Menu

ogłoszenie bezpłatne

 

Nagrody Prezydenta Jaworzna w dziedzinie kultury przyznane

  • Autor 

dzniepodleg17 219Święto Niepodległości w Jaworznie to szereg wydarzeń związanym z odzyskaniem przez naszą Ojczyznę wolności w 1918 roku, D niech należy również wręczenie nagród w dziedzinie Kultury przyznawanej przez Prezydenta Miasta Jaworzna na wniosek osób, które zgłaszają kandydatów.
Powołane specjalne jury, pod przewodnictwem Zastępcy Prezydenta, pana Tadeusza Kaczmarka, na podstawie faktów związanych z twórczością kandydata, na podstawie drogi artystycznej i dokonań wybiera osoby godne tego zaszczytnego wyróżnienia. W tym roku zostały przyznane dwie nagrody dla Pani Józefiny Szkółki i dla Pana Macieja Talagi. Zapraszamy do zapoznania się z laudacjami wygłoszonymi podczas uroczystości wręczenia nagród w Miejskiej Bibliotece publicznej, w samo południe 11 listopada 2011 roku.


dzniepodleg17 234Nagroda Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w kategorii dla Pani Józefiny Szkółki w kategorii: za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury.


Artystka, malarka i rzeźbiarka, mieszkanka Jaworzna.

Swoje rzeźby artystka wykonuje w gipsie, glinie, kamieniu i drewnie, ich wielkość waha się od niewielkich form poprzez ogromne postaci w drewnie. Autorka współpracuje z Muzeum Miasta   Jaworzna   oraz   Galerią   Sektror   1   Teatru   Sztuk.   Wyjątkową   część   twórczości Józefiny   Szkółki   stanowią   portrety   młodocianych   więźniów   politycznych   z   Centralnego Obozu   Pracy  w   Jaworznie   (1945   ?   1949)   i   Progresywnego   Więzienia   dla   Młodocianych Więźniów   Politycznych   (1951-1956).   dzniepodleg17 230Za   tę   działalność   Pani   Józefina   otrzymała   w   2009roku   odznaczenie   "Honorowy   Jaworzniak",   przyznawane   przez   Związek   MłodocianychWięźniów   Politycznych   "Jaworzniacy".   W   rzeżbieniu   i   malowaniu   osiągnęła   własny   styl. Potrzebną   wiedzę   czerpie  z  książek  i   podręczników.   Maluje   farbami   olejnymi   na   płótnie, przeważnie postacie i twarze. Rzeżbi w drewnie lipowym i korze topolowej, głównie głowy, postacie,   twarze   świętych.   Jest   zrzeszona   w   międzynarodowej   organizacji   kolejarskiej   ? artystów i malarzy ? "FIS AIC", co pozwala wystawiać prace w kraju i za granicą.
Swoje   prace   prezentuje   od   1970   roku.  

jszkolka1117Uczestniczyła   w   wystawach   w   Halle   (Niemcy), w   Zakopanem   ?   pod   patronatem   Władysława   Hasiora   (1992),   w   Tarnowskich   Górach, Stuttgardzie, Zebrzydowicach, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku.

W 2016 roku na zaproszenie Uniwersytetu w Białymstoku zaprezentowała swoją wystawę "Portrety   i   rzeźby   młodocianych   więźniarek   z   obozu   w   Fordonie   i   Bojanowie   z   lat 1944-1956".

Artystka   uczestniczy   systematycznie   w   Ogólnopolskich   Prezentacjach   Artystycznych Kolejarzy, na swoim koncie ma uczestnictwo w licznych plenerach rzeźbiarskich.

Wniosek   o   przyznanie   Nagrody   Prezydenta   w   dziedzinie   kultury   z   kandydaturą   pani Józefiny   Szkółki   podpisało   dwóch   dyrektorów   jaworznickich   instytucji   kultury:   pani   Ewa Sałużanka,   dyrektor   Centrum   Kultury  ?  Teatr Sztuk   w   Jaworznie   oraz   pan.   Przemysław
Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.

dzniepodleg17 223Nagroda Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury w kategorii dla Pana Macieja Talagi w kategorii: za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki
Maciej Talaga to przede wszystkim rozpoznawalny po brzmieniu gitary ? niepowtarzalny muzyk, głównie sesyjny, biorący udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą.
W latach 80-tych był członkiem zespołu Orchestra of the Eighth Day (Orkiestra Dnia Ósmego), w którym grał razem z Janem A. P. Kaczmarkiem, późniejszym zdobywcą Oscara za muzykę do filmu 'Marzyciel?.
Twórca i muzyk zespołów z lat lat 80-tych, m. in.: ?Misterium Dnia Ostatniego?, ?Kaczki z Nowej Paczki?, ?W-esperal?, ?Corso?. Grał w zespołach ?Kaliber 44? ?Malarze i Żołnierze?, ?Univers?, ?Zespół Adwokacki Dyskrecja?, z Kabaretem RAK, z zespołem Edyty Bartosiewicz, z Katarzyną Gaertner, Janem Wojdakiem (Wawele).
dzniepodleg17 227Współpraca z ww. artystami została uwieńczona nagraniem płyty, a w wielu przypadkach kilku wydawnictw dźwiękowych i trwa do dzisiaj. Współpracował m. in. z Mikołajem Henrykiem Góreckim i Wojciechem Kilarem. Współtworzył muzykę filmową ze Zbigniewem Preisnerem i Michałem Lorencem oraz do filmów Lecha Majewskiego, Andrzeja Konica. Tworzył muzykę teatralną dla teatrów w Lublinie, Katowicach, Warszawie, Poznaniu. Brał udział w festiwalach: OPPA, ŁAŹNIA, YAPA, Piosenki studenckiej w Krakowie, Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, FAMA, Festiwalu im. Wojtka Belona, a także w krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. W   latach   1984   -   1992   współpracował   z   agencjami   koncertowymi   i   fundacjami artystycznymi z Francji, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii.
Jest o Organizatorem pracy artystycznej w Teatrze Sztuk w Jaworznie, uwielbiany przez dzieci, ceniony przez współpracowników, czynnie  biorący udział w projektach poetyckich, teatralnych i muzycznych produkowanych przez Teatr Sztuk.
mtalaga1117Pomysłodawca i kierownik muzyczny oraz wykonawca i konferansjer cyklu koncertów "Piosenka odkopana" realizowanych w Teatrze Sztuk od 2012 r do dzisiaj. Związany z budynkiem przy ul. A. Mickiewicza od końca lat siedemdziesiątych, kiedy to jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Krasickiego wówczas większość czasu spędzał na graniu na gitarze w Sali teatralnej dawnego MDK-u przy A. Mickiewicza 2.

Długo współpracował z nieżyjącym już Dyrektorem tego miejsca ? Zbyszkiem Rutkowskim w kabarecie Dyskrecja, w wielu edycjach DNI MUZYKI Jeunesses Musicales.

Jego współpraca z artystami z Jaworzna trwa do dzisiaj, a są to: Lech Ciastowski, Ewa Sałużanka, Urszula Warszawska, Aleksander Brzeziński, Roman Jońca, Eugeniusz Puchalski, a także, jak sam mówi: "... trzy miliony innych, ważnych osób." Doskonały gawędziarz i świetny opowiadacz dowcipów, dobry i pogodny człowiek.

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us