Menu

Domowe Melodie w końcu na wielkiej scenie w Jaworznie

  • Autor 

domowe210216032To fenomen - piosenki pisane w domu, na kolanie, albo w łóżku, albo w kuchni. Albo nawet w wannie podczas kąpieli, czy też po obiedzie przed popołudniową drzemką - to jest coś.
Z takim reklamowym podejściem Justyna Chowaniak i jej koledzy, którzy wspólnie tworzą kapelę pod nazwą "Domowe Melodie" zdobyli świat. Świat polskiej muzyki, polskiej sceny.
Sensacja? No tak ale w tym chwycie reklamowym nie było nic szczególnego. Przecież każdy artysta, jako przedstawiciel wolnego zawodu (chyba że pracuje gdzieś na etacie) właśnie w ten sposób tworzy, czy to teksty, czy muzykę, czy obrazy albo prozę. Czyli właśnie w domu, podczas różnych zajęć, albo w czasie odpoczynku. Ma wolny zawód - nie musi wstawać,  więc sobie w domu majsterkuje w sposób artystyczny.


Toteż coś, co jest oczywistością, stało się dla Domowych Melodii przepustką do wielkiego showbiznesu, ale... właśnie... jest ale.
domowe210216034Zapewne i bez tego marketingu zespół powstałby i tworzyłby i zdobywałby ogromną liczbę fanów, choć teraz jest ich już mniej niż dwa, trzy lata temu.
Cóż taka jest mentalność przeciętnego słuchacza, uczestnika koncertów, że trudno mu dogodzić. trudno utrafić z momentem zaproszenia kapeli, aby to był właśnie moment najwłaściwszy - najlepszej prosperity.
Dziś tylko, a może i aż, około pięciuset osób przybyło na koncert jaworznianki, która jednak o Jaworznie rzadko wspomnina jako o swoim rodzinnym mieście.
Zespół jest dość hermetyczny. Nie reklamuje się, nie prowadzi specjalnych kontaktów z mainstreamem, nie rozmawia z dziennikarzami, ani nawet z lokalnymi pismakami, więc dowiedzieć się czegokolowiek na temat ich początków, teraźniejszości czy też planów możemy się tylko z nielicznych publikacji, rzadko pojawiających się z okazji bądź to wydania nowej płyty, bądź zabłyśnięcia kolejnego hitu na liście przebojów programu trzeciego polskiego radia.
domowe210216023W Jaworznie ?Domowe Melodie? odstawiły kawał dobrej scenicznej roboty. Tak świetnie przygotowane, dopracowane w każdym szczególe widowisko rzadko się zdarza, począwszy od oczywiście piżamowych tożsamości poprzez świetne ułożenie repertuaru na wyjątkowo olśniewającej grze świateł, korespondującej z tym co dzieje się na scenie. To jeden z niewielu koncertów, które na scenie jaworznickiej hali MCKiS został tak oświetlony, że nie trzeba było dopatrywać się, wytrzeszczać oczu aby zobaczyć co dzieje się na scenie czy na twarzach artystów. To ważne, bo często żółte, oświetlone z góry buźki przypominają trupie czaszki z głębokimi oczodołami, a nie pięknych śpiewaków, wokalistów, czy przystojnych perkusistów. Tutaj cała trójka mogła poczuć się widoczna, a publiczność miała radość, bo nawet z daleka mogła widzieć niezwykłe miny Justyny Chowaniak jak i jej muzyków: Staszka Czyżewskiego i Kuby Dykierta.

Wprawdzie zdjęć nie mamy dużo, ale zawsze coś. Pooglądajmy i cieszmy się z dobrze przemyślanej i trafiającej w gusta publiczności imprezy zorganizowanej przez MCKiS.

 ZAPOWIEDŹ KONCERTU

 

Luty zwiastuje na wiele kulturalnych i rozrywkowych atrakcji na najwyższym poziomie.
Jednym z wydarzeń, które ma szanse na to, że zabraknie nań biletów i to do największej hali w mieście jest koncert Domowych Melodii ? zespołu, którego główną postacią jest jaworznianka ? Justyna Chowaniak. To wokalistka, autorka tekstów, które powstają w warunkach... jak nazwa grupy mówi ? domowych. Podobnie jest z muzyką.
Justyna Chowaniak, zanim jeszcze sama ona nie miała pomysłu na domowe melodie była znaną wokalistka, wykonawczynią niebanalną, doskonale spełniająca się w towarzystwie wielkich gwiazd polskiej sceny. 6 października 2007 roku wystąpiła w cyklicznym programie pod tytułem ?Przebojowa noc? emitowanym w 1 programie Telewizji Polskiej,. Brawurowo wykonując piosenkę z repertuaru Edith Piaff ?Milord?.
Program odwiedzali tak znani artyści jak Janusz Józefowicz, który był zarazem jednym z prowadzących, wraz z Nataszą Urbańską, śpiewał w nim Drupi, Paul Joung, Paul Anka, czy Lou Bega.
Z polskich wykonawców widzieliśmy Nataszę Urbańską, Mariusza Czajkę, zespół De Mono, Piotra Cugowskiego, Piotra Machalicę, czy Macieja Maleńczuka.
Tak nastawieni, z wiedzą o naszej gwieździe pędźmy po zakup biletów, bo drogie nie są, a wrażeń muzycznych związanych ze współczesną muzyką zespołu Domowe Melodie nie zastąpi nic.

