Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Breaking news (747)

Pierwsza Sesja Rady Miejskiej IX kadencji w Jaworznie

sesja1Pierwsza sesja rady Miejskiej w Jaworznie odbyła się 7 maja.
Jak zwykle na inauguracyjnym spotkaniu radnych odbierają oni zaświadczenia o wyborze oraz składają ślubowanie.
Sesję poprowadził od początku najstarszy z wybranych radnych, Pan Maciej Bochenek, do czasu, kiedy gremium wybrało nowego przewodniczącego rady Miejskiej. Został nim Pan Michał Kirker, przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej.

Na wiceprzewodniczących zostali wybrani: Pan Tadeusz Kaczmarek z ramienia JMM, Pan Maciej Stanek z ramienia PIS oraz Pan Janusz Ciołczyk z ramienia KO.
Sesja była również chwilą zaprzysiężenia wybranego prezydenta miasta, którym oczywiście w dalszym ciągu jest Pan Paweł Silbert.

Przyglądający się obradom, zarówno obecni na sali obrad urzędnicy oraz mieszkańcy odnieśli wrażenie, że wzajemne relacje radnych przeciwnych jak dotąd obozów, były nader poprawne. Dało się zauważyć, oraz z kuluarowych rozmów wywnioskować, że obie strony chcą przede wszystkim pracować dla miasta, co nie wyklucza kompromisów i opartych o konsensusy w wielu sprawach decyzji.

Jak będzie rzeczywiście, przekonamy się nawet jeśli nie po pierwszej roboczej sesji, to na pewno po kilku miesiącach.

Życzymy radnym dochowania deklaracji owocnej współpracy, a te życzenia przekładają się na mieszkańców, którzy oczekują zgody i rzeczowej pracy dla miasta wybranych na pięć lat osób.

Czytaj dalej...

Święto Trzeciego Maja w Jaworznie

3maja24 316 1600W piątek, 3 maja 2024 roku, odbyły się uroczystości upamiętniające Święto Konstytucji 3 Maja. Tego roku przypadała 233. rocznica uchwalenia tego historycznego dokumentu, który jest jednym z najstarszych na świecie regulujących strukturę prawną państwa.

W miejskich uroczystościach udział wzięli m.in. Prezydent Miasta Paweł Silbert i jego zastępca Łukasz Kolarczyk, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Michał Napierała oraz radni Rady Miejskiej VIII kadencji. Ponadto kwiaty złożyli również, Komendant Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie insp. Piotr Uwijała, Zastępca Komendanta Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Bartosz Smolarczyk, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Jaworzna oraz przedstawiciele jaworznickich stowarzyszeń, szkół, partii politycznych i zakładów pracy.
Uroczystości związane z obchodami 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali w towarzystwie Orkiestry Tauron Wydobycie S.A. w Jaworznie pod Pomnik Niepodległości. Tam Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert wygłosił okolicznościowe przemówienie, złożono kwiaty, a artyści współpracujący z Atelier Kultury w Jaworznie – Martyna Sokół, Natalia Smagacz oraz Małgorzata Palion – zaprezentowali krótki program artystyczny.
Obchody Święta Konstytucji 3 maja od kilku lat nierozerwalnie łącza się z organizacją Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych, którego inicjatorem jest Szkoła Podstawowa Nr 13 w Jaworznie. W trakcie uroczystości Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert oraz Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Michał Napierała wręczyli nagrody laureatom Wojewódzkiego Konkursu Pocztów Sztandarowych. (tekst: UMJaworzno)

Czytaj dalej...

