Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Metropolia i ŚDM tematem czerwcowej Rady Konsultacyjno Doradczej

  • Autor  MJ

radakonsczer16270616005Społeczna Rady Konsultacyjno - Doradcza utworzona przy Biurze Poselskim Posła na sejm RP, Pana Dariusza Starzyckiego, spotkała się na posiedzeniu w dniu 28 czerwca. W okresie przedwakacyjnym zebrało się wiele tematów, które zostały omówione, a które dotyczą bezpośrednio działalności miasta, a mogą być wsparte przez naszego parlamentarzystę i stanowią ważne elementy życia publicznego w mieście.
Tak się złożyło, że dzień wcześniej pojawiła się informacja o projekcie ustawy dotyczącej metropolii z której akces na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej radni wycofali ze względu na niekorzystne rozwiązania dotyczące między innymi transportu zbiorowego oraz planowania przestrzennego.radakonsczer16270616007Nieugięta postawa Prezydenta Pawła Silberta i konsekwencja w prezentowaniu stanowiska w tych sprawach doprowadziły do poprawek w ustawie, a wręcz do diametralnych zmian w jej zapisach, wydaje się, że dyktowanych właśnie zdaniem i argumentami naszego prezydenta.
Okazuje się że kolokwialnie mówiąc, upór, spowodował dokładne przyjrzenie się całości ustawy przez legislatorów i dokonanie takich zapisów, które nie powodują strat w dotychczasowej strukturze, choćby naszego PKM, który w województwie. Jaworzno wyprzedza wszelkie miasta zarówno pod względem nowoczesności taboru jak i cen biletów i organizacji.
Inny temat poruszany na spotkaniu Rady to zbliżające się Światowe Dni Młodzieży i związany z nimi udział Jaworzna w organizacji pobytu obcokrajowców w Polsce.

radakonsczer16270616012W Jaworznie spodziewamy się przyjazdu ponad 500 pielgrzymów. Jaworznianie przyjmą w swoich domach prawie 300 Włochów, 64 Ghańczyków, 73 pielgrzymów z Salwadoru, 38 obywateli USA, 30 Brytyjczyków i 9 mieszkańców Hong Kongu.

Jak podaje strona www.jaworzno.pl w Jaworznie pielgrzymi będą obecni od 20 do 25 lipca. Przez ten czas Miasto we współpracy z Kurią Sosnowiecką przygotowuje się na zapewnienie pobytu i atrakcji gościom.

 

Na prośbę Pana Posła Starzyckiego przygotowania do ŚDM oraz program kulturalny i logistykę przedsięwzięcia przedstawiła Pani Monika Bryl - zastępca prezydenta Jaworzna.

radakonsczer16270616011Prezydent Paweł Silbert powołał zespół zadaniowy zajmujący się koordynacją działań na terenie miasta Jaworzna w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży. Zespół działający pod kierownictwem Tadeusza Kaczmarka miał za zadanie przygotowanie oferty programowej, skoordynowanie działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, obsługą ruchu pielgrzymów oraz organizacją i promocją wydarzeń towarzyszących. W skład zespołu weszli: generał Janusz Skulich, dyrektor MCKiS Sebastian Kuś, naczelnik Biura Promocji i Informacji Łukasz Kolarczyk oraz radny Dawid Domagalski.

radakonsczer16270616001Koncerty, wycieczki - to tylko namiastka atrakcji jakie zostały przygotowane dla pielgrzymów podczas pobytu w Jaworznie. Młodzież będzie mogła zadbać również o sferę duchową podczas uroczystych Mszy Świętych zorganizowanych w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w centrum miasta oraz w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Osiedlu Stałym.
Jaworzno gotowe na Światowe Dni Młodzieży

W czasie pobytu w Jaworznie w czwartek, 21 lipca - pielgrzymi zobaczą Ośrodek Edukacji Ekologiczno - Geologicznej GEOsfera, zasadzą symboliczne krzewy, następnie przejdą do Bacówki przez Park Gródek, spacerem w kierunku Sosiny, na miejscu zjedzą obiad.

radakonsczer16270616006Zaplanowano również szereg atrakcji: warsztaty (malowanie na torbach płóciennych, glina), warsztaty rękodzielnicze - wyrabianie pamiątek glinianych z herbem Jaworzna, wioska Słowian (pokazy średniowiecznego życia w słowiańskiej osadzie: wyrób masła, czerpanie papieru, potyczki rycerskie, łucznictwo, degustacja podpłomyków), animacje harcerzy czas na relaks, rekreację (wydłużony dyżur ratowników wodnych, odpłatne, korzystanie ze sprzętu wodnego, dyżur instruktora sportu na boisku do siatkówki plażowej). W tym dniu nad Zalewem Sosina zorganizowany zostanie "Festiwal Nardów", podczas którego pielgrzymi będą mogli zaprezentować swoje talenty taneczne i wokalne oraz będą mogli przybliżyć mieszkańcom Jaworzna swoją kulturę i obyczaje. Finałem festiwalu będzie koncert Orkiestry Rozrywkowej Miasta Jaworzna eM Band wraz z Gospel Sound.

więcej na www.jaworzno.pl

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us