Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Historia powstania Galeny - wspomnijmy walkę z przeciwnikami tej inwestycji

  • Autor 

2015 11 15 220701Już za kilka dni otwarta zostanie galerii GALENA. Największy obiekt budowlany w mieście. Większy chyba będzie tylko nowy blok energetyczny.

Ale to, że Galeria powstanie, swego czasy stało pod wielkim znakiem zapytania. przeciwnicy prezydenta, w tym pewne jaworznickie media dość mocno krytykowały i rzucały kłody pod nogi pomysłodawców, ale i budowniczych , inwestorów. Zorganizowani się jaworznickiej społeczności w sprawie budowy Galerii było wielkim aktem miejskiej solidarności i wyrazem walki o swoje.

Wygraliśmy, jaworznianie wygrali z przeciwnikami, z nieuczciwością, a ci, którzy byli przeciw, dziś orędują chyba tylko dlatego, że po prostu można na tym zarobić. Przypomnijmy więc jak to było choćby po to, aby ci, którzy walczyli w sprawie ważnej dla mieszkańców może kiedyś usłyszeli choćby zwykłe "dziękuję".

 


 


TĘ INFORMACJĘ PORTAL MOJEJAWORZNO PODAJE JAKO PIERWSZY W MIEŚCIE !

Dziś, (czwartek, 30 stycznia) inicjatorka akcji w obronie budowy galerii "Galena", pani Ewa Szpak ogłosiła, ze sprawa Galeny została pozytywnie załatwiona. Pozytywnie dla mieszkańców miasta.


Oto oficjalny komunikat organizatorki akcji:

"Wygląda na to, że społeczna akcja poparcia dla Galeny zakończyła się sukcesem. Jak się dowiedzieliśmy,  marszałek Chęciński przywróci rekomendację dla projektu Galeny.

Dzięki temu będzie mogła ona dostać kredyt z unijnego funduszu Jessica. Urzędnicy marszałka zasugerowali bankowi jedynie obniżenie wysokości kredytu z 90 do 72 milionów.

Oznacza to, że w ciągu najbliższych dni zostanie podpisana umowa kredytowa, a w lutym rozpocznie się budowa "Galeny". Dzięki temu, że projekt dostanie wsparcie Jessici, możemy być pewni, że zostanie zrealizowany do końca listopada przyszłego roku.

 

ewaszpak_2.jpgMamy gorący komentarz do decyzji, Ewy Szpak - organizatorki społecznego zrywu mieszkańców - akcji zbierania podpisów pod petycją do Marszłka Województwa.
Jako starzy dobrzy znajomi, formę dalogu pozostawiamy swojską, przyjacielsko poufałą.
- Czy czujesz Ewo satysfakcję dziś, po ukazaniu się informacji, o tym, że GALENA, wprawdzie z nieco mniejszym, ale zasadniczym kredytem zacznie się piąć w górę?
- Tak czuję satysfakcję, miałam przeczucie już po spotkaniu z Panem Marszałkiem, że musi nam się udać, bo pan Marszałek tłumaczył mi, tak jakoś bardzo niezręcznie, ale wolałam poczekać na rozwój sytuacji.

Czuję satysfakcję, bo po pierwsze wygrała prawda i wzięto pod uwagę interes mieszkańców Jaworzna, po drugie - cała tak akcja pokazała, jak potrafimy się, my mieszkańcy złączyć, zebrać i działać wspólnie.
ewaszpak_1.jpgTo piękne, że niektórym chciało się przyjechać z drugiego końca miasta, nawet z Katowic, że niektórym chciało się drukować listy, zbierać podpisy i dostarczyć je. Każdy, komu na tym zależało, nie podszedł do tego lekceważąco, ale potraktował tę akcję jako obowiązkową postawę obywatelską.
Jestem też ogromnie wdzięczna wszystkim życzliwym komentarzom, słowom otuchy, podziękowaniom - naprawdę dodawały "skrzydeł" w chwilach zwątpienia, gdy niektóre osoby z nieprzychylnych z mediów próbowały prowokować, utrudniać. I jestem ogromnie wdzięczna wolontariuszom - tak jak i ja stali tam na mrozie w interesie wszystkich mieszkańców - i chciało im się!!!!
- Będziesz szukać nowych tematów tematów w mieście, w których mogłabyś pomóc i realizować się jako społecznik?
- Szukać nowych tematów... Myślę, że one same mnie znajdują, wiesz przecież, że dużo się angażuję tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, wsparcia - oczywiście w słusznej sprawie, bo ja jestem ponad podziałami, dla mnie idea jest ważna.
- Czy po takim pełnym napięcia i niepewności okresie czujesz ulgę?
- Czy czuję ulgę? Nie, bo nie było to dla mnie ani psychiczne, ani fizyczne (chociaż czasami marzłam) obciążenie, wręcz przeciwnie - życzliwość mieszkańców i ich zaangażowanie i sama świadomość, po co to robię, dodawały mi skrzydeł. Ajaworznianie wygrali po prostu Galenę.

