Menu

Felietony (53)

Naiwniacy i cwaniacy - Drwal - Z dystansu - Felieton

 

pomieszanieJakiś czas temu w Jaworznie ogłoszono powołanie struktur powiatowych nowego ruchu społeczno-politycznego Szymona Hołowni Polska 2050. Zanim powstały struktury na poziomie ogólnopolskim wszyscy wierzyli, że idzie nowe. Gdy wejść głębiej w to zagadnienie okazuje się, że nowe wcale nowym nie jest.

Podobna sytuacja miała miejsce w naszym mieście. Zebrała się elita polityczna Hołowni w Jaworznie i ogłaszają… Ale cóż to?! Posłowie do niedawna zasilający szeregi Platformy Obywatelskiej byli tymi, którzy występowali pod szyldem Polska 2050 i ogłaszali powołanie nowych lokalnych struktur. Wśród mieszkańców zdziwienie, konsternacja i swego rodzaju pomieszanie z poplątaniem.|
Grafika rawpixel.com - pl.freepik.com

Czytaj dalej...

Drwal nadaje - Opozycjo! Czy leci z wami pilot? Felieton - z dystansu


izera obaszarBycie w opozycji to fajna rzecz: nie ponosi się odpowiedzialności za kluczowe decyzje - bo to problem rządzących, można wszystko krytykować dla zasady lub „pod publikę”, można nie mieć pomysłu na przyszłość, ale pieniądze z diet wpływają za to na konto regularnie…a naród myśli, że jego wybrańcy pracują w pocie czoła…
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej pojawiła się, po raz kolejny sprawa Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego – tym razem, w kontekście deklaracji o poparciu dla Prezydenta Jaworzna w działaniach mających na celu utworzenie tego strategicznego dla przyszłości Jaworzna terenu inwestycyjnego. Wydawać by się mogło, że potrzeba zapewnienia naszemu miastu bezpieczeństwa przemysłowego, w związku z planowanym „wygaszaniem kopalń”, powinna łączyć naszych radnych jak nic innego. Tymczasem okazało się, że rozwiązanie tego problemu leży jedynie na sercu rajcom z JMM i PiS, natomiast dla radnych z Koalicji Obywatelskiej ważniejsza wydawać by się mogło był (jest) interes jednej z komercyjnych stacji telewizyjnych.
Jedną z podstawowych zasad dobrej gospodarki jest w pierwszej kolejności zadbanie o dom, a później dopiero o dodatki do niego. Mieszkańcy wybierają swoich przedstawicieli, którzy mają być gospodarzami wspólnego domu, którym jest własna miejscowość. Dbanie o cudzy biznes, a nie o przyszłość własnego miasta i jego mieszkańców jest zaprzeczeniem bycia dobrym gospodarzem. Działania jaworznickiej opozycji mają od lat jeden cel: Silbert i walkę z tą wizja rozwoju miasta. Obawiam się, że gdyby Prezydent miasta ogłosił odejście z urzędu – dla radnych KO skończyłby się świat, a w ich oczy zajrzałaby kompletna bezradność: ich pomysł na funkcjonowanie w publicznej przestrzeni rozpłynąłby się w powietrzu jak kamfora…pozostawiając pustkę, której nie byliby w stanie wypełnić.
Uciekając od odpowiedzialności w głosowaniu nad deklaracją w sprawie poparcia utworzenia Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego – radni KO wyprowadzili bokserski cios podbródkowy, którym trafili się sami w twarz. Jedyne co mogli w tej sytuacji usłyszeć to to, że doznali auto K.O. (knock-out). Tym bezprecedensowym zachowaniem pokazali, że bezradnie pikują w spróchniałym szybowcu upatrując w zbliżającej się skale szansy na ratunek.. Nie są to czcze słowa. Nie tak dawno temu wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w Jaworznie pokazał dosadnie gdzie ma swoich (nie)dawnych towarzyszy z KO i uciekł do struktur Polska 2050, która zdaje się pełnić funkcję schronienia dla spadochroniarzy z opozycji.
Jaworznicki Obszar Gospodarczy musi powstać, bo Jaworzno musi być przygotowane na czasy, gdzie kopalnia węglowa, a być może nawet elektrownia elektryczna w formie jakiej ja dotychczas znamy będzie wspomnieniem, częścią historii miasta. Wg oficjalnych danych ta zmiana może dotknął nawet 9600 pracowników i ich rodziny. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań tu i teraz przyszłość naszej małej Ojczyzny rysuje się w czarnych barwach. Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy patrzą dalej niż na koniec swojego nosa i jak w szachach starają się przewidzieć posunięcia gospodarcze kilka ruchów naprzód. Póki co te „posunięcia” wpływają pozytywnie na rozwój Jaworzna pomimo tego, że kilka pionków postanowiło się schować pod szachownicą…

