Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

A to Polska właśnie - konkurs artystyczny na 100-lecie niepodległości

mdklogo1A to Polska właśnie. (S.Wyspiański)  ? Konkurs na wiersz, prozę i pracę plastyczną o Polsce

W związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 ?Rokiem dla Niepodległej?, bowiem równe sto lat upłynie od ponownego pojawienia się Polski na mapie jako państwa niepodległego, suwerennego, wolnego po długich latach niewoli.

W ciągu tego wieku dzieje wcale Polski nie oszczędzały ? potworna wojna odebrała nie tylko wolność, lecz kosztowała także życie.

Prezydium Rady Ministrów w ?Sprawozdaniu w przedmiocie strat i szkód wojennych Polski w latach 1939?1945? oszacowało ogółem straty osobowe na 6,028 mln osób, w tym 3,2 mln Żydów (ubytek urodzeń obliczono na 1,215 mln). Po wojnie suwerenność została ograniczona przez Traktat jałtański, który autorytarnie przyznał Związkowi Radzieckiemu ?zwierzchnictwo? nad Polską. Taki stan niechcianej podległości obcemu państwu trwał aż do 1989r.


Czym jest niepodległość?

Wg słownika to niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych. Podobnie słownik definiuje suwerenność ? zdolność do samodzielnego, niezależnego od innych podmiotów, sprawowania władzy politycznej nad określonym terytorium, grupą osób lub samym sobą. Suwerenność państwa obejmuje niezależność w sprawach wewnętrznych i zewnętrznych.
Wreszcie najważniejsze słowo ? wolność, które ma kilka znaczeń uściślających: wolna wola, możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, brak przymusu; niezależność państwowa; pozostawanie poza więzieniem wreszcie prawo obywatelskie.

patr med mojajaworzno 600

Jak to wyjaśnić, by szerokie pojęcia stały się bliskie? Żeby przestały być abstrakcyjnymi pojęciami, niewiele znaczącymi, choć niezwykle istotnymi?

?A to Polska właśnie.? (S.Wyspiański) ? konkurs na wiersz, prozę i pracę plastyczną o Polsce w stulecie odzyskania niepodległości zakłada swoistą prowokację ? zachętę do samodzielnego myślenia, do znalezienia samodzielnych odpowiedzi na pytanie ? jaka właściwie jest Ta, o której mówią wielkimi literami, nawet sami myślimy o Niej z dużej litery, Ojczyzna.

Polska tak naprawdę jest zwyczajna, ale za to nasza i jak my pełna niedoskonałości. Dopiero wówczas swojska i kochana.

Najciekawsze bez wątpienia będą prace ukazujące współczesność, lecz nie ma współczesności bez przeszłości. Nie ma prawdy bez wolności wypowiedzi ? więc jedynym ograniczeniem tematyki tego konkursu jest własna inwencja w opisywaniu Polski.

patronat medialny

Moje Jaworzno,  MłoDeK
Do pobrania Regulamin  Konkursu

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us