Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

TDP 2016 - Panowie przodem, Panie tuż po Panach. Czy pojadą przez Jaworzno?

tdp2016aaa1Dziś dopiero początek grudnia, ale przygotowania do kolejnego Tour de Pologne idą pełną parą. Dziś dowiadujemy się, że z powodu zbiegu z innymi imprezami, terminy zostają dopasowane tak, aby nie kolidowały ze sobą i pozwoliły jak największej liczbie zawodników, a raczej zawodniczek, bo mowa o żeńskim tour, wziąć udział. 

Tour de Pologne kobiet zmienia termin. Odbędzie się nie przed, a po wyścigu męskim. ? Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć na starcie najlepsze polskie zawodniczki ? mówi Czesław Lang.

Pierwszy, historyczny wyścig Tour de Pologne kobiet pierwotnie dostał od UCI termin 8-10 lipca. Kolidowało to jednak z Giro Rosa (1-10 lipca), najważniejszym dla zagranicznych ekip punktem sezonu. Było duże ryzyko, że czołowe polskie zawodniczki zamiast na polskich szosach, ścigać się będą we Włoszech. ? Szukaliśmy rozwiązania od kiedy tylko dowiedzieliśmy się o kolizji terminów. Wszystkie dokumenty są już w UCI i uchylę rąbka tajemnicy: Tour de Pologne kobiet na 99 procent odbędzie się zaraz po wyścigu męskim ? powiedział dyrektor generalny Lang Team, Czesław Lang.


Jeszcze nie ma oficjalnych informacji o trasie wyścigu, nie ma też informacji, czy w Jaworznie odbędzie się start, czy stanie meta, i czy w ogóle nasze miasto jest brane pod uwagę, ale jesteśmy dobrej myśli, po ubiegłorocznych deklaracjach Prezydenta Jaworzna, Pana Pawła Silberta oraz prezesa Lang team, Czesława Langa,


Najbardziej prawdopodobnym wariantem jest termin 18-20 lipca. Oznacza to, że swój pierwszy etap panie pojechałyby tego samego dnia, w którym panowie skończą rywalizację. ? To będzie idealna klamra, spinająca oba wyścigi. Bo przecież nam zależy na tym, by Tour de Pologne traktować jako całość. Jedno wielkie święto polskiego kolarstwa. No i najważniejsze, że dzięki tej zmianie będą mogły wystartować wszystkie najlepsze zawodniczki ? komentuje Adam Siluta, prezes zarządu Lang Team.

Tym pierwszym etapem byłaby jazda drużynowa na czas. ? Dostałem wiele sygnałów od naszych zawodniczek, że właśnie tej drużynowej jazdy bardzo brakuje w kalendarzu. Rozgrywana jest na mistrzostwach świata, ale wcześniej nie ma okazji, by sprawdzić formę. No to u nas będzie ? mówi Czesław Lang. Trasa kolejnych dwóch etapów prawdopodobnie powędruje w góry. ? Trwają rozmowy. Za wcześnie na konkrety, ale jest myśl, by całe kobiece ściganie zakończyć prawdziwie królewskim etapem z metą w Bukowinie. To byłoby z korzyścią dla Kasi Niewiadomej i pozostałych Polek, które dobrze się czują w górach ? dodaje Lang. Zmienia się termin i planowana trasa, nie zmienia się rozmach. ? Tour de Pologne kobiet będzie miał równie bogatą oprawę jak wyścig męski. Jesteśmy po rozmowach z telewizją i mamy zapewniania, że wyścig pań również będzie transmitowany ? mówi Adam Siluta.

Reakcja naszych zawodniczek mogła być tylko jedna. ?To cudowna informacja. Bardzo się cieszę, że ktoś się tak bardzo postarał, by zmienić tę datę. Będzie do czego trenować!? ? napisała do nas Katarzyna Niewiadoma. ? Bardzo dziękujemy panu Czesławowi Langowi, bo Tour de Pologne jest ogromną szansą na rozwój dla kobiecego kolarstwa w Polsce. Jest dokładnie tak jak mówi pan Lang: dostaniemy teatr, w którym będzie się można pokazać szerszej publiczności ? powiedziała Eugenia Bujak na I Kongresie Kolarskim w Sopocie.

Tour de Pologne kobiet będzie też ostatnim testem przed igrzyskami olimpijskimi w Rio, które zaczną się już 5 sierpnia.

fot. Dariusz Krzywański/s24.pl

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us