Menu

ogłoszenie bezpłatne

Kolejne chomiki zasiliły jaworznicki ekosystem

  • Autor 

 

chomiki80718 6Kiedyś na terenie Jaworzna, żyło sporo chomików europejskich. Niestety ich populacja zaczęła kurczyć się. Jednym z powodów były niekorzystne warunki pogodowe. Wiosenne deszcze zalewały norki topiąc potomstwo.

Poza tym, wiele pól w związku z zanikaniem rolnictwa stało się nieużytkami. Chomik nie przeżyje, nie mając skąd pozyskać zapasów na zimę.

Mówi o tym dr hab. Joanna Ziomek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach ubiegłych podczas okresowej inwentaryzacji znajdowano coraz mniej norek stąd wszczęto alarm o ginącej populacji chomika europejskiego na naszym terenie.


chomiki80718 1 3Rozpoczęło się zasiedlanie Jaworzna tym sympatycznym zwierzątkiem. Szczęśliwie natrafiono na podatny grunt i ludzi pasjonatów.

Z wielką pasją o przyrodzie mówi Pan Marcin Tosza z Urzędu Miejskiego w Jaworznie, z radością patrząc na maleństwa, które mogą sprawić, że jaworznicka fauna zbliży się do stanu sprzed lat.

Wśród osób, które wspierają działania jest rolnik, Pan Jan Klimczak, który wbrew opinii o wyrządzaniu przez chomiki szkód w plonach, nie uważa, że cokolwiek straci pozwalając na swoich polach mieszkać gryzoniom.
Wiele nie zjedzą, a przysparzają ogromnej satysfakcji, jako piękne maskotki naszych pól i łąk.Czy tu zatańczą i zaśpiewają swoją pieśń?chomiki80718 1 2Sam wiele czasu spędza na polach i jest pełen troski, czy przypadkiem chomiki nie zostaną zdziesiątkowane przez drapieżniki - począwszy od ptaków atakujących z góry, po lisy, czy jenoty.
Chomik żyje krótko. Maksymalnie ok 4 lat w ciepłych rejonach kontynentu, ale w naszym klimacie szacuje się, że dożywa 8 - 10 miesięcy, w dobrych warunkach około dwóch lat. Ma więc niewiele czasu na rozmnożenie.
Historia zaniku populacji w Europie wynika z przeświadczenia o wyrządzaniu wielkich szkód w uprawach. W różnych krajach rolnicy zatrudniali tak zwanych chomikołapów do wychwytywania "szkodników".

chomiki80718 12W krótkim czasie okazało się, że to może być nie tylko zajęciem płatnym dla samego chwytania zwierzątek, ale dla skórek, które mogły być sprzedane. Działo się to w Niemczech, w Czechach, a i w Rosji.

W każdym razie złe czasy dla chomika przynajmniej w Jaworznie, prawdopodobnie minęły. Świadomość dbania o zasoby przyrody jest coraz większa, nawet wśród niemających z ekologią wiele wspólnego, obywateli.

Choć, Jak mówi Pan Andrzej Kepel Prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra, są rejony kraju, w których definitywnie nie zgodzono się na jakiekolwiek działania służące ochronie ginących gatunków. Są rolnicy, właściciele ziemscy, którzy zupełnie nie mają świadomości wagi ochrony gatunków. Wiele pracy przed nami.

chomiki80718 17A my w Jaworznie mamy nowych lokatorów, z których jesteśmy dumni.

Na razie chomiki pozostają w klatkach i tam będą mieszkać, dopóki nie przekopią tunelu na zewnątrz, albo dopóki klatki nie zostaną usunięte - czyli za około 2 tygodnie. Są dokarmiane, ale i same sobie niebawem zaczną szukać pożywienia.

Jeśli uda im się znaleźć partnerów, to jeszcze w tym roku powinny mieć młode. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 miesięcy. Pierwsza ciąża trwa 20, a kolejne 37 dni, przynosząc 3 do 12 nagich, ślepych i głuchych młodych, które już po czterech tygodniach opuszczają rodzinne gniazdo. W naszych warunkach klimatycznych szacuje się że chomiki mają młode mniej niż dwa razy do roku. W krajach śródziemnomorskich może to być więcej razy.
Życzymy naszym chomikom powodzenia, a naszym czytelnikom pokazujemy fotoreportaż z zasiedlania.


 

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us