Menu

ogłoszenie bezpłatne

Nie żyje kochany przez wszystkich Arnold Boczek

  • Autor 

Kolejna przykra wiadomość. Zmarł Dariusz Gnatowski. Aktor krakowskiego Teatru STU. pamiętany z ról Cześnika w "Zemście", Lebiadkina w "Biesach", Ciąga-Dmuchanowskiego w "Rewizorze", Walpurga w "Wariacie i Zakonnicy", no i dla wielu przede wszystkim Pana Arnolda Boczka

W Jaworznie ostatnio był między innymi ze sztuką Jana Jakuba Należytego "slodki drań" (październik 2017) Wspomnijmy Go na zdjęciach.

cukrzycaspektakl1017 7Cukrzyca, to taka choroba, która nie pozwala przez długi czas dotrzeć do świadomości pacjenta, że ją po prostu ma. Że jest chory i że będzie musiał z nią żyć do końca swoich dni, a wcale nie powiedziane, że te dni ostatnie nastąpią prędko.

Im wcześniej cukrzyk pogodzi się ze swoją dolą, tym, prędzej będzie można wdrożyć leczenie, odpowiednią dietę, z którymi to elementami jest trochę ciężej, mniej wygodnie żyć, ale można się dość szybko do tego przyzwyczaić i korzystać z uroków świata ile dusza zapragnie.

Cukrzyca, podobnie jak .. uzależnienia jest we wstępnym okresie, kiedy dociera do pacjenta, albo kiedy jeszcze nie dotarła, chorobą zaprzeczeń.


Żyjący normalnie osobnik nie chce przyjąć do wiadomości,  że będzie musiał zmienić tryb życia, że nie będzie mógł delektować się górą ciasteczek , czy cukierków, ale czy tylko na jedzeniu życie polega?

cukrzycaspektakl1017 29Choroba zaprzeczeń i jej najważniejszy element - brak zgody na nazwanie siebie chorym to, jak się okazało w poniedziałkowe popołudnie doskonały temat na sztukę teatralną, w której główną rolę gra właśnie choroba i chory dowiadujący się o swojej dolegliwości.

Jak to? Ja mam zmienić tryb życia, czyli co? Nie mogę napić się wódeczki, ani piwka, nie mogę forsować się do bólu fizycznie, a przecież tak lubię.

Cukrzyków jest między nami bardzo dużo są wśród naszych sąsiadów, znajomych, ale i wśród nauczycieli, górników, emerytów, urzędników, czy też ludzi sztuki. Jednym z nich jest Dariusz Gnatowski, którego powierzchowność zdradza problemy z tuszą, co może świadczyć o zaburzeniach gospodarki cukru w organizmie.

cukrzycaspektakl1017 64Świetnie pokazany moment pierwszego incydentu z utratą przytomności, pierwszej chwili, kiedy okazuje się że to choroba, a on ani myśli zgodzić się z diagnozą. A potem walka z argumentami rodziny, żony, inkasenta, i wielu osób, które na scenie stworzyło tylko czterech aktorów: Ewa Romaniak, Agata Woźnicka, Dariusz Gnatowski i Andrzej Róg.

Bohater, jest dyrygentem i na jednym z koncertów słabnie i zostaje odwieziony do szpitala. Nowe środowisko, konieczność poddania się nakazom lekarzy, wymogom diety i trybu życia są siła rzeczy bolesne. Sztuka pokazuje przemianę poglądów chorego, ale myliłby się, kto myśli, że to nudny, profilaktyczny, czyli pouczający mentorski spektakl.

cukrzycaspektakl1017 69To świetna komedia, ubawiona rewelacyjnymi piosenkami, nieco w klimacie przypominającymi szansony z przedwojennych teatrów, z choreografią taneczną i dużym sensem treściowym.

Autor Sztuki Jan Jakub Należyty, celujący w wymyślaniu niskobudżetowych produkcji dla szerokich mas, a takowe oglądaliśmy w Jaworznie z mieszanymi uczuciami, tym razem nie tylko wykorzystał w scenariuszu sporo znanych dowcipów i nawiązujących do realiów, cytatów,aby zrealizować spektakl, ale pokusił się o poznanie istoty choroby - a może sam jest chory na cukrzycę , stąd świetna ja jej znajomość? - tego nie wiemy, i sprecyzował lekką, i zabawna komedyjkę, która nadawałaby się nawet na telewizyjne przedstawienie.

Spektakl poprzedza krótki wykład na temat głównych cech choroby i warunków, jaki musi spełnić chory, aby niedogodności związane z chorobą były jak najmniejsze.

 

cukrzycaspektakl1017 2Jak mówi Dariusz Gnatowski, kaganek zdrowotnej oświaty zawarty w przesłaniu sztuki jest wożony po zwykle małych miejscowościach. Tym razem przyjechał do Jaworzna, gdzie zebrał burzę oklasków.

Warto poznać, czym jest cukrzyca, ale warto i zobaczyć przy najbliższej okazji sztukę, a ta przecież jako głównego bohatera ma aktora znanego z..

Nie będziemy wymieniać, bo Sam Dariusz Gnatowski ma już pewnie dosyć kojarzenia go z tą jedną rolą.

Za to zobaczmy zdjęcia ze spektaklu.


UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu  NIE KOPIUJ - LINKUJ ARTYKUŁ! .

 

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us