Menu

Nexsan - bezpieczne pamięci masowe

nexsan1Firma Nexsan to znana i ceniona za swoje produkty firma działająca w branży informatycznej, przodująca w rozwiązaniach związanych z przechowywaniem danych. Nexsan została założona na terenie Wielkiej Brytanii w mieście Derby w 1999 roku.

Obecnie firma wchodzi w skład innej firmy działającej w branży IT ? Imation, która w ostatnim dniu roku 2012 (31 grudnia) dokonała jej zakupu i włączyła jej produkty do swojego portfolio. Firma ta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, a jej główna siedziba (w tym również nowa siedziba Nexsan) mieści się na terenie tego kraju, a konkretnie w Oakdale w stanie Minnesota. Obecnie CEO oraz prezesem firmy jest Mark E. Lucas. Powodem przejęcia firmy Nexsan przez inną organizację były sukcesy, które odnotowywały wydawane w kolejnych latach produkty. W naszym kraju również można nabyć produkty Nexsan, które nadal cechuje wysoka jakość, wydajność i niska awaryjność. Jednym z dystrybutorów produktów tej firmy założonej w Wielkiej Brytanii jest katowicka firma Senetic. W jej ofercie znaleźć można głównie napędy RDX oraz odpowiadające im nośniki RDX. Mimo faktu, iż standard RDX nie został opracowany przez Nexsan (jego autorem jest ProStor Systems Incorporated), to firma ta doprowadziła ten standard niemal do perfekcji. Zapewnia nie tylko bardzo długi czas przechowywania danych (nawet do 30 lat), ale także ogromne pojemności: 20GB, 500GB, 1000GB, 1500GB oraz 2000GB. Fachowa pomoc ze strony pracowników firmy pozwoli na wybranie odpowiedniego modelu.

Pierwszym produktem firmy związanym z przechowywaniem danych oraz kopiami zapasowymi był kontroler ATA RAID, który został opracowany oraz zoptymalizowany specjalnie dla urządzeń korzystających ze standardu ATA. Produkt ten pojawił się na rynku w 2001 roku, czyli dwa lata po tym jak firma została oficjalnie założona. W ciągu kolejnych lat istnienia firma wydawała na rynek coraz więcej produktów odnoszących sukcesy. Do najważniejszych z nich należą: ATA Beast (2004), SATA Beast (2005), Assureon archive storage systems (2006), DATABeast, SATABoy, SASBoy (2008; wszystkie obecnie nie są już produkowane), SASBeast (2008), DeDupe SG (2009), iSeries (2009) oraz produkty z serii E: E18, E48, E60, E5000 (2011). Wszystkie produkty cechowała innowacyjność oraz wysoka jakość, dzięki czemu zdobywały one kolejnych klientów, a sama firma Nexsan wzbudziła zainteresowanie Imation.

Mówiąc o firmie Nexsan nie sposób nie wspomnieć nic o jej obecnym właścicielu. Przedsiębiorstwo Imation zostało założone w 1996 roku i zlokalizowanie w dzielnicy St. Paul miasta Oakdale w Minneoscie, gdzie do dzisiaj znajduje się główna siedziba firmy. Główne działania firmy skupiają się wokół przechowywania danych z uwzględnieniem ich wysokiego poziomu skalowalności oraz bezpieczeństwa. Firma w swojej ofercie ma trzy główne rodzaje rozwiązań wykorzystywanych właśnie do przechowywania danych. Nośniki pozwalające na tradycyjne przechowywanie danych, tj. taśmy magnetyczne oraz nośniki optyczne. Nośniki zapewniające wysoki poziom skalowalności i bezpieczeństwa, tj. rozwiązania służące do tworzenia kopii zapasowych i archiwów oraz ich zabezpieczania). Ostatnim rodzajem są rozwiązania audio i wideo, które wykorzystywane są do przechowywania tego typu danych. Takie rozwiązania są najczęściej wybierane przez specjalistyczne firmy działające w branży filmowej czy też na rynku muzycznym. Tak intensywne zdywersyfikowanie własnej oferty możliwe było m.in. dzięki dokonaniu kilku istotnych przejęć na rynku, w tym również opisywanej firmy Nexsan, która odgrywa niezwykle ważną rolę w dalszych planach Imation.

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us