Drwal                          

Czytaj dalej...

Polski ład - grafika jako antodotum na kłamstwa opozycji


polskiladnewAby zniechęcić społeczeństwo do sprawującej w Polsce Partii Prawo i Sprawiedliwość, opozycja posługuje się wyjątkowo perfidnymi kłamstwami i językiem nienawiści oraz agresji, jakiego nie znamy odkąd istnieje polska kultura polityczna, dyplomacja, czy tradycja komunikacji społecznej.

W jaki sposób przeciwstawić się temu groźnemu hejterskiemu trendowi, który na sile nabrał po powrocie do kraju milionera, Führera opozycji, jak go nazywają Niemcy?

Tylko prawdą i wyjaśnianiem tego, co planują rządzący w ramach Polskiego Ładu, czyli ogromnego zestawu propozycji dla każdego z nas, mieszkańca naszego kraju, naszej Ojczyzny.


polskiladgrafika

Czytaj dalej...

Łukasz Kolarczyk Zastępcą Prezydenta – czy to koniec zmian? Z dystansu - felieton

kolarczyklukaszWszystko stało się jasne.

Nowym Zastępcą Prezydenta Miasta Jaworzna został Łukasz Kolarczyk – dotychczasowy pełnomocnik Prezydenta Miasta. Na tzw. „giełdzie” nazwisk była to jedna z częściej wymienianych osób do objęcia tego stanowiska.

Nie ma się co dziwić – od wielu lat Kolarczyk ściśle współpracuje z Prezydentem Silbertem.

Uzyskał on rekomendację Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto, a od wielu lat ściśle współpracuje również z jaworznickim PiS-em.

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że PiS swojego kandydata na kolejnego zastępcę wskaże na jesień. Wszystko wskazuje na to, że dokona się to dopiero po tym, jak przeprowadzone zostaną planowane wybory władz Prawa i Sprawiedliwości na poziomie lokalnym.

Czytaj dalej...

Wielka polityka z Jaworznem w tle... - Z dystansu - felieton

 

jaworzno mapaOstatni czas obfituje w wiele wydarzeń politycznych m.in. kongres PiS oraz Rada Krajowa PO. W obu wydarzeniach uczestniczyli jaworznianie.

Na kongresie PiS można było zobaczyć jak Przewodniczący PiS w Jaworznie, obecnie Wicemarszałek Województwa Dariusz Starzycki odbywa spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i Premierem Mateuszem Morawieckim. Starzycki poza samą obecnością na kongresie i spotkaniami został wybrany do Rady Politycznej PiS – ważnej struktury działającej w partii. To potwierdzenie silnej pozycji w PiS obecnego Wicemarszałka.

Przecież gdyby nie to, że Starzycki liczy się w partii nie byłoby co chwila w Jaworznie wizyt ministrów polskiego rządu. Ostatnio Jaworzno odwiedził Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń, a tych wizyt w ostatnich latach było wiele. Wybór Moniki Bryl (była wiceprezydent Jaworzna) na wiceprezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej również potwierdza silną pozycję Starzyckiego w regionie.

Czytaj dalej...

Zmiana… I co dalej? - Z dystansu - komentuje Drwal.

