Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Święto Niepodległości - obchody w Jaworznie

  • Autor 
Święto Niepodległości - obchody w Jaworznie

swniepodl22 111Za nami obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W naszym mieście zaplanowano oficjalne uroczystości, podczas których wspólnie mogliśmy świętować ten niezwykle ważny dla współczesnej polskiej historii dzień.

Główna część uroczystości odbyła się na jaworznickim Rynku.
W piątek, 11 listopada o godzinie 9.00 w kolegiacie świętych Wojciecha i Katarzyny została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Mieszkańców i Ojczyzny.
Po eucharystii uczestnicy wraz z orkiestrą przeszli przed Pomnik Niepodległości. Tam tradycyjnie Prezydent Jaworzna, Pan Paweł Silbert wygłosił okolicznościowe przemówienie.
Przed pomnikiem zostały złożone kwiaty.

Zapraszamy do zapoznania się z przemówieniem Prezydenta Jaworzna, a na koniec do przeglądnięcia zdjęć z uroczystości. 

swniepodl22 99104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości! 11 listopada 1918 roku to data zwieńczenia marzeń, walk, cierpień, starań i politycznych zabiegów wielu pokoleń Polaków. Dopiero zmierzch i upadek zaborczych mocarstw w wyniku zawieruchy I Wojny Światowej, zmiana politycznych uwarunkowań
w Europie i na Świecie, otworzyły nam furtkę do odrodzenia naszej państwowości. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty - ojcowie naszej niepodległości, dzięki swemu geniuszowi, rozeznaniu sytuacji, militarnej walce, oraz zręcznej dyplomacji ziścili marzenia Polaków. Mimo różnic - zjednoczeni wygrali, prowadząc naród ku wolności.
Młode polskie państwo stawiało czoła przeciwnościom; w staraniach o ustalenie granic, o przynależność Śląska Cieszyńskiego w walkach o utrzymanie Lwowa i zachodniej Galicji, wygrywając wojnę 1920 roku
z bolszewicką Rosją, zmagając się z kryzysem gospodarczym. Po nim, do końca lat 30., Polska weszła na ścieżkę prężnego rozwoju. II Wojna Światowa dotknęła nasz naród szczególnie, ponownie utraciliśmy niepodległość, ponownie staliśmy się ofiarą dwóch wrogich nam państw - Niemiec i Sowieckiej Rosji. Ponieśliśmy w tej wojnie gigantyczne ludzkie i materialne straty. Będąc ostatecznie po stronie zwycięskiej koalicji antyhitlerowskiej, znaleźliśmy się w gronie faktycznie przegranych - z utratą wielkiej części terytorium, z pozorami niepodległości i w obozie sowieckiego imperium zła. Dopiero Solidarność, wielki społeczny ruch, utorował nam drogę do ponownego odzyskania niepodległości i ruszył lawinę zmian na mapie Europy. Połączenie Niemiec, wolność wielu dawnych państw bloku wschodniego i powstanie nowych, dało nam nadzieję na trwały pokój i rozwój w europejskich strukturach i w sojuszu militarnym
z NATO.
swniepodl22 96Lata po 1989 roku to być może najlepszy okres w historii naszego kraju, ale czy trwały, pewny i z gwarancjami niezmienności.
Czy aby historia nie potoczy się kołem, i polskie wewnętrzne spory i waśnie, konflikty polityczne przenoszone na forum międzynarodowe w UE na pewno już nigdy nie obrócą się przeciw nam? Czy stać nas, tych którzy czuja sie odpowiedzialni choćby za najmniejszą cząstkę Rzeczypospolite), by nie wyciągnąć wniosków z tego, czego doświadcza dziś sąsiednia Ukraina? Czy wolno nam lekceważyć zagrożenia ze strony Rosji? I czy zawsze, to co oferują nam i to czego żądają od nas unijni partnerzy jest
i będzie dla nas Polaków, i dla naszej umiłowanej ojczyzny korzystne i dobre? O ile Państwo pamiętają, tu, przy tym naszym jaworznickim pomniku, symbolu niepodległości, walk, dążeń i aspiracji, wielokrotnie mówiłem o tym, by nie zaślepiały nas bieżące kłótnie, by polityczne różnice nigdy nie były stawiane ponad interes Państwa, byśmy nie próbowali rozwiązywać naszych problemów cudzymi rękami. Dziś mam poczucie, że jest to tak samo aktualne jak przed zaborami, w okresie międzywojnia i wojen, i jeszcze bardziej jak kilka lat temu. Co się obok nas zmieniło! Wojna w sąsiedniej Ukrainie obdarła nas ze złudzeń o pokojowej Rosji, o nienaruszalności międzynarodowych umów i pewności sojuszów. Przykład naszych sąsiadów - dzielnych Ukraińców pokazuje jak mądre wnioski wyciągnęli z porażki i utraty części terytorium w 2014 roku, i jak skutecznie przygotowali się do obrony swego terytorium w niewypowiedzianej przez Rosję wojnie z tego roku.
swniepodl22 101Marzę o tym, by mądrość, rozwaga i umiejętność współdziałania były dziś wśród polskich polityków, ludzi którzy czują się odpowiedzialni za naszą Ojczyznę, były nie mniejsze niż te, którymi wykazywali się Piłsudski, Dmowski, Korfanty, Paderewski i Witos.
W dniu naszego narodowego święta życzę Państwu, byśmy je obchodzili w każdym kolejnym roku: wolni, bezpieczni, u siebie, byśmy polskość utrzymali, cenili i traktowali jak wartość najwyższą!
Szanowni Państwo! Życzę Państwu dobrego dnia, który może dla niektórych będzie okazją do spotkań rodzinnych, do wspomnień naszych rodzin, które przez pokolenia krzewiły pamięć tego dnia. Zapraszam również od godz. 11:00 do godz. 15:00. do Muzeum Miasta Jaworzna, do obejrzenia przygotowanych wystaw i historyczny spacer po naszej małej ojczyźnie, jaką jest nasze miasto - Jaworzno.

W osobnym artykule napiszemy na temat przyznania nagród w dziedzinie kultury. 

.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us