Ostatnia sesja RM- radni KO nawet swojego smrodu nie zostawili

sesja0424Odbyła się ostatnia sesja Rady Miejskiej w Jaworznie. Załatwiano istotne sprawy, które nie mogły czekać zanim nowe gremium zapozna się z e swoimi obowiązkami, prawami i całym ambarasem związanym z funkcjonowaniem rady miasta.
Jednak dziś dokonał się pewien znamienny fakt - radni opozycji - KO, czyli jaworzniccy totalsi nie wzięli udział w sesji.
Czy to na znak protestu?
Chyba nie. Raczej na znak nazwijmy oględnie, niegramatycznie "mania w d..ie" mieszkańców Jaworzna.
W zasadzie ich cała kadencja była właśnie taka - być przeciw, choćby sprawa była naprawdę istotna. Jak total, to total. 
Co ciekawe, mając szansę uczestniczenia po raz pierwszy w sesji rady miejskiej, nowo wybrani radni kolejnej kadencji również mieli to w d..ie.
Mogli przed inauguracyjną sesją zapoznać się choć pobieżnie z salą, z porządkiem obradowania, z powagą tego miejsca, atmosferą. Taki zwykły ludzi odruch - "zostałem wybrany, więc czuję się  już zobowiązany", a nie dopiero wtedy, kiedy mi będą za to płacić. 
Ależ skąd, ależ po co? Ważne, że od 7 maja dieta będzie, że będzie cyrk i teatrzyk przez ekranami Youtube, jak to zapowiadał najdroższy radny w Polsce, aktor, który to, jak sam mówił, lubi grać świra i to go jara.
Swoją drogą ciekawe, jak przystroi się ów komediant - czy zagra biznesmena w krawacie, albo bez, czy też może amora odzianego jedynie w figowe co nieco?
Będziemy się skrupulatnie przyglądać.... i ... punktować.

                                                                        Drwal

Czytaj dalej...

Jutro rocznice wybuchu - Czarnobyl - czarno to widziano, a my śpiewaliśmy...

czarnobyl26 kwietnia co roku mija rocznica wybuchu reaktora atomowego w elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie. Kilka dni później rocznica, kiedy świat dowiedział się o tym wydarzeniu. Przez te kilka dni ciszy i ukrywania przez radzieckie władze faktu, że radioaktywny obłok o niespotykanej wielkości dryfuje w kierunku Europy można było zapobiec wielu tragediom. Konsekwencje wydarzeń z tamtych czasów jeszcze długo będą odczuwane przez tysiące ludzi. Nie wspominając o przyrodzie; lasach, dzikiej faunie... Była to największa katastrofa ekologiczna w historii cywilizacji.

Tak się zdarzyło, że w 1986 roku wraz z przyjaciółmi byliśmy zaproszeni, jak co roku, przez Akademicki Klub Turystyczny "Kortowo" w Olsztynie, na tradycyjny rajd pieszy "WAMA" (Po Warmii i Mazurach). Przygotowania trwały już od około 20 kwietnia, aby 8 maja wyjechać pociągiem wprost do stolicy Warmii. Jakież mieliśmy wtedy obawy, kiedy to parę dni wcześniej media zaczęły nieśmiało informować o tym, że wyleciał w powietrze blok atomowy na Ukrainie, ale i uspokajano, że  nie należy się niczego obawiać. Hmm, łatwo powiedzieć.

   Władze radzieckie miały zapewnić, że nie ma dla Polski żadnego zagrożenia, no... ale aby być spokojnym należy spożyć kilkaset miligramów wodnego roztworu płynu Lugola, aby zneutralizować ewentualne izotopy mogące zagrozić organizmowi. Pomijając fakt, że niewiele by to dało, to jednak wypiliśmy co trzeba i nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji wsiedliśmy w pociąg i ruszyliśmy w mazurską dzicz. Wcześniej jednak, przygotowując się do imprezy, jak co roku opracowywaliśmy piosenkę, którą mieliśmy zaśpiewać w ramach jednego z konkursów na WAMIE.

Standardem były wszelkie rajdowe teksty o przemoczonych butach i rozlatującym się plecaku, o tym, "jak na Mazurach ktoś złamał wiosło, o tym jak patyk trzasnął, gdy wiatr za mocno dmuchał... " Ale w tymże roku postanowiliśmy zaśpiewać coś na czasie. I tak w dwa dni powstał tekst, który wtedy zdobył pierwszą nagrodę na pamiętnym rajdzie. Muzykę zawdzięczaliśmy Krzysztofowi Daukszewiczowi, którego "Leniwa niedziela" święciła wtedy rekordy popularności. Właśnie melodia tej piosenki idealnie spasowała do naszej opowieści, której tytuł brzmiał :
"Na Mazurach bez zmian", a jej wymowa jest aktualna chyba do dziś.
Czytaj dalej...