A więc, jakby powiedział poeta - niech rosną nam skrzydła. Zmieniajmy miasto, czyńmy je piękniejszym razem
.

Brawo Jaworznianie - czekamy na komentarze, a rpzede wszystkim na gratulacje dla Pani Ewy Szpak, dzięki kórej jaworznianie pokazali, że potrafią, chcą być razem i razem budować swoje miasto.
Dnia 16 stycznia

placpodgalee_11.jpg

Akcja zbierania podpisów w sprawie poparcia budowy galerii GALENA, a dokładniej w sprawie przekonania Marszałka Województwa Śląskiego, że nie powinien wstrzymywać korzystnego kredytowania dla tej inwestycji zakończyła się. Jak deklaruje Pani Ewa Szpak, inicjatorka akcji, według pobieżnych wyliczeń jest sporo ponad 3 tysiące podpisów.

/na zdjęciu - plac "pod" GALENĘ w maju 2009 roku/


Dziś, w czwartek trafiły one do Marszałka podczas spotkania w sprawie kredytowania GALENY. W długiej dyskusji na argumenty wzięli udział przedstawiciele Urzedu Marszałkowskiego, BOŚ, spółki Novva, Jessiki, oraz przedstawicieli Jaworzna z prezydentem Panem Pawłem Silbertem na czele oraz panią Ewą Szpak, inicjatorką akcji, która osobiście wręczyła petycję podpisaną przez ponad 3200 jaworznian, Prosząc o poważne potraktowanie mieszkańców naszego miasta.

Ilość podpisów zebranych w bardzo krótkim czasie siłami grupy wolontariuszy musiała wywrzeć wrażenie i wywarła wśród przedstawicieli poszczególnych "stron" zgromadzonych w Katowicach. 

Jednak decyzje na temat kredytowania GALENY w ramach programu Jessica oraz w jakim zakresie to kredytowanie przebiegnie zostaną podjęte po dodatkowych konsultacjach i po uzupełnieniu wniosku inwestora.

Bardzo ciekawie wypowiada się na temat swojego zaangażowania w budowę galerii Prezydent Jaworzna, Pan Paweł Sibert. Warto odwiedyić JEGO STRONĘ.Z jednej strony to wróży nie najgorzej całej sprawie, ale sam fakt zmiany reguł gry podczas tego inwestycyjnego meczu musi budzić niepokój.

Kwota dla Jaworzna byłaby rzeczywiście kwotą największą w ramach podobnych działań, jednak kolejnym niepokojem napawa fakt, że do trzeciej dekady grudnia wszystko było "zapięte na niemal ostatni" guzik.

Wątpliwości marszałka pojawiły się na początku grudnia, jednak do firmy Nova decyzja o wstrzymaniu działań dotarła dopiero trzy tygodnie później - wynika z relacji naszego pragnącego zachować anonimowość informatora.

Czy komuś zależało, aby utrudnić, opóźnić, bądź zablokować budowę Galeny?
O tym trudno będzie się przekonać. Miejmy nadzieję, że deklaracje wygłoszone na dzisiejszym spotkaniu nie pozostaną pustymi.

O sprawie GALENY, ważnej dla wszystkich mieszkańców miasta piszemy poniżej.Dnia 10 stycznia

akcjapodpisy80114_3.jpgAkcja zbierania podpisów w sprawie poparcia budowy galerii GALENA, a dokładniej w sprawie przekonania Marszałka Województwa Śląskiego, że nie powinien wstrzymywać korzystnego kredytowania dla tej inwestycji ruszyła.

Dziś, w piątek, 10 stycznia pod drwalem na rynku mieszkańcy - uczniowie i inicjatorka akcji, Pani Ewa Szpak tłumaczyli przechodniom o co chodzi w całym zamieszaniu, przyjmowali podpisy oraz rozdawali karty, na kórych chętni również mogą zbierać podpisy.

akcjapodpisy80114_1.jpgWprawdzie pora i chłód nie wróżyły wielkiego tłumu, to jednak zaskoczeniem był fakt, że właściwie każdy przechodzień poparł inicjatywę, a wielu z nich pobrało listy w celu przedstawienia ich rodzinie, czy sąsiadom.

