Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Jaworzno przygotowuje się na nadejście wirusa. Oby nie nadszedł.

  • Autor wirusa1

W związku z z obecną sytuacją związaną z wystąpieniami na terenie Polski i w województwie koronawirusa COVID-19 wszystkie placówki edukacyjne oraz szkoły wyższe i instytucje kultury zostały decyzją Rządu RP zamknięte przynajmniej przez dwa tygodnie. W całej Polsce odwołane zostały imprezy kulturalne i rozrywkowe. Także w Jaworznie odwołano lub przeniesiono na inny termin, imprezy, które zaplanowane były do końca kwietnia. Ligowe wydarzenia sportowe, jeśli o odwołaniu nie zadecydują organizatorzy rozgrywek, odbędą się bez udziału publiczności.

Za UM.jaworzno.pl

Wyjątkowo szybkie i agresywne rozprzestrzenianie się wirusa SARS-Cov-2, powodującego chorobę o nazwie COVID-19 w Europie, wywołało zdecydowane reakcje ze strony polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zdrowia, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Edukacji Narodowej podczas specjalnej konferencji ogłosili decyzje o zamknięciu wymienionych placówek.

Zamknięte placówki oświatowe

Szkoły, przedszkola i żłobki mają być zamknięte od poniedziałku, 16 marca do środy, 25 marca. W wyjątkowych przypadkach dla młodszych dzieci ma jednak zostać zorganizowana opieka w tych placówkach do piątku, 13 marca. Od poniedziałku wszelkie zajęcia dydaktyczne są bezwzględnie odwołane. W szkołach wyższych zajęcia odwołane są od  czwartku, 12 marca.

Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez kulturalnych, rozrywkowych i sportowych, które zaplanowane były przez miejskie instytucje do końca kwietnia.

- Sytuacja dot. koronawirusa w Polsce jest dynamiczna i każdy z nas powinien w pełni stosować się do zaleceń, które otrzymujemy od Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Absolutnie nie wolno nam szerzyć paniki, ale zwracajmy szczególną uwagę na wszelkie informacje i rekomendacje otrzymywane od tych podmiotów. Obecne ogólnopolskie działania - oparte na odpowiedzialnym i adekwatnym do skali ryzyka podejściu - mogą się wydać radykalne, ale są one niezbędne dla zdrowia i bezpieczeństwa nas wszystkich - wyjaśnia prezydent.

Kursy autobusów

W związku z odwołaniem zajęć w placówkach edukacyjnych od poniedziałku 16 marca w dni powszednie nie będą kursowały linie: 321 i 328, a na liniach: 311,367 i 370 obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy na dni robocze wolne od nauki szkolnej. Nie będą wykonywane także specjalnie oznaczone kursy na liniach: A, 304 i 350. O dacie przywrócenia rozkładów jazdy na dni robocze szkolne, przedsiębiorstwo poinformuje w osobnym komunikacie.

Przygotowania szpitala

Na ewentualne skutki wystąpienia choroby u mieszkańców Jaworzna przygotowuje się również Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie.  Od 11 marca br. szpital realizuje zalecenie Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną szerzenia się nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Od dnia 11 marca br. (po wykonanych ćwiczeniach i rozstawieniu niezbędnych urządzeń), przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym powstało wydzielone miejsce odosobnienia pacjentów z podejrzeniem choroby zakaźnej wywoływanej przez koronawirusa.

Ze względu na ryzyko infekcji SARS-CoV-2 szpital jest zobowiązany, do stworzenia osobnej ścieżki dla pacjentów z objawami zakażenia układu oddechowego poza głównym traktem przyjęć do szpitala. Rozstawiony namiot służy do rozdzielenia dróg przyjęcia do szpitala dla osób z objawami choroby zakaźnej. Zastosowane przez szpital działania są prewencyjne i mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

Odwołane wydarzenia kulturalne i sportowe

Na terenie całego miasta odwołane są imprezy kulturalne i sportowe, w tym mające się odbyć w najbliższy piątek, 13 marca spotkanie "Aktywnych Jaworznianek". Zajęcia warsztatowe i koncerty odwołało m.in. Miejskie Centrum Kultury i Sportu, Teatr Sztuk czy Młodzieżowy Dom Kultury. Zamknięte dla mieszkańców będą również Muzeum Miasta Jaworzna, Miejska Biblioteka Publiczna, Teatr Sztuk czy domy kultury.

Zamknięte do końca kwietnia są również Kluby Seniora. - Bardzo prosimy seniorów o ograniczenie kontaktu i spotkań w miejscach publicznych. Ponadto prosimy młode osoby o zaopiekowanie się seniorami i pomoc w codziennych sprawach, jak zrobienie zakupów czy wykup leków - mówi Łukasz Kolarczyk, pełnomocnik prezydenta ds. przedsiębiorczości i współpracy społecznej.

Działanie urzędów i miejskich instytucji

Apelujemy do mieszkańców by ograniczyli wizyty w urzędach i instytucjach miejskich lub przełożyli je na inny termin. Zalecamy kontakt telefoniczny lub elektroniczny. Wszystkie informacje dostępne są na stronie www. bip.jaworzno.pl.

Drodzy mieszkańcy! Apelujemy również o rozwagę, rozsądne zachowanie i brak paniki. Wszystkie poczynione przez władze państwa i gminę działania, mają na celu zapobieganie i jak najmniejsze rozprzestrzenianie się wirusa. Apelujemy więc o przemyślenie organizacji większych prywatnych imprez, przełożenie lub ograniczenie spotkań w miejscach publicznych oraz o komunikację z instytucjami poprzez komunikację elektroniczną. 

korona2

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us