Menu

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych 2015 - klucz do Bram Miasta Zwrócony

  • Autor 

dnigodn15 3027Trzy dni poświęcone w szczególności osobom niepełnosprawnym, żyjącym w naszym mieście dobiegły końca. Trzy dni zabawy, sportu i uśmiechu, po których niestety trzeba będzie wrócić do szarej często rzeczywistości, ale z nadzieją, że nie są sami, że ktoś im życzy jak najlepiej i jak tylko potrafi stara się pomóc, ulżyć, sprawić, żeby nawet zwykłe, codzienne czynności były choć trochę łatwiejsze.
W czwartek, ostatni dzień Dni Godności Osób Niepełnosprawnych gościem honorowym był Zastępca Prezydenta Miasta, Pan Tadeusz Kaczmarek, który wiele swojej energii poświęca dla środowiska niepełnosprawnych w mieście.

 

dnigodn15 3009Doceniony został przez samych zainteresowanych skromnymi upominkami przypominającymi, że wielu potrzebujących pomocy jest wśród nas i o nich przede wszystkim nie wolno zapomnieć.
Paraolimpiada to spektakularne wydarzenie w Jaworznie, pozwalające na skonfrontowanie całorocznych działań rehabilitacyjnych w wielu obszarach niepełnosprawności i dzieci, i starszych, ale i przede wszystkim sprawienie radości całemu środowisku, pochwalenie się efektami pracy przez wychowawców, rehabilitantów, ludzi którzy całe serce oddają dzieciom, których życie nigdy nie będzie takie jak nasze, A jednak będzie im przynosiło radość i uśmiech.

Niepełnosprawni oddali symboliczny klucz do Bram Miasta, kóry będzie skrzętnie przechowywany do następnego roku. Życzymy, żeby był to dobry, szczęsliwey, uśmiechnięty rok.
Zapraszamy do trzeciej, ostatniej galerii - z Paraolimpiady.dnigodn0515 2013Tyle radości ile w środowe południe dane było doświadczyć dzieciom i nie tylko, obchodzącym Dni Godności Osób Niepełnosprawnych, rzadko kiedy udaje się dostarczyć tym, którzy mają trudniej. Dziś zupełnie beztrosko, w pięknym słońcu, które jak na zawołanie wyszło zza chmur, aby oświetlić radosne buzie, bawiono się, śpiewano wspólnie i po prostu odpoczywano. Osoby niepełnosprawne codziennie mogą liczyć na wparcie, choć ile by nie zrobić dla Nich, to jest mało, bo potrzeby ich są o wiele większe niż nasze. A paradoksalnie z drugiej strony wystarczy tak niewiele, aby były szczęśliwe, aby mogły zapomnieć o swoich troskach.


dnigodn0515 2060Były występy na scenie, było piknikowanie na kocach, albo przy stołach, były kiełbaski, i napoje, było malowanie twarzy i farbowanie włosów, przez co na stadionie miejskim było jeszcze barwniej niż zwykle.
Wiele dzieci występowało wiele oglądało swoich rówieśników i starszych od siebie i młodszych, a kiedy pojawił się policyjny Sznupek i wielki czerwony wóz strażacki, głównie chłopcy byli w siódmym niebie. Strażacy pokazywali urządzenia , odpowiadali na pytania, umożliwiali rozglądnięcie się w kabinie "wozu drabiniastego", a Policjanci pozwalali ubierać kamizelki kuloodporne i zwiedzić radiowóz, który przyciągał uwagę swoją syreną.


Duża galeria zdjęć z Pikniku pod nazwą "Zagraj Ze mną" wieńczy drugi dzień "Dni Godności."


W czwartek - Paraolimpiada.


dnigodn0515014Pani Maria Materla, Pełnomocnik Prezydenta Miasta do spraw Osób Niepełnosprawnych po raz kolejny powitała w dniu 12 maja na tegorocznych obchodach XV Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w mieście Jaworznie.
Na uroczystości pojawili się wszyscy, którzy w mieście działają na rzecz środowiska niepełnosprawnych, oraz wspierają działania pełnomocnika. Gościem głównym był I Zastępca Prezydenta pan Dariusz Starzycki, ale byli i radni, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy placówek działających na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, skupiających w swoich szeregach osoby niepełnosprawne i członkowie ich rodzin.


dnigodn0515058W swoim powitaniu Pani Maria Materla podkreśliła, że w naszym mieście coraz bardziej umacnia się idea uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym osób z niepełnosprawnością. Taki dzień jak dzisiejszy ma przypomnieć mieszkańcom miasta, że wśród nas żyją ludzie, którzy mierzą się każdego dnia z rozmaitymi problemami i trudnościami.