Ciekawym incydentem była próba tłumaczenia sprawy przez przedstawiciela jednego z jaworznickich mediów, stojących w opozycji do tej inicjatywy, która brzmiała mniej więcej tak: "Ale czy państwo zdajecie sobie sprawę, że wsparcie dla Jaworzna jest ogromne i czy wy wiecie ile miast nie dostanie pieniędzy, jeśli Jaworzno je dostanie?"

akcjapodpisy80114.jpgOburzenie inicjatorów akcji było wielkie, a komantarz do tego jednej z osób taki, że jeśli redaktorzy jaworznickiego medium lobbują za innymi miastami, to może wogóle zaprzestaną działalności w rodzinnym grodzie i pójdą redaktorować w tychże innych miastach.

Od dziś codziennie do najbliższej środy o godzinie 15.30 do 16.30 na rynku będą zbierane podpisy.

Być może i w inych godzinach wolontariusze będą to robić również na ulicy Sienkiewicza. Wszystko może być monitorowane i aranżowane na bieżąco.ppodziekowaniepodpisyakcja_custom_custom.jpg

W w międzyczasie w sieci pojawiła się ciekawa rzecz - Podziękowania dla mieszkańców miasta złożone i podpisane przez Panią Ewą Bobkowską - Prezes Zarządu Galerii Galena.

Wbrew pokrętnym tłumaczeniom i złośliwym komentarzom pojawiającym się w mediach i na portalach społecznościowych po raz kolejny mamy do czynienia z dowodem na słuszność racji mieszkańców miasta.

Akcja, jak widzimy nie szkodzi interesom Jaworzna i jaworznian, ma jednak znaczenie bardzo prestiżowe dowodzi siły wspólnoty miejskiej społeczności w pokonywaniu trudności.


Kliknij w miniaturę, aby powiększyć i przeczytać podziękowania Prezes Zarządu Galerii Galena

 

 Dnia 9 stycznia


Galena jednak zagrożona - nieuczciwy PR przeciwników prezydenta wychodzi na jaw (sic!)

2014-01-09_140153.jpgJako pierwsza dzisiejszego dnia, 9 stycznia, pojawiła się informacja o tym, że budowa galerii nie jest zagrożona. O godzinie 5 rano, czyli o trochę dziwnej porze, jak na tego typu newsy, ukazała się w portalu Parkiet.com informacja, w której prezes spółki Nova, mającej budować galerię rzekomo uspokaja, że budowa że "nawet jeśli spółka nie otrzyma pożyczki w ramach programu JESSICA,  nie zagrozi to projektowi..." (tu info)

KZ punktu widzenia PR to była dość typowa reakcja - nie wpada się publicznie w panikę, jeśli informacje są niepotwierdzone, niepewne, a można się spodziewać, że dobrą minę spółka na początku mogła zrobić do tej trudnej gry. Kiedy jednak, przypuszczalnie zarząd spółki ocenił sytuację, jak poważną, około godziny 10.00 (9 stycznia) portal Nasze Miasto opublikował wypowiedź prezes Ewy Bobkowskiej, w której przyznaje ona, że "inwestycja stanęła pod znakiem zapytania. Gdy dowiedzieliśmy się o cofnięciu rekomendacji, przeżyliśmy szok - mówi - wszystko stało się w przededniu terminu podpisania umowy z Bankiem Ochrony Środowiska, który nie miał żadnych zastrzeżeń co do naszej inwestycji. We wniosku nie było żadnych merytorycznych błędów, więc powody muszą być inne - dodaje. (źródło
jaworzno.naszemiasto.pl)

Ciekawe reakcje można było zaobserwować na portalach społecznościowych i w nie od dziś nierzetelnych mediach, na których przeciwnicy Prezydenta Silberta natychmiast po pierwszej opisanej wiadomości zaczęli oskarżać Go o czarny PR. Jednak nieco miny zrzedły im, po ujrzeniu światła dziennego przez publikację drugą.
Prezes jest obecnie bardzo powściągliwa w wyrażaniu opinii na temat całego zajścia, bowiem w tym wypadku dyplomacja jest podstawowym sposobem na rozwiązywanie problemów i trudno w wypowiedziach medialnych znaleźć jasne stanowisko. Ono należy się ścisłym stronom postępowania, a nie dziennikarzom. To zwyczajna praktyka.
Nie zmienia się stanowisko organizatorów akcji zbierania podpisów pod petycją do Marszałka Województwa. Niezależnie jednak od finału jaki czeka Galenę, należy powiedzieć, że jest to wielka próba dla społeczeństwa obywatelskiego.
Mieszkańcy w rozmowach "kolejkowych" są używając kolokwializmu "wściekli". Nie każdy śledzi informacje w internecie, ale kiedy przypadkowi przechodnie słyszą o zablokowaniu przedsięwzięcia, bez wahania łączą ten fakt z polityką i odrzekają najczęściej, znanym filmowym zwrotem:
       "To jest k... skandal!"

