Menu

ogłoszenie bezpłatne

Koncert i gala Konkursu Żołnierze Wyklęci w Jaworznie 2020

  • Autor 

niezlomni 1
niezlomni 49Świętej pamięci Pan Lech Kaczyński Prezydent Rzeczypospolitej był przekonany, że prawdziwy, mocny fundament Państwa polskiego musimy budować na wartościach, które były również wartościami tych, którzy walczyli z wrogiem.

Żołnierze niezłomni walczyli z okupantem hitlerowskim, ale po wojnie, kiedy nasze tereny, polskie tereny wzięła pod swoją władzę kolejna okupacja, okupacja radziecka, ci sami żołnierze, nie chcąc pogodzić się z takim stanem rzeczy, odmówili posłuszeństwa poddanym Kremlowi namiestników i przeciwstawili się im. Niestety nie mieli szans z doskonale zorganizowanym aparatem ucisku i terroru komunistycznego.


niezlomni 53Do dziś żyją ci, którzy strzelali, wydawali wyroki śmierci, którzy ciemiężyli Niezłomnych. Niestety niezłomnych już nie ma między nami.

Komuniści nie tylko mordowali, nie tylko strzelali zdradziecko w tył głowy, nie tylko torturowali, ale chcieli wymazać ich bohaterstwo z pamięci nas, Polaków. Ale to im się nie udało. Prawda zwyciężyła.

Dzięki temu możemy dziś szerzyć wiedzę na temat tych okrutnych czasów, okrutnych ludzi - katów i szlachetnych osób - patriotów, w tym bardzo młodych, nastoletnich, jak i żołnierzy, oficerów.

Aby pamięć nie zaginęła dzień 1 marca uchwalono Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

niezlomni 68W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość.

Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

W 2009 roku opolskie organizacje kombatanckie skupione wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, reprezentującego takie organizacje jak: Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, wsparte przez opolskie władze samorządowe, zwróciły się o ustalenie dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.

niezlomni 85Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Dziś co roku obchodzimy w całym kraju w różny sposób ten dzień, czcząc pamięć ofiar komunistycznego reżimu.

W województwie Śląskim jedną z inicjatyw od pięciu już lat jest konkurs zainicjowany i zorganizowany przez Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską.

Tego roczna gala finałowa odbyła się właśnie w Jaworznie w Młodzieżowym Domu Kultury w sobotę, 29 lutego.


niezlomni 140Przybyli na nią Oczywiście Pani Poseł Jadwiga Wiśniewska, Pan Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Pan Dariusz Starzycki i wielu zaproszonych gości związanych ze środowiskiem patriotycznym.

Przybyli również uczestnicy – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy wykonali prezentacje związane z poznanymi historiami Wyklętych.


Uroczystego wręczenia nagród, w tym zaproszeń na wyjazdy studyjne do Brukseli na zaproszenie Pani Europoseł. Troje uczniów w wieku gimnazjalnym i troje w ponadgimnazjalnym zwiedzi kilka miast w Belgii oraz Parlament Europejski.

Ukoronowaniem artystycznym uroczystości był koncert rapera Tadka Polkowskiego

niezlomni 159Tak, hip-hopowca, który mając dziś 38 lat, jest jednym z najbardziej wyjątkowych i niestandardowych muzyków. Wpisując imię "Tadek" najbardziej popularna wyszukiwarka wskazuje na pierwszym miejscu Tadeusza Polkowskiego, polskiego rapera. Tak, hip-hopowca, który mając dziś 38 lat, jest jednym z najbardziej wyjątkowych i niestandardowych muzyków.

On sam zdaje sobie doskonale sprawę z podejścia niektórych osób do rapu i do takiej twórczości z przekąsem mówi: „Przecież raperzy śpiewać nie umieją, ani nic innego szczególnego robić, więc mówią, mówią teksty, które muszą posiadać treść, aby się przebić, treść, która jest główną wartością ich twórczości.

Tadek Polkowski, o czym można przeczytać niżej, to wyjątkowa, wręcz wybitna postać polskiej rzeczywistości nie tylko muzycznej, ale i historycznej, dbającej o imię ojczyzny, o naszą godność.

Idą Niemce, Einsatzgruppen*
chcą dla przykładu, kłaść cywili trupem
Polska ma zdychać pod hitlerowskim butem
Sojusznicy milczą ich to nie interesuje
Komendant obozu dziś zastrzelił kilku więźniów
Sprawia mu przyjemność mordowanie polskich jeńców
"Tu nie ma być kultury, Polska ma być częścią rzeszy"
Ze współpracy w tej materii Stalin się cieszy
Nasi sąsiedzi ramię w ramię niszczą Polskę

niezlomni 162Niestety nie zawsze teksty bardzo wartościowe przebijają się przez ogrom komercji.

