane, że te dni ostatnie nastąpią prędko.

Im wcześniej cukrzyk pogodzi się ze swoją dolą, tym, prędzej będzie można wdrożyć leczenie, odpowiednią dietę, z którymi to elementami jest trochę ciężej, mniej wygodnie żyć, ale można się dość szybko do tego przyzwyczaić i korzystać z uroków świata ile dusza zapragnie.

Cukrzyca, podobnie jak .. uzależnienia jest we wstępnym okresie, kiedy dociera do pacjenta, albo kiedy jeszcze nie dotarła, chorobą zaprzeczeń.

Czytaj dalej...

Nie żyje Wojciech Pszoniak. Wybitny aktor. W Jaworznie był w 2007 roku

  • Dział: Breaking news

 

pszoniakwjaworznie 3
Odwiedził nasze miasto w roku 2007, podczas spotkań teatralnych prezentując fenomenalną sztukę "Belfer" którą zagrał w Polsce setki razy. Jaworzna po raz kolejny nie odwiedzi, niestanie na żadnej scenie, nie rozśmieszy, nie wywoła podziwu, czy zadymy. Wywoła ewentualnie łzy  Mamy zdjęcia z tamtego wydarzenia. Zapraszamy do wspomnienia.

Wojciech Pszoniak przyszedł na świat 2 maja 1942 roku we Lwowie. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W 1971 roku po raz pierwszy jego ścieżka zawodowa skrzyżowała się z Andrzejem Wajdą, u którego w Starym Teatrze zagrał w przedstawieniu „Biesy” według Fiodora Dostojewskiego. W późniejszych latach zagrał u Wajdy wielokrotnie, m.in. w „Ziemi obiecanej”, „Weselu”, „Dantonie” i „Wielkim Tygodniu”.

Pszoniak grał u najwybitniejszych reżyserów swojego pokolenia – Kawalerowicza, Gruzy, Zanussiego, Morgensterna, Majewskiego, Żuławskiego, Schlöndorffa.

 

pszoniak autpgraf

Czytaj dalej...

Konkurs o Złotą Lirę po raz 16. Rozstrzygnięcie

  • Dział: Breaking news 2

Plakat2 Złota Lira 2020 ogłoszenie wynikównew

XVI edycja konkursu poetyckiego „O Złotą Lirę” organizowanego corocznie przez Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie a objęta ciepłym patronatem już od wielu lat Prezydenta Miasta Jaworzna – Pawła Silberta – dotarła do finału. I choć rok 2020-ty okazał się trudnym czasem, to sprawił on, że kilku miesięczna izolacja wyzwoliła w nas mocną potrzebę wyrażania swoich przemyśleń i spostrzeżeń w formie pisanej – między innymi w poezji.

Namacalnym faktem tego zjawiska stał się omawiany konkurs poetycki, do którego napłynęło dużo prac, co niezmiernie ucieszyło organizatorów. Do konkursu przystąpiło 80-ciu twórców w trzech kategoriach wiekowych; „A”- do lat 16, „B”- od 16-19lat, „C”- powyżej 19 lat. Prace nadeszły z takich miejscowości jak; Warszawa, Mysłowice, Ruda Śl, Bukowno, Bytom, Sosnowiec, Wolbrom, Poznań, Gliwice, Orzesze, Chrzanów. Dąbrowa Gór, Balin, Pyskowice, Knurów, Piła, Trzciana, Racibórz, Suwałki, Radom, Kraków, Jastrzębie-Zdr, Katowice, Częstochowa, Sanok, Piła oraz Jaworzno.

Tegoroczne Jury w składzie; Anna Adamus, Jolanta Adwent oraz Dorota Liszkowska miały nie lada problem do rozstrzygnięcia, a organizatorzy stanęli przed trudnym zadaniem zorganizowania finału. Jednak dynamiczna sytuacja epidemiologiczna doprowadziła do najtrudniejszej decyzji, a mianowicie w trosce o bezpieczeństwo uczestników organizatorzy zdecydowali odwołać finał w dotychczasowej formie a wyniki podać poprzez media internetowe i radiowe. Natomiast laureaci, zostali indywidualnie powiadomieni o wynikach konkursu oraz o formie przekazania dyplomów, upominków oraz pięknych statuetek.
A oto oficjalne wyniki konkursu;

