Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

28 lat Stowarzyszenia Abstynentów Razem

  • Autor abstynenci 6
abstynenci 9W sobotę, 20 czerwca odbyło się rocznicowe spotkanie członków Stowarzyszenia Abstynentów RAZEM. 28 lat działalności ma za sobą wielu jego członków ale wszyscy, którzy w trakcie tego czasu przystąpili do wspaniałej idei życia bez uzależniających używek, są godni największego uznania.

Spotkanie odbyło się w Klubie Relax i miało w pierwszej części oficjalny, oraz artystyczny charakter, a w części drugiej było pełna rozmów, wspomnień i... tańców, zabawą.
Jak zwykle przyjęto w poczet stowarzyszenia nowych członków, uhonorowano tych, którzy mają za sobą kolejne lata trzeźwości i złożono podziękowania na ręce współpracujących organizacji oraz osób - terapeutów, urzędników i bezinteresownych sympatyków.

abstynenci 10Wielką satysfakcję ze świetnego prosperowania stowarzyszenia wyraził prezes Pan Zbigniew Smalcerz

Część artystyczną ubarwiły Natalia Smalcerz, Patrycja Słowińska oraz duet Alex Tura i Darek Fec.

Jak to jest, że życie bez alkoholu jest takie niepopularne?
A przecież najgorsze, co może przytrafić się człowiekowi, to zbytnie zaprzyjaźnienie z substancją chemiczną, która potrafi zrobić z człowiekiem co zechce, kiedy zechce. Bez żadnych wyrzutów, bez litości niszczy zdrowych ludzi, przykładne małżeństwa, kochające się rodziny, prosperujące firmy, dobrze zapowiadające się talenty, odbiera pieniądze, miłość i rozum.

Jak to jest, że tak trudno przekonać kogokolwiek, że rozpoczęcie przygody z alkoholem może skończyć się tragicznie? Bo każdy, komu zwrócimy na to uwagę powiada: "Mnie to nie grozi, bo ja wiem, jak pić i ile mogę pić, aby ominęło mnie najgorsze".

abstynenci 11Tak mówili również ci, którzy dziś liczą każdy dzień od momentu, kiedy wypili ostatni łyk. U jednych są to już lata, u innych miesiące. Ale każdy z nich najpierw musiał stracić bardzo wiele, aby zrozumieć, że nie warto było korzystać ze wspaniałego uczucia, jakim jest stan podchmielenia, upojenia, nawet, jeśli piło się na początku bez przykrych następstw. Następstwa nadeszły niespodziewanie, nie wiedzieć kiedy, ale nawet one nie nalały rozumu do pragnącej procentów głowy. Bo jedynym, co się liczyło, był łyk, pozwalający zapomnieć o pragnieniu, o bólu, o teraźniejszości.
Szczęśliwy ten, który na swojej drodze spotkał podobnych jemu, którzy pomogli mu zostawić to świństwo, którzy zechcieli być z nim, kiedy do wódki ciągnęło, a trzeba było się pragnieniu przeciwstawić.
Stracił wszystko, życie stanęło na krawdzi przepaści, a przyjaciele zatrzymali go i wsparli w budowaniu wszystkiego od nowa.

abstynenci 3 Klub Abstynentów "Razem" powstał w Jaworznie w 1992 roku z inicjatywy tych, którzy dość mieli poniewierania przez alkohol, którzy zapragnęli razem pokonywać słabości i pomagać w tym innym.

To już 28 lat od kiedy Klub działa, stając się dziś Stowarzyszeniem zrzeszającym ponad 200 zadeklarowanych osób oraz tych, którzy nie przystąpili formalnie do organizacji, ale korzystają z pomocy, uczą się życia.

Dziwne, prawda, że człowiek rodzi się bez jakiejkolwiek potrzeby korzystania z alkoholu. W trakcie dorastania, dojrzewania odkrywa przemożną moc zniewalającej substancji, używa jej nie wiedzieć po co, doznaje często przykrych chwil związanych ze stanem nietrzeźwości, ale mimo to pije dalej, choćby od okazji do okazji.

abstynenci 13Pewna część ludzi, ale nikt nie potrafi stwierdzić, kto to będzie, popada w uzależnienie, które powoduje przerażające szkody w organizmie, w rodzinie, w środowisku. I wcale nie są to tylko tak zwani pospolici pijacy. Jest wśród nich wielu inżynierów, lekarzy, aktorów, muzyków, biznesmenów, również kobiet, a co najgorsze, sporo dzieci, młodzieży.
Części z nich udaje się spotkać kogoś, kto potrafi pomóc, kto przerwie ten koszmarny krąg uzależnienia i poprowadzi w trzeźwości dalej.

Wszystko o Klubie Abstynentów można przeczytać na stronie internetowej  www.razem.rzsa.pl .

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us