Menu

Felietony (47)

Zjeść ciastko i mieć ciastko - Z dystansu - felieton


ciastkaW trakcie czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Jaworznie było miejsce na debatę o stanie Gminy Miasta Jaworzna.
Pojawiło się wiele różnych głosów, zarówno zwykłych mieszkańców jak i samych radnych.
Skala przedstawianych przez Jaworznian spraw była duża: począwszy od kwestii związanych ze wsparciem osób niepełnosprawnych, przez problemy kupców na placu targowym JTBS w relacji z handlem na ul. Sienkiewicza (popularnie zwanej Kocią), po zagadnienia stricte inwestycyjne odnoszące się do dalekosiężnych planów na rozwój naszego miasta w powiązaniu z planowanym zamykaniem kopalń.
fot: freepik - pl.freepik.com

Czytaj dalej...

Być dumnym z polskości - Z dystansu - Felieton

 

770 miliardow dla polskiW ostatnich dniach wiele osób powielało ważną informację, jaką jest decyzja o dacie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Szczególnie zapamiętałem jeden wpis z tamtego okresu – jaworznickiego radnego PiS Macieja Stanka, który pisząc o tym wydarzeniu przypomniał jeden z najbardziej znanych cytatów kard. Wyszyńskiego: Ludzie mówią:Czas to pieniądz”. A ja Wam mówię: „Czas to miłość.” I tak przez analogię można porównać to do zaistniałej w ostatnim czasie sytuacji związanej z tzw. Planem Odbudowy i ratyfikacją unijnego budżetu w wysokości 770 mld zł. W duchu analogii na myśl przychodzi parafrazowane porównanie: Ludzie mówią: „Polskość to nienormalność”. My Wam mówimy „Polskość to duma i odpowiedzialność”.

Czytaj dalej...

Krótko i na temat: dlaczego to tyle kosztuje…? - Z dystansu


zielonogrynek1600Na zielonogórskim deptaku ustawiono kilka ton plastikowych odpadów.

Organizatorzy tej „wystawy” nie zamierzali zaśmiecać przestrzeni publicznej – ich celem było uzmysłowienie mieszkańcom tego miasta jak bardzo swoim codziennym życiem wpływają na otaczające ich środowisko.

Nie da się ukryć, że wraz z rozwojem gospodarczym i wzrostem możliwości konsumpcyjnych społeczeństwa wprost proporcjonalnie rośnie ilość produkowanych przez gospodarstwa domowe odpadów.

Czytaj dalej...

Mega i cool, czyli o zaśmiecaniu polskiego języka

Dość długie lata lekceważenia, ogólnie mówiąc polskiej racji stanu w zakresie, jakim jest z pewnością polska mowa, doprowadziły do tego, że dziś naprawdę rzadko można spotkać się z polskimi nazwami przeróżnych rzeczy, zjawisk, zdarzeń, emocji, no wszystkiego.Moja Babcia, która była polonistką w jakieś 25 lat po niemieckiej okupacji, kiedy byłem odrastającym od ziemi maluchem, zwracała mi uwagę, kiedy używałem słów modnych wtedy, ale których były polskie, piękne odpowiedniki. takim słowem było na przykład słowo "fajnie".

Czytaj dalej...

O przeroście ambicji i małości niektórych przełożonychwychowanomnieZnajomy zwierzył mi się, że źle mu się współpracuje ze swoją przełożoną, bo ta mając zdecydowanie niższe wykształcenie i o wiele mniejsze doświadczenie zawodowe, ale za to będąc jego szefową, nader otwarcie demonstruje swoją wyższość, nie uznając ani słowa sprzeciwu, ani nawet sugestii dobrych rozwiązań biznesowych w firmie, w której pracuje.
Alfa i omega, nosząca głowę wyżej niż chmury, nie umiejąca się pochylić nad problemem podwładnego, uważając się za mądrość nad mądrościami, piękność nad pięknościami, choć ani jednego ani drugiego jej nie zbywa.

Wpadł mi przy okazji w oczy obrazek - banalny swego rodzaju mem, jakich tysiące codziennie przewija się przed oczami obserwatora internetu. I tak zrodził się mały felieton.

Zadziwiające jest to, jak niektóre osoby dziwnie i nie do wytłumaczenia traktują swoją społeczną, zawodową, czy publiczną misję.

Czytaj dalej...

