Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Społeczność (27)

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2016

DniOtwarteFE Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce.

W tym roku od 12 do 15 maja w całym kraju będą miały miejsce liczne atrakcje prezentujące inwestycje powstałe z wykorzystaniem środków unijnych.

14 maja w Jaworznie będzie można na przykład zwiedzić ujęcie wody pitnej Piaskownia, dofinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz niedawno zmodernizowaną Oczyszczalnię Ścieków w Jeleniu.

Zwiedzanie obiektów odbędzie się wzdłuż specjalnie przygotowanych ścieżek edukacyjnych, które obrazują proces poboru i uzdatniania wody oraz sposób oczyszczania ścieków. Oprócz zaprezentowania dofinansowanych przez Unię Europejską obiektów, które wyposażone są w nowoczesne rozwiązania technologiczne, wycieczka ma również uświadomić mieszkańcom jak cenna dla życia jest woda oraz jak przebiega jej obieg w przyrodzie.

Dzień Otwarty SUW Piaskownia oraz Oczyszczalni Ścieków Jeleń Dąb odbędzie się 14 maja br. o godz. 9:00 (max grupa 25 osób) Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze zapisy do 12 maja 2016 r., pod nr tel. (32) 318 60 64 od poniedziałku do piątku w godz. od 7:00 do 15:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Wodociągi zapewniają przejazd na teren ujęcia oraz teren oczyszczalni. Wyjazd grupy nastąpi spod Hali MCKiS.

Czytaj dalej...

Ślubowanie młodzieży w OSP Osiedle Stałe

slubowospost 3W dniu 12 lutego w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej "Osiedle Stałe" odbyła się uroczystość Ślubowania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Na uroczystości obecni byli: Zarząd OSP, opiekunowie MDP, oraz rodzice młodych strażaków.

Drużyny młodzieżowe to dość świeża inicjatywa propagowana w jednostkach OSP.

W dawnych latach w małych miejscowościach remizy, strażnice OSP pełniły funkcje związane z bezpieczeństwem, ale oprócz tego były miejscem spotkań towarzyskich, propagowania rozrywki, ale także tam dorośli strażacy opiekowali się pod względem kultury fizycznej i dbałości o własny rozwój, młodym pokoleniem.

slubowospost 2Zagospodarowywano czas wolny młodzieży przy tym ucząc podstaw pożarnictwa i udzielania pomocy. Wracają takie inicjatywy.
W Osiedlu Stałym po półrocznym okresie próbnym i szkoleniu  ślubowanie złożyli:
dh. Bania Kamil
dh. Kłosowski Mikołaj  
dh. Nowak Maciej
dh. Musiał Agnieszka
dh. Musiał Klaudia
dh. Mizak Natalia
dh. Maciejewski Kamil
dh. Oraczyński Maksymilian
dh. Skwarek Patrycja

slubowospost 1Ślubowanie odebrał naczelnik jednostki dh. Jarosław Nelec.

Po uroczystości wszystkim młodym strażakom zostały wręczone dyplomy oraz legitymacje członka MDP OSP "Osiedle Stałe w Jaworznie. Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej "Osiedle Stałe" w Jaworznie składa serdeczne gratulacje młodym członkom jednostki i życzy wytrwałości oraz samych sukcesów.


Zdjęcia - Bartek Długajczyk
więcej zdjęć na www.facebook.com/Osp-Osiedle-Stałe-1046055592090957/?fref=ts

Czytaj dalej...

Z wodą nie ma żartów - w zimie może zamarznąć


fPrzed zimą warto zadbać o zabezpieczenie instalacji wod.-kan. oraz licznika na naszym przyłączu wody. Wszystko po to, aby niska temperatura ich nie uszkodziła. Za utrzymanie tych elementów w dobrym stanie odpowiada właściciel nieruchomości.
Jeszcze przed nadejściem minusowych temperatur, gruntownemu czyszczeniu należy poddać studzienki wodomierzowe, tak aby usunąć z nich wodę, wyremontować je i sprawdzić stan pokrywy. Szczególnej dbałości wymagają wodomierze, które w nieogrzewanych wnętrzach wystarczy owinąć materiałami izolującymi ciepło np. styropianem, pianką lub niepotrzebnymi materiałami, kocami.  

Czytaj dalej...

Zostań wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI! Edycja 2015 rusza!


szpacka15 1Lubisz stawiać czoła nowym wyzwaniom? Chcesz mądrze pomagać potrzebującym w Twojej okolicy? Bierzesz odpowiedzialność za swoje działania i ich rezultaty? Zostań wolontariuszem SZLACHETNEJ PACZKI!

