Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Czy wciąż musimy czcić oprawców?

  • Autor 
Czy wciąż musimy czcić oprawców?

sowiecki pomnika 1Wiele miast pozbawionych jest już symboli radzieckiej dominacji nad społeczeństwami.

Bezpowrotnie, miejmy nadzieję, zniknęły nazwy ulic, skwerów, miejsc publicznych, związane ze zbrodniczym systemem i z ludźmi system ten hołubiącymi.

Czy w Jaworznie wystarczająco dokonano desowietyzacji?

Czy wszystkie haniebne nazwiska i miejsca zostały wystarczająco odsunięte w czeluść historii. Patrząc na pomnik żołnierzy radzieckich wieńczący wejście na Cmentarz Pechnicki, dość reprezentacyjne miejsce, nie wydaje się abyśmy byli wolni od symboli totalitarnych.

gagarinaCo sądzą na ten temat nasi czytelnicy - jaworznianie, wśród których nie ma chyba takich, i ich rodzin, którzy nie doznaliby szkód i poniżenia ze strony radzieckiej, bądź radzieckich namiestników, towarzyszy z PZPR?
Owszem, są tacy, przecież wielu z nich jeszcze żyje, którzy całymi garściami czerpali, jako sekretarze, działacze, klakierzy komunistycznej partii. Oni oburzają się, kiedy mowa o usuwaniu symboli z którymi wiążą swoje powodzenie. 

Zaznaczamy - tu nie chodzi o pochówek ciał żołnierzy, bo to należy się każdemu, ale o wysławianie pomnikami najeźdźców, okupantów, zbrodniarzy, jakimi byli rzekomi wyzwoliciele. Czy wobec tego, co ci zbrodniarze wyczyniają w Ukrainie, nie powinniśmy przemyśleć tematu?

My przytaczamy sprawę pomnika na Pechniku oraz nazwy ulicy Gagarina.
A czy nasi czytelnicy mają coś do dodania?  

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us