 

 Zapowiedź z dnia 23 stycznia 2016
domowe melodie jaworzno 51013024Domowe melodie gościły na łamach naszego portalu już w 2013 roku i to dwukrotnie. Wtedy, w małej sali teatralnej wypełnionej po brzegi. Dzisiejsza zapowiedź tyczy się wydarzenia, które będzie zapewne wielkie, spektakularne, w szczelnie wypełnionej hali widowiskowo sportowej.

Domowe Melodie w Jaworznie mają szczególne miejsce, bo liderka zespołu to jaworznianka, Justyna Chowaniak i choć sama niespecjalnie często wspomina w wywiadach swoje miasto, to jednak dla nas to ważny element dumy wobec naszej małej ojczyzny.
 


Na czym polega fenomen trójki młodych ludzi, którzy na scenie zawsze występują w piżamach?
domowe melodie jaworzno 51013038Zespół Domowe Melodie powstał w 2012 r. Pomysłodawczyni Domowych Melodii to Justyna ?Jucho? Chowaniak ? wokalistka z teatralną przeszłością. Wspomagają ją muzycy Staszek Czyżewski i Kuba Dykiert. Kariera zespołu rozpoczęła się w internecie.
Tu w 2012 roku opublikowali swoje pierwsze kawałki, za które ludzie ich pokochali. Potem ?Grażka? i ?Zbyszek? trafiły do radia, a ich autorzy do sal koncertowych w całej Polsce. W parze z takim rozgłosem zwykle idzie sukces marketingowy.

Jednak Domowe Melodie stronią od wielkich wytwórni płytowych i udzielania wywiadów. Płyty nagrywają i wydają sami. Wciąż można je kupić tylko w sklepiku na ich stronie albo na koncertach.

Wspomnijmy poprzednie koncerty w Jaworznie


omowe Melodie - Justyna Chowaniak we własnym mieście

Domowe Melodie - Justyna Chowaniak znów w Jaworznie
 


 ZAPOWIEDŹ Z DNIA 7 stycznia 2015

Ten zespół sprawia, że dorośli ludzie wychodzą z domu w piżamach. Na koncertach spotykają się miłośnicy metalu, reggae i elektroniki, emeryci i przedszkolaki.
Michał, z zawodu analityk gier komputerowych, podchodzi do twórczości Domowych Melodii analitycznie: domowe melodie jaworzno 51013028- Są w przestrzeni między muzyką ludową a nowoczesną. Słucham, kiedy mam ochotę na coś niecodziennego po polsku. W ich piosenkach przeplata się niewymuszona głębia uczuć z prostotą i lekkością. Ich muzyka daje na chwilę możliwość zetknięcia z naturą ? tłumaczy.
- Ten facet z kontrabasem mi się podoba ? opowiada z uśmiechem na twarzy Ewa, studentka architektury. Jej koleżanka, Dominika, potrzebowała w życiu kopa i dzięki Domowym go dostała. Dziewczyny na koncerty raczej nie chodzą, bo trzy dychy na karku i praca, ale na Domowe Melodie przyszły. Jak twierdzą, zrobiły nawet coś głupiego: przebrały się w piżamy ? żeby się z nimi zjednoczyć ? tłumaczą. Dominika podkreśla, że urzekająca jest dbałość o wydawnictwa zespołu. I ta niekomercyjność ? nie można ich kupić. Wiele razy proponowano im kontrakt, a oni konsekwentnie odmawiają.
chowaniak0313009- Justyna Chowaniak jest z Jaworzna i ja też jestem z Jaworzna ? chwali się Kacper, który wygląda, jakby przed chwilą wyszedł z modnej klubokawiarni. ? Domowe Melodie to jest coś zupełnie innego, trudno ich w zasadzie do czegoś porównać.
Absolwenci mądrych studiów szukają uczonych słów, by opisać ich muzykę, a 5-latki chichocząc, mówią, że ich piosenki są fajne. Magia Domowych Melodii. Co ma w sobie muzyka tworzona przez trójkę ludzi w sypialni i bez kontraktu, którzy najlepiej czują się w piżamach? Ci, którzy nie znają jeszcze odpowiedzi na to pytanie koniecznie powinni się wybrać do Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie 21 lutego o godzinie 19.00.

Już 8 stycznia rozpoczynamy sprzedaż biletów.
Bilety w cenie 40zł do nabycia:
    w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Grunwaldzkiej 80, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 ? 18.00
    na portalu www.biletyna.pl,
    w sklepie muzycznym ?Melodia?, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 ? 17.00 i w soboty w godzinach 9.00 ? 13.00
Zapraszamy także do zakupu biletów w cenie 20 zł w ramach programu: Jaworznicka Rodzina Wielodzietna.

Domowe Melodie Custom

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us