KATEGORIA WIEKOWA „A”

I miejsce, wiersz pt. …...........Olga Boguś - Jadłowstręt psychiczny
II miejsce, wiersz pt. …..........Aleksandra Pacuła - Przesyłka powietrznym kurierem
III miejsce, wiersz pt. ….........Hanna Rutkowska - Kiedy piszę
Wyróżnienie, wiersz pt. …......Piotr Szczurek - Wirtualny raj
Wyróżnienie, wiersz pt. …......Katarzyna Olas - Robaczek i wróbelek

KATEGORIA WIEKOWA „B”

I miejsce, wiersz pt. …............Julia Sierakowska - Motyle
II miejsce, wiersz pt. …............Borys Piasecki - Amazonka
III miejsce, wiersz pt. …...........Urszula Makowska - Kuro, Imi, Kukyo
Wyróżnienie, wiersz pt. ….......Roksana Rogalska - Okno, Pola, Sens
Wyróżnienie, wiersz pt. …........Tomasz Guzik - Nie warto mieć wszystkiego

KATEGORIA WIEKOWA „C”

I miejsce, wiersz pt. ….............Krystyna Baran - Madagaskar
II miejsce, wiersz pt. …............Maciej Anczyk - Prawo spółek
III miejsce, wiersz pt. …...........Izabela Joanna Gańcza-Pacuła - Autoportret
Wyróżnienie, wiersz pt. ….........Dariusz Wróbel - Ciało obce
Wyróżnienie, wiersz pt. ….........Krystyna Spyt - W palecie barw
Wyróżnienie, wiersz pt. ….........Henryk Liszkiewicz - Fotografia 1964


Warto nadmienić, że w zaistniałej sytuacji w jakiej znaleźliśmy się, organizatorzy chcąc dodatkowo wynagrodzić wszystkim laureatom oraz zainteresowanym miłośnikom poezji tą niedogodność jaka powstała, są już w trakcie nagrywania audycji radiowej w zaprzyjaźnionym Radiu ART, która poświęcona zostanie właśnie temu wydarzeniu. Oprócz rozmowy na ten temat, będziemy mogli wysłuchać wszystkie wyróżnione utwory. Data i godzina nadania audycji będzie wcześniej opublikowana.
Rok 2020-ty zapada głęboko w pamięć, to też warto podziękować wszystkim mocno zaangażowanym współorganizatorom tego corocznego wydarzenia - których najczęściej nie widać, a wykonujących bardzo potrzebną robotę; Klub Relax (dyr. Marek Malisz), III Liceum Ogólnokształcące im.Orła Białego w Jaworznie (dyr. Marta Figura), Urząd Miasta Jaworzna (Roman Jońca, Iwona Zytko, Leszek Gancarczyk) oraz członkom STK Jaworzno od lat społecznie działającym na rzecz upowszechniania kultury w swoim mieście.
Wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok – ufamy, że w dużo bardzie sprzyjających warunkach.

zlotalira2020a

Czytaj dalej...

Wielki artysta odszedł. Wspomnijmy Jego koncert w Jaworznie

  • Dział: Relacje

Zmarł wielki artysta, wspaniały rockman i balladzista Gordon Haskell - Gościliśmy Go w Jaworznie 10 października 2016 roku. Równe 4 lata temu. Wspomnijmy relację z tego wydarzenia.

gordon haskell 91016058Gordon Haskell we własnej osobie.
Kiedy mamy do czynienia z taką osobowością, to nawet przez myśl nie przejdzie, że można opuścić wydarzenie. Tego pokroju muzyk w Jaworznie! I to jeszcze występujący z naszą, własną orkiestrą to wielka sprawa prestiżowa, będąca powodem do dumy. Bo niewiele jest zespołów, których zaroszenie przyjmuje tak znamienity piosenkarz, wokalista.
Trzeba naprawdę prezentować światowy poziom, aby legenda muzyki zechciała wspólnie wystąpić. Taki jest eM Band pod dyrekcją Marka Malisza. Zresztą nigdy w naszym portalu nie wyrażaliśmy jakiejkolwiek wątpliwości co do mistrzostwa muzyków i ich dorobku estradowo - płytowego.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us