Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Jakie zanieczyszczenia usuwają oczyszczacze powietrza?

  • Autor  Mat. partenra
smog mieszkanieOczyszczacze powietrza to urządzenia coraz częściej spotykane nie tylko w prywatnych domach i mieszkaniach, ale i w takich miejscach jak biura, przedszkola czy hotele. Rosnąca popularność wynika z tego, że oczyszczacze doskonale chronią przed groźnym smogiem, a także eliminują wiele innych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

Smog

Decydującym powodem zakupu oczyszczacza powietrza zazwyczaj jest chęć ochrony przed smogiem. W Polsce jego stężenie bywa wyjątkowo wysokie. Główny składnik smogu stanowią pyły zawieszone, które zawierają w sobie metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i dioksyny. Na domiar złego cząsteczki pyłu mają rozmiar kilka- lub kilkadziesiąt razy mniejszy od średnicy ludzkiego włosa. Dzięki temu są w stanie przenikać do krwiobiegu, uzyskując dostęp do wszystkich organów wewnętrznych.

W dniach, gdy jakość powietrza jest zła, wzrasta liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału albo udaru. Ekspozycja na smog zwiększa także ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, zwłaszcza płuc i krtani oraz zaostrza przebieg schorzeń takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Kontakt z zanieczyszczeniami pogarsza też funkcjonowanie układu nerwowego, gdyż powoduje wzrost zagrożenia demencją starczą i chorobą Alzheimera. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ wpływ smogu na zdrowie to temat, o którym można powiedzieć jeszcze sporo.

Spośród technologii obecnych w oczyszczaczach powietrza przed pyłami zawieszonymi najlepiej chroni filtr HEPA. Zanieczyszczenia gazowe natomiast doskonale eliminuje filtr zbudowany z węgla aktywnego. Ich wzajemne uzupełnianie się sprawia, że stanowią podstawę systemu filtrującego znacznej części współczesnych oczyszczaczy. Filtr HEPA oraz węglowy wykorzystują m.in. oczyszczacze powietrza Sharp.

Lotne związki organiczne

Pod nazwą lotne związki organiczne kryje się szeroka grupa związków organicznych, z którymi mamy kontakt każdego dnia. LZO stanowią bowiem składniki środków czystości, kosmetyków, a także produktów wykorzystywanych podczas wykańczania wnętrz i mebli. To poważne zagrożenie, gdyż 73% związków zaliczanych do tej grupy wykazuje działanie rakotwórcze. Ponadto, LZO negatywnie wpływają na funkcjonowanie układu oddechowego, co potwierdziły badania przeprowadzone przez profesora Øisteina Svanesa z Uniwersytetu w Bergen. Wykazały one, że osoby zawodowo zajmujące się sprzątaniem mają o 17% obniżoną wydolność płuc.

Formaldehyd, benzen, ksyleny i pozostałe lotnie związki organiczne to zanieczyszczenia gazowe, dlatego można je wyeliminować przy pomocy oczyszczacza powietrza wyposażonego w filtr z węgla aktywnego. Warto wspomnieć o tym, że niektóre oczyszczacze, np. urządzenia ze stacją pomiarową marki LIFAair, pozwalają kontrolować stężenie LZO w powietrzu.

Alergeny wziewne

Obecność w powietrzu pyłków roślinnych, zarodników pleśni, odchodów roztoczy kurzu domowego oraz sierści i naskórka, będących nośnikami alergenów zwierzęcych, dla wielu osób jest bez znaczenia. Jednak u alergików takie zanieczyszczenia mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości. Dobry oczyszczacz potrafi usunąć te alergeny, które unoszą się w powietrzu, a tym samym redukuje ich stężenie w pomieszczeniu.

W walce z alergenami podstawową rolę odgrywa wspomniany już filtr HEPA. Inne technologie mogą jedynie pełnić funkcję pomocniczą, czego doskonałym przykładem jest jonizacja. Znajdziemy ją m.in. w oczyszczaczu Sharp KC-D40EUW. Wytwarzane przez jonizator jony łączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń, czyniąc je łatwiejszymi do usunięcia. Sama jonizacja to jednak zbyt mało, aby oczyścić powietrze.

Dym papierosowy

Osoby niepalące również są narażone na choroby związane z wdychaniem dymu tytoniowego, ponieważ często stają biernymi palaczami. W skład dymu wchodzi ponad 4000 różnych związków, a znaczna część z nich ma działanie rakotwórcze. Palenie w domu sprawia, że do powietrza trafia ogromna dawka szkodliwych zanieczyszczeń, których ciężko się pozbyć. Dodatkowy problem stanowi brzydki zapach, którym przesiąkają meble tapicerowane, zasłony oraz inne tekstylia.

Dym tytoniowy pod względem składu można przyrównać do smogu, ponieważ znajdują się w nim zarówno cząsteczki stałe, jak i gazy. Oznacza to, że całkowite wyeliminowanie go wymaga zastosowania nie jednej, a dwóch technologii. Podobnie jak w przypadku smogu, idealnym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy oraz filtr HEPA. Oczywiście, żadne urządzenie nie sprawi, że palenie przestanie szkodzić, dlatego z myślą o bezpieczeństwie własnym i swoich bliskich, warto zrezygnować z wyrobów tytoniowych.

smog mieszkaniea

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us