Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Magia Kolorów 2022

  • Autor 
Magia Kolorów 2022

 

magiakolorow200922 196W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie odbyła się kolejna Gala Finałowa REGIONALNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO Magia Kolorów 2022. Była to już XII edycja wydarzenia, które zwraca uwagę społeczności lokalnej na grupę osób, które będąc niepełnosprawnymi, mają wielki wkład w obszar kulturalny i społeczny miasta. 
Wrażliwość osób o których mowa często przekracza bariery, które dla osoby zdrowej nie są do osiągnięcia, nie są do przekroczenia. Odczuwanie, przeżywanie rzeczywistości, ale i pewnego rodzaju fikcji, nie jest zarezerwowane dla umysłów ani ścisłych, ani humanistycznych. Wystarczy spojrzeć na prace nadesłane na konkurs i zadziwić się, zdumieć, jak wiele przeżyć jest w nich ukazanych, jak wielkie ciepło, zrozumienie. dotarcie do głębi problemu przejawiają ich autorzy. 

MK 2022 folder 1ROK 2022 poświęcony jest wybitnym polskim kobietom: Marii Grzegorzewskiej, Marii Konopnickiej i Wandzie Rutkiewicz.
Te trzy wspaniałe kobiety – prekursorki w swoich dziedzinach, przetarły szlaki w pedagogice specjalnej, w literaturze i himalaizmie.Maria Grzegorzewska to twórczyni Instytutu Pedagogiki Specjalnej.
Mówiła tak: „Nie ma kaleki – jest człowiek”.
Uważała, że w każdym człowieku można odkryć moc i ocalić pełnię jego człowieczeństwa. Była zwolenniczką łączenia teorii z plastyką.
Jej dorobek naukowy stał się fundamentem dzisiejszej pedagogiki specjalnej.Maria Konopnicka – pisarka, poetka, nowelistka oraz aktywistka walcząca o prawa kobiet.
Za pomocą swoich utworów protestowała przeciwko niesprawiedliwości społecznej. Jej dorobek literacki wniósł duży wkład w działalność społeczną i patriotyczną.Wanda Rutkiewicz to wybitna postać świata sportu – taterniczka, alpinistka, himalaistka. Była orędowniczką himalaizmu kobiecego.
Jako pierwsza Polka zdobyła Mount Everest oraz jako pierwsza kobieta świata zdobyła drugi co o wysokości szczyt Ziemi: K2 w Himalajach.
W życiorysach tych trzech kobiet zauważa się jedno – WIELKĄ PASJĘ do działania.
Podobnie, uczestnicy tegorocznej edycji „Magii Kolorów” również z wielką pasją wykonując prace konkursowe, przenoszą nas w świat kolorów i kształtów budując tym samym dorobek twórczy osób z niepełnosprawnością intelektualną.
(Dorota Pamuła koordynator konkursu, instruktor terapii zajęciowej WTZ PSONI Koło w Jaworznie)

Galeria z Gali finałowej Magia Kolorów 2022


 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us