Badanie: COVID-19 prowadzi do poważnych zmian w szpiku kostnym
- Autor Alex
Naukowcy z hiszpańskiej Fundacji im. Jimeneza Diaza potwierdzili, że COVID-19 prowadzi do poważnych zmian w szpiku kostnym. Wyraźne zniszczenie szpiku potwierdzono w organizmach pacjentów zmarłych na tę chorobę.
Zespół hiszpańskich badaczy wyjaśnił, że badanie zostało przeprowadzone na ciałach blisko 40 pacjentów, którzy zmarli w Madrycie wskutek COVID-19. Podstawą analiz był materiał pobrany w ramach biopsji.
Jak poinformował biorący udział w badaniu dr Miguel Piris Pinilla, wykazało ono, że rozwijający się w organizmie COVID-19 prowadzi do stanów zapalnych w kilku organach ciała, w tym m.in. w szpiku kostnym.
W komunikacie przekazanym madryckiej agencji Europa Press, Fundacja im. Jimeneza Diaza wyjaśniła, że w szpiku kostnym osób zainfekowanych koronawirusem zaobserwowano występowanie poważnych uszkodzeń komórek fagocytujących, umożliwiających pozbywanie się - w procesie fagocytozy - niepotrzebnych bądź niebezpiecznych elementów np. patogenów, martwych komórek.
Badanie nad wpływem zakażenia koronawirusem na szpik kostny zostało przeprowadzone przez współpracujących z fundacją specjalistów z kilku dziedzin medycyny, m.in. pulmonologii, chorób zakaźnych, anatomii patologicznej, a także intensywnej terapii.
W trakcie badania hiszpańscy naukowcy potwierdzili też znane już wcześniej zjawisko niszczenia przez wirusa SARS-CoV-2 płuc. Dr Piris Pinilla przyznał, że prowadzone w Madrycie badanie jest w tej kwestii zbieżne z publikowanymi w marcu i kwietniu badaniami amerykańskich lekarzy. (PAP)
zat/ ekr/
Artykuły powiązane
- Gródek oblężony
- Psychiatra: być może dopiero za kilka lat okaże się, czy będziemy mieli do czynienia z falą depresji pocovidowych
- KPRM rozpoczyna w lutym nową odsłonę kampanii "Wybierz mądrze, zaszczep się”
- Naukowcy z Wuhan: odkryliśmy nowego koronawirusa; może być bardzo groźny dla ludzi
- Szef MZ: ustawa ws. weryfikacji covidowej ma wprowadzić kulturę przestrzegania regulacji
- MEiN: stacjonarnie pracuje 95,2 proc. przedszkoli, 80,5 proc. szkół podstawowych i 84,2 proc. średnich
- Najnowsze miejskie działania w walce z pandemią