Menu

ogłoszenie bezpłatne

Archetti - Prawdziwie wirtuozowskie wejście w nowy rok

  • Autor archetti270119 72
archetti270119 52Kolejny koncert Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna wybrzmiał w niedzielę, 27 stycznia w sali koncertowej w Jeleniu.

To po raz kolejny wyjątkowy koncert zarówno z racji wspaniale wybranych i doskonale wykonanych utworów w ramach programu TUTTI.pl promującego muzykę polską, jak i z racji dwóch niezwykłych instrumentów, które pojawiły się na scenie.

Oto oczom widzów ukazały się dwie, aż dwie harfy, czyli instrumenty owiane tajemnicą i kojarzone z dżwiękiem wręcz niebiańskim.

archetti270119 69Emocje które powstają w momencie popłynięcia pierwszych dźwięków harfy sięgają zenitu, a kiedy czarowne melodie wypływają spod dwóch instrumentów publiczność po prostu zamiera w zachwycie, tak było tym razem, tym bardziej, że kolejną niezwykłością był fakt, że na harfach grało rodzeństwo!

Była to Anna Scheller oraz Wojciech Trefon. Wykonali oni wspólnie z orkiestrą „Concertino na dwie harfy i orkiestrę smyczkową” autorstwa Macieja Małeckiego.

Za pulpitem dyrygenckim tym razem pojawił się profesor dyrygentury, mający w swoim pedagogicznym dorobku miedzy innymi takich absolwentów jak Maciej Tomasiewicz, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach, Szymon Bywalec. Specjalista w dziedzinie muzyki współczesnej, laureat między innymi Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
archetti270119 8W programie znalazły się miedzy innymi miniatury autorstwa wielkiej damy polskiej kompozycji i wiolinistyki – Grażyny Bacewicz.

Po dwóch koncertach styczniowych - Noworocznym w MDK i niedzielnym w wykonaniu Arcetti aż dziw bierz, że chluba naszego miasta, wybitna orkiestra kameralna, która może być dowolnie rozszerzana i uzupełniana o kolejne sekcje instrumentów, do składu symfonicznego, nie jest głównym wykonawcą koncertów noworocznych.
Decyzja nie leży niestety w gestii muzyków.

Nie umniejszając nic orkiestrze ze Lwowa, która koncert noworoczny zagrała, to w porównaniu z jakością, wirtuozerią, brzmieniem naszej Archetti, wypadła delikatnie mówiąc mizernie, zarówno w warstwie muzycznej, wykonawczej, jak i prowadzenia - konferansjerki.

Archetti zagrała koncert noworoczny w 2015 roku i był to chyba najlepszy koncert noworoczny w Jaworznie - nie dość że z udziałem wybitnych muzyków, to był najbardziej jaworznicki z jaworznickich koncertów, bo w wykonaniu naszej dumy. (sic!).


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu w Jeleniu i zapraszamy na kolejne koncerty, z których kolejny już w marcu.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us