Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Foto ? kronika KWK ?Jaworzno?

kronika plakat do sieci CustomMuzeum Miasta Jaworzna serdecznie zaprasza 10 stycznia 2016 r. na otwarcie wystawy Foto ? kronika KWK ?Jaworzno?.

Muzeum w tym dniu będzie otwarte w godz. 11-16.

Wstęp bezpłatny. Wystawa będzie prezentowana do 29 lutego.

Serdecznie zapraszamy!

 

Fotokronika KWK ?Jaworzno?, szyb ?Bierut?

 

 

 

Pomysłodawcą albumu a zarazem autorem zdjęć i podpisów był Jan Lizończyk ? sztygar przewozu dołowego i działacz związkowy; po przejściu na emeryturę ( 42 lata pracy w zawodzie) kronikarz kopalni ?Jaworzno?. Grafikę wykonał Klemens Bartyzel pracownik działu mierniczo ? geologicznego kopalni. Całość oprawił introligator Franciszek Bełza pracownik kopalni ?Komuna Paryska? (wcześniej kopalni ?Jaworzno?). Album obejmuje czasowo funkcjonowanie jaworznickiego górnictwa w latach 1945 ? 1969, kiedy to dwukrotnie pojawiła się w oficjalnym obiegu nazwa Kopalnia ?Jaworzno?.

Na potrzeby prezentowanej obecnie wystawy wybrano część zamieszczonych w albumie zdjęć. Wydaje się, że odzwierciedlają one dość wiernie niemal wszystkie zjawiska towarzyszące uruchamianiu miejscowego przemysłu wydobywczego po zniszczeniach wojennych. Znajdujemy na nich dowody odbudowy zniszczonych i budowy nowych urządzeń produkcyjnych, budowy mieszkań i hoteli dla przybywających z głębi Polski pracowników; powstawania ośrodków kolonijnych, wczasowych, wypoczynkowych, sportowych; organizowania szkolnictwa zawodowego, opieki zdrowotnej oraz zaopatrzenia załóg w podstawowe produkty żywnościowe i odzieżowe. Wszystkie one stanowią dziś ślad czasu minionego, czasu w którym przyszło żyć i pracować naszym dziadkom, rodzicom, a może i nam samym. Postacie ukazane na fotografiach w większości ukazane są pod własnymi nazwiskami ? tak chciał autor albumu i dyrektorzy wydający zgodę na wykonywanie zdjęć na terenach należących do zakładów pracy gdzie wówczas obowiązywał powszechny zakaz tego typu czynności.

Część ukazanych na wystawie fotografii była już być może gdzieś publikowana bowiem autor przez wiele lat współpracował z prasą branżową i regionalną.

B. Cieszyński

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us