Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Wylęgarnia 2018 - festiwalowa gala wręczenia nagród

  • Autor 

 

wylegarnia18 37Pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Śląskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Jaworzna odbył się finał I Międzynarodowego Międzyszkolnego Przeglądu Filmowego "Wylęgarnia". Tegoroczna edycja była jedenastą odsłoną konkursu zainicjowanego m.in. przez III Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie. 

Wylęgarnia po latach egzystowania jako najpierw miejski, a później ogólnopolski konkurs, stała się dziś konkursem międzynarodowym, dzięki udziałowi w nim uczniów z Białorusi, Chorwacji, Serbii, Turcji oraz Wielkiej Brytanii.

Zainteresowanie sztuką filmowa zawsze było duże, a dziś w obliczu dostępności środków technicznych, pasja jest łatwa do zrealizowania nawet za pomocą prostego telefonu, co potwierdziły prace nadesłane do Jaworzna.


wylegarnia18 35Ale samo posiadanie kamery nie znaczy, że to, co się "nakręci" będzie wartościowe, albo że będzie spełniało choć minimalne wymagania techniczne. Internet jest pełen nieostrych zamazanych "roztrzęsionych", prześwietlonych albo niedoświetlonych z przesterowanym dźwiękiem filmików, których autorzy z jednej strony powinni się ich wstydzić, a z drugiej, mogą być pewni, że kariery filmowej nie zrobią.

Ponadto nawet nagranie zwykłego obrazka choćby z życia ulicy winno choć w minimalnym stopniu pokazywać szacunek zarówno dla bohatera filmu, jak i dla widzów, którzy są surowymi recenzentami i obnażają niedostatki produkcji.

 

GALERIA Z GALI FINAŁOWEJ - ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ - KLIK

wylegarnia18 2Gala festiwalowa, niczym rozdanie Oskarów, albo co najmniej Fryderyków, została zawodowo poprowadzona przez debiutującą w tej roli parę uczniów.

Zabrakło tylko czerwonego dywanu, ale widząc ekspansję konkursu na kilka krajów europejskich, można snuć przewidywania, co będzie za rok, dwa czy za parę lat. Bez dywanu się nie obędzie. Czerwonego.

Gwarancję funkcjonowania festiwalu daje Pani Celina Waśko, która jest pomysłodawczynią i corocznym koordynatorem konkursu.

wylegarnia18 60Swoje obserwacje i gratulacje dla organizatorów i uczestników wygłosił Pan Tadeusz Kaczmarek, Zastępca Prezydenta Jaworzna, który docenił wkład młodzieży w popularyzację wydarzenia, a zarazem w sławienie naszego miasta w szerokim świecie.

Słowo do przedstawicieli kategorii konkursowych skierowali jurorzy.

Artystycznie - muzycznie gale uświetnili wykonawcy piosenek filmowych - uczniowie jaworznickich szkół.

Wręczenia nagród dokonali Wymieniony Pan Tadeusz Kaczmarek, Pani Ewa Sidełko-Paleczny  Sekretarz Miasta Jaworzna, Pani IIrena Wojtanowicz-Stadler - Naczelnik Wydziału Edukacji, oraz Pan Włodzimierz Machnik

wylegarnia18 131Głównym celem przeglądu jest krzewienie kultury filmowej wśród młodzieży szkół polskich i zagranicznych, doskonalenie umiejętności posługiwania się warsztatem filmowym, fotograficznym i graficznym oraz popularyzacja piosenki i muzyki filmowej.

Młodzież zaprezentowała swoje projekty w pięciu kategoriach:

  • filmu-fabularnego lub dokumentalnego,
  • scenariusza filmowego,
  • plakatu filmowego,
  • fotoreportażu filmowego,
  •  muzyczna (do wyboru).

Adepci sztuki filmowej oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza grupa młodzież od 13 do 15 roku życia, a druga grupa od 16 do 19 lat.

wylegarnia18 119W jury konkursu zasiedli: polski muzyk, kompozytor, założyciel "Budki Suflera" - Romuald Lipko; reżyser, dokumentalista, wykładowca Wydziału RiTV Uniwersytetu Śląskiego - Dagmara Drzazga; filmoznawca, pracownik Pracowni Medialnej Pałacu Młodzieży w Katowicach - Edyta Kaszyca; operator filmowy, fotografik, wykładowca Wydziału RiTV Uniwersytetu Śląskiego - Ryszard Czernow; artysta fotografik, wiceprezes Zarządu Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików - Antoni Kreis.
W składzie jury znaleźli się również jaworznianie związani od wielu edycji z konkursem: muzyk, instrumentalista, instruktor zespołów muzycznych, nauczyciel przedmiotów artystycznych w Zespole Szkół Ogólnokształcących - Alina Musiał oraz Prezes Jaworznickiego Stowarzyszenia Twórców Kultury Jacek Maliszczak.

Organizatorem przeglądu jest ZSO III Liceum Ogólnokształcące im. Orła Białego w Jaworznie, Urząd Miejski w Jaworznie oraz Centrum Kultury "Teatr Sztuk" w Jaworznie. Partnerami wydarzenia są: Instytucja Filmowa Silesia-Film w Katowicach oraz Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

GALERIA Z GALI FINAŁOWEJ - ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ - KLIK

Tekst: www.um.jaworzno.pl,  italic - red.

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us