Menu

ogłoszenie bezpłatne

Rocznica Stanu Wojennego - Ku pamięci ofiar

  • Autor 
13grudnia19rocznica 42
13grudnia19rocznica 46Dziś stara nomenklatura, ludzie tęskniący do dominacji nad narodem próbują wmówić Polakom, że stan wojenny to nic nie znaczące wydarzenie, co najwyżej kulturalne, rzekomo ratujące Polskę.

Od czego? Tego nie umieją powiedzieć. Dziś chcą wrócić do wolności, która oznaczała niewolę sowiecką i dominację funkcjonariuszy UB, SB i PZPR.

Kiedy wspominamy tamten czas, kiedy oni dominowali nad zniewolonymi rodakami, ogarnia nas podobne uczucie strachu.

Tamtych dni zapomnieć się nie da. Nie da się wymazać z pamięci dziesiątek zabitych, setek tych, którzy stracili zdrowie, tysięcy aresztowanych, internowanych, wyrzuconych z pracy, którym odebrano godność, odebrano wolność, odebrano nadzieję.

13grudnia19rocznica 5Kiedy zastanawiamy się nad grozą tamtych chwil można zdać sobie sprawę z faktu, że Wojciech Jaruzelski zorganizował Polakom wojnę 35 lat po zakończeniu II wojny światowej - największej kaźni, największego ludobójstwa i po 35 latach dominacji sowieckiej nad Polską, po dalszym, zorganizowanym mordowaniu rodaków, po praniu mózgów, tak, aby nikt nie pamiętał Polski wielkiej, Polski przedwojennej, Polski kochanej.

Co mogli czuć ludzie, którzy przeżyli II Wojnę światową, mający ogrom niezagojonych ran po niemieckim piekle?

Co mogli czuć, kiedy usłyszeli z ekranów telewizorów że... to znów wojna, którą tym razem wypowiada brat bratu, wojskowy na usługach Kremla, swojemu narodowi?

13grudnia19rocznica 18To pytanie pozostawiamy do rozważenia, w dzień kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Inicjatorami obchodów 13 grudnia w Jaworznie są od wielu lat NSZZ Solidarność oraz radny Rady Miejskiej Pan Dawid Domagalski.

Uroczystość rocznicowa, która rozpoczęła się w kościele św Wojciecha zakończyła chwilą milczenia i odśpiewaniem hymnu Państwowego oraz okolicznościowymi przemówieniami  przy rondzie im. Solidarności.


Głos zabrali, wspominając dni upodlenia narodu przez juntę Jaruzelskiego i przestrzegając przed działalnością spadkobierców komunistycznej ekipy, Pan Waldemar Sopata, Przewodniczący jaworznickiej Solidarności, Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Tadeusz Kaczmarek i Członek Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Pan Bogdan Biś.

Nie dajmy Polsce zapomnieć, nie dajmy młodzieży i nikomu przejść do porządku dziennego nad tym, co działo się w Polsce pomiędzy 1944 a 1989 rokiem. Nie wolno dopuścić do głosu tych, którzy dziś gloryfikują WRON, Jaruzelskiego, Kiszczaka, totalitarną władzę, komunizm i tych, którzy dziś gloryfikują czas stanu wojennego.Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us