Menu

ogłoszenie bezpłatne

V Festiwal Piosenki „O wolności”

  • Autor 
V Festiwal Piosenki „O wolności”

 

Walkę z systemem komunistycznym toczono za pomocą różnych metod, w tym również na polu kultury. Tworzone wówczas, poza oficjalnym nurtem pieśni, śpiewane były przez środowiska skupione wokół opozycji – opowiadały o wartościach uniwersalnych, o pragnieniu wolności i niepodległości, o zakazanej historii. Wzmacniały ducha, integrowały wokół idei, a ich twórcy, tacy jak Jacek Kaczmarski czy Przemysław Gintrowski stali się bardami opozycji.
festpioswolnosc21Do dziś w mediach brzmią też utwory legendarnych już zespołów rockowych lat 80. XX w., które wśród wielu odbiorców mają status kultowych. Młodzi, zbuntowani, chcący wolności i lepszej przyszłości muzycy, piórem i słowem walczyli z cenzurą. Również współcześni artyści coraz częściej nawiązują do tematyki patriotycznej, a liczne projekty muzyczne przypominają zarówno walkę z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, jak i sowieckim po jej zakończeniu. Wspólnym mianownikiem tej twórczości jest opowieść o pragnieniu wolności.

Festiwal skierowany jest do osób w wieku 10-25 lat (w ramach dwóch osobnych kategorii wiekowych), będących zarówno amatorami, jak też młodymi artystami skupionymi wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół muzycznych, ognisk artystycznych, harcerstwa oraz innych organizacji i instytucji. Na naszej scenie mogą wystąpić soliści oraz zespoły. W zgłoszeniu należy podać liczbę uczestników, wybrany do zaprezentowania utwór oraz wymagania sprzętowe.

Już od pierwszej edycji Festiwalu, która odbyła się w 2017 r., w projekcie biorą udział uczestnicy z terenu całego kraju. Od 2020 r. wydarzenie organizowane jest dwuetapowo: preeliminacje (online) oraz finał (występ na scenie przed komisją konkursową). Pierwszy Festiwal odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej edycji prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Od 2019 r. finał odbywa się na scenie Teatru Śląskiego – Scena w Malarni. Od samego początku wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

W 2021 r. zapraszamy do udziału w piątej już edycji Festiwalu Piosenki „O wolności”.  

Celem konkursu, który odbywa w formie przeglądu muzycznego, jest

  • edukacja historyczna poprzez sztukę muzyczną,
  • kształtowanie postaw patriotycznych,
  • zachęcenie do refleksji nad treścią utworu poprzez pracę nad własną aranżacją,
  • rozwijanie wrażliwości oraz aktywności twórczej młodzieży,
  • przypomnienie ważnych dla historii Polski utworów oraz postaci ich twórców.

Zadaniem uczestników Festiwalu jest wykonanie na scenie jednego, wybranego przez siebie utworu artysty z polskiej sceny muzycznej, którego treść inspirowana jest najnowszą historią Polski. Podstawowym kryterium doboru powinno być przesłanie – wyrażone w piosence pragnienie wolności i niepodległości. Wybrane utwory mogą pochodzić zarówno z repertuaru autorów związanych z nurtem opozycyjnym w okresie PRL, rockowych zespołów lat 80. XX w., jak też współczesnych artystów, którzy coraz częściej sięgają do ważnych dla niepodległości Polski wydarzeń z historii najnowszej. Gatunek muzyczny nie ma znaczenia. W związku z przypadającą w 2021 r. 40. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego organizatorzy V Festiwalu Piosenki „O wolności” zachęcają do wyboru utworu ze sceny muzycznej lat 80. XX w.

Szczegółowy regulamin wraz z kartą zgłoszenia uczestnika oraz wymaganymi dokumentami można pobrać klikając w ten link -> REGULAMIN

  • zgłoszenia uczestników do udziału w V Festiwalu Piosenki „O wolności” – do 28 lutego 2021 r.
  • ogłoszenie listy wykonawców zakwalifikowanych do finału –  15 marca 2021 r.
  • przesłuchania finałowe – kwiecień 2021 r.  
  • miejsce przeglądu: Teatr Śląski, Scena w Malarni, ul. Teatralna 2, Katowice

W przypadku ograniczeń związanych z panującą epidemią termin festiwalu może ulec przesunięciu. Organizatorzy nie przewidują realizacji wydarzenia online za pośrednictwem Internetu (nie dotyczy preeliminacji). Istnieje ryzyko, że w przypadku braku możliwości (ze względu na ograniczenia sanitarne panujące w danym momencie w kraju) zorganizowania przesłuchania finałowego na scenie Teatru Śląskiego – Scena w Malarni – wydarzenie zostanie zawieszone bądź odwołane.

Nad przebiegiem konkursu oraz wyłonieniem laureatów czuwa komisja konkursowa, złożona z pięciu osób. Skład komisji zostanie podany do 28 lutego 2021 r.

koordynatorzy:
IPN – Aleksandra Korol-Chudy, tel. 32 207 07 01 / aleksandra.korol-chudy@ipn.gov.pl
ŚCWiS – Karol Chwastek, tel. 512 214 600 / karol.chwastek@scwis.pl

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us