Przeciwtrądzikowa terapia IPL – na czym polega i kto może z niej skorzystać?
- Autor PROMO

Nie jest prawdą, że trądzik to problem występujący wyłącznie w okresie dojrzewania, głównie na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. Coraz częściej borykają się z nim przecież osoby dorosłe – nawet po 40. roku życia. Wszystko przez to, że przyczyną powstawania nieestetycznych zmian skórnych mogą być także zła dieta, stres czy predyspozycje genetyczne. Natomiast terapia IPL sprawdza się znakomicie w szczególności przy redukowaniu trądziku zapalnego. I co najważniejsze, w tym przypadku widoczne efekty są osiągane bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych.
Niszczenie bakterii skórnych za pomocą energii świetlnej
Podstawowym atutem terapii przeciwtrądzikowej IPL jest to, że aparatura wykorzystywana do wykonania zabiegu działa bezpośrednio w miejscu występowania problemu. Fale świetlne, wytwarzane przez specjalistyczne urządzenie, niszczą bakterie skórne, które są odpowiedzialne za powstawanie nieestetycznych zmian. Dzięki temu możliwe jest również przeciwdziałanie tworzeniu się przyszłych ognisk zapalnych. Ponadto, przeprowadzenie serii takich zabiegów pozwala na oczyszczenie skóry w obszarze poddawanym kuracji, a także na zmniejszenie ilości wydzielanego sebum.
Co ważne, terapia IPL nie wymaga okresu rekonwalescencji i bezpośrednio po zabiegu można od razu wrócić do codziennych obowiązków. Dodatkowo, w wielu przypadkach seria wizyt w gabinecie medycyny estetycznej zmniejsza potrzebę przyjmowania leków przeciwtrądzikowych lub w ogóle eliminuje konieczność zażywania takich medykamentów.
Kto może korzystać z zabiegów IPL?
Z zabiegów redukowania trądziku, do których używa się aparatury IPL, mogą korzystać osoby w różnym wieku – nie tylko w okresie dojrzewania. Kuracja, jeżeli tylko zostanie przeprowadzona przez wykwalifikowanego kosmetologa lub dermatologa, daje zadowalające rezultaty i nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia efektów ubocznych. Terapia IPL znajduje zastosowanie w szczególności u osób z trądzikiem zapalnym. Niemniej, rozpoczęcie serii takich zabiegów musi zostać poprzedzone konsultacją, podczas której pracownik gabinetu ocenia m.in. rodzaj i stan skóry oraz stopień zaawansowania problemu. Taki wywiad jest zresztą przeprowadzany przed każdym kolejnym redukowaniem trądziku za pomocą IPL. Rozmowa pozwala m.in. na dopasowanie parametrów urządzenia do indywidualnego przypadku.
Trzeba również zdawać sobie sprawę z faktu, że terapia IPL może zostać przeprowadzona wyłącznie wtedy, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania takich zabiegów. A przeszkodami do rozpoczęcia kuracji są m.in. ciąża i okres karmienia piersią, epilepsja, nadciśnienie nieleczone lub nieunormowane, opryszczka w stanie aktywnym, świeża opalenizna, gorączka oraz zakażenia bakteryjne, wirusowe lub grzybicze skóry. Wyczerpujących informacji na temat wszelkich przeciwwskazań powinien udzielić kosmetolog bądź dermatolog, który będzie wykonywał zabiegi IPL. Warto jednak zapoznać się z różnymi przeszkodami do przeprowadzenia terapii jeszcze przed pierwszą wizytą w gabinecie.
Źródło informacji o kuracji przeciwtrądzikowej IPL – Qclinique.pl.
Artykuły powiązane
- Światowy Dzień Mycia Rąk
- Czy latem włosy rosną szybciej? Prawda czy fałsz?
- Badanie Osteoporozy Zbadaj swoje kości
- Profilaktyczne popołudnie na Sosinie. Dzieciaki miały radochę!
- Wścieklizna — śmiertelnie groźna nie tylko w podróży
- Właśnie kwitnie biały - czarny - dziki bez. Zbierajmy go dla zdrowia.
- Nowe zagrożenie na liście chorób wywołanych paleniem tytoniu