Czy depilacja laserem bikini jest bezpieczna?
- Autor Alex
Depilacja laserem to jeden z najbardziej popularnych zabiegów pozwalających na pozbycie się zbędnego owłosienia.
Jego wykonanie zależne jest jednak od próby uczuleniowej, a także wywiadu, które musi przeprowadzić lekarz przed zabiegiem.
Jeśli wszystko jest w porządku depilacja laserowa może obejmować bez przeszkód wszystkie partie ciała.
Często przed okresem letnim wykonywana jest depilacja bikini wiązką lasera, która po pozytywnym przejściu testów na skórze jest w pełni bezpieczna.
Co zatem jest przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej?
Przede wszystkim zabiegowi depilacji laserem nie mogą poddać się kobiety w ciąży, osoby przyjmujące leki światłouczulające, cierpiące na bielactwo czy choroby skóry. Przeciwwskazaniem jest zbyt jasna karnacja i negatywna ocena włosa przed zabiegiem, gdyż aby był efektywny włos musi być odpowiednio ciemny, gdyż laser działa na melaninę zawartą w mieszkach włosowych w fazie wzrostu, zawartych w skórze. W związku z tym zabieg nie może być wykonany również u osób z opaloną skórą, gdyż laser działałby na skórę zamiast melaninę w mieszkach włosowych. Ponadto z zabiegu muszą zrezygnować wszystkie osoby cierpiące na choroby skóry, takie jak łuszczyca czy grzybica, chorujące na nowotwory czy przyjmujące leki zaburzające krzepliwość krwi, cierpiące na padaczkę czy cukrzycę.
Jakie rodzaje depilacji laserem są do wyboru?
Osoba zakwalifikowana do zabiegu może zostać poddana fotodepilacji, która polega na zbliżaniu wiązki lasera do skóry. Powoduje to uszkodzenie mieszków włosowych oraz komórek, biorących udział w procesie tworzenia włosa, czyli w fazie anagenu. Z kolei zabiegi laserem Nd-Yag pozwalają dotrzeć aż do naczyń krwionośnych znajdujących się na dnie mieszka włosowego. Uszkodzenie ich zaburza odżywianie włosa, w związku z czym musi on obumrzeć. Oba zabiegi mogą być tak samo skuteczne.
Jak należy przygotować się do zabiegu depilacji laserem bikini?
Tuż przed zabiegiem należy zgolić włosy, pozostawiając jedynie niewielki pasek pozwalający na weryfikację koloru włosów przez lekarza dermatologa. Nie powinno się na kilka tygodni przed zabiegiem wykonywać zabiegów złuszczających naskórek, a także zrezygnować z kremów samoopalających. Oczywiście w przy padku zażywania leków fotouczulających bądź rozrzedzających krew należy zakończyć kurację na 3-4 tygodni przed zabiegiem.
Ile trwa zabieg depilacji laserem?
Wykonanie zabiegu depilacji laserem w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej trwa od ok. 40 minut do kilku godzin w zależności od miejsca które ma być depilowane. W przypadku depilacji laserem bikini jest to najkrótszy czas, gdyż zakres powierzchni do depilacji jest najmniejszy. Najdłużej rzecz jasna trwa depilacja nóg.
Ile włosów można się pozbyć po pierwszym zabiegu depilacji laserem?
Niezależnie od miejsca pierwszy zabieg pozwala na pozbycie się ok. 30% owłosienia, gdyż tyle znajduje się mniej więcej w fazie wzrostu. Pozostałe znajdujące się w fazie uśpienia, usuwane są podczas kolejnych zabiegów, które wykonywane są po ok. 4 tygodniach. Cykl należy powtórzyć 4-6 razy aby zabieg był efektywny. Pozwala to na pozbycie się niemal wszystkich niechcianych włosów.
Depilacja laserem - postępowanie po zabiegu
Po wykonaniu depilacji laserem należy pamiętać, by nie eksponować na słońcu depilowanego miejsca, a ponadto nie wykonywać przez kilka tygodni zabiegów złuszczających naskórek. Trzeba również zaznaczyć, że skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona, co powinno ustąpić od kilku godzin do kilku dni po jego wykonaniu, w zależności od indywidualnych uwarunkowań.
Źródło: fashionandbeauty.pl
Artykuły powiązane
- Światowy Dzień Mycia Rąk
- Czy latem włosy rosną szybciej? Prawda czy fałsz?
- Badanie Osteoporozy Zbadaj swoje kości
- Rodzinnie na Geosferze
- Wścieklizna — śmiertelnie groźna nie tylko w podróży
- Właśnie kwitnie biały - czarny - dziki bez. Zbierajmy go dla zdrowia.
- Nowe zagrożenie na liście chorób wywołanych paleniem tytoniu