Menu

ogłoszenie bezpłatne

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało w Jaworznie

  • Autor 
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało w Jaworznie

bozecialo2021 3 czerwca 104

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego.

Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego.
W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320. W Kościele unickim święto zostało wprowadzone na synodzie zamojskim w 1720.bozecialo2021 3 czerwca 62Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

 

W Parafii Św Wojciecha w Jaworznie procesja po raz drugi miała charakter skrócony z powodu pandemii. Nie przeszkodziło to jednak całej rzeszy parafian wziąć w niej udział i powędrował od ołtarza do ołtarza modląc się pod przewodnictwem księdza Prałata Eugeniusza Cebulskiego.

Ubarwieniem procesji, był jak zwykle udział dzieci, które w tym roku przyjęły po raz pierwszy Najświętszy Sakrament.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z tego wydarzenia.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us