Menu

ogłoszenie bezpłatne

Jaworznickie murale "jak malowane"

  • Autor 

mural pl jana gotowyaI oto mural przy Placu Świętego Jana odsłonił swe całe oblicze.

Kilka dni wystarczyły, aby został stworzony i zaczął intrygować, skłaniać do dyskusji, do zachwytów, albo wręcz przeciwnie, do krytyki.

Każdy może wypowiedzieć swoje zdanie, baz względu na zapatrywania na ten rodzaj sztuki w przestrzeni publicznej.Niezależnie od opinii, mural jest i będzie przez długi czas stanowił ciekawy element krajobraz w centrum miasta. KLIKNIJ obrazek, aby zobaczyć szczegóły.

 

mural pl jana gotowy Custom 3


muralegraf140616001 CustomChyba czeka nas barwne Jaworzno. Ilość pustych, nieciekawych powierzchni budynków jest ogromna - wystarczy wyjść na ulicę, przejść się na spacer i od razy można sobie wyobrazić różne motywy w różnych miejscach, na każdej niemal płaszczyźnie budynków. Motywy namalowane przez fachowców, artystów, a nie przez graficiarzy, którzy zdecydowanie dewastują ściany, czasem tylko siląc się na jakiś mniej ohydny rysunek.
Mural na Pl. Jana tuż przed finałem - w różnych odcieniach cz-b zniszczonej fotografii(-) . Dzieło na ukończeniu - wyłania się kształt drzewa, Raspazjan mówi - pod drzewem będzie siedziała postać...

Czy postacie na muralu mają jakieś pierwowzory? Czy to tylko fantazja autora? Czy ktoś ma jakieś pomysły?

Zaczęło się chyba od... no właśnie . Wtedy to jeszcze nie były murale, ani graffiti. To była po prostu reklama, czy też informacja wymalowana na ścianie.

 
pewex02 customTakie można było znaleźć jeszcze nie dawno choćby na budynku handlowym przy Alei Piłsudskiego - tam, gdzie dawniej był Pewex i to właśnie on doczekał się jednego z pierwszych murali, jeszcze za mrocznej komuny, kiedy to tylko wybrani mogli kupować luksusowe towary za pieniądze, których posiadanie było w PRLu przestępstwem.

Ale jeśli ktoś je miał, to wrota raju stały otworem. Właśnie między innymi w owym pawilonie, czy też przy ulicy osobnika, któremu świat zawdzięczał samo zło.

Dziś ta ulica to aleja 11 Listopada.


muraleprlDzieci PRLu pamiętają również murale polityczne, które zazwyczaj mówiły o przodującej roli partii i o ścisłej przyjaźni naszego kraju z Krajem Rad.

muraleprl1Również w zakładach pracy i na zewnątrz i wewnątrz pamiętano o informowaniu pracowników o ich obowiązkach ? często były to wielkie napisy o konieczności przestrzegania zasad bhp i ostrożnym obchodzeniu się z prądem oraz o aktywnym wykorzystaniu urlopu pracowniczego, bo pracownik wypoczęty to pracownik bardziej wydajny. (zdjęcia http://ladnydom.pl)

Potem pojawiły się graffiti, za które można było iść do paki. Napisy wyszydzające Gierka, Jaruzelskiego i cała komunistyczna elitę, łącznie z ustrojem, którego Polacy mieli przecież po dziurki w nosie.
Szczególną rolę miały napisy za czasów stanu wojennego, które informowały o tym, że orła wrona nie pokona i że Solidarność zwycięży.
Na szczęście były one dobrym proroctwem i dziś w wolnej Polsce, o ile to nie jest dewastacją i nie jest niecenzuralne oraz jest zaakceptowane przez właściciela ściany, może być ciekawą alternatywą dla brudzących się dość szybko szarych, a jeśli nawet pastelowych, to jednak ścian.

W roku 2013 nieśmiało, z promocyjnym wsparciem Muzeum i jego Dyrektora Przemysława Dudzika oraz MZDiM-u, w powstały pierwsze murale - na ścianach wiaduktu przy ulicach Mostowej, kolejowej oraz w przejściu podziemnym przy szkole na Leopoldzie oraz na Osiedlu Stałym <<KLIK>>

muralegraf140616012Dziś mamy kolejny wysyp malunków.

Pierwszy, jeszcze w "obróbce?, obstawiony rusztowaniem widnieje na ścianie budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, autorstwa Jacka Gąsiora i ma akcenty związane z patronem szkoły.

Drugi, jak mówi jego twórca, Raspazjan, będzie zakończony w ciągu dwóch dni. Będzie przedstawiał elementy abstrakcyjne, jak i realistyczne, w połączeniu z symboliką jaworznicką.

muralegraf140616002Całość będzie miała kształt drzewa - mówi zawieszony kilka metrów nad ziemią artysta.

Jak możemy się domyślać, jaworznianie będą tam widzieć jawor, niezależnie od rzeczywistych intencji autora.

Krytykując malowane pod osłoną nocy wybryki młodzieży, pamiętajmy, że mimo swojej niespecjalnej urody, napisy, rysunki te są wyrazem pewnych odczuć tego pokolenia, są wynikiem frustracji, obaw albo i radości.

To również element naszej kultury, pewien znak czasów i starajmy się być w miarę wyrozumiali, o ile nie mamy do czynienia z wandalizmem.

A ja zapraszam do przeglądu jaworznickich graffiti w kontraście do kilku murali, w tym do dwóch ostatnich.
PONIŻEJ GRAFFITI sfotografowane w roku 2006 na terenie miasta.

 

A TUTAJ GRAFFII dzisiejsze w kilku wybranych lokalizacjach.

TU NATOMIAST mamy zdjęcia MURALI o których dziś najgłośniej w Jaworznie.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us