Menu

Jaworznickie Dożynki na rynku wraz z Bratankami z Węgier

  • Autor 

dozynnki2015017Dożynki to święto bardzo demokratyczne odbywa się zarówno w miejscach wyznawania wiary, jak i w świeckich, bo dotyczy nas wszystkich, korzystających z dobrodziejstw jakie daje nam matka ziemia, a są pozyskiwane przez rolników, którzy tak naprawdę cały rok starają się aby plony były obfite i wystarczyły do następnego roku. Mimo kaprysów pogody, klimatu, jakie zdarzają się co roku, o czym mówił ksiądz Eugeniusz Cebulski w swoim kazaniu, rolnik zawsze pielęgnuje swój kawałek ziemi, swoje zwierzęta hodowlane, aby zapewnić byt sobie i nam wszystkim. Świat niestety jest tak urządzony przez Najwyższego, że czasem jednym skapuje dużo, innym los skąpi. Tak jest w tym roku, kiedy to rolnicy obawiają się o to, czy całość plonów nie uschnie, a ze skwarnej, upalnej pogody zadowoleni są właściciele hoteli, pensjonatów, którzy na wypoczynku innych zarabiają.

dozynnki2015065Po poświęceniu darów złożonych przez jaworznickich gospodarzy odbyła się msza święta, a zaraz po niej ulicami miasta przejechał korowód maszyn rolniczych odprowadzanych przez mieszkańców wraz z władzami miasta, aby dotrzeć na rynek, gdzie czekały atrakcje związane ze świętem plonów.
Oficjalną część rozpoczął I Zastępca Prezydenta Jaworzna Pan Dariusz Starzycki przemawiając do rolników, dziękując im za wytrwałość i życząc woli pracy na niwie ziemi.
Po podziękowaniu poszczególnym, wyróżniającym się gospodarzom nastąpił zapoczątkowany w ubiegłym roku moment dzielenia się chlebem upieczonym z tegorocznej mąki.
Pan Starzycki wmieszał się w tłum, gdzie rozmawiał z mieszkańcami, dzieląc się ukrojonymi przez siebie kawałkami chleba.
dozynnki2015135Na płycie rynku swoimi sukcesami chwalili się przed społecznością miejską, hodowcy gołębi, członkowie koła łowieckiego, a także gospodynie, które częstowały chlebem ze smalcem i wybornymi ogórkami - to nieodłączny element każdego ludowego święta w mieście.
Na scenie wystąpiło aż dziewięć zespołów śpiewaczych, a jako gwiazda wieczoru swój koncert połączony z tańcami dali przyjaciele z partnerskiego miasta na Węgrzech Shigetalom. Ciekawe zabawy taneczne, obrzędy ludowe zaprezentowane przez Węgrów, wśród których niemałą rolę grał prawdziwy Tokaj,  skupiły pod sceną wiele osób. To dla nas zupełnie inny, niż nasz, folklor, toteż ciekawość była ogromna,.
Ponieważ pogoda była piękna, zabawa trwałą w najlepsze długo, przy dźwiękach muzyki biesiadnej.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w GALERII i filmu z przebiegu Dożynek 2015.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us