Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Masz stare auto? Sprawdź, jak nie płacić OC!

  • Autor  PROMO
 
 

maszstareauto1Jeśli jesteś posiadaczem starego samochodu, możesz uniknąć płacenia OC.

Uwaga jednak! Jest to wyjątek od reguły i bynajmniej nie oznacza, że możesz zaniechać opłacania obowiązkowej polisy i bezkarnie jeździć po mieście.

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, z czym związane jest posiadanie starego samochodu i kiedy rzeczywiście nie musisz wykupywać ubezpieczenia OC.Ubezpieczenie OC a jeżdżenie starym samochodem

Niech to wybrzmi jasno i wyraźnie: każdy posiadacz samochodu, który zamierza się nim poruszać po drogach, musi wykupić ubezpieczenie OC. Sytuację tę reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W popularnym obiegu przyjęło się mówić, że absolutnie każdy posiadacz samochodu musi mieć ważne ubezpieczenie OC, jednak to nie do końca prawda. Zwolnieni są właśnie posiadacze starych samochodów. I znów: nie wszyscy. Póki co brzmi to może skomplikowanie, zaraz jednak wszystko wytłumaczymy. Niektórzy kierowcy mogą uniknąć wykupywania rocznego ubezpieczenia OC, a na przykład kilka razy w roku zdecydować się na 30-dniowe. Przeczytaj o tym więcej: Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?
maszstareauto2

Stary samochód, który musi mieć ubezpieczenie OC, to…

Na pewno miałeś w życiu sąsiada, który zaniedbał swoje auto, przestał go używać, porzucił. Stało na podwórku lub pod drzewem, pokrywało się rdzą, a karoseria jaśniała od promieni słonecznych. Ktoś ukradł koła, ktoś inny wybił szybę. Takich aut widzi się zaskakująco dużo.

Dlaczego „zaskakująco”? Ponieważ w świetle prawa posiadacze tego rodzaju starego samochodu są zobowiązani do opłacania za niego składek OC. Nikogo nie obchodzi, czy pojazd nadaje się do jazdy. Skoro nie został wyrejestrowany, w świetle prawa znaczy, że działa.

Wobec tego posiadacze zniszczonych starych samochodów nie tylko mają zagracone podwórko, ale jeszcze tracą pieniądze. Jeśli jakimś sposobem udało im się uniknąć ponoszenia wydatków, w każdej chwili mogą otrzymać grzywnę wysokości kilku tysięcy złotych za brak ważnego OC. By uniknąć nieprzyjemności, wystarczy udać się do punktu złomującego, oddać tam pojazd, uzyskać dokument potwierdzający zezłomowanie i udanie się do Urzędu Komunikacyjnego celem wyrejestrowania starego samochodu. Nigdy więcej płacenia OC za grata!
maszstareauto3

Stary samochód, który nie musi mieć ubezpieczenia OC, to…

Całorocznego ubezpieczenia OC nie potrzebuje właściciel starego samochodu zarejestrowanego jako zabytek. By dokonać takiej rejestracji, auto musi mieć co najmniej 25 lat, wyjść z produkcji minimum 15 lat termu i w większości składać się z oryginalnych części. To jedne z najważniejszych wymogów zakwalifikowania starego samochodu jako zabytku.

Ale sama rejestracja nie wystarczy. Zwolniony z opłacania OC będziesz tylko w sytuacji, w której nie będziesz poruszał się swoim starym samochodem po drogach. Niektórzy właściciele przez większość roku trzymają swoje cacko w garażu, pielęgnując je, oglądając i zapraszając przyjaciół do podziwiania. Tylko raz lub dwa razy w roku wsiadają za kółko, aby dotrzeć na konwent właścicieli starych samochodów. Wówczas muszą wykupić OC, jednak wystarczy im krótkoterminowe, np. 30-dniowe.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us