 


Dnia 7 stycznia napisano

2014-01-07_220931-custom.jpg

 

Już można zbierać podpisy pod listami poparcia dla GALERII GALENA, której budowę wstrzymał Marszałek województwa śląskiego. Każdy, kto wydrukuje sobie na domowej drukarce listę, może poprosić o wpisanie sąsiadów, znajomych, rodzinę. Lista nie stanowi dokumentu, jednak może byś sporym dowodem na zaangażowanie mieszkańców w walkę o budowę miejsca, które dziesiątki lat czekało na uczynienie zeń rekreacyjno handlowego centrum miasta..

Na 16 stycznia Prezydent Jaworzna, Pan Paweł Silbert otrzymał zaproszenie od pana Marszałka Chęcińskiego, w trakcie którego będzie poruszana kwestia finansowania budowy Galeny z udziałem pożyczki z funduszu Jessica. Byłoby dobrze - mówi prezydent - gdybym mógł na tym spotkaniu wesprzeć moją argumentację petycją od mieszkańców z możliwie dużą ilością podpisów. Może nawet byłoby dobrze, gdyby ktoś z organizatorów kampanii ze mną pojechał. Nie wiem czy będzie dopuszczony do rozmów, ale wręczenia petycji chyba pan Marszałek nie zabroni. Słowa Prezydenta mogą być bodźcem do wzmożonej aktywności mieszkańcóww zbieraniu i składaniu podpisów na listach...


OTO LINK DO LISTY GALENA - DLA JAWORZNA

Wypełnione listy możńa oddawać każdego dnia przy pomniku Drwala na jaworznickim Rynku od 10 stycznia 2014 r . - do 15 stycznia 2014 r. w godz. 15.30 - 16.30.

Inne możliwości oddawania list przekażemy niebawem.

Zachęcamy naszych czytelników do zaangażowania się w akcję - to inicjatywa mająca służyć wyłacznie nam, mieszkańcom tego miasta.


 

2014-01-07_220931-custom.jpg
Niestety, kiedy polityka ma zamiar wkraczać we wszystkie dziedziny naszego życia, zaczyna nie być zbyt ciekawie.

Oto dziś, 7 stycznia, okazało się, że tak bardzo oczekiwane rozpoczęcie budowy galerii GALENA w Jaworznie może nie dojść do skutku, bo w nasze, miejskie sprawy wtrącił się Urząd Marszałkowski województwa Śląskiego, który zaręcza, że nie ma w decyzji o wstrzymaniu finansowania, podtekstów politycznych, ale sprawa wobec całości działań politycznych w ostatnich miesiącach zbyt mocno "śmierdzi".

O wszystkim można przeczytać na stronie gazeta.pl, a my zapraszamy do wzięcia udziału w społecznej akcji "zbierania podpisów", jaka została zorganizowana na popularnym portalu społecznościowym - Facebook. Tam też czytamy :

"W Jaworznie ma zostać zbudowane centrum handlowe. Nie wiadomo, czy do tego dojdzie, bo urząd marszałkowski nie chce udzielić inwestorowi rekomendacji. Bez niej nie ma szans na zdobycie wielomilionowego unijnego kredytu na budowę. Rozpoczynamy społeczną akcję zbierania podpisów mająca na celu przekonanie marszałka, ze jego pierwotna - pozytywna decyzja dotycząca budowy Galerii Galena w Jaworznie była słuszna. Podpisy będą zbierać wolontariusze".
 
 
  Zapraszamy do komentowania, a komentarze mogą być cenną pomocą w forsowaniu niedorzeczności jaka spotkała nasze miasto.
Czy wielka polityka jest tak mocna, że może odebrać nam, tu, na dole wszystko, o czym marzymy?
Niech się więc politycy przekonają
.

 
O inicjatywie wypowiedział si Pan Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna: "Mam nadzieję, że marszałek nie zlekceważy naszych głosów. Proponuję również zbiórkę podpisów za uchwałą obywatelską w tej sprawie. Rada Miasta też by mogła wesprzeć oczekiwania mieszkańców podejmując uchwałę kierowaną do marszałka".

Jednym mankamentem facebookowej akcji jest to, że nie wszyscy, a nawet duża część lokalnej społeczności, zwłaszcza w pewnych granicach wiekowych nie posiada konta na tym portalu. Zapraszamy więc i za naszym pośrednictwem do wzięcia udziału w akcji 30 stycznia.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us