Basia Kurdej-Szatan rozgrzewa serca mężczyzn, Julka Kamińska rozpoczyna poszukiwania bohaterów, a tysiące osób jednoczą się na ogólnopolskich szkoleniach. To znak ? rekrutacja wolontariuszy SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI rozpoczęta!
Ponad 13 500 SuperW

W tym roku Paczka i Akademia łączą swoje siły, by wspólnie walczyć o świat, w którym nie ma miejsca na biedę. Do pokonania biedy nie wystarczy dobra wola.

 

szpacka15 2
Potrzebni są wolontariusze, czyli SuperW, a tych ma być w Polsce ponad 13 500. Wolontariusze podejmują wyzwanie, docierają do rodzin i dzieci, które straciły wiarę w lepsze jutro. Dzięki nim potrzebujące rodziny włączone do Paczki oraz dzieci z Akademii uczą się wygrywać, stają się sprawcze i przedsiębiorcze.
- Dzięki Paczce jestem bardziej otwarty na świat i ludzi. Uwierzyłem w to, że mam wpływ na rzeczywistość, która mnie otacza ? mówi Kamil, wolontariusz Paczki z Krakowa.

szpacka15 3Leć walczyć z biedą

SuperW to wyższa jakość zaangażowania w wolontariat. SuperW Paczki przekracza swoje granice, odwiedza potrzebujących w ich domach i podejmuje decyzję o włączeniu do projektu. Pomaga tym, którzy czują się bezradni, opuszczeni i nieważni. SuperW Akademii regularnie spotyka się z dzieckiem, przeprowadza go od porażki w szkole do sukcesu w życiu i daje nadzieję na lepsze jutro.
To właśnie dzięki wolontariuszom pani Krystyna uwierzyła w siebie i dostała pracę na 8. piętrze Pałacu Kultury, pan Zbyszek pierwszy raz od dziesięciu lat ma z kim porozmawiać, a 7-letnia Kasia, której niedawno zmarł tata, po raz pierwszy zgłosiła się do tablicy!
Paczka jednoczy naprawdę
Tylko w 2014 roku SZLACHETNA PACZKA pomogła 19 580 rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie, a AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI 1800 dzieciom wychowującym się w trudnych warunkach.

XIV edycja Paczki zjednoczyła ponad milion osób ? potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc i dobroczyńców finansujących organizację projektu, a to już ponad 2,5% Polaków!

szpacka15 4Zostań wolontariuszem Paczki lub Akademii
jeśli

- masz ukończone 18 lat,
- kochasz ludzi i masz łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
- chcesz pomagać i jesteś gotów szukać kreatywnych rozwiązań, aby pomoc była mądra i skuteczna,
- jesteś samodzielny i wytrwały w dążeniu do celu,
- bierzesz odpowiedzialność za swoje działania i ich efekty.


Zadania wolontariusza:
- spotkanie z rodzinami żyjącymi w biedzie i dobór tych, dla których pomoc materialna może być realną szansą na poprawę sytuacji,
- współpraca z darczyńcami przygotowującym paczki dla rodzin,
- współpraca z innymi wolontariuszami w rejonie ? m. in. poszukiwanie darczyńców, organizacja magazynu.

Wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI działają w okresie od października do początku stycznia. Udział w projekcie rozpoczyna szkolenie organizowane przez Stowarzyszenie WIOSNA.
Jak się zgłosić?
1. Wejdź na stronę: www.superw.pl  
2. Znajdź na mapie rejon Paczki, który leży najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
3. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i czekaj na zaproszenie do udziału w rekrutacji.
 Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!
Na zgłoszenia czekamy do 15 października!

Czytaj dalej...

Czy jaworznianie zdradzają? Aż 83 osoby na liście hiszpańskich hakerów!

amjaworzno4Nie da się ukryć, że niektórzy tak. Internet nie jest anonimowy. Może jeszcze kilka lat temu był, ale w dzisiejszych technologiach są tak biegli specjaliści, że potrafią dotrzeć nawet do najbardziej intymnych tematów.

Takimi tematami są oczywiście sprawy męsko damskie. O ile nic się nie dzieje, kiedy ludzie są wierni swoim ślubnym, to kiedy w bok skaczą, sprawa zaczyna nabierać nieciekawych wymiarów dla obojga. Kończy się rozwodem, albo innymi konsekwencjami, wręcz tragediami.

