Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Jarosław Cyba - kabaretowo i filmowo w CKZiU

  • Autor  Terasa Mulka Łuszcz & Alex

 


cyba25240118a 14W auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie we czwartek 25 stycznia o godzinie odbyło się spotkanie dla młodzieży z klas graficznych, informatycznych i uczących się w zawodzie technik organizacji reklamy z nietuzinkowym gościem ? Jarosławem Cybą.

Spotkanie pod hasłem: OD REPORTAŻU DO PEŁNEGO METRAŻU miało przybliżyć uczniom tematykę szeroko pojętego filmu. O filmie można rozmawiać, ale filmy można też tworzyć samemu.

Swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie podzielił się członek kabaretu DNO- formacji innej niż wszystkie, od zawsze oddanej jednej idei ? jak mówi: ?nieprzeciętna ilość gadżetów i rekwizytów, dużo muzyki i ma być dynamicznie?? oraz autor znanej filmowej parodii fantasy ?The Lord of the Stars. W pogoni za sławą?.

cyba25240118a 9Jak zrobić film, wykonać samodzielnie rekwizyty, dobrać ścieżkę dźwiękową i zmontować film?

O tym jarek mówił niemal dwie godziny i była to mowa wyjątkowo ciekawa.

Każdy przecież chciałby zasłynąć nakręceniem filmu. Oczywiście nie od razu albo raczej bardzo wątpliwe, aby kiedykolwiek wznieść się na światowy poziom, ale...

Wcale tnie nie takie nierealne, aby stać się znanym.

Potrzebne do tego są trzy rzeczy ? sprzęt ? wystarczy telefon, albo prosta kamera, ludzie, którzy pomogą, będą postaciami w filmie i oczywiście pomysł.

cyba25240118a 4Okazuje się że naprawdę proste scenariusze, nawet takie, które oparte są o znane dowcipy, albo z pozoru mało ciekawe, przeniesione na ekran pomysły - wygłupy w postaci Moving Pictures mogą stać się hitem internetu, wrzucone na popularny kanał społecznościowy, bazujący w całości na filmach.

Jeżeli zarówno aktorzy amatorzy, jak i kostiumy ? wygrzebane choćby z babcinej szafy, jak i forma przekazania treści okaże się fajna, to filmik może zostać wyświetlony setki, tysiące razy, a to może być początkiem youtubowej kariery, co sprawia naprawdę wielką radość.

Można zacząć od reportażu. Tu zw zasadzie wystarczy kamera, bo akcja jest już gotowa, postacie są, potrzebne tylko ciekawe spojrzenie i filmowanie, a potem połączenie wszystkiego w programie do edycji.

cyba25240118a 11Dobry reportaż ze szkolnej uroczystości, czy chociażby ze szkolnej przerwy to dobry zadatek na dalsze pomysły.

Warto podejść do filmu twórczo a nie tylko biernie, czyli nie tylko oglądać. Warto spotkać się z przyjaciółmi i kombinować, myśleć. Kiedy połknie się bakcyla, trudno się od niego wyzwolić.

Jarek Cyba nie nakręcił nigdy poważnego filmu ? nie silił się na poważne morały, a jego filmiki mają sporą popularność.

cyba25240118a 1I robi to nadal po kilkunastu latach pod pierwszego dzieła nakręconego kamerą 8 mm, na celuloidowym filmie.

A co Jarek Cyba robi w kabarecie?

Sam kabaret reprezentuje jeden nurt, niepowtarzalny, własny, uprawia zawodowo ?recykling artystyczny?, wykorzystuje różne przedmioty, które mogłyby znaleźć się na śmietniku, nadając im drugie życie.

Filmy natomiast to typowy pastisz, do którego zdjęcia trwały aż 10 lat, posiadający wszelkie elementy niezbędne do powstania superprodukcji, w tym amerykańską flagę.

Znajdziemy w nim nie tylko nawiązania do znanych scen i motywów z wielu kultowych filmów i wiele absurdalnego poczucie humoru, ale także znamienite postaci literatury i filmu, m.in.: Gandalfa, Golluma, Wiedźmina, Conana, Shreka i Don Kichota.

     Terasa Mulka Łuszcz & Alex

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us