 

zmianaszansa 1200Dotychczasowy Wiceprezydent Jaworzna Monika Bryl została powołana na funkcję wiceprezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

To duże wyróżnienie dla naszego miasta i pozytywny aspekt w kontekście planowanej budowy fabryki Izery w Jaworznie. Przypomnieć należy, że Monika Bryl pełniła funkcję wiceprezydenta Jaworzna od 2015r. z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości po tym, jak ówczesny Zastępca Dariusz Starzycki został posłem.

W jaworznickich politycznych kuluarach od pewnego czasu mówiło się o potencjalnych zmianach, które miały nastąpić. Powołanie Moniki Bryl do zarządu KSSE pociąga za sobą zmiany w jaworznickiej strukturze zarządzania miastem. Jaka zapadnie zatem decyzja w sprawie wyboru nowego zastępcy prezydenta?
Grafika jcomp - pl.freepik.com

Czytaj dalej...

Zjeść ciastko i mieć ciastko - Z dystansu - felieton


ciastkaW trakcie czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Jaworznie było miejsce na debatę o stanie Gminy Miasta Jaworzna.
Pojawiło się wiele różnych głosów, zarówno zwykłych mieszkańców jak i samych radnych.
Skala przedstawianych przez Jaworznian spraw była duża: począwszy od kwestii związanych ze wsparciem osób niepełnosprawnych, przez problemy kupców na placu targowym JTBS w relacji z handlem na ul. Sienkiewicza (popularnie zwanej Kocią), po zagadnienia stricte inwestycyjne odnoszące się do dalekosiężnych planów na rozwój naszego miasta w powiązaniu z planowanym zamykaniem kopalń.
fot: freepik - pl.freepik.com

Czytaj dalej...

Być dumnym z polskości - Z dystansu - Felieton

 

770 miliardow dla polskiW ostatnich dniach wiele osób powielało ważną informację, jaką jest decyzja o dacie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Szczególnie zapamiętałem jeden wpis z tamtego okresu – jaworznickiego radnego PiS Macieja Stanka, który pisząc o tym wydarzeniu przypomniał jeden z najbardziej znanych cytatów kard. Wyszyńskiego: Ludzie mówią:Czas to pieniądz”. A ja Wam mówię: „Czas to miłość.” I tak przez analogię można porównać to do zaistniałej w ostatnim czasie sytuacji związanej z tzw. Planem Odbudowy i ratyfikacją unijnego budżetu w wysokości 770 mld zł. W duchu analogii na myśl przychodzi parafrazowane porównanie: Ludzie mówią: „Polskość to nienormalność”. My Wam mówimy „Polskość to duma i odpowiedzialność”.

Czytaj dalej...

Krótko i na temat: dlaczego to tyle kosztuje…? - Z dystansu


zielonogrynek1600Na zielonogórskim deptaku ustawiono kilka ton plastikowych odpadów.

Organizatorzy tej „wystawy” nie zamierzali zaśmiecać przestrzeni publicznej – ich celem było uzmysłowienie mieszkańcom tego miasta jak bardzo swoim codziennym życiem wpływają na otaczające ich środowisko.

Nie da się ukryć, że wraz z rozwojem gospodarczym i wzrostem możliwości konsumpcyjnych społeczeństwa wprost proporcjonalnie rośnie ilość produkowanych przez gospodarstwa domowe odpadów.

Czytaj dalej...

Mega i cool, czyli o zaśmiecaniu polskiego języka

Dość długie lata lekceważenia, ogólnie mówiąc polskiej racji stanu w zakresie, jakim jest z pewnością polska mowa, doprowadziły do tego, że dziś naprawdę rzadko można spotkać się z polskimi nazwami przeróżnych rzeczy, zjawisk, zdarzeń, emocji, no wszystkiego.Moja Babcia, która była polonistką w jakieś 25 lat po niemieckiej okupacji, kiedy byłem odrastającym od ziemi maluchem, zwracała mi uwagę, kiedy używałem słów modnych wtedy, ale których były polskie, piękne odpowiedniki. takim słowem było na przykład słowo "fajnie".

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us