Na pomysł zrobienia kasy, na, co tu dużo mówić, nieuczciwości małżeńskiej, wpadł niedawno zespół hakerów hiszpańskich, którym nie podoba się swego rodzaju sodoma i gomora, a podobają się pieniądze i wywoływanie skandalu. Zespół postanowił najpierw włamać się do jednego z najbardziej popularnych portali randkowych, aby potem zaszantażować. Zapłać, bo jak nie, to on, ona się dowie.

Chyba, że posłużymy się logiką podsłuchiwanych polskich polityków, którzy podsłuchiwani nielegalnie uważają się za krystalicznie uczciwych, a to, co i jak mówili o Polsce i Polakach to żarty...

Wraca mąż do domu, widzi zapłakaną żonę pakującą walizki.

- Co się stało, kochanie?
- Ktoś zrobił ci zdjęcia jak uprawiałeś seks z kochanką
Po czym żona wyciąga zdjęcia i podaje mężowi. Na zdjęciach w istocie widać męża w łóżku z kobietą, i to niebędącą jego żoną.
- Przestań się pakować. Musimy dowiedzieć się kto zrobił te zdjęcia i dlaczego chce zniszczyć nasze małżeństwo.

Czytaj dalej...

Jaworznicki Budżet Obywatelski - Dobiega końca weryfikacja formalna

jboKolejne dni spotkań zespołów ds. budżetu obywatelskiego prowadzących formalną weryfikację wniosków, pozwoliły na poznanie projektów z 6 następnych obszarów konsultacyjnych.

Dotychczas spotkało się dziewiętnaście spośród wszystkich 20 zespołów zajmujących się sprawdzaniem wniosków mieszkańców pod kątem formalnym. 3 sierpnia zespoły ds. budżetu obywatelskiego zakończą swoją pracę, a 4 sierpnia znane już będą wszystkie zgłoszone propozycje zadań.

Lista propozycji zadań z kolejnych obszarów konsultacyjnych, które przeszły pozytywną ocenę formalną:

Obszar nr 10 - GÓRA PIASKU

 • Danuta Kurowska-Maroszek - "Modernizacja boiska do koszykówki i siatkówki" - przy Szkole Podstawowej nr 9,

 • Jacek Wojteczko, Ewa Wojteczko - "Budowa boiska do gry w Boules Petanque. Stoliki z ławkami do gry w szachy i warcaby" - teren parku Góra Piasku.

Dwa wnioski Pana Tadeusza Logowskiego zostały odrzucone z powodu niespełnienia wymagań formalnych.

Obszar nr 12 - ŁUBOWIEC

 • Marzena Czarny, Beata Przebindowska - "Ale wkoło jest wesoło - Impreza integracyjna",

 • Marzena Czarny, Beata Przebindowska - "Siłownia pod chmurką w okolicy ul. Zubrzyckiego wraz z doposażeniem boiska".

Obszar nr 13 - NIEDZIELISKA

 • Mirosław Michalik, Jan Michalik - "Ogródek edukacyjny Niedzieliska" - Etap II, kontynuacja zadania wyłonionego do realizacji w I edycji JBO. Projekt zakłada stworzenie strefy rekreacyjno-edukacyjnej w skład której wejdą m.in. zegar słoneczny, model układu słonecznego, siedziska amfiteatralne, itp.

 • Wirska Stanisława - "Tereny rekreacyjne przy Szkole Podstawowej nr 3 w Jaworznie" - Modernizacja boiska do piłki siatkowej (wykonanie nawierzchni poliuretanowej) oraz budowa placu zabaw o nawierzchni poliuretanowej, wyposażonego w urządzenia zabawowe np.: zjeżdżalnie, huśtawkę, ściankę wspinaczkową, itp.

Obszar nr 16 - PECHNIK, PODWALE, WARPIE

 • Kazimierz Gwóźdź - "Parking ogólnodostępny przy ulicy 11 Listopada" - zlokalizowany pomiędzy ul. 11 Listopada 9 a terenem bazy MPEC,

 • Bogusława Hałas, Danuta Niemczyk, Monika Łysik - "Mural jako forma artystycznego przekazu myśli Jana Pawła II" -  wykonanie muralu nawiązującego do postaci patrona szkoły na ścianie ZSP Nr 3 przez jaworznickich artystów,

 • Stanisław Jacher - "Łączka dla maluszków czyli miejsce zabaw dla najmłodszych" - przy Przedszkolu Miejskim nr 9 w Jaworznie. Projekt zakłada stworzenie ogólnodostępnego placu zabaw dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

 • Urszula Kramarz - "Terenowa pracownia przyrodnicza przy Szkole Podstawowej nr 16" - pracownia składać się będzie z 4 stref tematycznych: ogródka meteorologicznego, strefy fizyczno - astronomicznej, geologicznej, przyrodniczej.