By dobrze zrozumieć kwestie związane z niepełnosprawnością, potrzebna jest wiedza i chęć uzmysłowienia sobie, że niepełnosprawność nie jest życiową dyskwalifikacją, a jedynie trudniejszą drogą w osiąganiu celu, którego realizacja nam ludziom zdrowym przychodzi w sposób o wiele łatwiejszy. Nadrzędnym naszym zadaniem jest nieść ludziom niepełnosprawnym pomoc w pokonywaniu barier, dać im poczucie przynależności społecznej, uświadamiać, że są potrzebni.
Zacytowała Pani Pełnomocnik słowa Alberta Camus, który bardzo trafnie określił stan choroby, jako pewien wymiar niepełnosprawności

dnigodn0515070?Choroba jest klasztorem, który ma swoją regułę, swoją ascezę, swoją ciszę i swoje natchnienia".

Mądrość tych słów sprzyja głębszemu spojrzeniu na kwestie niepełnosprawności, skłania ku analizie i zmianie naszej postawy wobec tego trudnego problemu, nikt bowiem z nas nie wie, jaki scenariusz napisze życie dla nas samych, dla członków naszych rodzin, dla naszych przyjaciół.

Niepełnosprawni, jak na całym świecie mają utrudnioną drogę do samorealizacji, ale wszędzie na miarę możliwości zarówno Państwa, jak i społeczności, głownie lokalne starają się wesprzeć ich i stworzyć im warunki do godnego życia. Codzienność jest często brutalna, ale przychodzą takie chwile, kiedy można zapomnieć o niedostatkach i wspólnie spotkać się w kręgu przyjaciół, znajomych, ludzi usłużnych i poczuwających się oddania pewnej ofiary dla bliźniego.

dnigodn0515055Dni Godności w naszym mieście to taka właśnie chwila, kiedy trud pracy, nauki, wychowania znajduje swoje ujście na forum publicznym. Szczęśliwe twarze, czujące, że nie są same, zbierają się na Rynku i wspólnie rozpoczynają trzydniowe spotkania, zmagania sportowe oraz zabawy.
We wtorek był czas na obejrzenie niezwykłego międzypaństwowego meczu pomiędzy reprezentacją Polski i Słowenii.
W Hali sportowej nastąpiło wręczenie nagród oraz podziękowań dla osób i instytucji wspierających ideę integracji niepełnosprawnych ze środowiskami nie mającymi trudności.
Podziękowania z dumą przyjął również nasz portal.
W kolejnych dwóch dniach czeka na piknik na Azotanii - miejmy nadzieję że pogoda nie zawiedzie, oraz w dniu trzecim w hali odbędzie się jaworznicka paraolimpiada.

Zapraszamy do GALERII ZDJĘĆ Z DNIA PIERWSZEGO DNI GODNOŚCI

20150512 153124Pozostałe wydarzenia

13.05.2015r. (środa)
g. 10.00- 14.00, Stadion Azotania w Jaworznie
Piknik p.n.: ?Zagraj ze mną": pokazy artystyczne połączone z prezentacją placówek, zabawa taneczna, aerobic, pokazy służb ratowniczych, plenery plastyczne, pokazy techniczno-naukowe, poczęstunek

14.05.2015 r. (czwartek)
g. 9.00 - 13.00, Hala MCKiS w Jaworznie
1.     V Paraolimpiada p.n.: ?Od Przedszkolaka do Paraolimpijczyka" Popularyzacja zdrowego stylu życia poprzez kulturę fizyczną i rozgrywki sportowe
2.    Uroczyste zakończenie obchodów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych i symboliczne przekazanie ?Klucza" do miasta

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us