Ale te są wyjątkowe, te są jedyne. Nie o życiu w blokowiskach, nie o problemach trzepakowej, podwórkowej, blokowej codzienności, ale o sprawach o wiele ważniejszych, o wprawiającej w odrętwienie prawdzie o czasach, kiedy życie młodych ludzi wisiało na włosku, zależne było od kaprysu niemieckiego najeźdźcy, okupanta, który miał rozkaz pozostawać bezlitosnym dla Polaków, dla każdego Polaka, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, dzieci starców. Naród polski miął zniknąć z powierzchni ziemi.

Natomiast to co stało się po wojnie było niestety kontynuacją tego, co rozpoczęli Niemcy.

To znów łapanka - terroru profilaktyka
Kolejna ciężarówka pełna ludzi gdzieś znika
Za kilka ziemniaków niesionych dla Żydów
Bije Niemiec polskie dziecko bez żadnego wstydu
Za jedno ukrywane, żydowskie niemowlę
Niemieckie prawo przewiduje zbrodnie
Przed stodołą staje polska rodzina
Ratowali dziecko to cała ich wina
Matka patrzy na córki, ojciec na starszego syna
Szepcze: "Uciekaj dziecko, to podwórko to mogiła!"

niezlomni 149Komuniści rękami polskich sługusów wykańczali, zarzynali naród polski , a głownie inteligencję, która chciała przekazać wartości narodowe, polskie, rodzinne, świadczące o istnieniu nas, naszych przodków, naszej historii.

Ile ludzi zginęło w obronie ojczyzny - podkreśla Tadek. Ile młodych ludzi chcąc pomóc w obronie swojego państwa zostało zamęczonych przez oprawców, ile istnień zostało skazanych na zapomnienie, zabitych dwukrotnie - najpierw strzałem w tył głowy, albo zamordowanych za pomocą tortur, a potem zakopanych gdzieś w nieznanym miejscu, aby pamięć o nich nie wyszła na jaw nigdy.

To właśnie te dni, kiedy nasza historia domaga się ujrzenia światła dziennego. Te dni to doskonały okres, aby właśnie posłuchać Tadka, ale nie tylko jego piosenek.
Jest on doskonałym mówcą, przepięknie ubiera w słowa proste, a zarazem twarde i dobitne, fakty z naszej historii, lekcja tej historii to koncert, na którym nikt nie bije wobec powagi, zbędnych braw, na którym nikt się nie śmieje, nie odbiera telefonów, na którym nikt nie śmie głośniej zakaszleć, bo słucha o czymś tak wielkim, tak ważnym, że chce uczcić szacunkiem pamięć pomordowanych, bohaterów, takich jak Inka, Witold Pilecki, Jan Borysewicz, Major Łupaszko, jedna z "bezimiennych" Marysia - Mała dziewczynka z AK, czy też walczących ze stalinizmem Wyklęci - Niezłomni.

I tak z milionów polskich ofiar
Dwa procent wojskowych chłonie niemiecka zbrodnia
Niemieckie dzieci bawią się w kaboo
Tatuś karierę robi w gestapo
Niemieccy lekarze robią ramy naukowe
By miliony zabiły komory gazowe
Tysiąc miejscowości które ogień pochłania
To miliony ludzi które patrzą z nieba na nas
To był ich cel - by zniszczyć Polaków
My musimy walczyć dziś i nie dawać za wygraną!

niezlomni 157Tadek współpracuje z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Brał udział w koncertach o tematyce patriotycznej, m.in w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Od 2012 jest organizatorem akcji "Rodacy Bohaterom", której celem jest pomoc rodzinom polskich kombatantów zamieszkałych na Kresach poza granicami Polski. Był jednym z inicjatorów koncertu w hołdzie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, który odbył się 24 maja 2013 w Krakowie. Wraz z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Centrum Kultury ?Rotunda? zorganizował koncert pt. "Tajne komplety" 8 czerwca 2013 w Krakowie, który stanowił połączenie wykonanej muzyki hip-hopowej i przekazanych treści z zakresu historii Polski (wystąpili także Sokół, Pih, Juras, Hemp Gru, Kajman, Lukasyno, Bas Tajpan). 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”, sprawującej opiekę i działalność wspierającą wobec Kwatery na Łączce.


Gala ZW w Jaworzniea

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us