Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Samochód autonomiczny w Jaworznie coraz bliżej - list intencyjny podpisany

  • Autor 

pkmautobautonomiczne 56Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Miasto Jaworzno oraz Ministerstwo Infrastruktury podpisały list intencyjny o współpracy, w ramach którego powstanie specjalna strefa do testów prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego. Innowacyjne autobusy zostaną opracowane w ramach programu NCBR "Bezemisyjny Transport Publiczny".

Podpisane w czwartek, 21 czerwca br. porozumienie dotyczy stworzenia w Jaworznie obszaru do przeprowadzania testów autobusów autonomicznych, które mają powstać w ramach programu "Bezemisyjny Transport Publiczny" prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ? agencję wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

pkmautobautonomiczne 46Program realizowany jest w oparciu o unikatową formułę, a jego celem jest stworzenie pojazdu transportu publicznego, który będzie nie tylko pojazdem zeroemisyjnym, ale także modułowym i częściowo samosterownym.

Jazda autonomiczna prototypów autobusów testowana będzie na terenie zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie oraz na specjalnie przygotowanym obszarze testowym.

Autobusy będą w stanie same poruszać się co najmniej po terenie zajezdni. W szczególności powinny same podjechać na stanowisko ładowania oraz po naładowaniu zaparkować na wskazanym miejscu. Według harmonogramu programu testy prototypów pojazdów bezemisyjnych transportu publicznego odbędą się już pod koniec przyszłego roku.

pkmautobautonomiczne 24? Udział w dzisiejszym przedsięwzięciu jest elementem horyzontalnego zaangażowania ministra infrastruktury w działania związane z wdrażaniem rozwiązań dotyczących automatyzacji transportu drogowego.

Trwa właśnie rewolucja technologiczna ? dążenie do zautomatyzowania przewozów, do cyfryzacji modeli zarządzania i całkowitej zmiany modelu podróży. Coraz częściej przeprowadza się testy gotowych rozwiązań umożliwiających kierowanie pojazdami przy ograniczonym udziale człowieka
- mówił wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

Jaworzno jest jednym z liderów elektromobilności w Polsce. Ok 40 proc. floty lokalnego przewoźnika komunikacji miejskiej to dziś pojazdy elektryczne, a władze miasta dążą do tego, aby udział takich autobusów wzrósł do 80 proc. Miasto chce być także pionierem w zakresie transportu autonomicznego ? w tym roku na jego terenie przeprowadzony został pilotaż skanowania wybranych ulic i obszarów, który miałby być podstawą do poruszania się pojazdów autonomicznych. Miejsce na konferencję również było nieprzypadkowe, podpisanie listu odbyło się w nowej zajezdni PKM Jaworzno, a zaproszonych gości przywitał Zbigniew Nosal - prezes spółki.

pkmautobautonomiczne 38? Jesteśmy miastem otwartym na innowacje. Lubię zmiany i dobieram do pracy ludzi nastawionych na nieustanny rozwój. Wolimy być pionierami wielu przedsięwzięć, zamiast brać przykład z wyłącznie sprawdzonych i utrwalonych rozwiązań. Czasem trzeba i warto zaryzykować, tak było choćby z elektrycznymi autobusami w komunikacji miejskiej ? mówi prezydent Jaworzna Paweł Silbert. ? Przypomnę także, że to w Jaworznie miały premierę bilety w systemie OPS, które nie obciążają pasażera osobnymi nośnikami czy jakimikolwiek drukowanymi potwierdzeniami. To, co dla innych może być transportową przyszłością, my już przekuliśmy w codzienny standard. I dlatego wierzę, że tak samo będziemy miastem, w którym rozpocznie się historia polskich pojazdów autonomicznych. Mamy wyjątkową infrastrukturę, wielu wizjonerów i zapał, by aktywnie współtworzyć technologiczną przyszłość w kraju.

pkmautobautonomiczne 9? Konsekwentne działania podejmowane przez władze Jaworzna związane z rozwojem miasta, odzwierciedlają  globalne trendy w transporcie drogowym. Dzięki współpracy samorządu, świata nauki i biznesu oraz wsparciu strony rządowej, pierwsze inteligentne miasto przyjazne pojazdom samosterującym w Polsce staje się dzisiaj faktem ? dodaje prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie ? instytucji zaangażowanej w przeprowadzenie w Jaworznie testowego mapowania miasta.

Program "Bezemisyjny transport publiczny" NCBR jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach poddziałania 4.1.3. Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us