Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Czego się wystrzegać w trakcie wprowadzania robotyzacji przemysłowej do firmy?

  • Autor  PROMO
robotyfirmaCzy obecnie można uznać robotyzację przemysłową za standard firm produkcyjnych?

Zdania mogą być podzielone, co nie zmienia faktu, że jej powszechność stała się faktem. Natomiast jeśli zostanie w nieodpowiedni sposób wdrożona, to będzie mowa nie tylko o zmarnowaniu czasu, ale przede wszystkim pieniędzy.

Polskie przedsiębiorstwa decydujące się na ten ruch wciąż są jeszcze w tyle za fabrykami z Niemiec, czy Chin, przez to znacznie częściej zdarza się im popełnić błędy. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka z nich wraz z propozycjami ich eliminacji. Partnerem artykułu jest lider optymalizacji i automatyzacji produkcji Fanuc.

fot: Sabine Peters https://www.kredite.org

Brak określonego celu biznesowego

Właściciel firmy chcący wprowadzić w poczet swojej hali/hal produkcyjnych odpowiednią maszynerię, powinien wiedzieć, co dzięki temu osiągnie. Motywacje mogą być następujące:

  • zwiększenie wydajności,
  • redukcję kosztów,
  • zapewnienie większego bezpieczeństwa fizycznym pracownikom.

Kluczowy jest zatem określony cel biznesowy. Nieuzasadniona i kosztowna inwestycja w postaci kupna robotów oraz sprzętu przemysłowego będąca jedynie kaprysem technologicznym sama z siebie brzmi abstrakcyjnie, nie wspominając o niepotrzebnym uszczupleniu firmowego kapitału.

robotyfirma 2fot: Sabine Peters https://www.kredite.orgBagatelizowanie analizy technicznejBez konsultacji z firmowym technologiem dotyczącej przeprowadzenia analizy technicznej danych stanowisk produkcyjnych przeprowadzenie tak rozbudowanego procesu, jak automatyzacja procesów produkcyjnych nie będzie rozsądnym posunięciem. Mowa o człowieku z doświadczeniem i wiedzą dotyczącą ról poszczególnych maszyn w przedsiębiorstwie. Taka analiza powinna zawierać właściwe plany na wykorzystanie robotów, koncepcję ich zainstalowania i określony budżet, który firma jest w stanie udostępnić.

Nieprzeprowadzanie testów

Co jednak po planach, koncepcjach i budżecie, gdy nieprzeprowadzone zostaną testy wykazujące, że wspomniane składowe mają rację bytu? Długość trwania testów zależna jest od tego, jak kompleksowe one będą, natomiast absolutnym minimum jest zagospodarowanie przynajmniej kilku tygodni, maksimum – parę miesięcy. Warto wspomnieć o w opinii wielu właścicieli firm najtrudniejszym procesie związanym z automatyzacją, czyli włączenie jej do produkcji o charakterze seryjnym. Ilość koniecznych modernizacji wymaga dużej grupy ludzi zdolnych do nadzorowania przebiegu poszczególnych zadań.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us