Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy - wreszcie!
- Autor Alex
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
Najbardziej istotną zmianą w sferze relacji między przedsiębiorcą, a urzędami jaką przewiduje ?Ustawa prawo przedsiębiorców? jest wprowadzenie zasady tzw. domniemania uczciwości przedsiębiorcy. To ogromna zmiana przede wszystkim w sferze mentalności i postrzegania polskich przedsiębiorców przez przedstawicieli urzędów. Dotychczas relacja ta nie była najlepsza w dużej mierze ze względu na ograniczone zaufanie urzędów do przedsiębiorców i wynikającą z niego podejrzliwość.
zdjęcie www.finanse.mf.gov.pl
Katarzyna Podyma, Radca Prawny - Wypowiedź w temacie Konstytucja Biznesu z dnia 27 kwietnia 2018r.
http://www.katarzynapodyma.com
Ponadto Ustawa zakłada sprecyzowanie głównych zasad wzmacniających prawa i gwarancje przedsiębiorców, które wyznaczą standardy działań urzędów w sprawach przedsiębiorców.
Jedną z naczelnych zasad, które zostały sprecyzowane z nowej ustawie jest zasada prowadzenia spraw przez organy w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, kierując się zasadami proporcjonalności, bezstronności i równego traktowania. Innymi słowy, organy przy rozstrzyganiu indywidualnych spraw przedsiębiorców powinny dokonywać ?przyjaznej? interpretacji przepisów kierując się zasadami ogólnymi, które gwarantują poszanowanie praw przedsiębiorców. Ponadto niejasne przepisy będą interpretowane na korzyść przedsiębiorcy.
Ponadto zgodnie z założeniami Ustawy prawo przedsiębiorców kontrole przedsiębiorców mają być rzadsze i mniej uciążliwe. Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorców ma być przeprowadzana na zasadach określonych w Ustawie, zaś w zakresie nieuregulowanym w tej ustawie stosuje się w odniesieniu do kontroli przepisy ustaw szczególnych.
Katarzyna Podyma
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w prawie cywilnym, materialnym i procesowym, budowlanym, handlowym, geologicznym i górniczym oraz z prawie karnym. Od zawsze łączy teorię z praktyką. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczęła pracę w Kancelarii. Ma bogate doświadczenie w przeprowadzaniu procesów restrukturyzacyjnych w tym także know how związane z badaniami legal due diligence. Na co dzień, dla swoich klientów wdraża rozwiązania prawne, które mają na celu zabezpieczenie i usprawnienie biznesu. Posiada bogate doświadczenie w negocjowaniu i tworzeniu kontaktów handlowych. Reprezentuje Klientów w postępowaniach sądowych przed sądami powszechnymi wszystkich instancji, przed organami administracyjnymi, sądami administracyjnymi, przed Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjny. Zajmuje się też pozyskiwaniem odszkodowań od zakładów górniczych za tzw. szkody górnicze.
Więcej informacji: www.katarzynapodyma.com
Artykuły powiązane
- Adwokat czy radca prawny - jakie mają kompetencje?
- Czy depilacja laserem bikini jest bezpieczna?
- Dni Otwarte w Tauron Wydobycie S.A. - Konferencja Zakupowa
- Kamper gotowy na wakacyjny wyjazd?
- Ubezpieczenia pojazdów skrojone na potrzeby Twojego biznesu
- OGRANICZENIE HANDLU W NIEDZIELĘ I ŚWIĘTA - rzecznik konsumentów wyjaśnia i podsumowuje
- 21 EDYCJA TARGÓW ?TWÓJ DOM, TWOJE OTOCZENIE W JAWORZNIE?
- 5 pomysłów na wykorzystanie pufy w domu
- Przedświąteczne zakupy - Rzecznik Konsumentów radzi
- Jak jeść zdrowo? Kilka przydatnych wskazówek
- Pierwsze dni w przedszkolu. Jak ustrzec dziecko przed infekcjami i chorobami.