Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Betlejemskie Światło Pokoju już w Jaworznie

  • Autor 

 

swiatelkopokoju18 64

swiatelkopokoju18 60Po raz kolejny do naszego miasta przybyło z Betlejem światełko pokoju, które dzięki harcerzom pozwoli wprowadzić w naszych domach radosny i przesycony miłością klimat. Harcerze wręczyli światełko włodarzom miasta oraz mieszkańcom, którzy zechcieli przyjść i podzielił się ciepłem z innymi, zabierając je do domów.

Akcja "Betlejemskie ?wiat?o Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożnarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności" i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję.

swiatelkopokoju18 62Później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji - szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się ono żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i młości.
łopiec, wybrani przez Austriackie Radio i Telewizję wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają ?wiatło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

swiatelkopokoju18 36Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbiera wiatło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach.

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim światłem Pokoju z Prymasem Polski, a następnie z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny.

Przekazanie Światełka trwało bardzo krótko, ale sporo czasu wypełniły kolędy śpiewane przez harcerzy oraz schole z Parafii Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny oraz z Parafii Świętej Elżbiety, podczas których wszyscy składali sobie nawzajem życzenia świąteczne, a na koniec utworzyli krąg podając sobie ręce.
UWAGA Fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do domowego użytku. Ściąganie i publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania - wykupienia licencji. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ!

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us