Boże Ciało skromne, ale niemniej ważne dla katolików
- Autor Alex
Boże Ciało, to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Święto jest w Polsce obchodzone od XIV w. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 w diecezji krakowskiej.
Od okresu rozbiorów, w świadomości polskich wiernych, udział w procesji Bożego Ciała był łączony z okazją zamanifestowania przynależności narodowej. Stan taki utrzymywał się także po II wojnie światowej. W okresie Polski Ludowej urządzanie procesji ulicami miast było niejednokrotnie zakazywane przez władze państwowe.
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.
W Jaworznickiej kolegiacie w tym roku zdecydowano się na procesję krótką, skromną, ograniczającą się wyłącznie do terenu wokół kościoła Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny.
Za udział wiernym podziękował Ksiądz Prałat Eugeniusz Cebulski, który celebrował postoje przy ołtarzach i wygłaszał krótkie kazania do wiernych
https://www.mojejaworzno.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=2844:boze-cialo-skromne-ale-niemniej-wazne-dla-katolikow#sigProId59cb3fc12d