 • Marcin Przywała - "Modernizacja terenu przy budynku I LO oraz budowa miejsca zabaw dla malucha i strefy relaksu dla seniora" - Zadanie zakłada zmianę nawierzchni przyszkolnego parkingu, budowę placu zabaw zabaw dla dzieci i kącika odpoczynku dla osób starszych

 • a także montaż ławek i siłowni na wolnym powietrzu.

 • Mateusz Półgęsek - "Jaworznicki Koci Dom Tymczasowy - kontrola populacji i zdrowia kotów wolnobytujących oraz zwierząt bezdomnych i adoptowanych" - zadanie przewiduje sfinansowanie usług weterynaryjnych takich jak zabiegi sterylizacji i kastracji, zabiegi lecznicze (w tym chirurgiczne), diagnostykę i leczenie chorób oraz szczepienia profilaktyczne.

Obszar nr 17 - PODŁĘŻE

 • Krystyna Stachelczyk, Zbigniew Zwierzyński - "Centrum gier i relaksu w dzielnicy Podłęże" - w ramach zadania przewiduje się zagospodarowanie terenu w pobliżu pasażu handlowego Manhattan Podłęże oraz przedszkola. Ogrodzony teren wyposażony w altany, stanowiska do minigolfa, ławki.

 • Włodzimierz Szczepanik - "Wybudowanie zatoczki parkingowej" - przy ul. Wilczej 52

 • Anna Wawrzyńczak - "Budowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaworznie przy ul. Ławczanej 12" - zadanie zakłada budowę czterotorowej bieżni lekkoatletycznej, skoczni do skoku w dal z rozbiegiem oraz wykonanie muralu o tematyce sportowej na części elewacji budynku.

Decyzją Zespołu jeden z wniosków złożonych dla obszaru Podłęże pt.: Maciej Bochenek - "Miasteczko rowerowe dla dzieci i młodzieży. Przybliżenie zasad poruszania się po drogach dla najmłodszych" został odrzucony z powodu niespełnienia wymagań formalnych.

Obszar nr 20 - ŚRÓDMIEŚCIE

 • Dawid Domagalski  - "Modernizacja Parku Chrząstówka" - wzbogacenie istniejącego parku o elementy placu zabaw i instalację siłowni pod chmurką,

 • Dawid Domagalski - "Pokażmy dzieciom Warszawę - organizacja jednodniowej wycieczki dla dzieci i wolontariatu ze świetlicy środowiskowej - Ośrodka dla Rodziny Pod Kolegiatą",

 • Dawid Domagalski - "Spotkanie ze św. Mikołajem na jaworznickim Rynku czyli Śródmieście Dobrej Nadziei 3",

 • Artur Jakubik - "?Koncert 10 -te urodziny zespołu MANDAT",

 • Anna Roczkalska - "Plac zabaw przy Biedronce w Centrum",

 • Tomasz Sędor - "Centrum sportowe dzielnicy przy SP nr 1 ul. Matejki (ZSZ-P nr 1) - rozbudowa istniejącego placu zabaw i siłowni na powietrzu oraz budowa placu do doskonalenia przez uczniów jazdy na rowerze wraz z dodatkowym oświetleniem i monitoringiem",

 • Maciej Stanek - "Kącik rekreacyjny pod płaczącą wierzbą przy ulicy Krasickiego 7, 9, 11 wraz z monitoringiem terenu" - zadanie przewiduje ogrodzenie terenu, montaż ławek, mebli ogrodowych, huśtawki oraz posadzenie kwiatów, zasadzenie trawy i krzewów,

 • Maciej Stanek - "Nowy śmietnik osiedlowy dla mieszkańców ul. Krasickiego",

 • Maciej Stanek - "Budowa parkingu dla samochodów osobowych przy skrzyżowaniu ulic Górniczej i Olszewskiego".

Przypomnijmy, że po sprawdzeniu dokumentów pod kątem formalnym ze wszystkich 20 obszarów, pozytywnie zweryfikowane projekty będą oceniane przez wydziały merytoryczne urzędu, pod kątem faktycznych możliwości ich realizacji.

Spotkanie ostatniego zespołu ds. budżetu obywatelskiego dla obszaru nr 2 - Bory odbędzie się 3 sierpnia br. o godzinie 15.00 (sala nr 2, Urząd Miejski, ul. Grunwaldzka 33).