Będzie uczył kultury "niektórych". Pan który lubi grać świra - FELIETON

kirk04241Posłuchałem po raz drugi tak zwanego live'a młodego, jak mówią, najdroższego radnego w Polsce. Posłuchałem z ciekawości, jak odebrał sromotną porażkę w drugiej turze wyborów. Tak sromotną, bo w finałach takich akcji jak wybory prezydenta miasta to tak, jak w finałach zawodów sportowych na wysokim szczeblu – mierzą się ze sobą najlepsi, a wynik różni się czasem tysięczną sekundy. Tu mamy do czynienia z 10 procentami przewagi zwycięzcy – Prezydenta, Pana Pawła Silberta.

Niestety wcześniejsza buta, agresja i mentorski ton nie opuściły pokonanego, który tym razem, co szczególnie zwróciło moją uwagę, postanowił postraszyć tym, co ma dziać się na pierwszej w nowej kadencji sesji rady miejskiej – z przekazu wynikało, że należy włączyć kanał i zaopatrzyć się w popcorn, bo ma się dziać. Czyżby młody nie zrozumiał, że sesja rady miejskiej to nie teatr ani cyrk, ani nawet reality show, a transmisja obrad, to nie niskobudżetowy film, w którym podrzędny aktor znajduje się w części „listy płac” w obszarze „i inni”?


Czyżby nie zrozumiał, że obrady rady miasta, decydującej o kilkuset milionowym budżecie to nie miejsce, gdzie można grać świra i tak się realizować? Nie nauczono go, jako kandydata, że obrady rady miejskiej decydują nie o tym, kto lepiej wypadnie przed kamerą, tylko o losie każdego jednego mieszkańca, zainteresowanego swoją codzienną dolą, a nie popisami elokwencji, czy błyskotliwości w pluciu na rozmówcę?

Ale to, co szczególnie zwróciło moją uwagę, to zapowiedź, że trzeba będzie nauczyć kultury politycznej, tak zwanych przez młodego "niektórych”.
Mam zatem pytanie, czy nowo upieczony radny odważy się powiedzieć kogo i w jakim zakresie będzie uczył kultury politycznej? Tak jak potrafi, prosto z mostu, palcem wskazując.

Czy może Pana Dawida Domagalskiego, prawnika, plus dwa inne fakultety długoletniego radnego mającego za sobą wiele inicjatyw, przewodniczącego komisji gospodarki środowiska, aktywnego parafianiana, pomagającego w prowadzeniu organizacji charytatywnych?

Czy może radną Panią Renatę Gacek, z wykształcenia nauczyciel, plus inny fakultet, radną 2 kadencji, wieloletnią pracownicę jaworznickiej kultury, laureatkę nagrody w dziedzinie twórczości kulturalnej?

Czy może Pana Tadeusza Kaczmarka, dotychczasowego radnego sześciu kadencji, przewodniczącego Rady Miejskiej, byłego wiceprezydenta miasta, z wykształcenia nauczyciela zasłużonego w edukacji?

A może Pana Macieja Stanka, posiadającego pięć fakultetów, aktywnego wolontariusza, autora wielu projektów JBO, jednego z najbardziej aktywnych radnych?

A może naszego Prezydenta, Pana Pawła Silberta, którego zasług, wykształcenia i dokonań nie wymieniłby w krótkim artykule, posiadającego wiele nagród wojewódzkich, ogólnopolskich w dziedzinie samorządu i polityki regionalnej, a przede wszystkim autora zmian w naszym mieście, które dziś konkuruje z o wiele większymi o miano dobrego miejsca do życia?

Wymieniać mógłbym wszystkich po kolei, ale zapewne nie trafię w myśl jaśnie pana radnego, którego jak dotąd jedyną kulturą był występ w kilku serialach, gdzie jest się w liście aktorów w dziale „i inni” oraz pozowanie do zdjęć również selfie w majtkach, albo i bez majtek i rzucanie przed kamerami wiązankami z rynsztoka, gdzie słowo „k....a” stanowi normalny przerywnik, ot, wtrącenie, niczym „mocium panie”.

