Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Czy warto obawiać się badań słuchu?

  • Autor  Promocja

audiometria0618Wraz z kolejnym mijającym rokiem naszego życia wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze słuchem. Idąc standardowym tokiem myślenia, dla własnego dobra powinniśmy wziąć pod uwagę udanie się na jedno z wielu badań słuchu, które pomogą nam wykryć źródło i naturę naszego niedosłuchu. Niestety, coraz częściej można się spotkać z pewnym uprzedzeniem dotyczącym tych zabiegów, głównie przez niewiedzę dotyczącą tego, jak wyglądają poszczególne badania.

Badanie badaniu nierówne

Przede wszystkim musimy zrozumieć to, że badania słuchu dzielą się na obiektywne i subiektywne. Gdybyśmy mieli najprościej wytłumaczyć, co je różni od siebie, to przyjęlibyśmy kryterium stopnia współpracy pacjenta. Pierwsze ze wcześniej wymienionych badań działają w tak wygodny sposób, że praktycznie nie wymagają one naszego udziału. Natomiast w przypadku kategorii subiektywnej potrzebna będzie współpraca na linii pacjent ? specjalista. Jednak tym, co łączy oby dwie kategorie, to fakt, że nieważne, na jaki zabieg się zdecydujemy- mamy gwarancje, że będzie on całkowicie bezbolesny!

Audiometria tonalna

Badania subiektywne są zwykle bardzo prostymi próbami mających na celu określenie zdolności słuchu poszczególnego pacjenta. Bezapelacyjnie najpopularniejsza pozostaje audiometria tonalna, która ocenia przewodnictwo powietrzne i kostne. Daje nam ono jasny obraz na to, czy dana wada słuchu powstaje w uchu środkowym, wewnętrznym czy może nawet na dalszym odcinku drogi słuchowej. Bada się to przy pomocy urządzenia zwanego audiometrem, emitującego dźwięki o zróżnicowanych częstotliwościach. Gdy usłyszymy dany dźwięk, naciskamy przycisk ? i tak do końca badania! To nie takie straszne prawda?

Badanie słuchu możesz wykonać za pośrednictwem firmy Audiofon w jednym z jej oddziałów w całej Polsce i to za darmo!

Tympanometria

Natomiast spośród badań obiektywnych, które pozwalają na dogłębniejszą analizę wyników na przykład wspomnianej audionometrii, zdecydowanie najczęściej wykonywana jest tympanometria. Jej zadaniem jest nie tylko dokładna ocena stanu ucha środkowego, ale również postawienie trafnej diagnozy dotyczącej przyczyny niedosłuchu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tympanometru, mierzącego drgania błony bębenkowej przy różnych wartościach ciśnienia. Samo badanie jest bardzo proste i polega na wprowadzeniu do kanału słuchowego sondy pomiarowej. Emitowany przez nią dźwięk i ciśnienie w różny sposób działają na błonę bębenkową i w ten oto sposób lekarz jest w stanie sprawdzić jej wychylenia.

Podsumowanie

Nie mamy czego się obawiać w przypadku badań słuchu! Możemy was zapewnić, że żadne z nich nie jest w żadnym stopniu bolesne, a jednak są niesamowicie skuteczne! Pozostaje nam wiara w to, że gdy następnym razem i was dotknie problem związany z nawet drobnym niedosłuchem, nie będziecie przestraszeni, lecz weźmiecie sprawy w swoje ręce i udacie się do odpowiedniego specjalisty!

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us