Materiał pochodzi ze strony www.jaworzno.pl

Czytaj dalej...

Piecza zastępcza w Jaworznie - Chętni do wolontariatu?

pieczzas0715W czerwcu 2015 roku zakończyła się II edycja wolontariackiej akcji, którego celem było wsparcie edukacyjne podopiecznych Działu Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaworznie. Zadanie wolontariuszy polegało na udzielaniu dzieciom i młodzieży, wychowankom rodzin zastępczych, nieodpłatnych korepetycji z przedmiotów, z których chcą oni poprawić swoje wyniki w szkole.
W czasie roku szkolnego 2014/2015 działania MOPS-u odbywały się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie oraz w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków, dzięki uprzejmości dyrekcji obu placówek oraz przy dużym wsparciu ich pracowników. W spotkaniach odbywających się cotygodniowo w obu miejscach wzięło udział 16 wolontariuszy, którzy w sumie udzieli 210 godzin korepetycji. Pomoc w nauce uzyskało w ten sposób 18 osób.
Ponadto wsparcie wolontariackie było udzielane na terenie Gimnazjum nr 9 w Jaworznie dla tych podopiecznych MOPS-u, którzy są uczniami tej szkoły. Akcja została wsparta przez 4 uczniów tej szkoły oraz Pana Daniela Taraska ? opiekuna Koła Wolontariatu ?Sursum Corda?.
Działalność wolontariacka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nie rozwinęła by się bez wsparcia pedagogów szkolnych ? szczególnie podziękowania należy się Pani Magdalenie Paluch z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Pani Monice Dzierwie-Sosce z Gimnazjum nr 3.
Wolontariusze to przede wszystkim uczniowie jaworznickich szkół, ale także ich - obecnie już studiujący - absolwenci. Do pomocy udało się także zaangażować wolontariuszkę pracującą na co dzień w jednej z jaworznickich placówek kulturalnych.
Na początku semestru 2015/2016 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaworznie planuje ruszyć z kolejną edycją wolontariatu skierowanego do wychowanków pieczy zastępczej. W dalszym ciągu poszukiwani będą wolontariusze chętni wesprzeć swoich rówieśników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i pomóc im w nauce.

Osoby zainteresowane udzielaniem takiej pomocy mogą kontaktować się pracownikami MOPS-u pod numerami telefonów (32) 618-18-34, (32) 618-17-85 lub za pomocą poczty elektronicznej na adres tomasz.gebel@mops.jaworzno.pl.

Czytaj dalej...

JTBS w dalszym ciągu wśród najlepszych w Polsce

jtbsWbrew pewnym kręgom, które notorycznie wypowiadają się o naszym mieście negatywnie, robiąc wrażenie ludzi, którzy Jaworzna po prostu nienawidzą (pewni medialni blogerzy) okazuje się, że działania mające na celu poprawę bytu jaworznian oraz infrastruktury i warunków mieszkalnictwa, jak i inwestycji są dostrzegane przez czynniki zewnętrzne. Ostatnio o takim akcencie powiadomiła Rzeczpospolita, w której ukazął się artykuł dotyczacydziałalności towarzystw budownictwa społecznego na terenie całej Polski.


2015 07 01 234518Nie jest zaskoczniem, że na czołowych lokatach w rankingu uplasowały się wielikie miasta: Poznań, Radom, Warszawa, czy Katowice, Jednak miłą niespodzianką jest siódma lokata naszego, Jaworznickiego TBS. ( w roku ubiełym Szósta)
O rankingu możemy przeczytać w artykule - kliknij aby powiększyć.

Czytaj dalej...

Akcja WF na 100 % edycja 2015 zakończona

wfna100155Druga edycja akcji prozdrowotnej zainicjowanej przez Prezesa  ZLO - Jacka Nowaka, Zastępcy Prezydenta Jaworzna - Tadeusza Kaczmarka oraz koordynatora akcji, doradcę metodycznego z przedmiotu wychowanie fizyczne ?pana  Mariusza Kowalskiego, dobiegła końca, a jej ostatni, bardzo uroczysty element obył sie w Urzedzie Miejskim w Jaworznie 19 czerwca.

O co chodzi w akcji?

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak istotny dla naszego zdrowia jest ruch, fizyczna aktywność służąca zachowaniu zarówno dobrej kondycji, masy ciała i równowadze procesów zachodzących w ludzkim organizmie, zwłaszcza w organizmie młodym.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us