Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Podpisana umowa na modernizację Sosiny

  • Autor 

sosinapodpisy 15Jak ważna dla mieszkańców Jaworzna i regionu jest Sosina wystarczy zaobserwować w upalne letnie dni, kiedy przez

Zalew przewija się nawet kilka tysięcy ludzi. Niestety przez lata ten stworzony przez człowieka zbiornik stracił na swojej jakości, wciąż bezpieczny, ale już nie z najczystszą wodą, naruszonym czasem otoczeniem wymagał poważnych działań. Po uzyskaniu ogromnego w skali województwa dofinansowania (ponad 20 mln zł) rozpoczyna się modernizacja Sosiny za kwotę ponad 33,5 zł.

Prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz Władysław Leśko - właściciel Zakładu Remontowo-Budowlanego REMBUD, 12 lipca br. podpisali umowę na I etap prac modernizacyjnych Zalewu Sosina, dzięki czemu można ruszać z pracami w ramach I etapu.

sosinapodpisy 25Niebagatelne znaczenie będzie miała budowa kanalizacji, a także infrastruktury pieszo-drogowo-rowerowej i uzbrojenia całości w sieć teletechniczną i elektroenergrtyczną ? ten kręgosłup będzie podstawą dalszych prac w kolejnych etapach.

- Rozpoczynamy bardzo ważną inwestycję, której celem jest gruntowana modernizacja Sosiny. To ogromne przedsięwzięcie jest konieczne, by Zalew ponownie stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynkowych w województwie ? mówi Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna. -

Na ten cel pozyskaliśmy duże środki zewnętrzne, które dzięki zaangażowaniu moich współpracowników i kolejnym etapom robót zostaną wykorzystane na nadanie Sosinie nowego blasku.

sosinapodpisy 22Prace inżynieryjne, na których wykonanie podpisaliśmy dzisiaj umowę, są potrzebne, by zacząć od podstaw budowlanych, jakimi są sieci sanitarno-kanalizacyjne, toalety, oświetlenie oraz drogi rowerowe i ścieżki dla pieszych. Potem ruszymy z budową naziemnej części rekreacyjnej oraz z odmulaniem dna zbiornika, które jest niezbędne, ponieważ naturalne przepływy przez Sosinę są zbyt słabe, by woda samodzielnie się oczyszczała. Ale ? po zbudowaniu systemu pomp i przelewów ? krystaliczna woda kilka razy w roku będzie zastępować dotychczasową wodę w zbiorniku. Później przyjdzie czas na bogatą roślinność i uatrakcyjnienie całego terenu ? uzupełnia prezydent Silbert.

Termin prac ? z racji faktu, iż projekt jest dofinansowany ze środków zewnętrznych ? jest stosunkowo krótki, wynosi bowiem 12 miesięcy od dnia podpisania kontraktu. Wartość kontraktu to 14 145 000 zł.

DSCF0016Kwota wsparcia ze środków zewnętrznych też jest niebagatelna, gdyż pomoc ze strony Unii Europejskiej to ponad 20 mln zł (przy łącznej wartości projektu wynoszącej ok. 33 600 000 zł). Należy nadmienić, iż środki uzyskano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 ? 2020.

Całkowita modernizacja Sosiny to realna szansa na stworzenie ośrodka wypoczynkowego dla całego województwa śląskiego, zwłaszcza że planowane atrakcje są przewidziane dla każdej grupy wiekowej i każdego pasjonata wypoczynku przy jeziorze ? np. dla wędkarzy, wodniaków czy miłośników biwakowania. Oczywiście modernizowana infrastruktura będzie w pełni dostosowana do tych turystycznych potrzeb.

sosina7- Nowa Sosina to również nowe plaże, parkingi, wyremontowane ulice i ? przede wszystkim ? ogólnodostępne i darmowe sanitariaty. Zlikwidowane zostaną wszystkie szamba i zbudowana zostanie kanalizacja sanitarna ? mówi Grzegorz Cyran, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich.- Sosina będzie pięknie wyglądała również wieczorem ? dzięki energooszczędnemu oświetleniu. Obok plaż znajdziemy miejsca dla zabaw dzieci, ławeczki i prysznice.

Zyskają również wędkarze ? dostaną nowe pomosty sięgające poza szuwarowiska ? dodaje Cyran.

 

A dla wrażliwych na piękno przyrody - sosinowe kaczuszki

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us