Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Maltański opłatek, wigilia, prezenty i świąteczna muzyka

  • Autor 


oplmalt1503620 grudnia z inicjatywy Zastępcy Prezydenta Jaworzna, Pani Moniki Bryl odbyło się świąteczne spotkanie zorganizowane dla rodzin wielodzietnych, które z różnych względów skromnie obchodzą święta. Zakon Maltański, po raz pierwszy pojawił się ze swoją misją w diecezji Sosnowieckiej, właśnie w Jaworznie.

Zakon Maltański pozostaje wierny swym zasadom, podsumowanymi w haśle Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum, obrona Wiary i służba ubogim i cierpiącym. Zasady te spełniają się poprzez ochotniczą pracę Dam i Kawalerów w niesieniu pomocy humanitarnej i działalność medyczną i społeczną. Obecnie, Zakon prowadzi działalność w przeszło 120 krajach. Zakon Maltański jest neutralny, bezstronny i apolityczny. W opłatkowym spotkaniu wzięli udział: Pan Marcin Świerad - przedstawiciel Zakonu Maltańskiego na Śląsk,  Pan Marek Grzymowski Członek Zakonu, Ksiądz prałat Eugeniusz Cebulski, Ksiądz sekretarz Sławomir Szot, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Pani Małgorzata Helbin Więcek, Restaurator, wieloletni organizator opłatków, sponsor, Pan Mieczysław Kucharski. W tym roku zaproszono 12 rodzin, łącznie z dziećmi stanowiących liczbę 68 osób.

oplmalt15022Niezwykle ciepłe spotkanie połączone z wigilią otwarł Pan Czesław Smalcerz, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, który najlepiej w mieście orientuje się w potrzebach ludzi ubogich, którym często brakuje na życie, ale którzy robią wszystko, alby zdobyć pracę, aby właściwie wychować dzieci w duchu poszanowania dla innych.

Nie tak często zdarza się, aby dzieci i rodzice tak zupełnie bezinteresownie otrzymały prezenty po prostu prezenty, które nie są artykułami pierwszej potrzeby, ale dają z pewnością coś więcej niż tylko jakiś element materialny. Dają uśmiech, radość, zadowolenie, ale i zachwyt, że są tacy, którzy bezinteresownie pomagają i są szczęśliwi jeśli widzą radość.

oplmalt15037W ciepłych słowach zwrócił się z podziękowaniami do Rycerzy Maltańskich Pan Czesław Smalcerz, po nim, głos zabrał Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, wspierający tę piękną ideę Maltańską.

Pani Monika Bryl złożyła wszystkim serdeczne życzenia, a po symbolicznej wigilii, słuchając kolęd granych i śpiewanych przez zespół GalHan Święty Mikołaj rozdał prezenty, którzy sprawią, że święta dzieci, których nierzadko jest czwórka, czy piątka w rodzinie, będą weselsze i cieplejsze.

oplmalt15018Najmilszą częścią spotkania było przedstawienie ukazujące czasy narodzin Jezusa.

Pięknie wypowiedziane kwestie, zaśpiewane piosenki były wręcz wzruszające, a podziw budziło doskonałe przygotowanie dzieci, oraz scenografia i ubiory. Zobaczmy na filmie obszerne fragmenty tej bożonarodzeniowej teatralnej szopki, przygotowanej przez dzieci z Ogniska Wychowawczego.

W imieniu rodzin wielodzietnych składamy serdeczne życzenia dla organizatorów Opłatka Maltańskiego i dla wszystkich, którzy przyczynili się do pięknej wigilii, podczas której serca i dusze były wspólnie skupione przy żłóbku narodzenia Pana.

W imieniu organizatorów wszystkim jaworznickim rodzinom składamy życzenia spokojnych, zdrowych i bardzo rodzinnych świąt.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us