Kogo więc, może kolego nie boisz się wskazać imiennie, będziesz uczył kultury, w tym, politycznej?
Czy w wyborczych swoich spotach nie obrzucałeś błotem wielu osób, czy nie kłamałeś na temat swojego konkurenta, czy nie przyjąłeś znanej taktyki mowy nienawiści zapoczątkowanej przez sprawującą nad Tobą patronat partii?

Myślałem, że Twoje wybujałe ego, kolego, to wyuczona sprawa na pożytek kampanii wyborczej, że błoto rzucane na konkurentów to PR-owski zabieg.

Niestety myliłem się Ty taki jesteś naprawdę.

Zadufany w sobie mały człowiek o narcystycznej osobowości, któremu wydaje się że zjadł wszystkie rozumy i może pomiatać innymi wedle własnego widzimisię.

Obiecuję wraz z moimi przyjaciółmi nie spuścić z oka Pańskich, Panie Radny Kirker, ale pańskich partyjnych kolegów i koleżanek, wyczynów i aktorsko cyrkowych zachowań, a nade wszystko punktować każdą wpadkę, czy to zamierzoną, czy też nie.

Bo Jaworzno zasługuje na kulturę nie tylko polityczną, ale na kulturę wyniesioną z domu.
A tej trzeba chyba kogoś nauczyć.

                                                                                        DRWAL
Grafika zaczerpnięta z gazety "Puls Jaworzna" 

 

Czytaj dalej...

Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

rocznica smolenska100424 3 TelefonW rocznicę Katastrofy Smoleńskiej Delegacja jaworznickich struktur Prawa i Sprawiedliwości złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem niepodległości na jaworznickim rynku. 

To już 14 lat od chwili, kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach, a wszystko na to wskazuje, że sprowokowanych przez rosyjskie władze, samolot z delegacją Polskich elit politycznych i intelektualnych zginęła podczas lądowania w pobliżu lotniska pod Smoleńskiem.


rocznica smolenska100424 5 TelefonDelegacja leciała aby uczcić pomordowanych przez sowietów polskich obywateli.  

Rząd polski pod wodzą Donalda Tuska oddał bezwarunkowo śledztwo Rosjanom, stąd wszelkie dalsze działania zmierzające do ściągnięcia wraku samolotu i śledztwa polskiego zostały zablokowane.

Jaworznianie byli w Warszawie wraz z delegacją na 96 miesięcznicy katastrofy i stamtąd mamy reportaż, który posłużył do zorganizowania w jaworznickiej bibliotece wystawy fotografii autorstwa Aleksandra Tury.

Zapraszamy do odwiedzenia TAMTEGO ARTYKUŁU

 

Czytaj dalej...

Sobotni Jarmark Wielkanocny

jarmarkwielkan230324moje 101 DużyW sobotę, 23 marca, odbył się tradycyjny Jarmark Wielkanocny w Jaworznie. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono mieszkańców, którzy mieli okazję cieszyć się bogactwem lokalnego rękodzieła, świątecznych smakołyków oraz artystycznych występów.

Wystawców, wśród których były placówki oświatowe, stowarzyszenia, organizacje pożytku publicznego, instytucje kultury oraz zespoły śpiewacze odwiedził na stanowiskach Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert oraz jego Zastępca Łukasz Kolarczyk, życząc – spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych.

Podczas Jarmarku, odwiedzający mieli okazję skosztować wyśmienitych potraw przygotowanych przez lokalne zespoły śpiewacze – Dąbrowianki, Dobrzanki, Byczynianki, Jaworznianki, Jelenianki, Szczakowianki, Jeziorczanki.


Czytaj dalej...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

wykleci010324 26 Telefon1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.
Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”1. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
NIESTETY, rząd Tuska dziś chce odrzucić w zapomnienie tych bohaterów... To Hańba!


W Jaworznie liderzy środowisk  patriotycznych uczciły 1 Marca zgromadzeniem na rynku i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości.


Czytaj dalej...

