A to Polska właśnie - konkurs artystyczny na 100-lecie niepodległości
- Autor Alex
- wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
A to Polska właśnie. (S.Wyspiański) ? Konkurs na wiersz, prozę i pracę plastyczną o Polsce
W związku z przypadającą setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 ?Rokiem dla Niepodległej?, bowiem równe sto lat upłynie od ponownego pojawienia się Polski na mapie jako państwa niepodległego, suwerennego, wolnego po długich latach niewoli.
W ciągu tego wieku dzieje wcale Polski nie oszczędzały ? potworna wojna odebrała nie tylko wolność, lecz kosztowała także życie.
Prezydium Rady Ministrów w ?Sprawozdaniu w przedmiocie strat i szkód wojennych Polski w latach 1939?1945? oszacowało ogółem straty osobowe na 6,028 mln osób, w tym 3,2 mln Żydów (ubytek urodzeń obliczono na 1,215 mln). Po wojnie suwerenność została ograniczona przez Traktat jałtański, który autorytarnie przyznał Związkowi Radzieckiemu ?zwierzchnictwo? nad Polską. Taki stan niechcianej podległości obcemu państwu trwał aż do 1989r.
Czym jest niepodległość?
Wg słownika to niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych. Podobnie słownik definiuje suwerenność ? zdolność do samodzielnego, niezależnego od innych podmiotów, sprawowania władzy politycznej nad określonym terytorium, grupą osób lub samym sobą. Suwerenność państwa obejmuje niezależność w sprawach wewnętrznych i zewnętrznych.
Wreszcie najważniejsze słowo ? wolność, które ma kilka znaczeń uściślających: wolna wola, możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, brak przymusu; niezależność państwowa; pozostawanie poza więzieniem wreszcie prawo obywatelskie.
Jak to wyjaśnić, by szerokie pojęcia stały się bliskie? Żeby przestały być abstrakcyjnymi pojęciami, niewiele znaczącymi, choć niezwykle istotnymi?
?A to Polska właśnie.? (S.Wyspiański) ? konkurs na wiersz, prozę i pracę plastyczną o Polsce w stulecie odzyskania niepodległości zakłada swoistą prowokację ? zachętę do samodzielnego myślenia, do znalezienia samodzielnych odpowiedzi na pytanie ? jaka właściwie jest Ta, o której mówią wielkimi literami, nawet sami myślimy o Niej z dużej litery, Ojczyzna.
Polska tak naprawdę jest zwyczajna, ale za to nasza i jak my pełna niedoskonałości. Dopiero wówczas swojska i kochana.
Najciekawsze bez wątpienia będą prace ukazujące współczesność, lecz nie ma współczesności bez przeszłości. Nie ma prawdy bez wolności wypowiedzi ? więc jedynym ograniczeniem tematyki tego konkursu jest własna inwencja w opisywaniu Polski.
patronat medialny
Moje Jaworzno, MłoDeK
Do pobrania Regulamin Konkursu
Artykuły powiązane
- "Regranting dla organizacji poradniczych edycja 2024".
- Wojewódzki Konkurs Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych
- „Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz” Edycja 2022
- Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „W moim domu nic się nie marnuje”
- Konkurs plastyczny dla najmłodszych uczniów z Jaworzna
- VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ”Pędzlem, nitką i dłutem malowane – Pokaż co potrafisz”...
- "O Złotą Lirę" 2021 - edycja XVII
- VII Ogólnopolski Konkurs Malarski "Pędzlem, nitką i dłutem malowane - Pokaż co potrafisz"
- Wiersz ławeczkowy... Przechodniu usiądź, a poczytaj sobie...
- Gala Złotej Nutki - II Festiwal Piosenki Europejskiej
- Mieszkanka Jaworzna nagrała wideo i zajęła drugie miejsce w konkursie IKEA