Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Archetti wraca do Jaworzna z wartościową nagrodą!

  • Autor 

 

archettikarnawal 95Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy i Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego po raz pierwszy w tym roku zaprosiła na przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Smyczkowych, który odbył się w dniach 27 i 28 marca 2018.

Konkurs kierowany był do orkiestr w dwóch kategoriach:
? szkoły muzyczne II stopnia
? uczelnie muzyczne i orkiestry, których członkowie nie przekraczają 30 roku życia.

Takiego konkursu jeszcze w naszym kraju nie było! Czy można sobie wyobrazić polską kulturę bez Orawy Wojciecha Kilara i niezliczonej liczby innych utworów pisanych przez kompozytorów na instrumenty smyczkowe, które przecież są podstawą każdej orkiestry symfonicznej? - czytamy na stronie internetowej konkursu.koncertbryt171217 78Celem organizowanego wydarzenia jest podkreślenie wartości muzyki orkiestrowej na smyczki. Pragniemy stworzyć forum prezentujące działalność smyczkowych orkiestr w Polsce. Występ w znakomitej akustycznie sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej przed międzynarodowym gronem Jury będzie stanowił silny bodziec motywujący do pracy i rozwoju młodych muzyków i ich liderów - piszą organizatorzy.


dyplomarchet0318Archetti, jak wszyscy inni uczestnicy wzięła udział w dwóch etapach konkursu.

Pierwszy etap był etapem korespondencyjnym - orkiestra wysłała nagrania wybranych z obowiązkowych utworów, zalecanych w regulaminie.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się po pięć orkiestr z każdej kategorii, w tym oczywiście nasza Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna.

 

koncertbryt171217 56Archetti pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza zagrała I część serenady Antonina Dworaka op.22 i Koncert na Orkiestrę Smyczkową Grażyny Bacewicz.

Dyplom, tutaj nieco zniekształcony zaprezentujemy w pełnej krasie po powrocie orkiestry do siedziby.

Zajęliśmy, ze tak poufale się wyrazimy, drugie miejsce, ale z nieoficjalnych kuluarowych jurorskich osądów wiemy, że jury miało bardzo duży problem z wyłonieniem pierwszego miejsca. Członkowie tego gremium skłaniali się do tego, aby przyznać pierwszą nagrodę ex aequo, jednak niestety regulamin nie dopuszczał takiej opcji, a nie chciano stwarzać precedensu.
Wiemy jednak, ze to kolejny sukces Archetti orkiestry kameralnej miasta Jaworzna. Gratulujemy doskonałej formy i świetnej passy, czekamy na więcej nagród i emocji...

Dla ciekawych wymieńmy skład jury

Przewodniczący Jury - dr hab. Kai Bumann
Honorowy Przewodniczący Jury - Juozas Domarkas
prof. zw. dr hab. Elżbieta Wiesztordt-Sulecińska
dr hab. Lech Bałaban, prof. nadzw.
Cezary Nelkowski
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury muzycznej, m.in.: 2003 ? odznaczony przez Prezydenta RP ? Brązowy Krzyż Zasługi; 2013 ? Medal Srebrny Za Długoletnią Służbę od  Prezydenta RP;  Odznaka honorowa ?Zasłużony dla Kultury Polskiej? od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy za szczególne zasługi dla Miasta Bydgoszczy.

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us