Jaworznianie chcą u siebie fabrykę IZERY!

koprzeciwizerzeW czasie, kiedy decydują się losy budowy fabryki Izery, kluczowej inwestycji dla naszego miasta, radni KO woleli być nieobecni na głosowaniu (wyciągnęli karty do głosowania). Nie chcieli narazić się politycznym zwierzchnikom i zagłosować w interesie miasta i jego mieszkańców.
Wczorajsze głosowanie w Radzie Miejskiej to doskonały przykład na to, jak polityczny interes potrafi przysłaniać to, co zawsze powinno być na pierwszym planie - interes mieszkanek i mieszkańców Jaworzna.
7 kwietnia podczas wyborów wybierzmy Radnych i Prezydenta, którzy w pierwszej kolejności wybierają Jaworzno.
O fabrykę walczymy dalej i razem z Państwem doprowadzimy sprawę do szczęśliwego końca. Z pomocą polityków KO, czy bez, zrobimy to dla naszego miasta.
Paweł Silbert
Prezydent Jaworzna
Od redakcji:

Koalicja antyObywatelska przyniosła Jaworznu wstyd na całą Polskę.
I oni mają czelność kandydować do Rady Miejskiej w kolejnych wyborach!
Warto znać nazwiska tych szkodników dla miasta
Radni Klubu "Koalicja Obywatelska"
Maciej Bochenek
Renata Chmielewska
Janusz Ciołczyk
Ewa Głąbik
Dorota Guja
Tomasz Sędor
Barbara Sikora
Barbara Ziętek

TAK DLA IZERY! Apel mieszkańców do Premiera RP o pilne podjęcie decyzji ws budowy fabryki Izera w Jaworznie
PODPISZ PETYCJĘ ! 

https://www.petycjeonline.com/tak_dla_izery_w_jaworznie

Czytaj dalej...

Aleksander Tura - zróbmy dla miasta więcej - wspólnie!


Alex oppa 0010To ja we własnej osobie - Aleksander Tura.

Jestem człowiekiem wielu pasji, zainteresowań, pełnym pomysłów i inicjatyw. 

Jestem człowiekiem bezkompromisowym, stanowczym, jasno wyrażającym swoje zdanie, stosunek do świata i do otaczającej nas rzeczywistości.
Nie zawsze moja otwartość i szczerość przysparza mi sympatii, ale za to ugruntowuje moje miejsce wśród przyjaciół, znajomych i osób, z którymi współpracuję. Często swoją postawą wzbudzam szacunek. 

Jestem jaworznianinem, człowiekiem oddanym w pełni swojemu miastu. przepracowałem w instytucji samorządowej niemal 30 lat, poświęcając swoją wolę, doświadczenie, empatię ludziom bardzo tego potrzebującym, zagubionym, opuszczonym, chorym, w trudnej, a często tragicznej sytuacji życiowej. 

Za pracę ściśle związaną z działaniami naszych służb mundurowych zostałem uhonorowany medalem 30-lecia powstania NSZZ Policjantów, przyznanym NSZZ Policjantów.

Wiele osób zna mnie z różnych stron, bowiem uczestniczenie w życiu publicznym, w tym szczególnie w życiu kulturalnym i społecznym, spowodowało, że moja osoba jest rozpoznawalna. Od niemal 20 lat prowadzę portal MojeJaworzno.pl, w którym realizuję się jako dziennikarz, fotograf, a nawet publicysta. Opisuję w nim życie Jaworzna na bieżąco.

Jaworzno to temat moich piosenek, w tym sztandarowej piosenki "Bądźmy Razem", która towarzyszy od niemal 10 lat Stowarzyszeniu Jaworzno Moje Miasto. Ale piosenek jest więcej.

Mówią o mnie Bard, bo piszę i śpiewam o tym co mi w duszy i w sercu gra.

Moje piosenki pochodzą z tak zwanej krainy łagodności ale mają również wymiary satyryczny, kabaretowy, patriotyczny, ale i buntowniczy wobec niesprawiedliwości, która dzieje się dziś dokoła.
O tej mojej pasji opowiadam w wywiadzie, który można znaleźć pod TYM LINKIEM Wyśpiewać Jaworzno. Aleksander Tura o swoich piosenkach.

O moich pasjach opowiem w kolejnych wywiadach i będę starał się wykazać, że te pasje w wydatny sposób mogą pomóc w pracy dla naszego Miasta Jaworzna i dla jego mieszkańców. 

 

Można mnie znaleźć na
Youtube - https://www.youtube.com/Alextura

Facebookuhttps://www.facebook.com/aleksander.tura

Zróbmy dla miasta więcej - Wspólnie! 

 

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us