Nagrody Prezydenta Jaworzna w dziedzinie kultury przyznane
- Autor Alex
Święto Niepodległości w Jaworznie to szereg wydarzeń związanym z odzyskaniem przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku, D niech należy również wręczenie nagród w dziedzinie Kultury przyznawanej przez Prezydenta Miasta Jaworzna na wniosek osób, które zgłaszają kandydatów.
Powołane specjalne jury, pod przewodnictwem Zastępcy Prezydenta, pana Tadeusza Kaczmarka, na podstawie faktów związanych z twórczością kandydata, na podstawie drogi artystycznej i dokonań wybiera osoby godne tego zaszczytnego wyróżnienia. W tym roku zostały przyznane dwie nagrody dla Pani Józefiny Szkółki i dla Pana Macieja Talagi. Zapraszamy do zapoznania się z laudacjami wygłoszonymi podczas uroczystości wręczenia nagród w Miejskiej Bibliotece publicznej, w samo południe 11 listopada 2011 roku.
Nagroda Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w kategorii dla Pani Józefiny Szkółki w kategorii: za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury.
Artystka, malarka i rzeźbiarka, mieszkanka Jaworzna.
Swoje rzeźby artystka wykonuje w gipsie, glinie, kamieniu i drewnie, ich wielkość waha się od niewielkich form poprzez ogromne postaci w drewnie. Autorka współpracuje z Muzeum Miasta Jaworzna oraz Galerią Sektror 1 Teatru Sztuk. Wyjątkową część twórczości Józefiny Szkółki stanowią portrety młodocianych więźniów politycznych z Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie (1945 ? 1949) i Progresywnego Więzienia dla Młodocianych Więźniów Politycznych (1951-1956). Za tę działalność Pani Józefina otrzymała w 2009roku odznaczenie "Honorowy Jaworzniak", przyznawane przez Związek MłodocianychWięźniów Politycznych "Jaworzniacy". W rzeżbieniu i malowaniu osiągnęła własny styl. Potrzebną wiedzę czerpie z książek i podręczników. Maluje farbami olejnymi na płótnie, przeważnie postacie i twarze. Rzeżbi w drewnie lipowym i korze topolowej, głównie głowy, postacie, twarze świętych. Jest zrzeszona w międzynarodowej organizacji kolejarskiej ? artystów i malarzy ? "FIS AIC", co pozwala wystawiać prace w kraju i za granicą.
Swoje prace prezentuje od 1970 roku. Uczestniczyła w wystawach w Halle (Niemcy), w Zakopanem ? pod patronatem Władysława Hasiora (1992), w Tarnowskich Górach, Stuttgardzie, Zebrzydowicach, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku.
W 2016 roku na zaproszenie Uniwersytetu w Białymstoku zaprezentowała swoją wystawę "Portrety i rzeźby młodocianych więźniarek z obozu w Fordonie i Bojanowie z lat 1944-1956".
Artystka uczestniczy systematycznie w Ogólnopolskich Prezentacjach Artystycznych Kolejarzy, na swoim koncie ma uczestnictwo w licznych plenerach rzeźbiarskich.
Wniosek o przyznanie Nagrody Prezydenta w dziedzinie kultury z kandydaturą pani Józefiny Szkółki podpisało dwóch dyrektorów jaworznickich instytucji kultury: pani Ewa Sałużanka, dyrektor Centrum Kultury ? Teatr Sztuk w Jaworznie oraz pan. Przemysław
Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.
Nagroda Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w kategorii dla Pana Macieja Talagi w kategorii: za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki
Maciej Talaga to przede wszystkim rozpoznawalny po brzmieniu gitary ? niepowtarzalny muzyk, głównie sesyjny, biorący udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą.
W latach 80-tych był członkiem zespołu Orchestra of the Eighth Day (Orkiestra Dnia Ósmego), w którym grał razem z Janem A. P. Kaczmarkiem, późniejszym zdobywcą Oscara za muzykę do filmu 'Marzyciel?.
Twórca i muzyk zespołów z lat lat 80-tych, m. in.: ?Misterium Dnia Ostatniego?, ?Kaczki z Nowej Paczki?, ?W-esperal?, ?Corso?. Grał w zespołach ?Kaliber 44? ?Malarze i Żołnierze?, ?Univers?, ?Zespół Adwokacki Dyskrecja?, z Kabaretem RAK, z zespołem Edyty Bartosiewicz, z Katarzyną Gaertner, Janem Wojdakiem (Wawele).Współpraca z ww. artystami została uwieńczona nagraniem płyty, a w wielu przypadkach kilku wydawnictw dźwiękowych i trwa do dzisiaj. Współpracował m. in. z Mikołajem Henrykiem Góreckim i Wojciechem Kilarem. Współtworzył muzykę filmową ze Zbigniewem Preisnerem i Michałem Lorencem oraz do filmów Lecha Majewskiego, Andrzeja Konica. Tworzył muzykę teatralną dla teatrów w Lublinie, Katowicach, Warszawie, Poznaniu. Brał udział w festiwalach: OPPA, ŁAŹNIA, YAPA, Piosenki studenckiej w Krakowie, Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, FAMA, Festiwalu im. Wojtka Belona, a także w krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. W latach 1984 - 1992 współpracował z agencjami koncertowymi i fundacjami artystycznymi z Francji, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii.
Jest o Organizatorem pracy artystycznej w Teatrze Sztuk w Jaworznie, uwielbiany przez dzieci, ceniony przez współpracowników, czynnie biorący udział w projektach poetyckich, teatralnych i muzycznych produkowanych przez Teatr Sztuk.Pomysłodawca i kierownik muzyczny oraz wykonawca i konferansjer cyklu koncertów "Piosenka odkopana" realizowanych w Teatrze Sztuk od 2012 r do dzisiaj. Związany z budynkiem przy ul. A. Mickiewicza od końca lat siedemdziesiątych, kiedy to jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Krasickiego wówczas większość czasu spędzał na graniu na gitarze w Sali teatralnej dawnego MDK-u przy A. Mickiewicza 2.
Długo współpracował z nieżyjącym już Dyrektorem tego miejsca ? Zbyszkiem Rutkowskim w kabarecie Dyskrecja, w wielu edycjach DNI MUZYKI Jeunesses Musicales.
Jego współpraca z artystami z Jaworzna trwa do dzisiaj, a są to: Lech Ciastowski, Ewa Sałużanka, Urszula Warszawska, Aleksander Brzeziński, Roman Jońca, Eugeniusz Puchalski, a także, jak sam mówi: "... trzy miliony innych, ważnych osób." Doskonały gawędziarz i świetny opowiadacz dowcipów, dobry i pogodny człowiek.
Artykuły powiązane
- Nagroda prezydenta Jaworzna w dziedzinie upowszechniania kultury
- Piknik w Żłobku Miejskim. Wspiera GKRPA
- "Utracone oblicza" plenerowa wystawa w Jaworznie
- W cylindrze na lwy by… czyli Przybora i Wasowski raz jeszcze
- Koncert Noworoczny - życzenia Prezydenta dla mieszkańców. Zdjęcia
- Doceniona wyjątkowa postawa życiowa Wojciecha Błachnio
- Stowarzyszenie Twórców Kultury ma już 35 lat! Huczny jubileusz