Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Czyste powietrze - rządowy program nabiera tempa

  • Autor 
czyspow118„Czyste powietrze” to nie tylko slogan. To program finansowany przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, mający na celu zdecydowana poprawę jakości powietrza, którym oddychamy, a co za tym idzie eliminację ze środowiska niekorzystnych dla zdrowia czynników chemicznych oraz fizycznych.

Czyste powietrze to kompleksowe działania na niespotykaną wcześniej skalę, skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, skupiające się m.in. na wymianie kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji.

W założeniu chodzi o przyznanie dotacji dla osób, które zdecydują się na te działania, w wysokości takiej, aby wspomóc domowe budżety w sposób zdecydowany i w miarę pełny w zależności od dochodu.

 

czyspow318W Jaworznie akcją informacyjną w tym zakresie zajął się Poseł na Sejm RP, Pan Dariusz Starzycki, który już ww wrześniu bieżącego roku zorganizował dla mieszkańców spotkanie informacyjne, które odbyło się 25 września. Informacja o możliwościach z których można skorzystać przyciągnęła wielu jaworznian, którzy otrzymali na ten temat pierwszą pełną, kompleksową wiedzę, z zapowiedzią dalszych działań informacyjnych i wspomagających.

Na spotkaniu obecny był specjalista z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który służył mieszkańcom niezbędną wiedzą i informacjami oraz biorąc udział w dyskusji odpowiadał na wszystkie pytania mieszkańców.

czyspow218Kolejnym krokiem mającym przybliżyć społeczności lokalnej informacje o programie, będzie utworzenie punktu konsultacyjnego działającego w stosownych ramach czasowych, w którym mieszkańcy będą mogli zapoznać się ze szczegółami koniecznych działań zmierzających do uzyskania dotacji, bądź pożyczki.

Rozmowy na ten temat już trwają i wszystko wskazuje na to, że dzięki zaangażowaniu naszego jaworznickiego posła wkrótce w Jaworznie zostanie uruchomiony czasowy punkt konsultacyjny.

Jak mówi Poseł Starzycki, Całość działań zmierzających do realizacji programu, powinna spowodować zdecydowane w skali kraju, ale i w skali lokalnej polepszenie jakości powietrza, eliminując w znacznym stopniu smogi powstające w okresach intensywnego ogrzewania gospodarstw domowych.


O spotkaniu z mieszkańcami pisaliśmy TUTAJ

czyspow418One to stają się w dzisiejszych czasach ogromną uciążliwością nie tylko dla samych zainteresowanych, czyli właścicieli budownictwa jednorodzinnego, ale i całych miast oraz środowiska naturalnego służącego wypoczynkowi, rekreacji czy też zamieszkałych przez faunę terenów niezurbanizowanych.

Przypomnijmy, że to nie jedynie działania posła Dariusza Starzyckiego w zakresie dbałości o nasze środowisko - to dzięki niemu neutralizacja szkodliwych odpadów po historycznej działalności "Azotki" została wpisana do rządowego "Programu dla Śląska". Dzięki temu w Ministerstwie Środowiska powstał interdyscyplinarny zespół, którego celem jest opracowanie rozwiązań prawnych i finansowych, by toksyczne odpady przestały stanowić zagrożenie dla mieszkańców i środowiska. 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us