Cios dla opozycji w Jaworznie - I znów w plecy


plecy 1Kilka dni temu, przez media przeszła informacja, która moim zdaniem kładzie kres nadziejom opozycji na zdobycie władzy w Jaworznie. U nas temat nie wywołał większej refleksji, napiszę więc kilka słów od siebie.

Chodzi oczywiście o pomysł rządzącej partii, aby ograniczyć liczbę kadencji wybieranych w wyborach bezpośrednich prezydentów miast do dwóch. Ponieważ prezydent Paweł Silbert ma już tych kadencji za sobą aż cztery, kilku naszym opozycyjnym radnym wydawało się że oto właśnie otwiera się wymarzona ścieżka do władzy.

Czytaj dalej...

Felieton o fajnych ludziach - pozytywnie pisze Dawid Domagalski

 

feliet ludyPo dłuższej przerwie ponownie postanowiłem podzielić się z Państwem swoimi przemyśleniami na temat tego co dzieje się na świecie, w Polsce, a przede wszystkim w Jaworznie ? jednak, gdy zasiadłem przed moim laptopem i gdy na ekranie ukazał się biały prostokąt imitujący kartkę papieru nagle okazało się, że nie wiem jaką treścią wypełnić tą przestrzeń. Chodzi o to, że w ostatnim czasie tak wiele dzieje się wokół nas i tak wiele spraw przenika się nawzajem, że znalezienie ?nowego tematu? jest nie lada wyzwaniem.

Czytaj dalej...

Dlaczego, nie warto! - Felietn o braku wyobraźni metropolitalnej - Andrzej Weglarz

metropolia11aWczoraj, w trakcie sesji rady miejskiej byłem mocno zdziwiony, jak radni opozycji bezkrytycznie wypowiadają się za udziałem Jaworzna w metropolii śląskiej, nie popierając swych wywodów, argumentami za.
Opozycja twierdzi, że suma około 250 milionów złotych dodatkowych dochodów ze zwiększonego udziału w podatkach, to kwota która nam zapewni szybszy rozwój następnych latach, że to wystarczy.
Po pierwsze w wyliczance należy policzyć też trzeba składkę z budżetu Jaworzna do kasy metropolii, w wysokości co najmniej kilku milionów złotych. Mówiąc krótko metropolia będzie trochę bogatsza, a my trochę biedniejsi.

Czytaj dalej...

Ludzie, co się z Wami dzieje? - Bez ogródek pisze Andrzej Węglarz

 

smieci w lesie 1Miałem nie pisać tej wiosny o ludziach zaśmiecających nasze otoczenie. Lecz to spotkałem na naszych łąkach i polach zmusiło mnie do napisania kilku następnych interpelacji, no i tego felietonu.

Po zmianie przepisów, w temacie śmieci (już ładnych parę lat temu) i obowiązkowym wyposażeniu w kontener każdej nieruchomości, naiwnie sądziłem, że stan naszego środowiska powinien ulec zdecydowanej poprawie. Jeśli było gdzie wyrzucać nieczystości , to jakaż mogła być potencjalna potrzeba, zaśmiecania naszych dróg, pól i lasów?
Nie wziąłem pod uwagę banalnej prawdy, że idiotów nigdy i nigdzie nie brakuje.

Czytaj dalej...

Jeszcze raz o ?czarnym ludzie?. o obłudzie krytykantów pisze Andrzej Węglarz

badlaborsobslideO tym, co do kogo należy i czego oczekiwać, a kiedy nie dać się ponieść emocjom, i jeśli wymagasz to wiedz, że od Ciebie też wymagają,  pisze Andrzej Węglarz w "Felietonie z Piątkiem".

Dzisiaj będzie jeszcze raz o tym dlaczego dla niektórych uczestników naszego życia politycznego jaworznicki ZLO traktowany i opisywany jest niczym wróg publiczny numer 1.

To, że kiedyś jeden z lekarzy na dyżurze, niestety,  przyjmował pacjentów pod wpływem alkoholu, nie świadczy o tym że reszta lekarzy, pracujących w ZLO, jest non stop pijana. Z lekarzem rozwiązano umowę i już w ZLO  nie pracuje. Czarna owca zdarzyć się może wszędzie wśród sędziów, prokuratorów, policjantów czy duchownych.
Ważne jest jak reaguje otoczenie na takiego człowieka.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us